Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2371  
Vechi 24.08.2011, 12:08:46
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La noi poate sunt cazuri izolate in care se reboteaza, dar in alte tari ortodoxe se practica. Oricum, si Mirungerea nu se repeta, iar de asta cam au parte toti eterodocsii care vin la ortodoxie. Mirungerea e de fapt Botezul cu Duhul Sfant, Botezul e botezul cu apa.
Am sa ma interesez daca la altii se reboteaza si se repeta mirungerea. Daca insa la noi nu se reboteaza si nu se repeta Mirungerea, nu inseamna ca se recunoaste Harul Tainelor lor? Sa nu imi zici iar ca ei au forma goala in care intra brusc intra Harul in momentul pasirii pragului unei biserici ortodoxe!
  #2372  
Vechi 24.08.2011, 12:09:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Citatul adus de Stefan nu a arunca la gunoi deloc textul sacru al Scripturii, "unul - altuia" nu exclude prezenta Episcopului/presbiterului(preot) din actul marturisirii
Înțeleg ce spuneți, însă eu m-am referit strict la problema expusă: "unul-altuia", mărturisirea care conform textului din Iacov trebuie făcută reciproc, mutual. Lucru ce n-am auzit să se facă în cazul spovedaniei mirean-preot.
  #2373  
Vechi 24.08.2011, 12:10:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Indraznesc sa propun inchiderea acestui topic, pentru ca s-a cam deviat de la "viclenia sectantilor" si sa deschidem un topic sa discutam si despre "rautatea ortodocsilor" care in dreapta credinta se comporta mai rau decat cei "rataciti"
Și eu cred că topicul a devenit un container cu de toate (semănând uneori a adevărat tomberon), totuși în calitate de neoprotestant nu consider necesară înființarea unui topic paralel. N-ar duce la nimic bun...
  #2374  
Vechi 24.08.2011, 12:11:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Draga ereticule osutafaraunu .
Domnule Neaguu, chiar doriți să vă ignor de acum încolo mesajele?
  #2375  
Vechi 24.08.2011, 12:14:56
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu prea am spus asta, la pagani e mai problematic. Si dreptii si sfintii din Vechiul Testament se rugau la Dumnezeu dar nu aveau si har interior. E vorba de inchinare in Duh si in Adevar, pentru ca scrie ca nu oricine zice Doamne Doamne se si mantuieste.
Ai sa continui la infinit sa scoti versetele din context? Daca un ortodox zice Doamne, Doamne dar nu are faptele de iubire pe care tocmai le descrisese, acela nu se mantuieste. Acel verset arata ca credinta fara fapte este moarta si nicidecum ca unul care zice Doamne, Doamne, nu s-ar ruga Lui. In Duh si Adevar inseamna in Iisus Hristos facand faptele de iubire cerute de El si nicidecum nu inseamna NUMAI in BO care nici macar nu exista la acea ora.
  #2376  
Vechi 24.08.2011, 12:23:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apostolul Iacob nu scrie că prezbiterii/bătrânii/(în niciun caz preoții), iartă păcatele bolnavului, ci Dumnezeu (Iacov 5,15).

Domnule Ștefan, dumneata arunci la gunoi textul sacru al Scripturii ("unul altuia" Iacov 5,16) în favoarea unui text nebiblic ce promovează o învățătură străină Bibliei. Se poate așa ceva?
prietene osutafaraunu, intradevar Dumnezeu iarta pacatele, dar prin preot (Ioan 20: 22-23)
  #2377  
Vechi 24.08.2011, 12:29:25
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca omul vrea sa revina in BO oricand este primit, e vorba de cei ce vor sa se impartaseasca in ambele biserici. NU ai spus daca preotul a inteels ca tu mai vrei sa te impartasesti in continuare si la catolici sau anglicani si a inteles ca vrei sa vii doar la ortodocsi. Dar e adevarat si ca unii (putini preoti) sunt ecumenisti, dar mai nou cei care slujesc Liturghia cu catolici se caterisesc, cel putin la noi in Romania.
Pe vremea respectiva inca nu ajunsesem la anglicani, iar la catolici nu aveam de gand sa mai Impartasesc tocmai pentru ca in teorie, ortodoxia greceasca seamana cu catolicismul. Aveam de gand doar sa mai particip la slujbe la catolici (fara sa ma Impartasesc) pentru ca imi place modul cum tin ei slujba (romano-catolicii), ceea ce mi-a dat voie. Totul s-a intamplat dupa, la faza cu icoanele, de atunci inainte am refuzat Impartasania ortodoxa si ulterior i-am descoperit si pe anglicani ceea ce m-a salvat pentru ca mi-a dat puterea sa continui sa merg la ortodocsi, iubirea care domneste la anglicani mi-a dat puterea sa infrunt carenta in iubire pe care o simteam atat de profund la ortodocsi. Iar in timp am decis ca asa va ramane, nu ma mai Impartasesc la ortodocsi cat timp lucrurile nu se schimba.
  #2378  
Vechi 24.08.2011, 12:33:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ai sa continui la infinit sa scoti versetele din context? Daca un ortodox zice Doamne, Doamne dar nu are faptele de iubire pe care tocmai le descrisese, acela nu se mantuieste. Acel verset arata ca credinta fara fapte este moarta si nicidecum ca unul care zice Doamne, Doamne, nu s-ar ruga Lui. In Duh si Adevar inseamna in Iisus Hristos facand faptele de iubire cerute de El si nicidecum nu inseamna NUMAI in BO care nici macar nu exista la acea ora.
Asa cum ne invata Biserica, dar si in alte culte, pentru mantuire este nevoie de trei lucruri concomitent: har, credinta dreapta si fapte. Nu ajunge numai harul (de exemplu sa ne impartasim) daca nu avem fapte si credinta. De asememenea, doar faptele sau credinta nu sunt suficiente singure. Fapte bune (sau care le vedem noi bune) fac si ateii, degeaba ii tot blamam pentru asta.
  #2379  
Vechi 24.08.2011, 12:38:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Am sa ma interesez daca la altii se reboteaza si se repeta mirungerea. Daca insa la noi nu se reboteaza si nu se repeta Mirungerea, nu inseamna ca se recunoaste Harul Tainelor lor? Sa nu imi zici iar ca ei au forma goala in care intra brusc intra Harul in momentul pasirii pragului unei biserici ortodoxe!
La noi doar in cazuri catolicii (ca le ei ma refer) se reboteaza. Nu stiu cum e cu neoprotestantii, daca se reboteaza (de fapt se considera ca nu exista botez). In schmb in majoritaea cazurilor de face Mirungerea, deci si la catolicii care vin la ortodoxie.
Am spus doar asa, pentru ca celor ce nu sunt botezati nu inseamna ca li s-a recunoscut botezul, ci se practica iconomia, eu am scris despre asta de mai multe ori, de exemplu aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=14 dar tu nu ai citit.
  #2380  
Vechi 24.08.2011, 12:39:21
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
S-ar putea sa nu fii inteles, eu nu am vazut pana acum scris ca era nevoie doar de examen de constiinta. Probabil e vorba de pregatirea de dinaintea spovedaniei, si azi se face inainte o pregatire, credinciosul citeste acasa niste rugaciuni speciale, isi aminteste pacatele si isi face un examen de constiinta. In Biblie am vazut doar sa-si marturiseasca pacatele, unii altora sau in alte cazuri.
Dar e adevarat ca de exemplu sfintii care erau pustnici nu se spovedeau prea des, pentru ca ei vorbeau direct cu Dumnezeu. La fel si crestinii din primele secole erau mult mai aproape de sfintenie decat noi, de aceea au si fost multi sfinti si multe minuni. Noi nu n eputem compara nici macar cu cei mai putin sporiti dintre crestinii de atunci.
Ok, inseamna ca nu ai fost la discutie de la inceput. Este vorba de capitolul 11 din 1 Corinteni, incepand cu versetul 17. Acolo arata cum se desfasura Cina Domnului care fusese instituita initial sub forma de Agape unde se lua si Euharistia, iar in acest pasaj, Ap. Pavel cere renuntarea la Agape si celebrarea doar a Euharistiei din cauza ca oamenii, mancand fiecare ale sale, unii se ghiftuiau si se imbatau in timp ce altii erau facuti de rusine pentru ca nu aveau ce manca si infometau. Ca atare le spune sa manance la casele lor iar in adunare sa celebreze doar Euharistia si in acest context le spune sa isi faca un examen de constiinta inainte de a lua Euharistia.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38