Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2771  
Vechi 31.08.2011, 11:46:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Interesant ca in cap. 11 din Apocalipsa Dumnezeu ii inviaza pe cei doi martori cu duh de viata. Nu spune ca Le-ar fi dat trupurilor inapoi sufletele.

"11. Și după cele trei zile și jumătate, duh de viață de la Dumnezeu a intrat în ei și s-au ridicat pe picioarele lor și frică mare a căzut peste cei ce se uitau la ei. "
Acest [πνεύμα ζωής] "duh de viață" din Apoc.11,11 nu este altceva decât "suflarea de viață" dată de Dumnezeu omului la Facere (2,7) pentru a deveni suflet viu, ființă vie, omul întreg.

Într-adevăr nu spune (nici aici, nici în altă parte) că Dumnezeu ar "da suflet unor trupuri" pentru a învia. Ceea ce le dă este suflarea de viață, duhul, spiritul, principiul vieții care-l ia Dumnezeu când moare omul.
  #2772  
Vechi 31.08.2011, 12:33:52
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Daca nu le-ar da si trup fizic atunci cum s-ar mai ridica in picioarele lor? iar daca se ridica inseamna ca erau culcati nu? Si de ce s-ar mai speria cei care se uitau la ei daca nu ar vedea niste morti inviind (trupuri si nu doar suflete invizibile)?

Nu era nevoie sa spuna ca le da inapoi sufletele fiindca se subintelege.
Altfel s-ar intelege ca trupurile invie cu alte duhuri -sufete in ele decit cu cele cu care au murit.
  #2773  
Vechi 31.08.2011, 13:09:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acest [πνεύμα ζωής] "duh de viață" din Apoc.11,11 nu este altceva decât "suflarea de viață" dată de Dumnezeu omului la Facere (2,7) pentru a deveni suflet viu, ființă vie, omul întreg.

Într-adevăr nu spune (nici aici, nici în altă parte) că Dumnezeu ar "da suflet unor trupuri" pentru a învia. Ceea ce le dă este suflarea de viață, duhul, spiritul, principiul vieții care-l ia Dumnezeu când moare omul.
Prietene osutafaraunu i-a citeste ce scrie in Biblie in legatura cu sufletul:
""Dar un tânăr cu numele Eutihie, șezând pe fereastră, pe când Pavel ținea lungul său cuvânt, a adormit adânc și, doborât de somn, a căzut jos de la catul al treilea, și l-au ridicat MORT.
Iar Pavel, coborându-se, s-a plecat peste el și, luându-l în brațe, a zis: Nu vă tulburați, căci SUFLETUL lui este în el"" (Fapte 20:9-10)
Doamne ajuta!
  #2774  
Vechi 31.08.2011, 13:16:35
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Precum se vede în Codexul Alexandrin, e fără virgule și fără spații între cuvinte
si ce te face sa crezi ca in alte parti , adica in tot restul Bibliei , semnele de punctuatie nu ar fi tot asa puse gresit ? ce ar fi sa te apuci sa verifici TOATA Biblia semn cu semn si propozitie cu propozitie si dupa aceea sa mai vorbesti.
  #2775  
Vechi 31.08.2011, 13:17:39
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Daca nu le-ar da si trup fizic atunci cum s-ar mai ridica in picioarele lor? iar daca se ridica inseamna ca erau culcati nu? Si de ce s-ar mai speria cei care se uitau la ei daca nu ar vedea niste morti inviind (trupuri si nu doar suflete invizibile)?

Nu era nevoie sa spuna ca le da inapoi sufletele fiindca se subintelege.
Altfel s-ar intelege ca trupurile invie cu alte duhuri -sufete in ele decit cu cele cu care au murit.
sincer, "prietene", tu chiar nu vezi ca NIMENI nu te baga in seama pe acest forum ?? dar sincer !!
  #2776  
Vechi 31.08.2011, 13:38:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene osutafaraunu i-a citeste ce scrie in Biblie in legatura cu sufletul:
""Dar un tânăr cu numele Eutihie, șezând pe fereastră, pe când Pavel ținea lungul său cuvânt, a adormit adânc și, doborât de somn, a căzut jos de la catul al treilea, și l-au ridicat MORT.
Iar Pavel, coborându-se, s-a plecat peste el și, luându-l în brațe, a zis: Nu vă tulburați, căci SUFLETUL lui este în el"" (Fapte 20:9-10)
Doamne ajuta!
O întrebare de baraj: dacă era mort, cum era sufletul în el? Și dacă nu era mort, de ce spune că "l-au ridicat mort"? Ai?
  #2777  
Vechi 31.08.2011, 13:39:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
si ce te face sa crezi ca in alte parti , adica in tot restul Bibliei , semnele de punctuatie nu ar fi tot asa puse gresit ? ce ar fi sa te apuci sa verifici TOATA Biblia semn cu semn si propozitie cu propozitie si dupa aceea sa mai vorbesti.
În alte părți, plasarea virgulei actuale nu influențează înțelesul frazei ca în acest verset. Nu știu dom'le cum se face că tocmai aceste locuri sensibile sunt speculate de dumneavoastră în favoarea unei doctrine eretice... Mai găsiți-mi măcar un verset (privitor la această doctrină repet eretică a "nemuririi sufletului") în care plasarea virgulei să fie în favoarea dumneavoastră și-l mănânc cu suportul lui material cu tot.
  #2778  
Vechi 31.08.2011, 13:56:36
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În alte părți, plasarea virgulei actuale nu influențează înțelesul frazei ca în acest verset. Nu știu dom'le cum se face că tocmai aceste locuri sensibile sunt speculate de dumneavoastră în favoarea unei doctrine eretice... Mai găsiți-mi măcar un verset (privitor la această doctrină repet eretică a "nemuririi sufletului") în care plasarea virgulei să fie în favoarea dumneavoastră și-l mănânc cu suportul lui material cu tot.
Ti s-a mai explicat foarte bine, si am impresia ca de catre Delia 31, ca nemurirea sufletului nu e asa cum va inchipuiti voi. Despartirea spiritului de Dumnezeu este moarte spirituala, sectantule, chiar nu inteleg de ce tii mortis sa ti se repete la nesfarsit acest lucru. Nu ca n-as intelege pentru ca stiu ca ti s-ar impotmoli rotile scopului mizerabil pentru care frecventezi acest forum, indiferent de faptul ca ti s-a explicat de zeci de ori ca nu ai ce cauta pe acest FORUM CRESTIN ORTODOX.
  #2779  
Vechi 31.08.2011, 14:19:57
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Asteptam explicatiile dvs. pe subiect. Versetele din Ioan 6:62, Ioan 16:28 si altele, vorbesc despre faptul ca Domnul Iisus Hristos a parasit slava cereasca, unde era impreuna cu Tatal. La acest aspect asteptam sa faceti referire.

Celor care au murit, li s-a propovaduit Evanghelia cat timp erau in viata. Este absurd sa lasi sa treaca o viata de om si sa-i vorbesti mortului (poate se intampla pe la dvs.). Domnul Iisus Hristos nu face spiritism. Nu vorbeste cu mortii. Ar fi un pacat de moarte, pedepsit de Dumnezeu (vedeti cazul lui Saul - nu va spun unde se gaseste ca dvs. sunteti doctor in Scriptura).

Daca, totusi, Dumnezeu vrea sa le vorbeasca mortilor, ii invie apoi le vorbeste. Este foarte simplu pentru Dumnezeu sa faca acest lucru: "Domnul omoara si invie, El pogoara in locuinta mortilor si El scoate de acolo". (1 regi 2:6). Repet: Dumnezeu nu se ocupa cu spiritismul. Nu vorbeste cu mortii.




Versetele acelea au mai fost explicate, in repetate randuri, pe alte capitole (unele inchise altele sterse cu totul). Le gasiti, spre exemplu, explicate aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4290 (unde vasinec sunt eu - daca doriti explicatii chiar de la mine).

Versetele postate de dvs. nu va ajuta deloc in sustinerea teoriei nemuririi mortului (probabil asta voiati sa demonstrati). Daca doriti, deschideti (redeschideti) un topic pe tema aceasta si le vom explica (reexplica).

Pana atunci, va ofer cateva versete clare despre starea omului in moarte:
"Caci cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor"(Psalmul 6:5)
"Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii"(Psalmul 115:17)
"Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc in crediciosia Ta."(Isaia 38:18)
"Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri,; dar cei morti nu stiu nimic"(Eclesiastul 9:5)
"Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci in locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!"(Eclesiastul 9:10).

Nu va cer sa explicati aceste versete, pentru ca nu este nimic de explicat la ele. Sunt destul de limpezi in inteles.
Ce anume se afla in locuinta mortilor? Trupurile stim ca se degradeaza cu exceptia oaselor, mumiilor, moastelor si alte cazuri exceptionale. Deci in locuinta mortilor ce ajunge mai exact? Cum intelegeti versetul dat de dvs.:
"Domnul omoara si invie, El pogoara in locuinta mortilor si El scoate de acolo". (1 regi 2:6).?
Intrebarea este: ce anume pogoara Domnul in locuinta mortilor? Trupul, sufletul, spiritul...? Si in ce fel scoate apoi de acolo, sub ce forma?

Last edited by Adriana3; 31.08.2011 at 14:22:11.
  #2780  
Vechi 31.08.2011, 14:26:27
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Draga mea, uite ce spune Biblia in legatura cu femei preoti (prezbiteri):

""Lui Tit, adevăratul fiu după credința cea de obște: Har, milă și pace, de la Dumnezeu-Tatăl și de la Domnul Iisus Hristos, Mântuitorul nostru.
Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc și să așezi preoți prin cetăți, precum ți-am rânduit:
De este cineva fără de prihană, BARBAT al unei femei, având fii credincioși, nu sub învinuire de desfrânare sau neascultători.
Căci se cuvine ca episcopul să fie fără de prihană, ca un iconom al lui Dumnezeu, neîngâmfat, nu grabnic la mânie, nu dat la băutură, pașnic, nepoftitor de câștig""
(Tit 1: 4-7)

"" Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, BARBAT al unei singure femei, veghetor, înțelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să învețe pe alții""
(1 Timotei 3:2)
Draga mea, vorbeste aici de femei? NU! Ce concluzie putem trage de aici? Preotia in Noul Testament era exclusiva barbatilor. Doar nu o sa zici ca aceste epistole ale lui Pavel nu sunt inspirate de Duhul Sfant pentru ca asta ar fi o erezie. Doamne ajuta!
In primul rand vad ca aici se vorbeste despre episcopi.
In al doilea rand, episcopii de azi respecta cele de mai sus?
In al treilea rand, nu ati facut ceea ce v-am spus pentru a va mai raspunde, adica sa reuniti intr-o postare cele ce v-am zis deja despre subiect, ca atare nu va raspund pana nu faceti mai intai cele ce v-am spus.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38