Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.02.2015, 21:29:16
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și, din păcate pentru tine, aia nu e cea în care ești tu.
Ufff ce argument convingator si... wait... daca zic "nici tu", ce se intampla? :O
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.02.2015, 21:38:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nimic. Doar o să-ți adaugi o minciună-n portofoliu.

Și nu, nu era nici un argument în cele zise de mine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.02.2015, 21:42:55
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Biserica lui Dumnezeu trebuie sa fie...

Ea trebuie sa mai fie...

In sfarsit, ea trebuie sa mai fie...
Cum ziceam mai devreme:

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Toti argumentează validitatea religiei lor.
Dacă întreb pe X ce apartine de religia Y sau de denominatia Y1 îmi dă criterii si argumente care sustine varianta lor.

În plus dacă vrei facem invers, punem toate denominatiile din crestinism în aceasi oală si adăugăm restul de religii din lume si tot ajungi la un procentaj foarte mic.

Se estimează că sunt în jur de 4000 de religii (în ziua de azi), adică matematic ca religia ta să fie cea adevărată este de 0.025%.

Si dacă as sti cu absolută certitudine că există una adevărată dar nu se stie care din cele 4000 eu tot as refuza să joc la această ruletă când sunt 99.97% sanse să o aleg pe cea gresită si să îmi irosesc timpul pretios care îl am pe acest pământ slujind.

Ori cum o iei ajungi la aceasi concluzie si anume că nu toate pot fi adevărate, dar toate pot fi false.

Last edited by Alin.D.Zaharia; 26.02.2015 at 21:56:47.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.02.2015, 23:17:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul

Dacă întreb pe X ce apartine de religia Y sau de denominatia Y1 îmi dă criterii si argumente care sustine varianta lor.
Dar eu nu am sustinut, pe acest topic, vreo varianta. Eu am enuntat criteriile vizibile dupa care putem sti care este Biserica lui Cristos: unicitatea, sfintenia, universalitatea si caracterul apostolic. Ele decurg din Biblie si toate sunt enuntate de Cristos. Prin urmare, oricine, plecand de la prezumptia ca Biblia este adevarata, poate sa-si dea seama, pe baza Bibliei si numai a ei, care este Biserica intemeiata de Cristos.

Desigur, poti intreba "de unde stim ca Biblia, si nu Cartea Tibetana a Mortilor, este adevarata" ? Ei bine, asta e alta intrebare. Te rog: un topic, o intrebare.


Citat:

Si dacă as sti cu absolută certitudine că există una adevărată dar nu se stie care din cele 4000 eu tot as refuza să joc la această ruletă când sunt 99.97% sanse să o aleg pe cea gresită si să îmi irosesc timpul pretios care îl am pe acest pământ slujind.

Ori cum o iei ajungi la aceasi concluzie si anume că nu toate pot fi adevărate, dar toate pot fi false.
Un lucru e limpede, fiind la mintea cocosului. Daca luam drept adevarat ca Dumnezeu exista si ca El a creat mijloace de legatura cu El, atunci aceste mijloace nu pot fi excesiv de greu de aflat, lucru care le-ar face inutile. Refuz sa cred ca Dumnezeu se distreaza facand ghicitori cu oamenii. Ca El a intemeiat o Biserica a carei aflare sa fie chestie de ruleta, si anume cu sanse de gasire de 0 virgula 0 si ceva la suta. Eu cred ca mijlocul de legatura cu El, caruia ii spunem "religie" e usor de aflat pentru oricine are un pic de informatie si un pic de bunavointa. Religia lui Dumnezeu trebuie sa fie ceva la indemana oricui, o sansa pentru oricine de pe Pamant.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.02.2015 at 00:15:17.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.02.2015, 01:22:39
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Un lucru e limpede, fiind la mintea cocosului. Daca luam drept adevarat ca Dumnezeu exista si ca El a creat mijloace de legatura cu El, atunci aceste mijloace nu pot fi excesiv de greu de aflat, lucru care le-ar face inutile. Refuz sa cred ca Dumnezeu se distreaza facand ghicitori cu oamenii. Ca El a intemeiat o Biserica a carei aflare sa fie chestie de ruleta, si anume cu sanse de gasire de 0 virgula 0 si ceva la suta. Eu cred ca mijlocul de legatura cu El, caruia ii spunem "religie" e usor de aflat pentru oricine are un pic de informatie si un pic de bunavointa.
Din păcate se pare că nu este chiar așa de ușor de găsit.
La cât de multe religii sunt (prezent și trecut) nu cred că îți ajunge o viață pe acest pământ să le studiezi pe toate ca să poți face o alegere informată dacă nu corectă.

Tu de exemplu cum ai ajuns la religia ta? Probabil te-ai născut într-o familie creștină și așa ai fost crescut. Cam așa este cazul la marea majoritate, toți joacă la această „ruletă” în funcție de locația geografică unde se naște, perioada de timp și familia în care se naște.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Religia lui Dumnezeu trebuie sa fie ceva la indemana oricui, o sansa pentru oricine de pe Pamant.
Dacă e să pleci de la premisa că Creștinismul este adevărat cum zici tu atunci ce șansă au avut oamenii de pe pământ dinainte de anul 0? Și ei au avut religiile lor și nici una din ele nu făcea referire la învățăturile lui Iisus, cu ei ce se vor întâmpla?
Și în ziua de azi mai sunt populații indigene care nu au auzit niciodată de aceste învățături, unde este șansa lor?

Nu pot decât să vă urez baftă la acest joc și sper că merită pentru voi să vă lipsiți de acest timp prețios, și să vă lipsiți de percepția reală a universului în toată splendoarea lui.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.02.2015, 06:34:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dragule, șansa de care zici cu atâta iubire umanistă e ... cât e...
Omul a avut șansa lui pe care a ratat-o epic, aș zice.
De atunci se tot afundă-n rahat.
Apoi a venit Hristos, Domnul și Dumnezeul nostru și ne-a mai întins o mână. De care s-a aflat, cu siguranță, peste tot în lume.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.02.2015, 09:09:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Nu exista decat o singura religie adevarata, cea a bunatatii si dragostei.

Problemele apar daca nu o respectam pe aceasta.
dar nici una nu a spus sa-ti iubesti vrajmasul ca pe tine insuti, asa cum a spus Hristos
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.02.2015, 09:11:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci crezi ca toate pot fi adevarate?
doar in cazul in care ar exista mai multi dumnezei vii. Numai ca exista UN SINGUR DUMNEZEU VIU!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.02.2015, 09:14:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Dacă e să pleci de la premisa că Creștinismul este adevărat cum zici tu atunci ce șansă au avut oamenii de pe pământ dinainte de anul 0? Și ei au avut religiile lor și nici una din ele nu făcea referire la învățăturile lui Iisus, cu ei ce se vor întâmpla?
Și în ziua de azi mai sunt populații indigene care nu au auzit niciodată de aceste învățături, unde este șansa lor?
vor fi judecati de Dumnezeu in functie de religia pe care au cunoscut-o, daca au respectat-o
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.02.2015, 09:45:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
vor fi judecati de Dumnezeu in functie de religia pe care au cunoscut-o, daca au respectat-o
Adica,mai precis?
In Africa,religia cea mai raspandita este Voodoo,prin care isi fac practici vrajitoresti unii altora...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde