Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 27.07.2010, 17:29:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_minunea Vezi mesajul
Buna imi pare rau ca iti raspund asa de tarziu dar nu am mai intrat aici pe forum de mult. Eu citesc toata rugaciunea, tot tot si citesc pentru orice dorinta, dar sa urmezi intocmai ce scrie la inceput sa citesti 7 zile la aceeasi ora cu 3 lumanari de cera aprinse si cu credinta sa te gandesti la Dumnezeu cand citesti, uneori eu mai saream cate o seara daca nu aveam dispozitia necesara decat sa citesc ca sa fie mai bine amanam. Ai incredere ca vei fi ajutat/a.
Care este Acatistul pentru implinirea dorintelor?
Reply With Quote
  #282  
Vechi 28.07.2010, 23:36:10
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit

Este vorba de Acatistul rugului aprins, e o rugaciune inchinata Maicii Domnului, eu am gasit-o intamplator intr-o carte simpla de buzunar mica de rugaciuni.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 28.07.2010, 23:37:37
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit

Va multumesc din suflet celor care mi-ati raspuns si va astept tuturor sfaturile cu mare drag. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 29.07.2010, 12:50:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_minunea Vezi mesajul
Este vorba de Acatistul rugului aprins, e o rugaciune inchinata Maicii Domnului, eu am gasit-o intamplator intr-o carte simpla de buzunar mica de rugaciuni.
Da, stiu Acatistul. A fost scris de Daniil Sandu Tudor, insa nu stiam ca i se spune Acatistul dorintelor. De unde aceasta numire?
Reply With Quote
  #285  
Vechi 29.07.2010, 23:14:52
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Da, stiu Acatistul. A fost scris de Daniil Sandu Tudor, insa nu stiam ca i se spune Acatistul dorintelor. De unde aceasta numire?
Dar eu nu am zis ca i se spune Acatistul dorintelor...am zis ca se numeste Acatistul rugului aprins (poate se numeste si Acatistul dorintelor dar eu nu am auzit de aceasta denumire).
Acatistul rugului aprins simbolizeaza pe Sf Fecioara fiindca rugul a ars cu flacara si totusi a ramas nestricat precum Fecioara a nascut lumina si totusi fecioara a ramas. E tipul crucii pe care Iisus a ars in chinuri mari spre a ne scapa pe noi de chinurile si de focul iadului. Mai simbolizeaza ispitele launtrice si luptele suferite de cei credinciosi pe care Dumnezeu nu-i lasa sa se mistuie nici in cele mai grele necazuri. Aceasta e explicatia scrisa in carticica mea la inceputul rugaciunii.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 30.07.2010, 22:13:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu_minunea Vezi mesajul
Dar eu nu am zis ca i se spune Acatistul dorintelor...am zis ca se numeste Acatistul rugului aprins (poate se numeste si Acatistul dorintelor dar eu nu am auzit de aceasta denumire).
Acatistul rugului aprins simbolizeaza pe Sf Fecioara fiindca rugul a ars cu flacara si totusi a ramas nestricat precum Fecioara a nascut lumina si totusi fecioara a ramas. E tipul crucii pe care Iisus a ars in chinuri mari spre a ne scapa pe noi de chinurile si de focul iadului. Mai simbolizeaza ispitele launtrice si luptele suferite de cei credinciosi pe care Dumnezeu nu-i lasa sa se mistuie nici in cele mai grele necazuri. Aceasta e explicatia scrisa in carticica mea la inceputul rugaciunii.
Cred ca am inteles eu gresit din intrebarea adresata de chefdejoaca... Iertare!
Reply With Quote
  #287  
Vechi 12.08.2010, 12:31:55
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit O minune

Dragii mei, v-am spus ca spre rusinea mea de curand l-am descoperit pe Sf Nectarie desi stau destul de aproape de biserica din Alexandru unde se gasesc moastele lui.
Am inceput sa ma rog la Sfantul pentru sanatate si sa isi gaseasca sotul un servici mai bun pentru ca el e bugetar si pana la sf anului e vorba ca ii da pe multi afara si am zis sa citesc de 40 ori paraclisul Sf Nectarie, am mers si m-am rugat si la moastele lui. Am ajuns sa citesc abia de 20 de ori si parca cu cat citeam cu atat aveam vesti mai rele de la servici de la sotul meu, numai zvonuri proaste, nu trece o zi doua ca mai vine cu o veste proasta, ba ca se desfiinteaza departamentul, apoi ca le ia din bani si tot asa. Si acum cateva zile am fost la moastele Sf Nectarie si nu aveam un ban in buzunar si i-am zis: Sfinte Nectarie nu am nici un ban, nici macar 10 lei pentru un pomelnic, da-ne te rog o situatie financiara mai buna sa ne putem descurca decent si i-am zis ca eu ma rog dar parca el nu ma asculta toate merg din ce in ce mai rau, dar eu nu ma las Sf NECTARIE ma voi ruga la tine neincetat pana ne vei indeplini dorintele si apoi ma voi ruga ca sa-ti multumesc si apoi i-am zis sa-mi dea un semn ca el exista si pentru mine si ce credeti...la cateva zile desi abia luasem banii, am platit rata si nu mai aveam mare lucru in buzunar si mai sunt 10 zile pana sa luam iar banii si ieri am gasit un milion de lei pe strada la vreo 200 m de biserica Sf Necatarie...in cateva secunde dupa bucuria ca am gasit banii mi-am dat seama ca a fost o minune de la el si de la ceilalti sfinti pe care i mai pomenesc Sf Parascheva, Sf Ioan Rusul, Sf Xenia, Sf Petru si Pavel, Sf Ioan Botezatorul si Sf Constantin si Elena. Am promis ieri ca voi scrie minunea aici sa stie inca o data toata lumea cat de puternice si ajutatoare sunt rugaciunile. Zilele urmatoare am sa ma duc sa dau un pomelnic de 10 lei din banutii astia pe care i-am gasit, drept multumire. Sunt sigura ca Sfantul ne va ajuta si cu serviciile dar atunci cand crede el. Va imbratisez cu drag.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 12.08.2010, 12:39:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dar pentru cel care a pierdut banii oare ce minune a fost? Poate era si el lipsit de venituri! Iarta-ma, dar asa gandesc!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #289  
Vechi 12.08.2010, 14:57:23
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit ce intrebare stupida

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dar pentru cel care a pierdut banii oare ce minune a fost? Poate era si el lipsit de venituri! Iarta-ma, dar asa gandesc!
Si eu acum ce era sa fac sa ma duc la televiziune publica sa dau anunt ca am gasit un milion de lei si sa vina posesorul sa-l recupereze. Nu era nimeni pe strada, m-am uitat in stanga in dreapta era pustie strada. Poate cel ce a pierdut banii era bogat sau a furat banii si de asta nu i-a ajutat Dumnezeu si i-a pierdut iar daca era vre-un nevoias are grija Dumnezeu sa-i dea inzecit inapoi.
Tu ce faceai daca gaseai banii?
Reply With Quote
  #290  
Vechi 12.08.2010, 15:00:06
eu_minunea eu_minunea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Mesaje: 25
Implicit minune

Tu nu crezi in minuni? Eu am zis ca aceasta a fost cu siguranta o minune, numai Sf NECTARIE si Sf Parascheva au putut face o asemenea minune si de aici rezulta ca nu i-a pierdut nimeni iar daca e asa au avut sfintii grija de la cine sa ia banii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33