Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 25.06.2011, 20:31:45
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

<<Bucura-Te cu adevarat plina de har. Bucura-Te, pentru ca Tu esti mai sfinta decit ingerii si mai stralucita decit Arhanghelii. Bucura-te Cea plina de har, pentru ca Tu esti mai minunata decit Tronurile ingeresti, mai inalta decit Domniile, mai tare decit Puterile. Bucura-te cea plina de har, pentru ca Tu esti mai presus decit Incepatoriile si mai stralucita decit toate fapturile. Bucura-te cea plina de har, pentru ca tu esti mai inalta decit cerurile si mai curata decit Soarele. Cu ce nume ma voi adresa eu tie, o Stapina mea? De ce cuvinte ma voi folosi ca sa-ti pot vorbi? Cu ce laude voi incununa capul tau cel atit de sfant si de frumos? Tu esti datatoarea bunatatilor, tu esti cea prin care se impart bogatiile harului ceresc, Tu esti incoronarea neamului omenesc, frumusetea intregii fapturi; tu este cea prin care toate creaturile au fost aduse la adevarata lor fericire>>
Reply With Quote
  #142  
Vechi 25.06.2011, 20:42:41
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

"Cind Iisus binecuvinteaza din ceea ce este al Tau ia."
Reply With Quote
  #143  
Vechi 29.06.2011, 11:23:56
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=tSCgx...eature=related
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 30.06.2011, 17:10:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cartea:Minunile Maicii Domnului.Minunea a 25-a.
În părțile Italiei era un oarecare boier, cu numele Carol, care cheltuia averea sa pentru felurite desfătări, îndulciri, și desfrânări trupești; și în puțină vreme sărăcind și nemaiavând de cheltuială ca să petreacă cu galantomie și cu răsfățare ca mai-nainte, s-a întristat și sa amărât până într-atât încât zicea, ca un deznădăjduit, cuvinte de hulă. Iar într-una din zile, s-a dus într-o pădure să afle vreun vrăjitor, pe care să-l întrebe dacă nu ar putea diavolul să-l îmbogățească. Deci umblând, l-a întâmpinat pe el diavolul în chip de ostaș, și i-a zis lui: „Eu sunt acela pe care îl cauți. Dacă vei primi să-mi faci zapis scris cu sângele tău, cum că te împreunezi cu mine, și te lepezi de credința ta, eu îți voi da toate bunătățile lumii acesteia, și îți voi face toate voile tale, și vei avea atâta mulțumire încât nu va fi altul asemenea ție”.

Deci ticălosul acela, îmbătat de dorul iubirii de deșertăciuni, a primit ca un deznădăjduit ce era și a scris cele împotriva botezului, adică s-a lepădat de Hristos și s-a împreunat cu diavolul. Care i-a și dat desfătări, bunătăți vremelnice după cum i s-a făgăduit. Și lua parte la toate petrecerile lui mergând după el în chipul ostașului și săvârșind toate poftele lui. Iar odată, trecând ticălosul acela pe lângă o biserică, și întorcând ochii către dânsa, a văzut icoana Născătoarei de Dumnezeu. Și aducându-și aminte de fărădelegile lui, a suspinat amar și l-a durut inima lui. Atunci diavolul, lovindu-l cu un toiag, atât de tare încât ia înnegrit carnea lui, i-a zis: „Păzește-te de-acum înainte, să nu nai îndrăznești ca să privești la Icoana Fecioarei Maria, că ea mi-a făcut mie multe pagube, și pe mulți i-a luat din mâinile mele; căci dacă te voi mai prinde vreodată că întorci ochii către dânsa, îți voiu da aspră moarte, păgubindu-te de bunătățile vieții celei de acum, iar sufletul tău îl voi lua cu mine în munca cea veșnică”. Acestea auzind ticăjosul, a rămas întristat foarte, nu atât pentru ranele trupului, cât pentru moartea sufletului. Și socotind cum ar face ca să se izbăvească de robia aceasta, zicea în gândul său: vrăjmașul singur a mărturisit, cum că Preasfânta Fecioară a luat mulți din mâinile lui; deci poate se va milostivi și spre mine darul ei, ca o Maică a lui Dumnezeu Celui întrutot milostiv.

Acestea le gândea el, iar vrăjmașul, necunoscând cele ascunse ale inimii lui l-a trecut pe lângă altă biserică, pentru ca să vadă dacă îi ascultă porunca. Și acela văzând ușa deschisă, a alergat cu sârguință și intrând înlăuntru a căzut la pământ înaintea preacinstitei icoane a Maicii lui Dumnezeu, bătându-și pieptul și strigând acestea din adâncul inimii, cu suspinuri și cu lacrimi fierbinți: „Stăpână și Doamnă a lumii! Apucă înainte și mă izbăvește din mâinile diavolului. Multă este puterea Ta, împărăteasă a toate, arat-o și spre mine cel de trei ori ticălos; Mare este milostivirea Ta, milostivește-Te și spre mine cel nevrednic. Nemăsurată este mila Ta, miluieștemă și pe mine, ticălosul”.

Acestea și altele multe zicând vrăjmașul, de mânie, afară din biserică, făcea multă tulburare. Însă după o bucată de vreme a strigat zicând: „Eu mă duc, necredinciosule, că mă gonește puterea Fecioarei, dar păstrez zapisul tău, și atunci când Fiul ei va face judecată ca să judece lumea, ca un drept Judecător, te va da pe tine în mâinile mele, fiindcă de bună voie te-ai lepădat de credința ta”. Acestea zicând vicleanul, a pierit, iar Carol cu mai multe lacrimi și cu suspine, se ruga mai stăruitor către milostiva Maică a Preamilostivului Dumnezeu, cerând milostivire și iertare.

Așadar, a urmat trei zile plângând cu amar, din inimă, și zicând cuvinte atât de dureroase și cu așa plângere, încât mai și pietrele lăcrămau Și așa de multă osteneală și de bătăile în piept ce le suferise, a obosit. Și puțin adormind, a văzut în vis pe Preasfânta care îi zise lui: „Tu te-ai lepădat de Fiul meu, ce voiești dar acum aici, în casa mea?” Iar el i-a răspuns cu smerită vorbire și cu lacrimi, zicând: „O! Prea slăvită Maică a milostivirii, pentru cine S-a răstignit Fiul tău cel cu totul milostiv și mult îndurat? Pentru cei drepți sau pentru cei păcătoși? iar eu deși mare fărădelege am făcut, însă tîlharul, desfrânata, desfrânatul și alții mulți mă îndeamnă să îndrăznesc, pe care, pentru nemărginita Lui milostivire, i-a miluit. Care nu Te-au avut pe Tine solitoare și mijlocitoare, Maica Lui cea prea dulce, și totuși nu le-ai încuiat lor milostivirile cele iubitoare de oameni. Și pe mine, care am încredere către Tine oare nu mă va primi? Milostivește-te spre mine, Stăpâna mea, că toate le poți câte le voiești și orice vei cere de la Fiul și Dumnezeul Tău primești negreșit, fiindcă te-a făcut pe Tine mijlocitoare a păcătoșilor”.

Atunci Stăpâna i-a zis: „fiindcă ai urât fărădelegea ta, și te căiești din toată inima, te primesc pe tine și te întorc la Fiul Meu.
Dar să nu te arăți nemulțumitor pentru darul acesta așa de mare, ci să faci lucruri vrednice de pocăință”. Iar acela, mulțumindu-i cu prisosință, a răspuns: „Stăpâna mea și Doamnă slăvită, toate îți sunt cu putință Ție; deci, fă-mi mie și darul acesta spre încredințarea iertării mele: Poruncește să-mi întoarcă vrăjmașul zapisul acela viclean, cel scris de mâna mea, ca să nu mă înfricoșeze, cum că vrea să-l aducă la ziua judecății, Dreptului Judecător. Cunosc cum că nimic nu este cu neputință la Tine, deci, ca o Maică a Atotputernicului Dumnezeu poți să iei și scrisoarea acea cu totul nebunească, pentru ca să se smerească desăvârșit vicleanul și să nu aibă nici o nădejde asupra mea”. Răspuns-a lui Stăpâna: „întru slava Fiului și Dumnezeului Meu, facă-se ție și aceasta”.

Acestea zicând, i s-a părut lui cum că a auzit în văzduh glasuri, zicând: „O! Stăpâna, ca o Maică a dreptății ce ești, să nu faci nedreptatea aceasta, ca să iei pe acela care a mărturisit cu zapisul lui cum că este al meu”. Iar Ea a, zis: „Vrăjmașule al adevărului, totdeauna ești mincinos, însă acum ai spus adevărul, cum că sunt Maica dreptății și pentru aceasta voi face dreaptă judecată, luând zidirea Fiului Meu din mâinile tale, căci cu nedreptate este ca să o Stăpânești tu, cel străin”. Acestea auzind Carol, s-a umplut de bucurie și veselie, din care pricină deșteptându-se văzu cu mirare cum că n-a fost vis, ci a aflat, o minune! în mâinile lui, zapisul cel scris de el. Câtă veselie socotiți că a fost în ziua aceea, nu numai pentru el, ci și pentru toți acei care au auzit și au văzut zapisul acela. Toți s-au minunat de nemărginita milă a Stăpânului, și de puterea cea neasemănată a prea lăudatei Fecioare. Vestea aceasta s-a dus în multe cetăți și orașe.

Și după ce a auzit și Preasfințitul Leon, care era în vremea aceea arhiepiscop în Roma, a trimis oameni de au adus pe Carol. Și văzând scrisoarea aceea, a poruncit să se facă la Biserica de obște slujbă spre mare mulțumire Maicii lui Dumnezeu. Și au săvârșit praznic cu mare veselie și mulți care trăiau în felurite fărădelegi și în desfrânări erau afundați s-au pocăit din tot sufletul, nădăjduind cum că prin rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu vor dobândi iertarea păcatelor. Iar Carol, făcându-se călugăr, a făcut roduri vrednice de pocăință după cum i-a poruncit Doamna noastră și prin darul Ei s-a învrednicit de cereasca fericire. Pe care, să dea Dumnezeu ca noi toți să o dobândim pentru rugăciunile Ei și ale tuturor sfinților.

Amin.
Minune preluata de pe un alt topic, postata de Strajeru.

M-au impresionat minunea, rugaciunea din inima adresata Maicii Domnului si schimbarea radicala a lui Carol.


Reply With Quote
  #145  
Vechi 22.07.2011, 22:09:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preasfanta fecioara !

O , Presfanta Fecioara , Nascatoare de Dumnezeu , preabinecuvantata Maica a lui Dumnezeu Mantuitorul nostru , bucuria celor necajiti , nadejdea celor fara de nadejde si ajutatoarea celor neajutorati . Tu cunosti toti pasii mei cei pe care vreau sa ma curat .
Cu inima indurerata alerg catre tine si ma rog cu lacrimi : cauta la neputintele mele si nu ma lasa sa pier in pacatele mele ! Tu cunosti goliciunea sufletului meu . Ajuta-ma sa ma imbrac cu vesmantul preaiubitului tau Fiu . Tu cunosti ca sunt sarac , grabeste-te a-mi deschide visteria darurilor celor pline de har , ca sa pazesc fagaduintele date de mine la sfantul botez . Tu cunosti pe vrajmasii mei , cei trupesti si pe cei sufletesti , izbaveste-ma de acestia ! Tu cunosti , Preabuna mea aparatoare , vremea iesirii sufletului din ticalosul meu trup , te rog sa stai atunci cu si mai multa milostivire , pentru ca in sfanta stare de fata ta , sa iasa sufletul meu linistit si plin de bucurie , ca sa nu tabere asupra lui duhurile rautatii de sub cer , ci , acoperit cu sfantul tau acoperamant cel neapropiat , pentru aceste sfinte daruri , ca sa se intoarca sufletul meu , fara vatamare , la inceputul si izvorul sau .
O , Maica iubitoare de fii , arata-mi iubirea ta de mama si mie , celui ce sunt strain , orfan si sarac , ca tu cu adevarat esti Maica milostivirii si a indurarii . Nu inceta a ma acoperi , mijloceste neancetat pentru mine , pana cand ma vei aduce in camarile ceresti ale Dumnezeiescului tau Fiu , Caruia I se cuvine cinstea , slava si inchinaciunea , dimpreuna cu Tatal si cuPreasfantul Duh , in vecii vecilor .
Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 23.07.2011, 21:49:26
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

o rugaciune deosebita pe care nu am intilnit-o pina acum.....multumim....daca nu e cu suparare unde se poate gasi?in ce cartulie??...Doamne Ajuta!!
Reply With Quote
  #147  
Vechi 23.07.2011, 23:48:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
o rugaciune deosebita pe care nu am intilnit-o pina acum.....multumim....daca nu e cu suparare unde se poate gasi?in ce cartulie??...Doamne Ajuta!!
Este o rugaciune ce o poti citi si in Psaltira Maicii Domnului .
Psaltira Maicii Domnului este atat de frumoasa si usor de citit , incat cred ca este cea mai la indemana arma impotriva diavolului , deznadejdii . supararilor , necazurilor , bolilor , etc. Psalmii sunt foarte scurti , iar fiecare catisma are si cate o rugaciune . S-o purtam mereu la noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 25.07.2011, 12:22:22
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Multumesc pentru "sfat"....am sa-l iau in considerare cu siguranta.Din pacate inca nu detin "Psaltirea Maicii Domnului"....insa o voi cauta....Doamne Ajuta!!!......
Reply With Quote
  #149  
Vechi 31.07.2011, 15:04:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu !

Stapana , Nascatoare de Dumnezeu , Doamna mea , iubitoare de oameni , Tu stii gandurile si faptele mele si neputintele firii mele , tie iti infatisez sufletul meu , pe care l-am cu gandurile mele cele netrebnice , dar tu , Stapana cunosti putreziciunea ranilor mele cele trupesti si sufletesti . Tot tu sa-mi dai si vindecarea , varsand peste ele o picatura din milostivirea si iubirea ta de oameni.
Cauta asadar , Stapana mea , Nascatoare de Dumnezeu , cu ochiul tau cel milostiv la ticalosul meu suflet , care este stapanit de povara pacatelor si care este gata sa fie predat focului de catre Dreptul judecator . Dar cu rugaciunile tale si cu iubirea ta de oameni, fa-l bineplacut Fiului tau si Dumnezeul meu ca sa nu ma vadeasca inaintea ingerilor si a oamenilor , cu gandurile si cu faptele mele cele rele , ci sa te asculte pe tine , ca un bun si iubitor de oameni , care te rogi pentru sufletul meu pacatos .
O , scapare a credinciosilor ! Miluieste-ma pe mine care ma tavalesc in prapastia pacatelor , dar care iti aduc suspinele mele dintr-o inima zdrobita , pentru ca prin apararea ta , sa ma invrednicesc de iertarea nenumaratelor mele pacate . Dumnezeu , Fiul tau , te-a facut pe tine scapare .
Asa Doamne Iisuse Hristoase , Care ai voit pentru milostivirea Ta , sa te nasti din Preacurata Maica si Pururea Fecioara Maria , pentru mantuirea oamenilor , primeste-o pe aceasta mijlocitoare pentru mine nevrednicul . Nadajduind la ajutorul si la apararea ei , cad la nemasurata ta bunatate si iubire de oameni , ca sa primesc iertarea pacatelor mele pe care le-am facut inaintea ta , Doamne , ca Tie se cuvine , cinstea si inchinaciunea , cu Tatal si cu Duhul Sfant , acum si pururea si in vecii vecilor.

Amin !+
Attached Images
File Type: jpg Maica Domnului1images.jpg (10,4 KB, 2 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 01.08.2011, 01:13:11
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O , Presfanta Fecioara , Nascatoare de Dumnezeu , preabinecuvantata Maica a lui Dumnezeu Mantuitorul nostru , bucuria celor necajiti , nadejdea celor fara de nadejde si ajutatoarea celor neajutorati . Tu cunosti toti pasii mei cei pe care vreau sa ma curat .
Cu inima indurerata alerg catre tine si ma rog cu lacrimi : cauta la neputintele mele si nu ma lasa sa pier in pacatele mele ! Tu cunosti goliciunea sufletului meu . Ajuta-ma sa ma imbrac cu vesmantul preaiubitului tau Fiu . Tu cunosti ca sunt sarac , grabeste-te a-mi deschide visteria darurilor celor pline de har , ca sa pazesc fagaduintele date de mine la sfantul botez . Tu cunosti pe vrajmasii mei , cei trupesti si pe cei sufletesti , izbaveste-ma de acestia ! Tu cunosti , Preabuna mea aparatoare , vremea iesirii sufletului din ticalosul meu trup , te rog sa stai atunci cu si mai multa milostivire , pentru ca in sfanta stare de fata ta , sa iasa sufletul meu linistit si plin de bucurie , ca sa nu tabere asupra lui duhurile rautatii de sub cer , ci , acoperit cu sfantul tau acoperamant cel neapropiat , pentru aceste sfinte daruri , ca sa se intoarca sufletul meu , fara vatamare , la inceputul si izvorul sau .
O , Maica iubitoare de fii , arata-mi iubirea ta de mama si mie , celui ce sunt strain , orfan si sarac , ca tu cu adevarat esti Maica milostivirii si a indurarii . Nu inceta a ma acoperi , mijloceste neancetat pentru mine , pana cand ma vei aduce in camarile ceresti ale Dumnezeiescului tau Fiu , Caruia I se cuvine cinstea , slava si inchinaciunea , dimpreuna cu Tatal si cuPreasfantul Duh , in vecii vecilor .
Amin!+
Amin.............
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39