Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.09.2010, 14:57:07
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu

Preasfanta Stapana mea,de Dzeu Nascatoare,cu Sfintele si preaputernicele tale rugaciuni,alunga de la mine smeritul si ticalosul robul tau deznadajduirea,uitarea,necunostinta,nepurtarea de grija si toate gandurile cele necurate,cele rele si hulitoare de la ticaloasa mea inima si de la intunecata mea minte.Si stinge vapaia poftelor mele,ca sarac sunt si ticalos.Si ma izbaveste de multe rele,aduceri-aminte si naravuri si de toate faptele cele rele ma izbaveste,ca binecuvantata esti de toate neamurile si se slaveste preacinstitul tau nume in vecii vecilor.Amin!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.09.2010, 17:01:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Nu stiu daca s-a mai postat, dar "Pe tine te fericim" mi se pare cea mai frumoasa lauda adusa Maicii Domnului:

http://www.youtube.com/watch?v=dYxdhIFdJ9w
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.09.2010, 17:35:28
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune

PreasfInta maica si pururea fecioara roagal pe Domnul milei pe care lai nascut si lai purtat si alaptat la sInul tau sa se milostiveasc de noi sarmani si nevrednici si mult pacatosi pentru ca multa trecere ai Inaintea Fiului Tau si Dumnezeu amin amin amin


BinecuvIntata esti tu Intre femei si binecuvIntat este Rodul PIntecelui tau pentru ca ai nascut pe HRISTOS MIntuitorul Sufletelor noastre amin amin amin
+++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.09.2010, 17:37:55
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maică, iarta-mă !
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.09.2010, 18:33:58
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O, Preasfânată Născătoare de Dumnezeu, care te-ai arătat făcătoare de minuni pentru a-i ajuta pe cei ce au alergat la tine, acoperă-i cu sfântul tău acoperământ pe copiii pentru care ne rugăm să meargă pe calea mântuirii, ca să cântăm împreună cu Sfinții : Aliluia ! +

Pe. piatra credintei intarindu-ma largit-am gura mea asupra vrasmasilor mei ,ca s-a veselit duhul meu a cinta:Nu este Sfint , ca Dumnezeul nostru si nu este drept afara de Tine Doamne . In multi tilhari cazind eu ticalosul ,dezbracat am ramas ,ranit si lasat :Ci tu Nascatoare de Dumnezeu nu ma trece cu vedera . Suspin neincetat ,zdrobire a inimii si smerenie ,vreme de pocainta gind de intoarcere da-mi mie Prea Laudata Fecioara .Slava Tatalui si Fiului si Sfintului Duh !
Reply With Quote
  #66  
Vechi 26.09.2010, 19:06:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu stiu daca s-a mai postat, dar "Pe tine te fericim" mi se pare cea mai frumoasa lauda adusa Maicii Domnului:

http://www.youtube.com/watch?v=dYxdhIFdJ9w
Nu contează Ana, dar poate fi pus acest link de mii de ori ! Asta să fie "greșeala "noastră continuă din fiece clipă ! Mulțumim mult pentru darul tău !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.09.2010, 20:00:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioarei Maria !

O , Preacurata Maica a Domnulu ! Asculta suspinele noastre indurerate . Cauta la fiii tai cei ce indura suferinte fara leac si cad inaintea icoanei tale . Acolo unde suferintele intrec puterile noastre , vino si ne da rabdare , si alinare . Acolo unde disperarea se furiseaza in suflete , lumineaza-ne cu Dumnezeiasca lumina ! Pe cei slabi la suflet ii mangaie , pe neputinciosi ii intareste , incalzeste inimile impietrite si le inmoaie cu lumina ta . Vindeca pe robii tai cei bolnavi , Atotmilostiva Imparateasa . Binecuvanteaza mintea si mainile celor ce ingrijesc de bolnavi , ca sa serveasca drept unelte in mana Atotputernicului Doctor , Hristos Mantuitorul nostru . Tinde-ti mainile tale pline de doctorie si vindecare . Bucuria celor scarbiti , mangaierea celor intristati , vindecarea celor bolnavi , vindeca-ne ! ca primind de la tine grabnica tamaduire sa proslavim Treimea ce de o fiinta si Nedespartita : pe Tatal , pe Fiul si pe Duhul Sfant , in vecii vecilor . Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.10.2010, 18:35:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O , Preacinstita Stapana , Preacurata Fecioara , Nascatoare de Dumnezeu , la tine ridic ochii sufletului si trupului meu ; catre tine intind intind mainile mele cele slabe si din adancul inimii strig tie : cauta la credinta si la umilinta sufletului meu . Acopera-ma cu atotputernicul tau Acoperamant si ma izbaveste de toate nevoile ; iar in ceasul sfarsitului meu sa stai langa mine , o , intru tot buna Stapana si sa ma izbavesti de chinurile cele gatite pentru pacatele mele , ca , mantuindu-ma , pururea sa cant : Aliluia ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.10.2010, 22:44:32
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Din Psaltirea Maicii Domnului, carte scrisă de Sfântul Dimitrie al Rostovului:

Psalmul 23

Al Domnului este pământul și plinirea lui.
Tu Stăpână, împreună împărățești cu El în ceruri și tu ne ești un înger păzitor pe pământ!
E mai bine să se stingă soarele, decât să ne lipsim noi de mijlocirea ta înaintea lui Dumnezeu!
....
Slavă Ție, grabnica ajutătoare a tuturor creștinilor!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.10.2010, 20:22:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Acatistul Maicii Domnului , << Povatuitoarea Copiilor >>

Pentru toti parintii si pentru toti copiii , un Acatist de mare folos pe care-l recomand din tot sufletul pentru a fi citit , si din care redau Condacul al 13-lea : O , Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu , care te-ai aratat facatoare de minuni pentru a-i ajuta pe cei ce au alergat la tine , acopera-i cu sfantul tau acoperamant pe copiii pentru care ne rugam sa mearga pe calea mantuirii , ca sa cantam impreuna cu sfintii : Aliluia ! .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39