Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 17.04.2014, 13:13:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-iar dai dovada de prostie,tupeu,ignoranta...in loc sa comentezi ceva despre aspectele negative ale avortului..despre frumusetea articolului,despre cuvintele actuale si lucide ale sfantului Velimirovici... tu iar si din nou trebuie sa dai din papagal
Deci eu dau dovada de "prostie, tupeu si ignoranta" pentru ca iti atrag atentia ca folosesti aiurea boldul.

Mai sa fie.

Oricat de bune ar fi cuvintele, daca ajung pe post de hartie igienica in mana badaranilor, nu mai fac nici doi bani.

Cei ca tine, chiar si cand se fac din fudulie promotorii unei cauze bune, tot sfarsesc prin a-i aduce mai degraba deservicii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 17.04.2014, 13:27:05
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu cum se face ca "eroii" astia de copy/paste nu dau dovada de nici una din calitatile bunului crestin, mentionate mai sus.

Mai mult, fac si apologetica unor miscari criminale gen Miscarea Legionara, care a inceput tot asa, cu "bune intentii" si a sfarsit pana la urma intr-o baie de sange pe care ei insisi au provocat-o, crezand asemenea apologetilor lor de azi ca "scopul scuza mijloacele" si ca a fi badaran si nesimtit se poate trece cu vederea daca, chipurile, lupti pentru o cauza buna, de pe scaunul din fatza calculatorului.
-da iar esti ignorant si rau voitor,si intunecat la minte,accepti comunismul satanist care a facut sute de milioane de victime,dar esti impotriva unei miscari care s-a bazat pe crestinism,care a avut intentii bune,care a construit biserici,care a luptat impotriva masoneriei si comunismului
-deci accepti raul comunist dar nu esti de acord cu sfintii si marturisitorii crestini,care au fost si legionari
-se vede ca ti-a intunecat vrajmasul mintea
-Doamna Aspazia Otel Petrescu apreciaza ML din care a facut parte
-a fost condamnata si chinuita de comunistii satanisti dar s-a rugat si Dumnezeu,Duhul Sfant a fost cu ea
-deci e o crestina care s-a rugat si L-a simtit in celula pe Iisus,a simtit lumina dumnezeiasca asupra ei dar in continuare apreciaza si ML
-o crestina care vorbeste de iubire si rugaciune apreciaza in continuare ML pt binele pe care l-a facut
-iar tu intunecat la minte vezi numai crime si intuneric acolo unde ar trebui sa vezi macar putina lumina,dar asta e daca ti-a intunecat vrajmasul mintea si accepti comunismul satanist,masoneria,ecumenismul,si sistemul..



"Doamna Aspazia Otel Petrescu se încadrează în Mișcarea Legionară, iar despre caracterul creștin al acesteia declară: „Legionarul, înainte de a fi un activist politic, este o vie conștiință creștină și națională, un reper moral și un mărturisitor jertfelnic, purtătorul unui eroism existențial fără de care nimic nu poate nici să se primenească, nici să dureze.” (id., p.9)

De multe ori era încurajată de un glas tainic care-i vorbea în gând sau în inimă: „Bateți-vă pentru Mine! Veți primi răni, sigur, nu este luptă fără suferință și nici victorie fără luptă. Dar credeți în Iubirea Mea, cu Mine veți învinge, căci Eu am biruit lumea! În lucrarea ce se face în numele lui Dumnezeu nu este înfrângere, ci victorie sigură. Eu nu consimt să pierd nici un suflet pentru că fiecare M-a costat stropi de sânge. Ca să cobor la voi cu tot cerul Meu, nu trebuie decât să Mă chemați cu sinceritate”.

Aflată la izolator printre șobolani, în frig și foame, are revelația unei minuni: „Închid strâns ochii și refuz să constat cine se plimbă peste mine. Să fie șobolani? Să fie șoareci? Mai bine să nu știu. Fac un efort imens să mă conving că totul este doar o impresie. E atât de puternică concentrarea că simt o transpirație rece pe șira spinării. Decid să nu mă scol întrucât picioarele îmi sunt umflate, mă ustură pielea, atât este de întinsă peste butucii înghețați. Somnul refuză să mă scoată din impas. Încerc să-mi creez un spațiu mirific, o evadare în sublim prin poarta imaginației, dar gândul sleit refuză să mă asculte. În cele din urmă alerg la picioarele lui Iisus. Îmi imaginez că-l caut și-L găsesc și stau de vorbă cu El… Și, deodată, lumina din izolator a devenit duioasă, mângâietoare. Mi se părea că celula miroase a busuioc și o căldură plăcută mă învăluia cu gingășie, cineva îmi vorbea fără cuvinte, n-aș putea să explic cum, dar le auzeam și în gând și în inimă”.

Doamna Aspazia Otel PetrescuÎn același izolator cu șobolani, trăiește iar o minune: „m-am pomenit strigând, cu o voce străină, stranie, strangulată de spaimă: „- Doamne! Nu mă lăsa!”. Și, în clipa următoare, mi s-a întâmplat ceva nemaipomenit, nemaitrăit, nemaisperat. Hruba, lucarnele, treptele, jivinele, totul a dispărut. În jurul meu era numai alb. Un alb nelimitat, scânteietor, un alb ca de zăpadă proaspătă sub un soare strălucitor. Eram eu și totuși nu-mi percepeam existența. Ieșisem parcă din timp și din spațiu, nu știam, de fapt, ce eram și unde eram. Eram o vibrație intensă, aproape de nesuportat. Simțeam o încredere nețărmurită în ceva nespus de binefăcător, în ceva binecuvântat și totuși mistuitor ca un rug fără arsură. Este greu să definesc ce se petrecea cu mine, ardeam intens. Am așteptat o eternitate, în picioare, sprijinită de ușă”.

În închisoare s-a vindecat de TBC la plămânul stâng și parțial la cel drept, prin minune dumnezeiască: „eu nu m-am vindecat cu medicamente, ci cu rugăciuni și ce vindecă Mântuitorul, vindecat rămâne”.

Mărturii despre o viată profund spiritualizată a sa mai găsim în alte locuri ale cărților. „Privind în trecutul nostru de veterane ale temnițelor comuniste constat că, încetul cu încetul, am reușit să ne însușim câte ceva din aceste minunate culori ale dragostei. Salvarea noastră a fost descoperirea că numai prin culorile dragostei se poate supraviețui în universul concentraționar. Acesta este marele miracol al supraviețuirii noastre. Nu ne-a fost ușor, am căzut, dar până la urmă, am izbutit. Toiagul nostru a fost rugăciunea. Ne-am rugat în comun și ne-am rugat în parte. Ne-am rugat pentru noi și pentru ai noștri, pentru prieteni și pentru dușmani și ne-am rugat mai ales să nu ne părăsească cele trei mari virtuți: credința, speranța și iubirea. Mai ales iubirea”.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.04.2014, 13:30:43
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul

În afară de a protesta aici, pe forum, ai găsit și forme mai ... eficiente de a ... remedia situațiile astea rele, contrare creștinismului?
-singur e greu sa faci ceva,dar tu ai gasit ceva metode a remedia cate ceva?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.04.2014, 13:39:10
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-singur e greu sa faci ceva,dar tu ai gasit ceva metode a remedia cate ceva?
Păi eu încerc să aplic metoda aia de a mă comporta creștinește în viața de zi cu zi, la locul meu. Nu mi-am pus în gând să schimb pe nimeni, că nici nu cred că se poate, fără voia celuilalt, desigur.

Nu cred că mi-am exprimat vreodată nemulțumirea cu ce se întâmplă la nivel macro... să zicem... Societatea e formată și ea din indivizi, așa că punctul de plecare în a îndrepta ceva sunt eu. Cred că am foarte mult de lucru aici, așa că nu știu când/ dacă voi trece la a avea pretenții de la cel de lângă mine...
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.04.2014, 14:32:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Auzi la tine, sa te schimbi, pai ce e asta, un fleac, un mizilic, ce eroism e asta, nu se uita nimeni la tine, mai bine sa ramai un badaran dar sa promovezi din spatele monitorului lupta impotriva ecumenismului, comunismului, avorturilor, vaccinurilor, sa promovezi antisemitismul, asasinatele legionare, etc.

Asta dar neo-crestinism, asta da schimbare.

Si sunt sigur ca asta remediaza o gramada de lucruri, daca n-ati observat o gramada de lucruri s-au schimbat de cand dau unii copy/paste, mai putin promotorul lor, dar asta e oricum un aspect insignifiant, ca si personajul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2014 at 14:35:34.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 17.04.2014, 14:50:35
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Păi eu încerc să aplic metoda aia de a mă comporta creștinește în viața de zi cu zi, la locul meu. Nu mi-am pus în gând să schimb pe nimeni, că nici nu cred că se poate, fără voia celuilalt, desigur.

Nu cred că mi-am exprimat vreodată nemulțumirea cu ce se întâmplă la nivel macro... să zicem... Societatea e formată și ea din indivizi, așa că punctul de plecare în a îndrepta ceva sunt eu. Cred că am foarte mult de lucru aici, așa că nu știu când/ dacă voi trece la a avea pretenții de la cel de lângă mine...
-pai eu zic ca nu e bine sa tacem din gura,trebuie sa si marturisim adevarul
-normal ca e bine sa ne schimbam,sa fim cat mai crestini dar si faptul ca nu acceptam raul,ecumenismul,satanismul,comunismul,magia,vraji toria,...arata ca ne-am schimbat mintea,ca nu acceptam ideile intunericului,ereziile...
-si e bine sa si marturisim,prin orice mijloace,chiar si copy/paste,link cattre un articol crestin,o carte ortodoxa,o predica ortodoxa...
-de ex a fost zilele trecute la TVR2 Capsali si altii care au luat apararea muzeului taranului roman, a ortodoxiei,a lui Mircea Vulcanescu,au zis ca sunt impotriva comunismului...nu e putin lucru
-P Amfilohie Branza a tinut o conferinta impotriva masoneriei,deci iar o marturisire a adevarului
-parintele Arsenie Papacioc a marturisit impotriva ecumenismului
-deci sunt oameni cu viata sfanta (parintele Arsenie [Papacioc si P Iustin si altii) care au marturisit impotriva ecumenismului ,a masoneriei.ca sa afle tot crestinul si sa nu accepte ereziile si organizatiile satanice
-si vin aici pe forum niste spalati pe creier ca AlinB,niste comunisti care se iau de marii duhovnici si noi sa tacem din gura ?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 17.04.2014, 14:57:00
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci eu dau dovada de "prostie, tupeu si ignoranta" pentru ca iti atrag atentia ca folosesti aiurea boldul.

Mai sa fie.

Oricat de bune ar fi cuvintele, daca ajung pe post de hartie igienica in mana badaranilor, nu mai fac nici doi bani.

Cei ca tine, chiar si cand se fac din fudulie promotorii unei cauze bune, tot sfarsesc prin a-i aduce mai degraba deservicii.
-nu e problema ca mi-ai atras atentia problema e ca tu de-a lungul anilor nu ai marturist ortodoxia,nu ai fost impotriva ecumenismului,comunismului,satanismului
-te-ai luat de mari duhovnici -si mai ales tocmai de cei care sunt impotriva ereziilor,a comunismului,masoneriei deci impotriva celor cu care ti tu
-daca ziceai ceva despre articol,daca apreciai cuvintele sfantului Velimirovici,daca vedeam ca esti de acord ca cei de la Universitate au gresit...si la sfarsit ziceai si tiu ca e deranjanta bolduirea atunci nu ziceam nimic,dar tu ca de obicei te iei de oameni,vezi doar aspecte de 2 lei si vrei sa deviezi de la subiect: avorturi si lupta crestinilor-ortodocsi impotriva lor si intunecarea Europei asa cum zice sfantul Velimirovici.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 17.04.2014, 15:12:24
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-pai eu zic ca nu e bine sa tacem din gura,trebuie sa si marturisim adevarul
-normal ca e bine sa ne schimbam,sa fim cat mai crestini dar si faptul ca nu acceptam raul,ecumenismul,satanismul,comunismul,magia,vraji toria,...arata ca ne-am schimbat mintea,ca nu acceptam ideile intunericului,ereziile...
-si e bine sa si marturisim,prin orice mijloace,chiar si copy/paste,link cattre un articol crestin,o carte ortodoxa,o predica ortodoxa...
-de ex a fost zilele trecute la TVR2 Capsali si altii care au luat apararea muzeului taranului roman, a ortodoxiei,a lui Mircea Vulcanescu,au zis ca sunt impotriva comunismului...nu e putin lucru
-P Amfilohie Branza a tinut o conferinta impotriva masoneriei,deci iar o marturisire a adevarului
-parintele Arsenie Papacioc a marturisit impotriva ecumenismului
-deci sunt oameni cu viata sfanta (parintele Arsenie [Papacioc si P Iustin si altii) care au marturisit impotriva ecumenismului ,a masoneriei.ca sa afle tot crestinul si sa nu accepte ereziile si organizatiile satanice
-si vin aici pe forum niste spalati pe creier ca AlinB,niste comunisti care se iau de marii duhovnici si noi sa tacem din gura ?
Vorba-i una, fapta e alta. Adică e nevoie de fapte.

Iar Alin nu e nici spălat pe creier, nici singurul care îți atrage atenția că metoda aceasta, de copy/paste, nu e nici convingătoare, nici de un deosebit folos, și nici nu îți creează o imagine prea strălucită...

Și, așa cum spunea Părintele Rafail Noica, Adevărul nu are nevoie să fie apărat de către noi, ci noi avem nevoie să fim apărați de Adevăr...

Last edited by Annyta; 17.04.2014 at 15:16:25.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.04.2014, 15:33:44
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Vorba-i una, fapta e alta. Adică e nevoie de fapte.

Iar Alin nu e nici spălat pe creier, nici singurul care îți atrage atenția că metoda aceasta, de copy/paste, nu e nici convingătoare, nici de un deosebit folos, și nici nu îți creează o imagine prea strălucită...

Și, așa cum spunea Părintele Rafail Noica, Adevărul nu are nevoie să fie apărat de către noi, ci noi avem nevoie să fim apărați de Adevăr...
-si asta e fapta ca marturisesti,sau ca citesti din sfinti e considerata o fapta buna,sau cea maiu mare fapta buna e rugaciunea

-e spalat pe creier pt ca e cu comunismul,e intunecat la minte si nu accepta adevarul si s-a luat de marii duhovnici; deci e el mai destept si mai luminat decat marii duhovnici; sa tecem din gura si sa-i dam dreptate ?
-pai mai postez si eu articole ca eu gandesc ca le citim si apoi discutam pe subiect,sau dupa ce am citit din carti ,mai dam citate din sfinti..sau e bine sa vina AlinB cu argumentele lui destepte dar care nu sunt dintr-un suflet luminat ci doar din propria lui minte, si sa se ia si de duhovnici

-noi trebuie sa fim aparati de adevar dar atunci daca taceau din gura sfintii nu se mai combateau ereziile,sau daca tacea din gura P Arsenie Papacioc multi acceptau erezia ecumenista
-deci trebuie si marturisire,si comunicare si informare...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 17.04.2014, 15:51:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-si asta e fapta ca marturisesti,sau ca citesti din sfinti e considerata o fapta buna,sau cea maiu mare fapta buna e rugaciunea

-e spalat pe creier pt ca e cu comunismul,e intunecat la minte si nu accepta adevarul si s-a luat de marii duhovnici; deci e el mai destept si mai luminat decat marii duhovnici; sa tecem din gura si sa-i dam dreptate ?
-pai mai postez si eu articole ca eu gandesc ca le citim si apoi discutam pe subiect,sau dupa ce am citit din carti ,mai dam citate din sfinti..sau e bine sa vina AlinB cu argumentele lui destepte dar care nu sunt dintr-un suflet luminat ci doar din propria lui minte, si sa se ia si de duhovnici

-noi trebuie sa fim aparati de adevar dar atunci daca taceau din gura sfintii nu se mai combateau ereziile,sau daca tacea din gura P Arsenie Papacioc multi acceptau erezia ecumenista
-deci trebuie si marturisire,si comunicare si informare...
Antiecumenism, e Joia Mare și ai face bine să renunți la aberațiile tale obișnuite și să te ocupi de alte treburi, mai folositoare. Stilul tău de "mărturisire" este contraproductiv, îndepărtează omul de credință, nu-l apropie.
Dacă vrei neapărat să faci ceva pentru Hristos și aproapele tău, pune în practică, în viața ta de zi cu zi în locul unde trăiești, cuvântul Sfântului Serafim de Sarov: "Dobândește pacea și mii de oameni din jurul tău se vor mântui".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contraceptia cauzeaza avort!!! theosis3131 Generalitati 1 21.06.2009 22:40:37