Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.03.2008, 17:42:20
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Duhovnicul il reprezinta pe Insusi Hristos, nu trebuie sa judeci. Cere ce doresti si ti se va da de catre Hristos. Adica sa nu mai pacatuiesti:p
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.03.2008, 18:18:10
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Traditie, nu stiu pe nimeni din cei care au fost ucenici ai marilor duhovnici sa fii ajuns la dereglari psihice. Aaaa, daca facem ascultare intru totul de cine nu trebuie, cu siguranta ca putem ajunge si la astfel de stari. Nu tot omul de langa noi este duhovnic, asa ca acestuia nu trebuie sa-i dam ascultare totala.
Nu e vorba de dereglari vizibile, omul se comporta aparent normal dar înaluntrul sau se construieste un sistem de idei care opacizeaza sufletul fata de lucrarile harului.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2008, 15:55:24
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Traditie, nu uita ca de multe ori omul nu este in stare sa cunoasca ce ii este cu adevarat de folos. Lucruri aparent rele ii pot fi de folos, altele aparent bune il pot vatama. Iata de ce este nevoie de duhovnic.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.08.2008, 09:21:52
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

Când eºti bolnav, intri în farmacie ºi alegi medicamentul pe care-l ºtii cã este cel mai bun. Dacã boala se complicã trebuie sã mergi degrabã la un doctor. Dacã nu suporþi tratamentul îi spui si doctorului. ªi aºa stai în comuniune la lucrul cel bun, în Bisericã.
Doar Dumnezeu poate sã facã cu noi Binele.Eu am experimentat că așa cum spune cartea ascultarea este mai mare ca rugăciunea și apoi ca teologia. Prin ascultare se naște voia lui Dumnezeu care ți se potrivește chiar dacă este dificilă. Dumnezeu păzește adevărul în veac și dă vindecare la tot cel căzut.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.08.2008, 10:11:14
isaia's Avatar
isaia isaia is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.08.2008
Mesaje: 46
Implicit

Marta și Maria
Mi-amintesc uneori, de parcă acum s-ar petrece, câte minunății mai făceam în mănăstire mea de suflet. Te mișcai continuu sub două porunci: una, care te trimetea la rugăciune și alta, care te trimetea la muncă. Si cea care te trimetea la rugăciune striga: ,,Să dați drumul animalelor să se ducă, să scăpăm de ele ca să veniți și voi la biserică!”
Și , ce să vezi?! într-o noapte s-a uitat poarta deschisă. Dimineața: Nu-s oile! Caută în toate părțile și pe la nouă, iată: oile veneau acasă cu burțile pline. Se pare că le era sete drăguțelor. Acum mai scapă și tu de jivine!
Cea care te trimetea la muncă zicea: ,,Mamă, să pașteți oile zi de zi, că oile pasc și duminica! Dacă o fi să moară, mor toate!”
Și ,iată, într-o zi scăpară pe lucernă de se umflau toate din ce în ce, că se uitau săracele cu niște ochi de parcă-ți spuneau: ,,Ce ni se-ntâmplă?”
Atunci, dăi cu apă și oțet, taie-le urechile. Și au scăpat, însă nu toate. Așa că de aceea-i bine să nu zici nimic de rău despre nimeni, că Dumnezeu lucrează și nu noi, ci doar atât: Doamne, iartă-mă! Doamne, ajută-mă!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.08.2008, 19:45:38
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Cand alegi sa mergi la manastire, alegi sa mergi la ascultare. Manastirea iti descopera in monah pe omul care vrea sa asculte. Asadar, trebuie sa se accepte ca ascultarea este ascultare de Dumnezeu, in numele lui Dumnezeu, din dragoste de Dumnezeu, pentru imparatia cerurilor. Dorotei de Gaza recomanda: "Marturiseste totul staretului tau, si fa tot ce va hotara el, caci el stie ce-ti trebuie".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.11.2008, 17:33:05
ramsesking ramsesking is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Mesaje: 1
Implicit ascultarea

Citat:
În prealabil postat de tudor2012 Vezi mesajul
Ce este mai important pentru un calugar? Ascultarea, sau Constiinta proprie? Aceasta in cazul in care viata unei terte persoane depinde de aceste doua aspecte.
pai la calugarie esti intrebat de ce ai venit frate .....etc... apoi ti se cere sa faci ascultare in manastire pana la sfarsitul vietii si nu sa faci voia ta. pt ca ascultarea e taierea voii iar constiinta e voie proprie.constiinta are valoare doar in cazul marturisirii pacatelor. restul e ascultare
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.11.2008, 20:35:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Eu nu vad o contradictie intre constiinta morala- glasul lui Dumnezeu din om- si ascultare. Atat constiinta morala cat si ascultarea se raporteaza la voia lui Dumnezeu exprimata prin legea morala. Morala crestina face distinctie intre constiinta morala si constiinta psihologica. Poate intre constiinta psihologica si ascultare sa existe contradictie, pentru ca omul poate fi si autonom.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.11.2008, 14:11:17
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar ce se intampla daca staretul/stareta acelei manastiri cade in erezie [propovaduieste invataturi gresite dpdv duhovnicesc]? Oare maqi trebuie facuta ascultarea de astfel de staret/stareta? Aici, cred, intervine glasul constiintei care iti va spune sa nu mai faci ascultare de acela/aceea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.11.2008, 00:03:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Corect, Razvan. Eu as spune ca Dumnezeu tainic ne va feri de aceasta erezie. Si eu sunt de acord ca nu putem face ascultare de un eretic de dragul ascultarii. Ca si cum ne-am lasa sa fim calauziti de un orb.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne intrebam constiinta... laurastifter Morala Crestina 53 15.03.2012 16:55:08
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 29.02.2012 23:04:37
Despre constiinta mihailt Generalitati 1 17.03.2010 04:51:20
cea mai frumoasa ascultare podolski_2 Generalitati 32 12.02.2010 12:11:56