Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2008, 15:17:16
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

DRAGII MEI SA NE AJUTE DUMNEZEU TUTUROR PENTRU UN ROD BUN IN NOUL AN BISERICESC CARE INCEPE MAINE! SA NE DEA DOMNUL MULTA PUTERE SI CURAJ, RABDARE SI NADEJDE,PACE SI IUBIRE. AMIN!

DIN SINAXARUL ZILEI DE 1 SEPTEMBRIE:
"Trebuie sa stim ca Biserica lui Dumnezeu praznuieste Indictul ("Indiction" la romani inseamna: porunca si aratare), luand obicei de la cei batrani; ca era obicei, la romani, sa se faca incepatura anului de la acest Indiction, adica la 1 septembrie.

Si pentru ca in aceasta zi a intrat Domnul nostru Iisus Hristos in Sinagoga iudeilor, si dandu-I-se cartea lui Isaia proorocul, si deschizand-o a aflat locul unde era scris: "Duhul Domnului peste Mine, pentru care M-a uns a binevesti saracilor, a vindeca pe cei zdrobiti la inima, a propovadui robilor slobozenie si orbilor vedere. A slobozi pe cei sfaramati intru usurare, a propovadui anul Domnului cel primit" (Luca 4, 16-22 dupa Isaia 61, 1-2). Apoi dand cartea slugii si sezand a zis: "Ca astazi s-a plinit Scriptura aceasta in urechile voastre". Cat s-au si mirat popoarele de cuvintele darului ce ieseau din gura Lui.

De asemenea, traditia spune ca si poporul evreu a intrat in Tara Fagaduintei in aceasta luna de Septembrie"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2008, 15:35:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

As mai adauga ca inceperea anului bisericesc la 1 septembrie este o mostenire din Vechiul Testament. Dumnezeu a poruncit ca poporul evreu sa praznuiasca in mod deosebit luna septembrie, pentru ca acum oamenii culegeau roadele pamantului. In prima zi din aceasta luna, evreii aveau zi de odihna si aduceau Domnului ardere de tot. Mai existau si alte motive pentru care evreii serbau in mod deosebit luna septembrie. In aceasta luna apele potopului au scazut si corabia lui Noe s-a oprit pe Muntele Ararat; Moise a coborat de pe Sinai cu tablele Legii; s-a inceput construirea cortului Domnului; marele arhiereu intra singur o data pe an, in luna septembrie, in Sfanta Sfintelor pentru a aduce jertfa pentru sine si pentru pacatele poporului; ziua intai din septembrie era ziua curatirii si poporul postea; din aceasta luna incepeau sa se numere anii poruncilor Vechiului Testament. Evreii si astazi incep calendarul cu luna Tisri, adica septembrie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2008, 17:30:35
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Anul bisericesc ortodox are un ciclu fix de date care comemoreaza sfintii pomeniti in fiecare zi, incepand de maine pana la sfarsitul lunii august a anului viitor, si un ciclu mobil, concentrat in jurul datei fluctuante a Pastilor. Acest ultim modul, care are in centru comemorarea vietii si activitatii mantuitoare a lui Hristos este impartit in: perioada Triodului (calendarul prepascal, care cuprinde 10 saptamani dinaintea Pastilor), perioada Penticostarului (calendarul pascal propriu-zis, care cuprinde 8 saptamani, de la Inviere pana la Pogorarea Sfantului Duh) si perioada Octoihului, din restul anului, care variaza intre 40 si 26 de saptamani, in functie de fluctuatia datei pascale. Toate aceste perioade nu incep si nu se sfarsesc la date calendaristice fixe, ci variaza de la an la an, in functie de ziua Invierii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2008, 17:56:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ziua intai din septembrie era ziua curatirii si poporul postea. Citisem ca in vechime, la incheierea verii avea loc intrunirea sinodului local, in cadrul caruia se facea un bilant si, firesc, se stabileau perspectivele pentru anul urmator. Daca nu reusim ca la diverse perioade sa ne mai uitam la noi insine, macar intr-o astfel de zi e bine sa vedem daca am fost mai risipitori ca in alti ani. Daca am fost, sa luam masuri sa nu mai fim. Iar daca nu am fost, sa luam masuri sa fim mai darnici ca in ceilalti ani. Bine ar fi ca gandul la fapta buna sa nu ne parasesca in nici o zi.

IPS Parinte Mitropolit Teofan spunea: "Este bine stiut ca Biserica se conduce, sau trebuie sa se conduca, dupa alte reguli si randuieli decat societatea laica. In Biserica exista o alta modalitate - care nu o contrazice neaparat pe cea care carmuieste si gestioneaza treburile curente ale societatii, dar le depaseste pe acestea, le transcede din interior - pentru ca in Biserica se spune, de exemplu, ca este fericit cel sarac, cel persecutat, este fericit cel prigonit pentru dreptate si in duhul acestei logici care, repet, depaseste, transcede logica umana obisniuta, omul isi gaseste pacea sufleteasca. In acest context si sarbatoarea de 1 septembrie contrazice felul nostru de a percepe inceputul unui nou an. Chiar si in Biserica, din pacate, suntem foarte mult purtati de duhul sarbatorii de 1 ianuarie, de ziua si de noaptea de revelion si dam mai putina importanta sarbatorii de 1 septembrie."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2008, 18:35:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
"Chiar si in Biserica, din pacate, suntem foarte mult purtati de duhul sarbatorii de 1 ianuarie, de ziua si de noaptea de revelion si dam mai putina importanta sarbatorii de 1 septembrie." (IPS Teofan)
Bine, bine, si cum ar trebui deci sa sarbatorim ziua de 1 Septembrie?

Daca este sarbatoare mare de ce atunci nu este trecuta cu rosu in caledarul bisericesc? N-am auzit nici sa se faca vreo slujba speciala la biserica.

:) Eu una am sa sarbatoresc oricum, ca aici in State pe 1 sept este Labor Day si avem liber!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2008, 20:03:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si ma gandeam ca si la noi in Romania, Ziua Muncii ar trebui schimbata de la 1 Mai la 1 Septembrie -- ca atunci se vede roada de peste an - si sa fie zi libera de la guvern ca sa sarbatoreasca tot omul cum se cuvine.

poate si Biserica va gasi o slujba potrivita si atunci inceperea anului bisericesc nu va mai trece asa neobservata.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2008, 22:11:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cum sa sarbatorim ziua de 1 septembrie? Prin a ne ruga ca noul an sa fie mai roditor. Nu trebuie sa uitam ca in unele parti, credinciosii intampinau sarbatoarea Inaltarii Sfintei Cruci (14 septembrie) cu un post de mai multe zile (Postul Crucii). De exemplu, Sfantul Teodor Studitul (759-826) ne informeaza ca monahii posteau pe atunci unii 14 zile, altii12, inainte de sarbatoarea Sfintei Cruci.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.08.2008, 23:50:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, dar acum nu este randuit acest post de catre Biserica, intre posturile de peste an. Doar ziua Inaltarii Sf. Cruci este zi de post.

1 sept. cred ca ar trebui sarbatorit si cu o agapa, pe langa rugaciunile pe care le facem.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2008, 22:47:52
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

"Astazi incepe noul an bisericesc! Fie ca Bunul Dumnezeu s-a ne lumineze mintile, s-a ne pazeasca de ce e mai rau, s-a ne rugam s-a fim mai buni ca drumul nostru s-a fie drept si plin de lumina! Eu astazi am crezut de cuvinta sa imi sfintesc casa si am chemat preotul pentru asta!A venit cu placere, si ma simpt mult mai bine! Doame ajuta!"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.09.2008, 03:15:52
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nede_mar
"Astazi incepe noul an bisericesc! Fie ca Bunul Dumnezeu s-a ne lumineze mintile, s-a ne pazeasca de ce e mai rau, s-a ne rugam s-a fim mai buni ca drumul nostru s-a fie drept si plin de lumina! Eu astazi am crezut de cuvinta sa imi sfintesc casa si am chemat preotul pentru asta!A venit cu placere, si ma simpt mult mai bine! Doame ajuta!"
Toate imbelsugate sa fie si pentru tine nede-mar!!!....sa iti fie spre liniste sfintirea casei... nu pot uita cum in cazul meu, ultima sfestanie a casei a fost pricina de mare incercare, la ffff scurt timp dupa, m-au vizitat hotii si au "curatat" cam tot ce era de valoare(material vorbind:)..eh, nu-i bai...se mai intampla si din astea....si daca credinta e, fericiti le-om primi pe toate!:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invitatie la Focsani pe 27 Mai (Praznuirea Sfantului Ioan Rusul) eduardd Pelerinaje la locuri Sfinte 3 25.05.2010 19:53:51
19 ianuarie - praznuirea Sfintilor Macarie icamilin Diverse Sarbatori 0 19.01.2009 11:26:04
La multi ani !!!! adina30 Generalitati 38 25.12.2008 22:50:01
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 18:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 18:05:03