Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2015, 09:55:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mulțumesc de întrebare. Nu le-am cumpărat încă. Am lăsat să mai treacă puțin timp să văd dacă nu găsesc vreo ofertă mai bună; dar până acum n-am găsit. O să iau legătura direct cu editura Litera pentru Biblii, cred că voi obține un preț mai bun, ca să cumpăr mai multe.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.01.2015, 10:21:53
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Foarte frumoasă initiativă, sper să o puteti pune în practică cât de curând.
Să fie un frumos si cu folos început de An Nou. Doamne ajută!

PS: Legat de îndreptarele de spovedanie - sunt foarte învechite, poate ar trebui aduse la zi cât de cât.
Apropo, la noi cel putin nu am văzut să se practice spovedania după îndreptar.
Mirela ,spovedania dupa indreptar e o optiune personala ,se spovedeste fiecare cum considera.Eu m-am spovedit odata general si am luat indreptarul parintelui Cleopa.Am citit acum de curand o carte foarte utila ,se refera la pacatele mai fine pe care le ignoram ,"Pregatirea pt spovedanie" a parintelui Ioan Krestiankin ,o carte foarte buna.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.01.2015, 10:27:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Sunt oameni care poate nu s-au spovedit niciodată, care nu merg la biserică și nu știu ce este păcat, nu știu ce să mărturisească și, în general, nu știu multe despre Biserică, iar uneori știu grești. De aceea cred că este nevoie de o carte ajutătoare. Și cred că le voi cumpăra pe cele din link-urile pe care le-am pus mai sus.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.01.2015, 15:33:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sunt foarte utile aceste indreptare de spovedanie.
Si pentru cei incepatori si pentru cei care merg mai des la biserica.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.01.2015, 04:35:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Mirela ,spovedania dupa indreptar e o optiune personala ,se spovedeste fiecare cum considera.Eu m-am spovedit odata general si am luat indreptarul parintelui Cleopa.Am citit acum de curand o carte foarte utila ,se refera la pacatele mai fine pe care le ignoram ,"Pregatirea pt spovedanie" a parintelui Ioan Krestiankin ,o carte foarte buna.
Îmi place foarte mult părintele Ioan Krestiankin, am citit o carte a dânsului în lb. engleză - "May God give you wisdom".
Am să caut si eu cartea despre spovedanie când ajung în România. Multumesc, Anita !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.01.2015, 04:39:26
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mulțumesc de întrebare. Nu le-am cumpărat încă. Am lăsat să mai treacă puțin timp să văd dacă nu găsesc vreo ofertă mai bună; dar până acum n-am găsit. O să iau legătura direct cu editura Litera pentru Biblii, cred că voi obține un preț mai bun, ca să cumpăr mai multe.

Dar Biblia cu scris mare parcă nu este de la Editura Litera. Sau ati renuntat la ea??
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.01.2015, 07:20:55
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Am renunțat, pentru a putea cumpăra mai multe. Așa am reușit să comand 100 de volume (50 vol 7 și 50 vol. 8). În plus, are și explicații, ca să nu mai spun de ilustrații, care sunt foarte utile.
Urmează să le primesc vineri sau luni.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.01.2015, 10:10:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Am renunțat, pentru a putea cumpăra mai multe.
Ah, păcat. Poate ar fi trebuit luate si 1-2 bucăti din Biblia cu scris mare. Chiar n-o avea nimeni nevoie?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.01.2015, 10:39:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

O să-l rog pe părinte să întrebe dacă cineva cu vedere slabă are dorința de a citi Biblia și dacă nu se rezolvă cu ochelarii, atunci să căutăm să-i (să le) cumpărăm biblie cu scris mare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.01.2015, 11:43:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Îmi place foarte mult părintele Ioan Krestiankin, am citit o carte a dânsului în lb. engleză - "May God give you wisdom".
Am să caut si eu cartea despre spovedanie când ajung în România. Multumesc, Anita !
Cartea am comandat-o la Egumenita ,tot acolo vei gasi o carte la fel de buna 'Nesfintii ,sfinti"' in care se vorbeste despre acest arhimandrit rus.De fapt iti recomand cam toate cartile editate de ei in colectia Pronia divina ,in toate se spune cum intervine Dumnezeu in mod fericit in inimile oamenilor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare