Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2016, 01:34:04
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Este Dreptul Iov un antitip al Domnului nostru Iisus Hristos?

Întrebarea spune, cred, totul. Mă preocupă foarte mult acest aspect: Dreptul Iov ca model pentru creștinii mireni și ca antitip al răbdării uriașe a Domnului Întrupat în timpul propovăduirii Sale pămîntești. Mulțumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2016, 10:27:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Întrebarea ta merită niște răspunsuri mult mai serioase decât voi fi în stare eu să comentez. Sper să se implice forumiștii pe care îi știm capabili să răspundă mai elaborat. Poate va fi un stimul și pentru Scotty să revină.

Mie mi-a stârnit interesul, așa că am căutat introducerea scrisă de părintele Anania la Iov.

Iov este, într-adevăr, un personaj de excepție, cred că este un model pentru creștini – nu doar mireni, zic eu –, respectiv pentru felul în care se poate parcurge suferința. Dar nu cred că este antitip pentru Hristos pentru că, deși suferă nevinovat, el doar îndură suferința, nu și-a asumat-o din dragoste mântuitoare de oameni. Suferința lui nu este o jertfă, ci este suferința orbului din naștere, despre care ucenicii L-au întrebat pe Mântuitorul: „Cine a păcătuit, el sau părinții lui, de s-a născut orb?“. Iar Domnul răspunde: „Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci pentru ca-ntru el să se arate lucrurile lui Dumnezeu“ (In 9, 2-3).

Redau în continuare comentariul părintelui Bartolomeu Anania:

„Așadar, în spatele oricărei suferințe inexplicabile și care, aparent, cade sub incidența absurdului, se află rațiunea ascunsă a lui Dumnezeu, Care întotdeauna știe ce face.
[...] Cartea lui Iov, prin extraordinarul ei autor, este și rămâne un poem al excelenței literare: marea poezie e făcută să pună întrebări, nu să dea răspunsuri.“
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2016, 11:31:34
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Întrebarea ta merită niște răspunsuri mult mai serioase decât voi fi în stare eu să comentez. Sper să se implice forumiștii pe care îi știm capabili să răspundă mai elaborat. Poate va fi un stimul și pentru Scotty să revină.

Mie mi-a stârnit interesul, așa că am căutat introducerea scrisă de părintele Anania la Iov.

Iov este, într-adevăr, un personaj de excepție, cred că este un model pentru creștini – nu doar mireni, zic eu –, respectiv pentru felul în care se poate parcurge suferința. Dar nu cred că este antitip pentru Hristos pentru că, deși suferă nevinovat, el doar îndură suferința, nu și-a asumat-o din dragoste mântuitoare de oameni. Suferința lui nu este o jertfă, ci este suferința orbului din naștere, despre care ucenicii L-au întrebat pe Mântuitorul: „Cine a păcătuit, el sau părinții lui, de s-a născut orb?“. Iar Domnul răspunde: „Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci pentru ca-ntru el să se arate lucrurile lui Dumnezeu“ (In 9, 2-3).

Redau în continuare comentariul părintelui Bartolomeu Anania:

„Așadar, în spatele oricărei suferințe inexplicabile și care, aparent, cade sub incidența absurdului, se află rațiunea ascunsă a lui Dumnezeu, Care întotdeauna știe ce face.
[...] Cartea lui Iov, prin extraordinarul ei autor, este și rămâne un poem al excelenței literare: marea poezie e făcută să pună întrebări, nu să dea răspunsuri.“
Mulțumesc frate, și iartă-mă pentru ieșirile mele măgăresc-scandaloase!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2016, 11:41:29
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Fii liniștit, nu m-am supărat. Dumnezeu să ne ierte pe toți!
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2016, 13:48:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Mulțumesc frate, și iartă-mă pentru ieșirile mele măgăresc-scandaloase!
Dumnezeu sa ne ierte pe TOTI prietene!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2016, 23:52:37
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, sper să revină Scoțianul. Subliniez că acest topic-întrebare este adresat tuturor forumiștilor, indiferent de confesiune. Așadar: Scotty, Mihnea, Mihai G., Penticostalul Tradițional, centesimusvicesimusoctavus, îi rog public să arunce un ochi și să participe, cînd vor dori.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2016, 09:53:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu, unul, mereu am vazut in Iov un antitip nu al Domnului, ci al meu. Sau, pana la a fi antitip, acest Iov e un tip interesant, in care toti ne-am putea recunoaste, singura variabila fiind: "in care etapa a vietii lui Iov suntem, noi, acum ?".

S-a facut multa exegeza asupra acestei carti. Unii, folosind analiza stilistica, au tras concluzia ca e o carte care pare a avea mai multi autori umani. Altii au vorbit despre un autor (Iov) si despre interpolari ulterioare in text. Cativa afirma ca au gasit si un celebru autor al interpolarilor, pe nume Solomon, de meserie rege si intelept. Dar, din moment ce cartea face parte din corpul canonic al Bibliei, important pentru noi este ca adevaratul autor este Dumnezeu. Si tot El, Dumnezeu, este si personajul cel mai atipic al cartii. Iov este previzibil, prietenii lui sunt previzibili, nevasta lui este si mai previzibila. Diavolul are rolul pe care stim dintotdeauna ca il are. Dar adevaratul motiv pentru care cititorul ramane cu impresia ca aceasta carte a lui Iov este "din alt film" decat restul Bibliei este un Dumnezeu la care nu ne asteptam.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2016, 15:00:27
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu, unul, mereu am vazut in Iov un antitip nu al Domnului, ci al meu. Sau, pana la a fi antitip, acest Iov e un tip interesant, in care toti ne-am putea recunoaste, singura variabila fiind: "in care etapa a vietii lui Iov suntem, noi, acum ?".

S-a facut multa exegeza asupra acestei carti. Unii, folosind analiza stilistica, au tras concluzia ca e o carte care pare a avea mai multi autori umani. Altii au vorbit despre un autor (Iov) si despre interpolari ulterioare in text. Cativa afirma ca au gasit si un celebru autor al interpolarilor, pe nume Solomon, de meserie rege si intelept. Dar, din moment ce cartea face parte din corpul canonic al Bibliei, important pentru noi este ca adevaratul autor este Dumnezeu. Si tot El, Dumnezeu, este si personajul cel mai atipic al cartii. Iov este previzibil, prietenii lui sunt previzibili, nevasta lui este si mai previzibila. Diavolul are rolul pe care stim dintotdeauna ca il are. Dar adevaratul motiv pentru care cititorul ramane cu impresia ca aceasta carte a lui Iov este "din alt film" decat restul Bibliei este un Dumnezeu la care nu ne asteptam.
Mulțumesc, Mihnea. Cum adică "un Dumnezeu la care nu ne așteptam"? Nu e tot Ha-Shem, Cel Care Este? Te rog mult, cînd poți, dezvoltă.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2016, 06:34:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Da, sper să revină Scoțianul. Subliniez că acest topic-întrebare este adresat tuturor forumiștilor, indiferent de confesiune. Așadar: Scotty, Mihnea, Mihai G., Penticostalul Tradițional, centesimusvicesimusoctavus, îi rog public să arunce un ochi și să participe, cînd vor dori.
"Problemele vietii", o carte cu predicile Sf Ioan Gura de Aur, tradusa de Cristian Spatarelu si Daniela Filioreanu dupa originalul scris in greaca, are vreo 20 de pagini dedicate lui Iov la capitolul Rabdarea si indelunga rabdare si prin el, sufletelor noastre(ca de altfel toate cele 379 de pagini).

Am remarcat(inainte de ianugurarea acestui topic) la pagina 271 un fragment pe care cu voia voastra il transcriu impreuna cu emotiile primei citiri, care nu se mai domolesc:

"Este mai vrednic de lauda cel care isi pierde averea si ÎI multumeste lui Dumnezeu, decat cel care nu-si pierde averea si face milostenii multumindu-I lui Dumnezeu. Pentru ca cel de-al doilea, pe de-o parte, se bucura de laudele celorlalti, de multumirea constiintei si de nadejdea rasplatii, iar pe de alta parte, imparte banii cu voia sa dupa ce dinainte s-a pregatit sufleteste pentru asta. Insa cel dintai pierde totul dintr-o data cu violenta si fara voia sa, fiind nepregatit sufleteste pentru aceasta pierdere. Si asa cum iti dai seama, oferirea de buna voie nu este amara si grea, ca pierderea fara voie. Si nici nu este o asa mare izbanda sa dispretuiesti banul dupa ce te-ai pregatit vreme indelungat pentru aceasta, bupa cum este sa suferi cu rabdare pierderea venita pe neasteptate.”
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2016, 15:57:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Va rog sa explicati ce intelegeti prin antitip.
2. De ce se face asa o comparatie? Iov era un om. Dumnezeu a vrut sa-l
testeze, cu ajutorul lui Satan!!! Era Vechiul Testament.
Sunt doua povesti diferite.
Si scrie clar: "Ceea ce la om nu se poate, la Dumnezeu este cu putinta."
Eu nu am inteles povestea lui Iov si mi se pare oribila.

Noi trebuie sa citim Noul Testament nu aceste lucruri.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare