Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.01.2014, 21:44:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ideea sună mai degrabă a scuză. Nu de calitățile preotului ține pocăința omului.
Cum ar arata Bisericile noastre de am avea cam peste tot un Cleopa , un Arsenie Boca , un Arsenie Papacioc , un Galeriu ,si multi altii asemenea lor ?
Cati ar veni pe drumul pocaintei si n-ar recurge la psihologi , caci iata dragul meu ca au venit timpurile cand multi pleaca si parasesc Biserica noastra si din cauza "duhovnicilor" facuti la apelul de seara , care spovedesc pe banda rulanta si impartasesc cam tot in acelasi mod , care nu stiu sa scoata o vorba , sa dea un sfat , deci nu stiu sa carmuiasca , si duc spre naufragiu . Vai de cei ce vor sminti si vor dezbina Biserica noastra !
Vai de cei care se folosesc de Taina Preotiei doar pentru a practica o meserie , unde castigul e pe masura si mult mai mult de atat !
Da , de calitatile unui duhovnic tine pocainta fiecaruia dintre noi , caci fara carmaci iscusit si numai dupa mintea noastra , pocainta e ceva doar declarativ , o moda , un moft !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.01.2014, 22:26:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este un duh vrăjmaș care întunecă minițile oamenilor și îi răscoală pe unii împotriva neputințelor omenești ale păstorilor, dându-le impresia că nu sunt obligați să asculte de ei (de preoți), fiindcă au păcate. Iisus nu a avut nici un păcat și, cu toate acestea, ce puțini L-au ascultat!

Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.01.2014, 22:32:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum ar arata Bisericile noastre de am avea cam peste tot un Cleopa , un Arsenie Boca , un Arsenie Papacioc , un Galeriu ,si multi altii asemenea lor ?
Ce ai făcut tu în acest sens, de a avea preoți de elită?
Tot poporul este răspunzător de slujitorii pe care îi are. Avem povățuitorii pe care îi merităm.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.01.2014, 22:46:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce ai făcut tu în acest sens, de a avea preoți de elită?
Poate vrei a spune ce am facut noi , dar daca te referi la persoana mea , am umblat dim preot in preot si m-am rugat sa-mi gasesc un duhovnic bun , iar duhovnicul pe care Dumnezeu mi l-a dat este unul de elita , asa cum iti place sa zici . Pentru ca sa-i avem , sa-i cautam , sa-i ascultam , iar cei slabi dintre ei vor fi fara oite , sau cu oite extrem de putine .
Dar atata timp cat majoritatea se multumesc cu orice fel de duhovnic , selectia si elitele nu vor exista cu adevarat .
Tu ce ai facut in acest sens ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.01.2014, 22:48:41
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Psihologia, care si-a luat ca domeniu de studiu si de patronaj exact ceea ce nu-i apartine(sufletul omului) face in zilele noastre tur de forta remarcabil . Chiar in Romania, exista ieromonahi, sau chiar in Athos, care au inceput sa cocheteze cu oameni de stiinta chipurile "bine induhovniciti", cu reclama buna, cunoscuti publicului ortodox practicant ca savanti crestini, "cetateni" cu mare priza la cinul monahal si preotesc, ba chiar si la inalta ierarhie a BOR, membrii prin Adunarea Nationala Bisericeasca si purtatori cocosati de titluri universitare si academice.
Ei bine, asemenea oameni, cu asemenea "prize" incep sa sustina din ce in ce mai tare binevenirea psihologiei in rindul stiintelor medicale sau paramedicale (nu gresesc cind spun "medicale" deoarece curia psihologiei si-a conceput specializari, titluri, grade si pretentii stiintifice prin care au curajul, zic ei, sa trateze oamenii ca si medicii) sa o promoveze puternic in ortodoxie si chiar sa inunde piata cu carti intitulate : Psihologia crestina .
Ba mai mult, ei sunt cei care au introdus toxicul ideativ in viata ortodoxa potrivit careia "... daca un preot nu este un bun psiholog nu reuseste sa fie un bun duhovnic"!
Acum, fiecare om, user, crestin, este liber sa creada ce vrea el despre psihologie, ba chiar sa apeleze la ea cind dracul vine si ii incurca mintile si ii tulbura ideatia si simtirea, dar eu il cred cu tarie pe gheronul Paisios Aghioritul care abordeaza si acest subiect in cartile sale si care are cu totul si cu totul alte pareri.
Polemici ale ortodocsilor cu psihologii vor fi eterne deoarece este tare greu pt. un om care a fost animat de dorinta de a dobindi puterea sa intre in mintile unui om (cu acceptul acestuia, desigur) sa vada ce este pe acolo, sa il cunoasca in intimitate mult mai mult decit da voie unui preot, sa il bage in regresie temporala tocmai pt a cunoaste lucruri nebanuite si tainuite sau chiar necunoscute de subiect insasi, sa ia cunostinta si sa incerce sa manipuleze demonul din el prin aflarea a ceea ce a fost subiectul intr-o lume anterioara nasterii sale sau sa elibereze la propriu demonul din el (nu sa il izbaveasca de demon, deoarece acesta nu se teme decit de slujitorii lui Dumnezeu, ci sa il elibereze din temnita subconstientului si sa il aduca in prezet, in realitate, in constient), sa il sugestioneze pe temiri ce directii, etc. ... toate acestea in baza unei promisiuni "sincere" si tacite ca aflind toate acestea despre un om el il va proteja intotdeauna, garantat suta la suta... deci toate acestea, la care se adauga cheltuielile de scolarizare pe citiva ani, de intretinere in scoala,de vietuire propriuzisa, la care inca se mai adauga cultivarea continua a mindriei legata de ceea ce va ajunge el, de cit de priceput va deveni el in tainele oamenilor... deci toate, toate, una peste alta, cum credeti ca va ajunge vreodata un psiholog sa recunoasca, dupa un asemenea efort si rivna mindroasa, cum ca ar fi un inselat si ca defapt de suflet se ocupa cu totul si cu totul altcineva ?? Adica se ocupa Cel care il detine, care l-a creat si care il si poate mintui si reintoarce la El insusi pt a sfirsi in a fi una cu El .
Sa ne aruncam critica doar asupra unui aspect simplu, apropos ca pomeneam mai sus de sugestie si autosugestie, adica de lucrurile cele mai simple cu care opereaza psihalegia... cum sunt ele vis-a-vis de invatarea de la duhovnic a virtutilor, smerenia, umilinta, lepadarea de sine, ca sa te poti mintui si sa iti fie bine si nu de alta ? Cum sunt fratilor ?
Sau ati auzit ca vreodata un psiholog sa invete despre virtuti ? Pai atunci nu mai este psihologie. Psihologia nu cultiva virtutile lui Dumnezeu ci ale domnului om.
Si culmea culmilor, ia urmariti :
si psihologul care invata si uzeaza de prostiile lui, ca si cultivarea stimei de sine, un alt exemplu s.a.m.d., de multe ori crede cu sinceritate ca el el un bun ortodox ! Vai, vai, vai ! Cita inselare subtila ! Dupa ce ca este clar un inselat, mai binecuvinteaza si pe altii . Ce spune Iisus despre cei care invata gresit poporul ? Cu cit cautam mai adinc in practica si teoria psihologiei cu atit o vedem cit de draceasca este !
Si nici nu mai vorbesc aici de vatamarile sufletului care accidental sau nu, datorate "meseriasilor" absolventi cu medii de 7,50, 8,14, 8,36, etc, etc.,pot inrautati tabloul clinic al suferindului uneori .
Cel putin la duhovnic avem garantia ca spovedania fiind o sfinta taina,prin gura lui vorbeste insusi Hristos(fara tagada !) asa cum avem si garantia ca implinitorul tuturor celor 7 sfinte taine este insusi Hristos.

Si ca sa ne mai amuzam putin inchei cu exemplul grozav de frumos si bine inteles ca fara logica, al psihologului, asazis crestin, care dupa ce face si desface el subiectul il trimite la duhovnic... pt. intregirea sedintei de "citire" psihologica !

Dar totusi ma repet, fiecare sa faca cum o crede de cuviinta, ca vorba parintelui Rafael Noica : "... fratilor, pe linga parintele Cleopa s-au mintuit un fel de crestini rivnitori, pe linga parintele Paisie Olaru un alt gen de rivnitori iar pe linga pshihologi inca un alt gen de rivneti !"
Ce a mai ramas neclar ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 27.01.2014 at 23:09:18.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.01.2014, 22:49:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Glykys, fruntea sus! Nu este o profetie si nicidecum cu "parul" nu se face educatie...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.01.2014, 22:50:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Tot poporul este răspunzător de slujitorii pe care îi are. Avem povățuitorii pe care îi merităm.
Asta , cu iertare sa fie , este o mica "vrajala " preluata din gura in gura de pe alte siteuri , si merita analizata pe un thread , caci si asa ne-am indepartat de la subiectul initial.
Noapte buna , Ovidiu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.01.2014, 22:57:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cel putin la duhovnic avem garantia ca spovedania fiind o sfinta taina,prin gura lui vorbeste insusi Hristos(fara tagada !) asa cum avem si garantia ca implinitorul tuturor celor 7 sfinte taine este insusi Hristos.
Un raspuns clar , la obiect , lamuritor , care face clar diferenta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.01.2014, 23:05:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate vrei a spune ce am facut noi , dar daca te referi la persoana mea , am umblat dim preot in preot si m-am rugat sa-mi gasesc un duhovnic bun , iar duhovnicul pe care Dumnezeu mi l-a dat este unul de elita , asa cum iti place sa zici . Pentru ca sa-i avem , sa-i cautam , sa-i ascultam , iar cei slabi dintre ei vor fi fara oite , sau cu oite extrem de putine .
Dar atata timp cat majoritatea se multumesc cu orice fel de duhovnic , selectia si elitele nu vor exista cu adevarat .
Tu ce ai facut in acest sens ?
N-ai înțeles, da nu-i bai. Eu te-am întrebat pe tine (cel nemulțumit de anumiți preoți).
Ai dat ("născut") vreun preot? Ești nemulțumit de el? Dacă nu ești mulțumit, vezi pe unde ai greșit. A, nu ai dat nici un preot, păi atunci ce te plângi? Da știu ai găsit soluția, ai fugit la unul bun și acum areți cu degetul spre ceilalți mai slabi. În schimb îți imaginezi cum ar fi cu preoți buni prin Biserici. Fain să stai cu mânile în sân și să visezi, nu-i așa?
Iertare, e doar un joc de cuvinte pentru a mă face înțeles.

Last edited by ovidiu b.; 27.01.2014 at 23:23:28.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.01.2014, 23:05:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asta , cu iertare sa fie , este o mica "vrajala " preluata din gura in gura de pe alte siteuri , si merita analizata pe un thread , caci si asa ne-am indepartat de la subiectul initial.
Da...o mică "vrăjală" a unui părinte de elită. Dacă ești interesat am să postez contextul de unde am extras ideea.

Last edited by ovidiu b.; 27.01.2014 at 23:28:40.
Reply With Quote
Răspunde