Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2015, 09:17:15
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Oameni care par credinciosi dar sunt rai

De multe ori m-am intrebat,cum se face de exista oameni care par atat de credinciosi iar ei se cred la fel,mergand la biserica,tinand post,citind carti sfinte,dar.......apoi se despart de acestea si afiseaza o rautate,fac lucruri urate,vb urat,jignesc,se comporta urat!Care sa fie explicatia?Chiar mi-a fost dat sa intalnesc si sa cunosc multe astfel de persoane,care credeam dupa ceea ce faceau ca sunt painea lui Dumnezeu si cand colo,rautate!Cum catalogam astfel de oameni?Care sa fie motivul pentru care se comporta asa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2015, 09:22:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu judeca si ...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2015, 09:33:35
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Adevarat pare ca judec,dar pur si simplu chiar ma intrebam aceste lucruri fara sa ii judec!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2015, 10:02:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Cum catalogam astfel de oameni?
Farisei

Citat:
Care sa fie motivul pentru care se comporta asa?
Neasimilarea Sfintei Invataturi, pe care de multe ori o cunosc, dar nu o aplica in vietile lor in care omul vechi nu lasa loc Omului Nou, in vietile lor de pui de vipere si de morminte varuite.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2015, 10:51:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Iote exemplu de la catolicul nostru cum trebuie sa fie un crestin, judecator taios cu aproapele a carui fapte nici macar nu le cunoaste direct.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2015, 11:29:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
De multe ori m-am intrebat,cum se face de exista oameni care par atat de credinciosi iar ei se cred la fel,mergand la biserica,tinand post,citind carti sfinte,dar.......apoi se despart de acestea si afiseaza o rautate,fac lucruri urate,vb urat,jignesc,se comporta urat!Care sa fie explicatia?Chiar mi-a fost dat sa intalnesc si sa cunosc multe astfel de persoane,care credeam dupa ceea ce faceau ca sunt painea lui Dumnezeu si cand colo,rautate!Cum catalogam astfel de oameni?Care sa fie motivul pentru care se comporta asa?
ce se afla in inima omului DOAR Dumnezeu stie, iar aparentele inseala
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2015, 11:38:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iote exemplu de la catolicul nostru cum trebuie sa fie un crestin, judecator taios cu aproapele a carui fapte nici macar nu le cunoaste direct.
Faceti confuzie intre judecarea aproapelui si judecata morala. Iar la judecarea aproapelui, sunteti campionul forumului. Pana la urma, tot o forma de fariseism este si asta. Recititi Luca 6:42.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2015, 12:22:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este o intrebare pe care si eu mi-o pun.
Si nu e vorba de a judeca pe altii ci (la mine cel putin) de faptul ranile pe care ni le produc.
Cred ca ei nu inteleg sau traiesc in alt mod credinta.
Depinde mult de ceea ce vad (si inteleg) de la biserica, preot si de acasa.
Daca acolo se pune mai mult accent pe partea teoretica si mai putin pe cea practica, sociala, asa fac si ei si li se pare ca asta este credinta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2015, 12:27:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
De multe ori m-am intrebat,cum se face de exista oameni care par atat de credinciosi iar ei se cred la fel,mergand la biserica,tinand post,citind carti sfinte,dar.......apoi se despart de acestea si afiseaza o rautate,fac lucruri urate,vb urat,jignesc,se comporta urat!Care sa fie explicatia?Chiar mi-a fost dat sa intalnesc si sa cunosc multe astfel de persoane,care credeam dupa ceea ce faceau ca sunt painea lui Dumnezeu si cand colo,rautate!Cum catalogam astfel de oameni?Care sa fie motivul pentru care se comporta asa?
Fiecare om crestin are si ispite. Daca necuratul a incercat sa-L ispiteasca pe Insusi Hristos, cum nu-l va ispiti si pe crestin? Asadar, trebuie sa facem un efort sa vedem ce ganduri ne tulbura pe noi insine. Am putea sa ne inchipuim ca astfel de ganduri sau chiar mai rele il tulbura si pe aproapele care ne greseste. Gandurile pot fi si ale noastre, dar pot fi inspirate de Dumnezeu sau de cel rau. Atunci cand nu ne silim sa avem ganduri bune ii lasam loc celui rau sa ne tulbure cu ganduri de-ale sale. Iar noi credem ca acelea sunt gandurile noastre! Ne indreptatim si ne trufim. La fel poate face si aproapele care nu ia aminte la gandurile sale in primul rand. Gandurile rele sunt niste talhari, niste hoti de suflete. Trebuie sa-L rugam pe Dumnezeu sa le alunge de la noi. Luand seama la gandurile noastre si luptand cu ele, il vom privi cu mila pe cel care inca se afla printre talharii gandurilor necurate.

De aici incolo, ne alegem o strategie in functie de starea noastra duhovniceasca. Il certam, il ignoram, il aratam greseala, ii aratam o istorioara duhovniceasca din care sa extraga invatatura cuvenita, cerem sfat de la duhovnic etc.

Nu-i putem cataloga nicicum, caci nu stim cata pocainta fac ei insisi atunci cand isi vad propriile greseli. Putem sa-i ajutam sa-si vada greselile, dar cu inima de mama, nu de judecator. Inima de judecator trebuie s-o avem doar pentru noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2015, 12:59:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Faceti confuzie intre judecarea aproapelui si judecata morala.
Ii stiti pe cei de care vorbeste Florentina?
I-ati intalnit, cunoscut, vazut in situatiile descrise pentru a afisa o parere?
Atunci?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde