Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.04.2007, 17:34:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Jenica[i], nu toata lumea are duhovnic. Se stie ca cel mai bun sfat ti-l poate da duhovnicul, dar nu toata lumea traieste in Romania, iar in rest sunt mai rari, ca sa nu zic aproape inexistenti. In toata Scandinavia exista un preot.
Spune-ne te rog cum tii tu postul, intre ce ore.

Mirela draga, eu nu mananc pana la 3 noaptea. De fapt mananc in preziua postului pe la ora 5 pm. Mie asa mi s-a spus sa tin post de la 3 noaptea la 3 ziua si ma conformez. Dar sunt unii care tin postul pana seara, fara sa-si faca probleme ca nu mananca pana seara tarziu. Postul in esenta e o retinere de la mancare, indiferent de ora la care mananca altii, care nu postesc si care poate ca nici nu nazuiesc sa se mantuiasca.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.04.2007, 22:29:38
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
eu nu mananc pana la 3 noaptea. Mie asa mi s-a spus sa tin post de la 3 noaptea la 3 ziua si ma conformez.
Hmmm, interesant cu ce se ocupa lumea pe la 3 noaptea:). Tu nu dormi noaptea? Eu nu vreau sa te supar, in caz ca vorbesti de la minastire, adica stai la Miezonoptica...:) si oricum cred ca mincatul noaptea dupa 6 seara cam dauneaza.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.05.2007, 02:15:04
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cozia, as vrea sa stau noaptea la miezonopticica, dar nu pot, caci am serviciu de noapte. Ora 3 noaptea are alta semnificatie, din cate stiu si anume ca atunci se considera ca incepe noua zi. Asa am inteles eu. Te asigur ca nu mananc in timpul noptii, dar beau cafea pana la 3 noaptea, ca sa rezist oboselii din timpul noptii. Chiar daca un om citeste si il intereseaza religia, e departe de a fi calugar. Am auzit de calugaria alba, dar nici aici nu ma inscriu, fiind doar un simplu om care isi cultiva interesul. Chiar mai sus am mentionat ca nu am duhovnic. Dar cine a mai vazut manastiri in Scandinavia?!? In Canada sunt?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.05.2007, 22:50:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

apropos de post, am ascultat conferinta dr. Pavel Chirila de pe net. Ma refer la aceasta conferinta despre "Conceptul de medicina crestina" pentru ci care nu au ascultat-o.
Se spune acolo, ca toti oamenii au in corp celule canceroase. In ziua sau perioada de post, cand corpul nu primeste hrana, incepe sa manance din proprile celule , incepand cu cele mai de curand formate si anume tocmai cu cele canceroase, care au si perioada scurta de "viata". Astfer, corpul le produce si le "consuma" in lipsa de altceva.
Numarand cazurile de cancer printre calugari, s-au constatat 2 imbolnaviri de acest gen la 500 de persoane testate.
Nefiind medic, iau drept buna ce afirma dr. Pavel Chirila, care in felul acesta mi-a dat un motiv in plus pentru a tine post nu numai miercuri si vineri, ci si lunea, pentru sanatate, cum se spune.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.05.2007, 04:44:15
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

:)Este foarte adevarat ce spui. La posturile negre de 48 de ore am observat ca iti este foame doar in prima zi, dupa care iti trece...e straniu, iar a doua zi nu mai ai treaba si energia iti creste,si tot asa...,si daca-ti tii mintea ocupata cu altele,rugaciune, plimbari, etc, si stai departe de bucatarie nu ai treaba. Am o cunostinta asistenta, care a scapat de cancer complet din post negru de 21 de zile(si nu a patit nimic,cu practic numai apa) dupa care a avut grija si a fost (si este) foarte constienta de ce baga in gura.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 07.05.2007, 10:30:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu domnule, nu are legatura cu cancerul in mod deosebit, eventual tangentzial, oricum nu se shtie dar se cerceteaza:p, dar Ancah spune foarte bine ca de pe la 3 noaptea incepe o zi de post si sfarsheshte cam dimineatza urmatoare dupa ce navalesc din abundentza razele de soare in locuintza. Deci nu pana seara, nu pana dimineatza ci peste 24 de ore fizice... aceasta este o zi de post intreaga dar este foarte greu de tzinut ca in post nu se mananca absolut nimic si nici nu se bea si nici nu se inhaleaza (nici chestiuni pacatoase,) eventual lucruri/mancaruri/binecuvantari duhovniceshti si fiind greu, adica mai bine spus foarte greu de tzinut, se ingaduie pentru cei multzi, pt cei bolnavi, cei tineri, si altzii injumatatzirea perioadei sau chiar un sfert sau chiar un fel de semipost adica ceva mai permisiv in care se permite si un pic de hrana si ceva lichide... Eu asha presupun ca ar fi corect, ca nu ma pricep si ancah avea dreptate in postul in care ne spunea cum ne recomanda sfintzii (ce, cum si cat...). Oricum e greu si doar cei ce se straduie amarnic reushesc sa-l duca la bun sfarshit. :) Dar poate ca trebuie sa reamintesc si un lucru foarte frumos al cuiva drag care mi-a placut "-cine mananca sa manance si cine nu mananca sa nu manance!" bazat/dezvoltat din cuvantul Apostolului:
"...-cine mananca sa nu osandeasca pe cel ce nu mananca si cine nu mananca sa nu osandeasca pe cele ce mananca..." :rolleyes:
Reply With Quote
  #67  
Vechi 08.05.2007, 21:01:58
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Mancarea e facuta.. ca sa se manance! daca mananci zilnic carne.. asta e! O sa ai probleme cu ficatul! vechii preoti.. nu religia.. au stabilit ca un consum exagerat de carne are efecte negative! Un consum de alimente vii (salate , fructe , legume proaspete) au un efect benefic asupra organismului! Nu are nici cea mai mica legatura cu religia! Religia (Ortodoxa ) si-a dat seama (cramponata fiind in "grija" ei ca adeptii sa nu plece.. ceea ce s-a intamplat), incoace! cand preotii ortodoxi numarau pe degetele de la o singura mana "adeptii" de la biserica!
Se face intuneric! Si putini oameni mai merg la Biserica Ortodoxa.. fara vre-un interes (botezuri, cununii.. ).
Adevarul sta cam asa:

Nu ma duc la Biserica! (De ce m-as duce???) dar daca am un copil .. il botez Crestin Ortodox!!. Il platesc pe preot! Si El o sa-l Boteze! Daca am un deces in familie.. o sa-l chem pe preotul Ortodox! Si El o sa-mi ingroape mortul!

Am platit.. am obtinut!

De ce "mi-am botezat copilul Ortodox??/ Pentru ca asa e traditia!! daca nu mi-as Boteza copiii Ortodoxi, as avea "de furca " cu rudele!
daca nu mi-as ingropa "mortii" in mod Ortodox.. as avea de dat explicatii rudelor!

Acum!

Peste zece ani.. nu se stie!

Poate ca ar trebui sa dau explicatii de ce mai folosesc aceasta religie "de stat", muribunda!!

Hai, ca nu-mi place ideea!!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.05.2007, 12:13:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
Mancarea e facuta.. ca sa se manance! daca mananci zilnic carne.. asta e! O sa ai probleme cu ficatul! vechii preoti.. nu religia.. au stabilit ca un consum exagerat de carne are efecte negative! Un consum de alimente vii (salate , fructe , legume proaspete) au un efect benefic asupra organismului! Nu are nici cea mai mica legatura cu religia! Religia (Ortodoxa ) si-a dat seama (cramponata fiind in "grija" ei ca adeptii sa nu plece.. ceea ce s-a intamplat), incoace! cand preotii ortodoxi numarau pe degetele de la o singura mana "adeptii" de la biserica!
Se face intuneric! Si putini oameni mai merg la Biserica Ortodoxa.. fara vre-un interes (botezuri, cununii.. ).
Adevarul sta cam asa:

Nu ma duc la Biserica! (De ce m-as duce???) dar daca am un copil .. il botez Crestin Ortodox!!. Il platesc pe preot! Si El o sa-l Boteze! Daca am un deces in familie.. o sa-l chem pe preotul Ortodox! Si El o sa-mi ingroape mortul!

Am platit.. am obtinut!

De ce "mi-am botezat copilul Ortodox??/ Pentru ca asa e traditia!! daca nu mi-as Boteza copiii Ortodoxi, as avea "de furca " cu rudele!
daca nu mi-as ingropa "mortii" in mod Ortodox.. as avea de dat explicatii rudelor!

Acum!

Peste zece ani.. nu se stie!

Poate ca ar trebui sa dau explicatii de ce mai folosesc aceasta religie "de stat", muribunda!!

Hai, ca nu-mi place ideea!!
??? aici ai dreptate ca suntem mai putzin creshtini traitori sau care macar ishi mai fac timp pentru religie, pentru cunoashtere si eventual participare ci, fiind buni de gura ca insushire dambovitzean-stramosheasca, ramanem dinpacate maimereu doar mai mult cu ideea trista, adevarata (chiar daca uneori corecta si utila) sa faca altcineva ceea ce poate, n-ar fi chiar asha rau sa facem chiar noi... sigur ca e greu si demulte ori nu gaseshti in tine tragerea de inima, cheful, pasiunea sau chiar puterea de a respecta obligatzia sa faci ce poate chiar ai fi dorit si atunci, avantajele erei moderne, rogi pe altcineva sau chiar plateshti pentru ca altcineva, mai putzin competent sau mai competent sa-l faca, ca pe oricare alt serviciu care doreshti sa fie facut in locul tau... sa-tzi ingroape mortul, sa-tzi boteze copiii, sa te cunune, sa-tzi binecuvanteze locuintza... la fel ca alte servicii pe care le plateshti: sa-ti dea incalzire, sa-ti duca gunoiul, sa-ti dea TV sau internet pe cablu, si altele... sau poate ca in viitor vei apela la serviciile de catering si vei comanda pitza, inghetzata, haine, si altele direct din pat, din gradina, din bucatarie sau living. Si astfel pare ca Dumnezeu ramane neglijat, uitat, pierdut... uneori se intampla, dar poate ca itzi aminteshti uneori si despre Cel ce te-ar putea ajuta sa te desavarsheshti in tota aceasta harababura de servicii si contraservicii...:)

Dar chiar daca ai dreptate dannsan, ai greshit topicul ca aici era despre patima pacatoasa a nehalitului... iar un batran spunea, nu stiu ce parinte a zis ca iar i-am uitat numele, cred ca Pimen, nu-s sigur, "ca unul mananca 25 de boabe de mazare si a pacatuit ca-i erau deajuns 18 iar celalalt mananca doua paini, un cash, cateva rude de carnatz si shunca, si doua halbe de bere si vin si salata si fructe si tort si inghetzata si gratare cu cartofi pai si chiorba buna si toate la o singura masa si tot ar mai manca si nu pacatuieshte daca ar face-o ca nu-i erau deajuns..." :dontgetit:

e n-a zis chiar asha ca le-am inflorit eu o tzara, :D
Reply With Quote
  #69  
Vechi 08.06.2007, 16:16:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

acuma daca tot este un post, masurat in zile, atatea cate sunt de la invierea Domnului pana in data de 3mai, trebuie sa introducem si ceva canoane:

-Canoanele apostolice
-Canoanele Sinoadelor Ecumenice
-Canoanele Sfintilor Parinti
-Canoanele sinoadelor bisericeshti (ma gandesc ca si din astea cate ceva referitor la creshtinii ortodocshi de rand)

iar noi ashtia mai simplii poate cate unul sau doua canoane, cel mult trei ar cam fi suficiente la inceput... si cu timpul, poate la postul urmator mai adugam cate unul...

:)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 08.06.2007, 16:18:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

adica pana in 2 inclusiv ca 3 este exclus de la socoteala.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
patima betie ginabadea Rugaciuni 83 05.08.2013 12:15:31
patima fumatului.... Mtcrysty17 Generalitati 2 16.09.2011 22:17:03
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 00:22:32
Patima malahiei Seraphim7 Pocainta 93 19.12.2010 21:59:47
patima bauturii alina_magura Rugaciuni 15 04.03.2008 13:44:00