Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.06.2007, 00:47:39
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Mai Oameni buni! Dumneavoastra blasfemiati Biserica! Pai alesii lui Hristos .. au hotarat sa nu procreeze! Adica .. dupa vreo doua trei generatii.. ei vor fi ..sfinti! Si noi.. plevea.. ne vom creste copiii in schimbarile astea climaterice! Ei sunt o specie pe cale de extinctie! Si noi vom duce stindardul omenirii mai departe! Ei vor fi murit intr-u Hristos! Dar copiii nostri vor stabili legea pamantului maine!
Asa de simplu.. asa de duios.. ca aproape ca-mi vine sa lacrimez!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.06.2007, 10:00:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

atunci hai sa nu mai tinem deloc post. de ce sa fiu ipocrita, mi se cam face pofta de-o inghetzata, mai ales pe vremea asta... si mai ales dak mananca altul langa mine. ce sa fac? nu mai tin deloc post pt k o parte din mine totusi isi doreste acel produs de dulce?
dak nici ce-ai spus tu mai sus nu e rastalmacire, atunci... nu stiu ce sa-ti mai spun sa ma fac inteleasa.
cei kre tin lunea tin pt Sf Arhangheli... nu k sa "adune puncte" (bine ar fi sa stim de pe acum cu exactitate cat valoreaza fiecare fapta).
si chiar dak... nu vad kre e problema dak pe cineva il stimuleaza gandul la rai.
sunt unii kre gandesc asa: "Doamne, n-am facut aia, nu sunt in stare s-o fac pe cealalta... atat de prins in pacate sunt, dar macar ASTA s-o fac! simt k asta pot s-o fac pt tine si o voi face!... macar atat"
hai sa te pun intr-o situatie. am aflat k nu se fac matanii sambata si duminica si l-am intrebat pe duhovnic dak e adevarat; el a raspuns "sambata si duminica nu este obligatoriu, dar dak te simti pacatos poti sa faci". dak tu ai fi persoana respectiva ce-ai alege (sa faci sau nu) si de ce?

cineva spunea... "du-ti crucea pana la sfarsit. oricum, tarsaita, numai du-o". pe de-o parte iti doresti sa faci ceva, dar pe de alta nu; si e absolut normal pt k sunt ispite. fa cum stii k e mai bine, mergi pe calea Domnului, chiar si cu indoiala, numa mergi pe calea Lui si ti se va descoperi Adevarul pana la urma.

dak tot nu m-ati inteles... imi pare rau, dar nu stiu dak pot mai mult de atat. v-am raspuns cum am putut, n-am intrebat pe nimeni kre e in domeniu. dar va puteti intreba si singuri "de ce, totusi, in Vietile Sfintilor sunt laudate cuplurile respective?" (din pacate nu stiu sa va dau un exemplu... dak aflu va spun). chiar dak nu sunteti de acord, tot va puteti raspunde... cat de putin. e k atunci knd nu esti de acord cu hotzul, dar pe de alta il intelegi k la mijloc e foamea, dorintza de avea un adapost s.a.m.d. dak puneti la indoiala ce va spun, puneti ce scrie in Vietile Sfintilor. :)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 05.06.2007, 10:51:46
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

ispita_ta nu trebuie sate superi ca avem opinii diferite; este chiar bine in general ca avem opinii diferite.

Nu cred ca ar fi bine sa stim de pe acum cu exactitate cat valoreaza fiecare fapta pentru ca am deveni niste maniaci si ne-am lua la intrecere care aduna mai multe puncte. Iti dai si tu seama care ar fi rezultatul.

Exemplul tau cu inghetata este si nu este relevant(cel putin pt mine). Ei bine, daca am pofta de o inghetata, mananc, fara sa imi reprosez ca am incalcat vointa Domnului si ca voi arde in flacarile iadului pentru asa ceva. Trebuie sa imi accept conditia de om si sa ma impac cu mine insami mai intai, pentru a vedea daca sunt sau nu in stare sa fac un sacrificu, daca vreau sau nu, asta tine de propria-mi persoana si este diferit pt fiecare in parte.

O mie si unul de posturi si infranari nascute din frica de Dumnezeu nu valoreaza cat un gand, o privire si o vorba mangaietoare nascute din iubire. Si pentru ca asa vad eu lucrurile, as fi extrem de falsa incercand sa respect niste dogme in care nu cred. Si daca le-as respecta doar asa, de frica, in speranta mantuirii as fi ipocrita. Aici intra si infranarea sexuala pe care eu o vad complet absurda.

Gandeste-te ca nu am rastalmacit ceea ce ai zis ci imi este pur si simplu imposibil sa vad lucrurile in modul in care le vezi tu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.06.2007, 20:48:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
Ei bine, daca am pofta de o inghetata, mananc, fara sa imi reprosez ca am incalcat vointa Domnului si ca voi arde in flacarile iadului pentru asa ceva.
si unde e osteneala?
"Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi" (Matei 11, 28)
unde este lupta cu ispita?
poate k nu vei arde pt o inghetata, dar sa nu devina o obisnuinta...
din cate stiu doar cei bolnavi sunt scutiti de post. sanatosii kre nu vor sa-l tina, deobicei nu-l tin din lene, lipsa de vointa, ambitie, din comoditate, eventual se gandeste doar la placerea trupeasca... si asa mai departe.

nici nu m-am suparat :)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 05.06.2007, 21:43:39
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"din cate stiu doar cei bolnavi sunt scutiti de post. sanatosii kre nu vor sa-l tina, deobicei nu-l tin din lene, lipsa de vointa, ambitie, din comoditate, eventual se gandeste doar la placerea trupeasca... si asa mai departe."

Astea sunt motive superficiale...si da, poate cel mai des intalnite. Poate pur si simplu mi-am dat seama ca postul este benefic doar pentru trup si nu ma ajuta spiritual(pe mine) cu nimic. Poate pur si simplu mi-am dat seama ca as fi ipocrita fata de mine daca as tine postul doar de dragul fatadei sau de frica. Cine reuseste sa tina post pentru ca asa simte si nu de frica, tot respectul. Insa decat sa tin post fara sa cred intr-adevar in acel post, mai bine nu il tin(si nu este comoditate, ba chiar am vointa si daca as vrea as putea tine intreg postul).

In general vorbind, unele dogme, reguli bisericesti sunt de bun simt si tin de morala..pe care le respect deoarece cred in ele; cele care mie personal mi se par exagerate si absurde nu le pot respecta decat daca sunt ipocrita si prefer sa nu fiu...si repet, nu este vorba de comoditate, usurinta, delasare; incerc sa fiu cat se poate de sincera cu mine insami
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.06.2007, 01:39:41
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Ispita_ta,cand am scris acel mesaj in graba si poate s-a inteles altceva din cauza grabei mele, vis-a-vis de faptul ca am fost nascuta dupa" metoda calendarului" si ca eu am venit nepoftita si nedorita de oameni,asa am vrut sa zic de fapt,ci dorita si poftita decat de Dumnezeu,si pana la urma Dumnezeu a castigat,dar si mama un loc in Rai si-a asigurat.:)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.06.2007, 08:36:56
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

nu fii asa sigura ca si-a castigat locul in rai ca te-a nascut pe tine.
Poate mama ta e foarte credincioasa asta voi stiti, bravo voua .
Dar sa nu se inteleaga ca daca nasti copii intri in rai. Tara asta e plina ochi de tigani, sau inculti betivi si hoti, care au cei mai multi copii, care fura si fac tara de ras, nu cred ca locul lor e in rai.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.06.2007, 09:21:06
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

erzbet, sa nu ne limitam la tine sau la mine, vorbim in general.
bun... acum fac o analogie. dak tu simti k ceva te ajuta spiritual, atunci nu faci acel ceva? presupun k da... exact asa se intampla si cu alti oameni. ei simt k dak fac sau nu ceva le e mai bine. fiecare om e diferit, pe tine te ajuta ceva, pe altul altceva...

Citat:
Poate pur si simplu mi-am dat seama ca postul este benefic doar pentru trup si nu ma ajuta spiritual(pe mine) cu nimic.
pai vezi k trebuie sa ai grija si de trup.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.06.2007, 09:49:05
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Ispita_ta deci am ajuns practic la aceeasi concluzie: difera de fiecare in parte; eu am zis ca inteleg si accept ca pe unii ii ajuta postul(un exemplu) din toate punctele de vedere. Pe altii nu. De aceea existenta unor reguli stricte ce nu tine cont de individualitatea fiecaruia este un pic exagerata...se muleaza pe o categorie unica de oameni;

De trup pot avea grija in orice perioada a anului, fara interdictia de a consuma lactate sau carne :P
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.06.2007, 02:08:50
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Biserica Romano-Catolica declara ca " metodele de reglementare a nasterilor bazate pe autoobservatie si recurgerea la perioadele nefertile sunt conforme cu criteriile obiective ale moralitatii. Aceste perioade respecta trupul sotilor, incurajeaza afectiunea dintre ei si favorizeaza educarea unei libertati autentice" ("Catehismul Bisericii Catolice", art. 2370, in vers. rom., p.493).

B.O. nu a formulat pana in prezent un punct de vedere oficial privitor la planificarea familiala.

Ce parere aveti despre acesta pozitie a Bisericii Catolice? Credeti ca e intr-adevar morala?
Eu sunt de acord cu ce scrie intr-un articol mai nou aici pe site,si anume ca este impotriva fiintei umane si impotriva Domnului acest planning familial,care nu e decat eugenie curata,e crima.El distruge iubirea prin tehnica si rigiditate pervertind-o si reducand-o la nimic.Ce fel de iubire e aceea cand omul nu cauta decat sa-s satisfaca nevoile trupesti si arunca copiii pe fereastra de cate ori face "planning".Asta e o perversiune si cine face asa ceva e crestin doar cu numele.Asta e pozitia mea ferma.Referitor la cel mai cumplit aspect,avorturile,pentru ca pana acum m-am referit la prezervativ,referitor la avorturi ce sa mai zic sunt cele mai oribile crime.Pilulele anticonceptionale tot crima.Crima impotriva cui le ia prin efectele secundare pe care le au si uitarea aceluia vruta sau nevruta ca a pacatuit(ipocrizie,ignoranta),si,desigur,uciderea spiritului de iubire reducandu-se acesti oameni la instrumente sexuale pe ei si altii.Ganditi-va la aceia care nu pot avea copii din cauza unei malformatii sau ca s-au nascut sterili.Cat nu si-ar dori ei un copil pe cale naturala.Bineinteles,nici ei nu au scuze pentru orice deviere de la normal.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Planificarea familiala - viziunea ortodoxa George.m Nunta 137 05.07.2012 16:57:02
Familia si planificarea familiala Silviu Damse Intrebari utilizatori 1 27.09.2010 10:55:16
o problema familiala viviana Generalitati 23 30.12.2007 17:17:48