Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2007, 16:57:55
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Ce lasam la garderoba? - Articol de Marius Badescu


“Sa nu tineti credita voastra in Iisus Hristos cautand la fata omului......”
“Daca aveti in vedere fata omului, faceti un pacat...”


Traim intr-o lume nedreapta, discriminanta si falsa. Pestele mare il inghite mereu pe cel mic.

Daca un extraterestru ar trebui sa-si faci o conceptie despre omenire doar cu ajutorul televizorului si al reclamelor, ar crede ca toti oamenii sunt frumosi, cu dinti albi, zambet continuu, sanatosi tun si ca au descoperit licoarea tineretii fara batranete.

Nu-i de mirare ca s-au inmultit frustrarile si implicit saloanele de infrumusetare Studii serioase arata ca daca esti femeie si arati bine, competentele trec pe loc secundar si ai sanse duble sa treci treci un interviu. Si observatiile noastre de bun simt vad multe alte nedreptati.

Pentru un olog, nu exista aventura mai mare decat sa iasa cu caruciorul la plimbare. Aflu ca daca esti VIP, exista marci auto care iti acorda reduceri substantiale. “Toti oamenii sunt egali, insa unii sunt mai egali decat altii.” E un aforism la moda si cat se poate de actual.

In “lume” asa e, dar in Biserica? Nu am raspuns, doar cateva intrebari ce ma framanta de mult timp. Daca ar veni presedintele tarii sau Bill Gates la Biserica, unde i-am aseza si de ce? Dar daca ne-ar vizita cativa aurolaci placut aromati, unde ne-am dori sa stea?

Cati saraci avem in conducerea bisericii? Cati oameni cu defecte fizice se simt aici ca si cum nu le-ar avea? Cate inimi frante gasesc alinare si cate sanatoase se gandesc sa vindece? Cati saraci se simt confortabil aici?

Din pacate si in unele biserici (in nici un caz in a noastra -:) ) se traieste dupa dictonul “toti suntem egali inaintea lui Dumnezeu, numai ca unii sunt mai egali decat altii.”

Cred ca pasind in Templu, fiecare trebuie sa-si lase la garderoba nu doar hainele in plus ci si multe podoabe alese: intelectualul – trufia, instaritul - bogatia, “burghezul” - pozitia sociala, patronul – superioritatea si, la fel, saracul – saracia, frustratul complexele de inferioritate si autovictimizarea specifica.

In Salonul de infrumusetare al sufletului, patronat de Isus, vamesii, leprosii, prostituatele si saracii sunt ridicati la statutul de oameni, iar “importantii” zilei sunt coborati de pe piedestal direct in fata unei cruci de lemn.

Da, diferente intre noi exista si raman, dar inaintea lui Hristos, fata omului nu conteaza deloc si ierarhiile se dizolva in sangele curs pe cruce: toti suntem faliti, vagabonzi si cocosati fara El si totusi fiecare in parte devine astfel mai important decat tot Universul in ochii Lui.

Articol de Marius Badescu


Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2007, 16:55:39
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Domnul se duce la templu. Eu prefer sa merg la biserica din cartier.

Si stiti ceva? Asta care a scris, nici macar nu merge la biserica.
De unde stiu asta? Pentru ca toate bisericile din Bucuresti si cred ca si din orase sunt arhipline. Si ca sa stai la Liturghie doua ore, in picioare, in inghesuiala, in caldura si totusi sa incerci sa te rogi cum poti, fara sa deranjezi pe cineva, va spun eu ca lasi totul acasa si te ajuta Dumnezeu sa fii doar tu.

Ziarele sunt pline de fitecine care intreaba: cati saraci sunt la conducerea bisericii? Pai toti sunt saraci. Toti sunt calugari. Toti si`au dat votul saraciei.

Oare domnul care semneaza este sarac? Are dacie fara aer conditionat sau merge cu metroul? E usor sa mergi la o biserica evanghelica de patroni si sa zici: Bai in biserica asta am uitat ca sunt patron!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2007, 00:07:53
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Mie imi plac foarte mult articolele lui Marius Badescu. Imi spun multe
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2007, 00:57:46
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Io.. Nu.. Nu merg! .. Am doua Temple la care pot sa merg si sa m-anchin! : Unul al Mainii stangi si unul pe mana dreapta!

Am fost bogat.. dupa nastere.. am avut chiar doi parinti: pe unul il chema tata si pe celalat mama! Si acuma ..am ajuns mai bogat: am doi parinti: pe unul il cheama TATA, si pe celalat MAMA!! Si acum am doi copii care spun TATA si intotdeauna MAMA.. si apoi spun si BUNICUL si intotdeauna BUNICA..

Lasam la Garderoba.. NIMIC!!

Am aproape trei miliarde de dolari convertiti in bucuria astor copii!! Mai am 50 de miliarde de dolari in actiuni la firma : "iubirea nu se cumpara cu bani"!!

restul de miliarde.. le dau pe apa Sambetei.. pentru ca am auzit IO ca ea curge prin mijlocul religiei Ortodoxe!!
Reply With Quote
Răspunde