Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2011, 21:05:39
alinutzica alinutzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Sfintii

Probabil am sa jignesc dar nu am nici o intentie. Am o problema legata de sfinti care ma macina...si poate cineva ma poate ajuta sa imi explice mai bine.
Am o colega de religie penticostala...m-a rugat sa o ajut la biserica la ea cu un concert, ceea ce am si facut. Mergand la repetitii si mai vorbind cu ea, nu stiu cum de venise vorba de diferentele dintre religii. Ei nu cred decat in Dumnezeu iar sfintii pentru ei nu exista. Mi-a dat ca argument din cele 10 porunci, si anume "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." si "Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine".
Ma simt ca si cum as fi sceptica in privinta asta si parca simt ca gresesc foarte tare.
Un sfat, o invatatura va rog din suflet!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2011, 22:06:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Probabil am sa jignesc dar nu am nici o intentie. Am o problema legata de sfinti care ma macina...si poate cineva ma poate ajuta sa imi explice mai bine.
Am o colega de religie penticostala...m-a rugat sa o ajut la biserica la ea cu un concert, ceea ce am si facut. Mergand la repetitii si mai vorbind cu ea, nu stiu cum de venise vorba de diferentele dintre religii. Ei nu cred decat in Dumnezeu iar sfintii pentru ei nu exista. Mi-a dat ca argument din cele 10 porunci, si anume "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." si "Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine".
Ma simt ca si cum as fi sceptica in privinta asta si parca simt ca gresesc foarte tare.
Un sfat, o invatatura va rog din suflet!
Daca nu cunosti prea multe cel mai bine e sa nu asculti sfaturi religioase de la cei ce nu au dreapta credinta. In acest caz trebuie sa aflii mai multe daca doresti sa cunsti mai multe din invataturile Bisericii. Cel mai bine e sa citesti catehismul http://www.credo.ro/catehism.php
Apoi sa citesti din vietile sfintilor: http://paginiortodoxe.tripod.com/vieti.html
In legatura cu acel citat, tu ce crezi, un penticostal stie mai multe decat un sfant care facea minuni?
Porunca aceea spune de idolatrie. Ce era idolatria? Oamenii nu-L cunosteau pe Dumnezeu si pentru asta credeau ca divinitatea e soarele, stelele, un munte rau, un animal, etc. Sau isi faceau o statuie si spuneau ca aceea e divinitatea si se inchinau la ea.
Noi credem ca sfantul e Dumnezeu? sau ca icoana e Dumnezeu? Nu. Asadar vezi ca penticostalii si altii au tehnici de atragere a ortodocsilor spre convertire, inclusiv de genul ajutor pentru spectacol sau altele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2011, 22:12:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din catehism:
49 De ce-i cinstim pe sfinti?

Pe sfinti ii cinstim sau ii veneram pentru statornicia in dreapta credinta si pentru barbatia cu care au stiut sa traiasca aceasta credinta si sa o apere pana la capat, uneori jertfindu-si chiar viata.

Ii veneram apoi pentru harurile si vrednicia de care au ajuns sa se bucure inaintea lui Dumnezeu. Mantuitorul ne spune ca slava pe care el a primit-o de la Tatal, pe aceea a dat-o si sfintilor. Si marirea pe care Tu mi-ai dat-o, le-am dat-o lor" (Ioan 17; 22).

Mai cinstim pe sfinti pentru ca ei mijlocesc cu rugaciuni, la Tatal ceresc, pentru noi (Apocalipsa 5, 8; Evrei 13, 7) Dintru sfinti, cinstirea cea mai aleasa, numita supravenerare sau preacinstire, o aducem Preacuratei Fecioare Maria, ca uneia care a nascut, dupa trup, pe insusi Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos.

Vad ca ti-a scris Catalin bine. Cand mai ai de a face cu sectanti si dileme asemanatoare, ar fi bine sa citesti cartea parintelui Cleopa http://www.scribd.com/doc/2397550/Pa...dinta-ortodoxa, in care combate toate ereziile astea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2011, 22:20:47
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Probabil am sa jignesc dar nu am nici o intentie. Am o problema legata de sfinti care ma macina...si poate cineva ma poate ajuta sa imi explice mai bine.
Am o colega de religie penticostala...m-a rugat sa o ajut la biserica la ea cu un concert, ceea ce am si facut. Mergand la repetitii si mai vorbind cu ea, nu stiu cum de venise vorba de diferentele dintre religii. Ei nu cred decat in Dumnezeu iar sfintii pentru ei nu exista. Mi-a dat ca argument din cele 10 porunci, si anume "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." si "Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine".
Ma simt ca si cum as fi sceptica in privinta asta si parca simt ca gresesc foarte tare.
Un sfat, o invatatura va rog din suflet!


ma indoiesc ca ea ar fi venit la tine la biserica sa te ajute in orice fel de activitate?eu cred ca era mai bine sa nu te duci sa te sminteasca in legatura cu credinta ta
"m-a rugat sa o ajut la biserica la ea cu un concert"
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2011, 22:45:24
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Probabil am sa jignesc dar nu am nici o intentie. Am o problema legata de sfinti care ma macina...si poate cineva ma poate ajuta sa imi explice mai bine.
Am o colega de religie penticostala...m-a rugat sa o ajut la biserica la ea cu un concert, ceea ce am si facut. Mergand la repetitii si mai vorbind cu ea, nu stiu cum de venise vorba de diferentele dintre religii. Ei nu cred decat in Dumnezeu iar sfintii pentru ei nu exista. Mi-a dat ca argument din cele 10 porunci, si anume "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." si "Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine".
Ma simt ca si cum as fi sceptica in privinta asta si parca simt ca gresesc foarte tare.
Un sfat, o invatatura va rog din suflet!
Sa luam exemplul unor sfinti cunosuti: Petru si Pavel. Noi, crestinii ortodocsi si catolici ii cinstim. Cine sint ei? Niste creaturi ale Domnului, oameni obisnuiti prin care Domnul si-a aratat puterea, iubirea si indurarea fata de ei si fata de noi. Respectindu-i pe acesti sfinti ne facem chip cioplit? Nicidecum. Il slavesc pe Domnul ca a binevoit sa-si arate maretia prin acesti sfinti, iar prin intermediul lor am primit si noi Lumina. Este valabil cu orice sfint. Domnul si-a facut lucrarea cu ajutorul lor. Ei sint cei care ne ajuta si pe noi, prin rugaciunile lor, prin viata si exemplul lor; si atunci cum sa nu-i respectam? Sfintii sint niste oameni perfect normali care L-au lasat pe Domnul nostru Isus Cristos sa lucreze in ei. Respectindu-i pe sfinti Il respectam o data pe Creator care a facut niste lucruri asa de minunate cu niste oameni obisnuiti, si respectam si creatura, care ne arata ca oricit de slaba si umila ar fi, daca se lasa condusa de Domnul nostru poate face lucruri marete.

A nu-i respecta pe sfinti este o lipsa de respect fata de aproapele nostru, iar Domnul nostru ne interzice acest lucru.

As mai adauga exemplul sfintei Fecioare Maria. In Sfinta Scriptura scrie ca atunci cind apostolii treceau, oamenii se inghesuiau ca macar umbra lor sa-i atinga si astfel sa se vindece. Oamenii aceia respecatu alti oameni (pe apostoli) pentru ca umbra lor vindeca. Daca umbra apostolilor avea o asemenea putere, cum putem sa ne imaginam ca era sfinta Fecioara Maria care L-a purtat in ea insasi, timp de 9 luni, pe Dumnezeu? Mi se pare o grozavie numai gindul ca cineva nu o venereaza pe sfinta Fecioara Maria.

Last edited by nutucutu; 14.10.2011 at 22:54:04.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2011, 22:53:10
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Penticostalii si ceilalti (neo)protestanti îi respecta si pe Sfantul Pavel si pe Sfantul Petru.
Ii respecta pe toti ceilalti crestini care merita numele de sfinti.

Nu îi respecta inchinandu-se inaintea lor ci incercand sa le calce pe urme.
Aceasta este cea mai inalta forma de respect si cinstire care se poate da sfintilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2011, 23:00:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
ma indoiesc ca ea ar fi venit la tine la biserica sa te ajute in orice fel de activitate?eu cred ca era mai bine sa nu te duci sa te sminteasca in legatura cu credinta ta
"m-a rugat sa o ajut la biserica la ea cu un concert"
Asta asa e. E clar ca a vrut sa faca prozelitism de la bun inceput.

Alinutza, de ce nu o inviti si tu duminica la Sfanta Liturghie? O sa fuga mancand pamantul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2011, 23:00:29
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Penticostalii si ceilalti (neo)protestanti îi respecta si pe Sfantul Pavel si pe Sfantul Petru.
Ii respecta pe toti ceilalti crestini care merita numele de sfinti.

Nu îi respecta inchinandu-se inaintea lor ci incercand sa le calce pe urme.
Aceasta este cea mai inalta forma de respect si cinstire care se poate da sfintilor.
In satul meu se obisnuia ca atunci cind venea in vizita un batrin sa-i fie sarutata mina. Aceasta era o forma de respect pe care o aratam batrinilor (imi pare rau ca s-a pierdut acest obicei). Faptul ca sarut o icoana sau o statuie care il infatiseaza pe un batrin sfint reprezinta aceiasi forma de respect fata de batrini sau sfinti. Multi saruta fotografia sotului, sotiei, copilului, parintilor. Iar altii saruta crucea de la git sau iconita din portmoneu. Toate insemana gesturi de iubire fata de aproapele si fata de Domnul nostru.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2011, 23:11:59
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Alinutza, de ce nu o inviti si tu duminica la Sfanta Liturghie? O sa fuga mancand pamantul.
Nu fiti chiar atat de sigura.

Daca este un crestin matur va veni cu placere la o slujba ortodoxa. Macar de curiozitate.
Eu am fost in cateva randuri la biserici ortodoxe in urma invitatiilor unor prieteni.
Daca reusesti sa o gusti, muzica crestina este frumoasa pretutindeni , predica este din Scripturi...
Nu prea vad motive de fuga. Daca nu va vrea sa sarute icoane nu o va obliga nimeni. Pe mine nu m-au obligat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.10.2011, 02:18:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Probabil am sa jignesc dar nu am nici o intentie. Am o problema legata de sfinti care ma macina...si poate cineva ma poate ajuta sa imi explice mai bine.
Am o colega de religie penticostala...m-a rugat sa o ajut la biserica la ea cu un concert, ceea ce am si facut. Mergand la repetitii si mai vorbind cu ea, nu stiu cum de venise vorba de diferentele dintre religii. Ei nu cred decat in Dumnezeu iar sfintii pentru ei nu exista. Mi-a dat ca argument din cele 10 porunci, si anume "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." si "Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine".
Ma simt ca si cum as fi sceptica in privinta asta si parca simt ca gresesc foarte tare.
Un sfat, o invatatura va rog din suflet!
Pentru tine si pentru oricine vrea sa afle SINGURUL adevar lasat de Dumnezeu: asculta cele 5 minute lasate noua de la Parintele Arsenie Boca.http://www.youtube.com/watch?v=iz2_9PxLZ60 Nu e mult, dar poate fi un bun inceput. Doamne ajuta.
Pentru cei care se simt lezati de recomandarea mea, imi cer iertare, dar intrebati-va constiinta daca ceea ce faceti, este sau nu placut lui Dumnezeu.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Zilei mirela.t Diverse Sarbatori 1098 23.03.2023 12:13:00
toti sfintii florin112 Sfinti Parinti (Patrologie) 8 10.01.2013 18:47:12
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Sfintii Juli Rugaciuni 27 02.01.2009 15:18:45
Sfintii de la Putna Tudor Biserica Ortodoxa Romana 6 29.11.2006 21:54:03