Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.02.2013, 14:46:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
cea mai importanta si adevarata sursa!: http://www.moldovacrestina.net/doctr...-chip-cioplit/
Ne scuzati doamna Ana ca nu suntem baptisti si nu impartasim punctul lor de vedere. Desigur, d-voastra puteti sa va infruptati din "cea mai importanta si adevarata sursa" (site-ul ce promoveaza gandirea protestanta), insa noi ramanem la Ortodoxia noastra. Sectiunea fiind despre Arta, ar fi de preferat sa ramana la arta bisericeasca, iar polemicile privind cultul icoanelor pe care-l contestati, sa-l dezbateti la sectiunea adecvata.

p.s Daca pastorul Vasile Filat si-a schimbat denumirea pe site in preotul Vasile Filat, probabil a facut-o sa aiba mai mare trafic blogul sau, sa-i atraga pe ortodocsi, (lupul in blana de oaie) insa gandirea sa tot protestanta e si are lacune mari in ceea ce priveste icoana in Ortodoxie.

Last edited by ioanna; 03.02.2013 at 15:24:59.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.02.2013, 15:15:36
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ne scuzati doamna Ana ca nu suntem baptisti si nu impartasim punctul lor de vedere. Desigur, d-voastra puteti sa va infruptati din "cea mai importanta si adevarata sursa" (site-ul ce promoveaza gandirea protestanta), insa noi ramanem la Ortodoxia noastra. Sectiunea fiind despre Arta, ar fi de preferat sa ramana la arta bisericeasca, iar polemicile privind cultul icoanelor pe care-l contestati, sa-l dezbateti la sectiunea adecvata.

p.s Daca pastorul Vasile Filat si-a schimbat denumirea pe site in preotul Vasile Filat, probabil a facut-o sa aiba mai mare trafic blogul sau, sa-i atraga pe ortodocsi, (lupul in blana de oaie) insa gandirea sa tot protestanta e si are lacune mari in ceea ce priveste icoana in Ortodoxie.
Ma scuzati, in primul rand domnsioara, in al doilea rand va rog sa va exprimati la persoana intaia singular, pentru ca sunt de parere ca fiecare vorbeste in numele sau si nu in nume colectiv. Apoi era o ironie "cea mai importanta si adevarata sursa" pentru ca era vorba despre niste crestini moldoveni, stiti dvs. moldovenii sunt.... mai ceva ca ... Sfintii. In ultimul rand, un crestin adevarat nu ii condamna si discuta pe cei de alta religie. Iar in legatura cu arta, multi nu o pricep si totusi isi dau cu parerea. Oricum nu am stiut ca icoanele sunt o arta... In fine pe internet poti sa primesti sfaturi ortodoxe de la persoane care poate stau cu picioarele pe masa si fumeaza in timp ce tasteaza.

Last edited by Ana Tr.; 03.02.2013 at 15:18:02.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.02.2013, 15:19:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
In fine pe internet poti sa primesti sfaturi ortodoxe de la persoane care poate stau cu picioarele pe masa si fumeaza in timp ce tasteaza.
Bineinteles, de aceea n-am gustat asa zisa d-voastra ironie, fie la adresa noastra, fie la adresa lor (basarabenilor baptisti). Legat de topic, aveti ceva concret de spus sau vreti sa o mai lungim cu off topicul ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.02.2013, 17:53:21
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
cea mai importanta si adevarata sursa!: http://www.moldovacrestina.net/doctr...-chip-cioplit/
sursa este una protestanta, e vizibil de la o posta, dumneavoastra va declarati a fi ortodoxa!?..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.02.2013, 20:23:06
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_elena Vezi mesajul
sursa este una protestanta, e vizibil de la o posta, dumneavoastra va declarati a fi ortodoxa!?..
Doamne da-mi rabdare! Asa.... e sursa pentru ca de acolo am luat respectiva porunca, am cautat-o pe internet, acolo am gasit-o de acolo am luat-o. Nu inteleg care este problema? Da, sunt ortodoxa, dvs. intrati doar pe site-uri cu, continut ortodox? Sau daca cumva intrati pe un altul va faceti trei cruci? La urma urmei cine poate spune care este credinta adevarata? Un bun crestin nu ii comenteaza pe cei care sunt de alte religii. Cat despre subiect, intelegerea icoanelor... Simplu: reprezinta un sfant/mucenic/arhanghel. Ce e de neinteles? De ce nu sunt animale? Nu stiu, icoanele au fost pictate tot de catre oameni, probabil unii considera animalul ceva diavolesc ceea ce este gresit, multe animale sunt mai bune decat oamenii si apoi daca vedeam o icoana cu un sfant si un caine de exemplu cine stie cum mai interpreta lumea. Ma deranjeaza ca acesta arta de care vorbiti mi se pare foarte lumeasca si ... comerciala.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.02.2013, 20:36:58
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Doamne da-mi rabdare! Asa.... e sursa pentru ca de acolo am luat respectiva porunca, am cautat-o pe internet, acolo am gasit-o de acolo am luat-o.Nu inteleg care este problema?
Nu e nicio problema, dar e curios ca ati postat porunca referitoare la chip cioplit, de parca n-am fi auzit de ea sau ati dorit sa insinuati si altceva? De asta ati postat-o pe topicul in care vorbim de icoane? Spuneti pana la final ce credeti. Ati procedat ca un neoprotestant abia ajuns pe forum, ce vine si ne arunca "versete", acela fiind unul din preferatele lor :)
Citat:
Cat despre subiect, intelegerea icoanelor... Simplu: reprezinta un sfant/mucenic/arhanghel. Ce e de neinteles? De ce nu sunt animale? Nu stiu, icoanele au fost pictate tot de catre oameni, probabil unii considera animalul ceva diavolesc ceea ce este gresit, multe animale sunt mai bune decat oamenii si apoi daca vedeam o icoana cu un sfant si un caine de exemplu cine stie cum mai interpreta lumea. Ma deranjeaza ca acesta arta de care vorbiti mi se pare foarte lumeasca si ... comerciala.
In sfarsit v-ati spus parerea.

Last edited by ioanna; 03.02.2013 at 20:48:29.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.02.2013, 20:48:30
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu e nicio problema, dar e curios ca ati postat porunca referitoare la chip cioplit, de parca n-am fi auzit de ea sau ati dorit sa insinuati si altceva? De asta ati postat-o pe topicul in care vorbim de icoane? Spuneti pana la final ce credeti.

In sfarsit v-ati spus parerea :)
Da clar, acum peste doua mii de ani in urma nu existau icoane. De ce? Pentru ca inca nu existau Sfinti, nu? Si unde scrie (daca lumea tot cere dovezi sa cer si eu) ca trebuie sa avem icoane? Sa le pupam? Sa ne inchinam lor?
P.S: In principiu imi place sa discut cu oamenii care ofera cateva detalii despre ei, macar varsta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.02.2013, 21:31:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Si unde scrie (daca lumea tot cere dovezi sa cer si eu) ca trebuie sa avem icoane? Sa le pupam? Sa ne inchinam lor?
Nu exista obligativitate, respectul nu se impune, ci se castiga. Sfintii, prin faptul ca au fost purtatori de Hristos in timpul vietii lumesti, si-au castigat respectul semenilor, de aceea ii cinstim. Icoana e o fereastra deschisa spre transcendent, spre Biserica triumfatoare, ce trimite la prototip,la Sfant. Sarutarea icoanei e o modalitate de dobandire a pacii: Îmbrățișați-vă unii pe alții cu sărutare sfântă. Sfinții toți vă îmbrățișează. (II Corinteni 13:12) Patru din epistolele Sfantului Apostol Pavel se incheie cu acest indemn la imbratisare cu sarutare sfanta, ce intareste comuniunea dintre oameni (I Corinteni1 6: 20, II Corinteni 13:2, Romani16:16, I Tesaloniceni 5:26). Insa noi suntem in comuniune si cu Biserica triumfatoare, cu Sfintii, de aceea sarutam icoana. Invatatura Bisericii Ortodoxe care spune ca cinstirea sfintelor icoane se face prin sarutarea lor, este confirmata de insasi Sfanta Scriptura.

De asemenea noi nu ne inchinam icoanei, noi cinstim Sfintii. A te inchina inseamna a-l recunoaste pe Dumnezeu ca Stapan absolut. Iisus n-a condamnat gestul unui om de a se pune in genunchi in fata altui om pentru a-i cere iertare ( Matei 18:26), deci a te pune in genunchi pentru a cere iertare, din respect sau din alte motive, nu inseamna a nu-L mai recunoaste pe Dumnezeu, nu e inchinare in mod propriu,e un gest si atat. Este gresit sa spuneti ca ne inchinam icoanei (eventual spuneti inchinare marginita, desi corect e cinstire) noi ne inchinam numai Lui Dumnezeu, pentru ca noi nu avem alt Dumnezeu in afara de El (porunca 1 Decalog). Sfintii nu-s dumnezei, sunt oameni, deci Dumnezeu este Stapanul nostru absolut, Lui ne supunem(inchinam).

Puteti citi site-uri neoprotestante si da linkuri, insa acestea sunt pline de preconceptii cu privire la invatatura ortodoxa si doar va vor acutiza confuziile.

Last edited by ioanna; 03.02.2013 at 22:30:51.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.02.2013, 21:31:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Da clar, acum peste doua mii de ani in urma nu existau icoane. De ce? Pentru ca inca nu existau Sfinti, nu? Si unde scrie (daca lumea tot cere dovezi sa cer si eu) ca trebuie sa avem icoane? Sa le pupam? Sa ne inchinam lor?
Hai sa ne dam cu parerea. Ce ar fi sa va informati inainte sa va dati cu parerea?

Acum peste 2000 de ani nu avusese inca loc invierea Mantuitorului. (Da sunt ironic cu cineva care se declara ortodox, dar isi permite sa atace una din invataturile Bisericii fara a avea cunostinte si a se informa inainte).
Ce stiti de istoria icoanelor? Stiti cand au aparut? NU. Pentru ca nu v-a interesat. Nu vi s-a parut important sa va informati cu privire la un aspect important din invatatura Bisericii, dar vi s-a parut important sa va informati cu privire la miscarea impotriva icoanelor de pe un site al unei secte.
Ati auzit de Sinoadele Ecumenice? Ati auzit de al 7-lea Sinod Ecumenic? Mai informati-va. Cateheze se face mai greu pe un forum.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2013, 21:35:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

1. De unde stii tu rugaciunile de sfintire a icoanelor? Numai preotul, in altar le spune. Nici nu le-am auzit vreodata.
Nu stiu cum se procedeaza pe la dvs, dar in mod normal la bisericile din tara cine merge pe la biserica a cam auzit rugaciunile de sfintire a icoanelor. Eu unul nu am auzit de sfintirea icoanelor in Altar. Icoanele se sfintesc (de obicei) de Boboteaza, pe data de 1 a lunii cand se face Aghiazma Mica, atunci cand se sfinteste o casa... sau altceva. Si rugaciunile se citesc de preot cu voce tare nu in taina.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare