Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 11.10.2013, 13:31:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Asa cum am mai spus, nimeni nicioadata nu va ma va putea determina sa renunt la credinta ortodoxa, cu tot ce inseamna ea (cinstirea icoanelor, posturile, preacinstirea Maicii Domnului, respectul aratat preotilor, etc).
Ati citit ceva despre ce au suferit oamenii in inchisorile comuniste pentru credinta lor?

Credeti ca acei tortionari nu v-ar putea face sa va schimbati, fie si "temporar" convingerile?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 11.10.2013, 13:40:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar - asa cum am mai spus- in privinta socializarii (doar vorba aia sunt moldovean!), cand se iveste ocazia, fara problema dansez hora sau sarba pana dimineata, indiferent ce religie au "colegii de chef""!
Și ești mândru?
Reply With Quote
  #193  
Vechi 11.10.2013, 13:45:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
fara problema dansez hora sau sarba pana dimineata
Dar cu învârtita cum te descurci?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 11.10.2013, 13:57:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îvârtita e ardilinească, băietul e di la moldova.

Last edited by ovidiu b.; 11.10.2013 at 14:06:52.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 11.10.2013, 15:20:35
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu și se pare că ai cam întrecut măsura? Puțin respect din partea ta nu ar strica.
Nu, ovidiu, nu mi se pare ca am intrecut masura. Si respect atata timp cat sunt respectata si eu.
De fapt, nu vad cu ce nu am respectat. Inca nu am venit cu atac la persoana... Pot oricand sa o fac, dar nu o fac pentru ca nu sunt in masura. Nu va cunosc deloc. Vad doar ce scrieti aici.

Nu cred ca am dat lectii nicaieri pe forum.
Sau prin faptul ca imi expun niste pareri si le argumentez inseamna ca dau lectii? Nu cred. Lectii as putea sa dau la ceva la ce ma pricep foarte bine, la ceva in ce m-am specializat din toate punctele de vedere.

Uite, poate eu sunt genul care cred in ceea ce mi se poate demonstra sau macar arata in parte ca e asa cum se zice/scrie. Asta nu inseamna ca ii judec sau ii respect mai putin pe cai care o fac. Felicitari si siner, toata stima ca au reusit sa ajunga in punctul asta. Poate voi ajunge si eu candva.
Credinta in Dumnezeu o am tot pentru ca mi s-a demonstrat in n ocazii existenta a unei forte mult deasupra intelegerii mele. Stiu ca e Cineva acolo sus, sau unde o fi, care ma ajuta si ii multumesc in fiecare zi pentru tot. Dar asta tot nu ma face sa cred in Sfanta Traditie. Ce mi se pare ok la scrierile religioase in general ca ne dau niste norme morale demne de urmat si exemple de fiinte umane care sunt bine de respectat. Se dau si exemplele negative, ca sa ne am noi seama de ce ce nu e bine sa facem aia si aia.

Sincer, si din Sfanta Scriptura, VT ne infatiseaza un Dumnezeu crud, cand toata lumea zica ca "Dumnezeu este iubire." Unde-i iubirea in crima?
Biblia, a fost una dintre cele mai bune carti citite de mine (nu am terminat-o de citit, dar urmeaza cat de curand) care ne ofera atat istorie, cat si reguli de bun simt care sunt demne de a fi urmate.
Dar aia nu inseamna ca iau ad literam absolut tot.

Florinvs, toata stima!
Ca nu ma judeci (sau cel putin nu o arati) si ca ai rabdare sa explici fara atac la persoana sau injuri, sau jigniri.
Multumesc.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 11.10.2013, 15:30:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După cum observi nu prea este nimeni interesat de tratatele tale de mecanică cerească.

Last edited by ovidiu b.; 11.10.2013 at 21:39:28.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 11.10.2013, 15:36:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Asta nu inseamna ca ii judec sau ii respect mai putin pe cai care o fac.
Vezi ce ai scris despre Sf Tradiție și Biblie și cum te raportezi la ele.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Florinvs, toata stima!
Pentru ce? Pentru horă?
Reply With Quote
  #198  
Vechi 11.10.2013, 15:49:00
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa nu-ti para rau,copiii sunt bine.
Pastreaza-ti sentimentele pt alte cazuri!
Oricum este de plans ca s-a ajuns cu discutia aici si a fost si banat intre timp...
Sunt convinsa ca si-ar fi cerut scuze,poate era intr-o pasa proasta.
Pai ar cam fi trebuit sa o tina intr-o scuza continua la cata lume a jignit.... Permite-ti-mi sa ma indoiesc de asta. Si nu cred ca din cauza pasei proaste. Oricum nu mai conteaza.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 11.10.2013, 15:55:59
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
guardian, sunt intru totul de acord cu tine in ceea ce priveste icoanele.

Si sunt intru totul de acord cu unitatea.
Cine suntem noi sa zicem ca ortodoxia este credinta adevarata? Ca au scris unii si altii? Asa pot sa ma apuc si eu a scriu ceva, sa zic ca am fost indrumata de sfantul duh si peste 500 de ani sa imi ajunga scrierea sa fie considerata adevar absolut. exact asa cum facem noi acum.

Nu va obositi sa imi explicati ca acei sfinti parinti chiar au fost indrumati e sfantul Duh, pentru ca nu aveti de unde sa stiti.

Daca tot vorbeam de alte "secte", intrebare:

De ce ortodoxia sustine ca doar minunile care se fac de catre ortodocsi sunt autentice, pe cand cele care se infaptuiesc de oameni/preoti/sfinti din ale religii le considera "venite de la diavol"? Cum putem sustine una ca asta? Cum demonstram? Suntem noi, ortodocsii, cei care detinem adevarul absolut?
Singurul d-voastra scop aici este sa provocati oamenii si sa denigrati religia noastra. Satana va impinge din spate si nu va mai opriti din hula. Este cu atat mai trist cu cat sunteti si ortodoxa. Pana si un domn de aici, protestant care mai intra pe forum, avea mai mult respect ca d-voastra.

Last edited by aubergine; 11.10.2013 at 16:00:59.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 11.10.2013, 16:03:21
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Poate nu te intereseaza pe tine parerile mele, poate, macar pe o persoana o intereseaza.
Atata timp cat nu am injurat si nu v-am bagat nimic pe gat si nu v-am facut in el si chip, pot sta linistita aici pentru ca nu am incalcat regulile.

Si, din cate stiu, nu imi poate interzice nimeni sa-mi dau cu parerea, fie si pe un forum crestin ortodox.

antoniap, te-am obligat cumva sa imi impartasesti parerile? NU! Atunci nu ai nici un drept sa imi zici sa ocolesc acest forum.
N-am sa-l ocolesc si daca am ceva de zis, o sa zic, fie ca iti place, fie ca nu. Poti in schimb, sa nu imi citesti postarea daca nu te intereseaza. N-am nimic impotriva.
Pai da, va cautati oameni ca sa ii convertiti la ideile d-voastra, sa smintiti. Poate daca continuati sa jigniti ortodoxia o sa fiti banata. Nu cred ca adminul este de acord cu jignirile acestea.
Reply With Quote
Răspunde