Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.07.2010, 12:07:44
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Dupa parearea mea scris este in Cartea Sfanta ca cei Alesi se vor bucura de intoarcerea Fiului Omului si a Mantuitorului nostru Iisus Hristos, pentru ca se vor bucura sa-l vada pe Mire; pentru ca adevarul si dreptatea va birui minciuna si inselaciunea, atunci cei rai se vor ingrozi, pentru ca stiu ca le va veni sfarsitul. Poate de aceea dupa parearea mea unii nu doresc acest lucru, si degeaba vor unii si altii sa faca si sa aduca pace, singurul care o poate aduce este Mantuitorul nostru, caruia ne inchinam cu totii. Toate cuvintele vor trece dar Cuvantul Domnului va ramane in veci. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.07.2010, 21:53:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Trebuie sa avem grija de suflet si apoi sa ne gandim la sfarsitul lumii,Apocalipsa etc.Degeaba vine sfarsitul lumii,degeaba se intampla ceva magnific sau catastrofal care nu este deloc deloc ceva bun daca noi nu avem sufletul pregatit pentru sfarsit,pentru o noua Viata ,un nou Pamant.Cand Sf.Parinti ne indeamna sa ne gandim la moarte nu se refera la moartea propriu-zisa,sa asteptam sa murim,sa ne interesam despre moarte,sa fim fascinati de moarte ci sa ne pregatim sufletul fiind constienti ca VOM MURI si VOM AJUNGE CE VOM AJUNGE SI UNDE VOM AJUNGE!

SUFLETUL ,SUFLETUL,SUFLETUL SI APOI MOARTEA!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.07.2010, 13:56:16
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Ne agitam ca pepsi-ul ca vine si cand vine si de ce vine sfarsitul lumii - Martorii lui Iehova au si data exacta, sau macar intervalul de timp, altii l-au avut (adventistii) dar intre timp s-au mai temperat,
Printre multele lucruri pline de adevar, pe care le spui (parerea mea) ti-a scapat si o greseala. Adventistii de ziua a saptea (daca la ei te referi cand spui "adventistii") nu au prezis nici o data exacta sau interval de timp in care va reveni Mantuitorul. Probabil te referi la miscarea adventa din anii 1840.

Ca sa reintram pe fagasul topicului: nu este nimic rau sa nadajduiesti in revenirea apropiata a Domnului Iisus Hristos. Insusi Sfantul Apostol Pavel nadajduia ca Mantuitorul se va intoarce chiar in timpul vietii sale pamantesti (vezi 1 Tesaloniceni 4:17).

Sa-L astepti pe Hristos ca si cum ar veni chiar azi, este o atitudine cat se poate de crestina.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2010, 17:36:51
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Sa lasam pe Dumnezeu sa decida ca El este atotstiutor,dar noi fapturi mici ce suntem trebuie sa ne pregatim sufletul cu Taina Spovedaniei,Impartasaniei,Liturghia,sa citim vietile Sfintilor Parinti,sa citim invataturile lor,nu trebuie ca noi sa stim timpul,ci Domnul Dumnezeu nostru Cel Mult Iubit sa-L lasam sa decida.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.07.2010, 18:56:03
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare doar marile religii militante( Ortodoxa, Islamica, Iudeica) asteapta cu nerabdare sfirsitul vremurilor( practic tresara de emotie si bucurie cind aud de vre-un cataclism sau o veste proasta)? pe cind cele mai marunte, budista, hiduista, si altele din zona mereu au sperat si spera intr-o transformare in bine a omului si pace universala pe pamint ca urmare a acestei modificari profunde a intregii fiinte?

De ce ei sunt pozitivi si se hranesc din vesti bune constructive , pe cind musulmanii si unii crestini( catolicii nu sunt asa, rar intilnesti, poate doar cei mai extremisti) sunt atrasi, inselati de stiri prapastioase?..vezi "vestile bune" de pe razboiintrucuvint care se bucura de un asa mare auditoriu...totul este numai prapad acolo..si cum DOAR alesii au posibilitatea sa discearna aceste semne cu precizie...cind de fapt este praf in ochi si nimic din ceea ce relateaza ei nu se intimpla.
ptr ca ne-am saturat toti de lumea asta de ......
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.07.2010, 20:38:45
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

...Poate pentru ca este mica turma, si s putini pastorii, si poate ca prinde bine vaccinul, caci frica e pricina de cadere, si poate ca nu degeaba au fost trimisi proroocii, desi deseori cam fara succes, si bine ar fi sa nu prindem vreun Kristallnacht nepregatiti, ce o mai fi insemnat si acela atuncea...din punct de vedere divin, caci mai apoi a semanat a apocalipsa...si inca nu a fost...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.07.2010, 12:55:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Oare de ce fascinatia sfarsitului lumii mi se pare a nu fi ceva ortodox ?!
Oare de ce sfintii accentueaza dragoste, pocainta, rugaciunea, bunatatea, iar nu Apocalipsa ?!

Ma bucur vazand ca atat de putini sfinti s'au ocupat cu talcuirea si analizarea Apocalipsei.
Sa nu fim mai sfinti decat sfintii, ci sa urmam lor in faptuire si viata practica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.07.2010, 13:24:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit apocalipsa

In general apocalipsa in termen crestin e vazuta ca un termen limita general, ca la un proiect deadline-ul,oricum, pe mine nu ma intereseaza personal cand e sfarsitul lumii, ci mai exact sfarsitul meu. Este o gandire egoista la prima vedere, dar daca esti gata pentru sfarsitul tau vei fi gata si pentru sfarsitul lumii.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.08.2010, 17:10:40
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Care sfirsitlul lumii, care fascinatie?

Fascinatia sfirsitului lumii?
Poate asca ceva exista pe forumurile astea tip crestinortodox, razboi intr-un cuvint, dar practic in lumea in care traiesc eu Sfirsitul Lumii nu exista ca tema asa ca nici vorba pentru fascinatia a ceva care nu exista. In occident Noul Testament se termina cu ultima Evanghelie, Faptele Apostolilor, Apocalipsa efectiv sint "invizibile" desi sint si ele scrise prin Biblii! Cind eu, un fascinat intradevar de aceasta tema (si spun fascinat pentru ca mie imi par clare semnele sfirsitului si imi este greu sa inteleg de ce doar mie!?) vorbesc despre Apocalipsa si cele scrise in ea vad in general surpriza celor cu care discut da a nu fi auzit niciodata de asa ceva! Surpriza si mai mare este afisata pe fata lor cind le spun ca pot citii singuri in Biblie tot ce le-am spus eu!!!!
Sectele o folosesc ca mijloc de "convingere" dar Apocalipsa prin evenimentele care se vor desfasura nu poate fi decit fascinanta pentru fiecare cred eu.
Ar trebuii insa sa iesim de sub "hipnoza"ascestei fascinatii si sa ne ocupam mai mult de sfirsitul noastru al fiecaruia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Luminatorii lumii trandafiralb Generalitati 20 11.05.2009 17:57:10
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53
Din durerile lumii... silverstar Generalitati 30 22.11.2008 16:50:11