Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 27.06.2011, 15:46:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Laura, ai vizitat Manastirea Sinca Veche ? http://www.sincaveche.ro/

Dar la Manastirea Cetatuia de Arges ai fost ? http://www.cetatuiamuscel.ro/album-diverse_foto2.html

Manastirea Corbii de Piatra ? http://www.corbiidepiatra.ro/

Manastirea Namaiesti ? http://www.eparhiaargesului.ro/mrea_namaiesti.html

Sau asa ceva ? http://www.adevarul.ro/dosar/Romania...506349740.html

Toate acestea sunt monastiri rupestre, adica foarte vechi, asezate pe vetre ale fostelor temple dacice, sunt considerate focare de credinta, cu duhovnici imbunatatiti; sunt locuri cu o incarcatura energetica iesita din comun !

Asta-i doar un colt din raiul de care acesti ciudati nu vor sa ai si tu parte !

HAI ACASA !
Dupa ce vede manastirile "rupestre" vechi si cu "incarcatura energetica" (ce o fi aia?), poate considera:
- Manastirea din Essex: http://orthodoxwiki.org/Patriarchal_...(Maldon,_Essex)
- inchinarea la moastele sfantului Ioan Maximovici in San Francisco.


Biserici ortodoxe se gasesc cam peste tot in lume.
Singurul lucru care ne tine departe de mantuire: pacatele noastre de care ne-am atasat si pe care le iubim prea mult.
  #292  
Vechi 27.06.2011, 15:49:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
exact !
si cine a incercat sa-i dea afara pe bugetari ( polite,primarii, etc..)???
nu guvernul ? psd-ul cumva ?
In 2010 s-au facut restructurari in sectorul bugetar, PE CRITERII POLITICE, nu de competenta. Ca atare, cine nu era PD-ist, era pe lista "neagra", indiferent de profesionalismul cu care-si desfasura jobul. Apoi, TOT pe criterii politice s-au facut NOI ANGAJARI, desigur tot PD-isti, astfel incat la sfarsitul anului 2010, cheltuielile cu salariile AU CRESCUT in sectorul bugetar, fata de 2009!
Buna treaba, nu?

Asa ca lasa-ma cu portocalii tai..Oicum sa-ti mai spun ceva : sa nu-ti faci iluzii ca vor mai prinde vreun mandat!
  #293  
Vechi 27.06.2011, 15:58:20
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In 2010 s-au facut restructurari in sectorul bugetar, PE CRITERII POLITICE, nu de competenta. Ca atare, cine nu era PD-ist, era pe lista "neagra", indiferent de profesionalismul cu care-si desfasura jobul. Apoi, TOT pe criterii politice s-au facut NOI ANGAJARI, desigur tot PD-isti, astfel incat la sfarsitul anului 2010, cheltuielile cu salariile AU CRESCUT in sectorul bugetar, fata de 2009!
Buna treaba, nu?

Asa ca lasa-ma cu portocalii tai..Oicum sa-ti mai spun ceva : sa nu-ti faci iluzii ca vor mai prinde vreun mandat!
Directorul() de liceu unde eram in tara era membru PSD (desi teoretic scoala este apolitica). La alegeri a iesit Basescu, deci PD-ul. Sa-l() fi vazut a doua zi dupa alegeri cum tuna si fulgera prin scoala... In doua zile, insa a devenit membru() PD mentinandu-si astfel pozitia, scaunul, spatarul paharnicul, stolnicul etc. (). Profesional, este mare dezavantaj pentru Romania ca nu se cauta oamenii competenti, ci acele persoane dispuse la mari compromisuri.
  #294  
Vechi 27.06.2011, 18:44:15
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Laura, ai vazut schiturile din Muntii Builei ? SUPERBE ! Sute de ani de sihastrie , duhovnicie si mantuire !
http://enciclopedia-dacica.ro/grupul...sa/muntele.htm

Schitul Iezer: http://www.google.co.uk/search?q=sch...N&ved=0CB4QsAQ

Schitul Pahomie: http://www.google.co.uk/search?hl=en...1730l0.1.5.1l7

Schitul Patrunsa: http://www.google.co.uk/search?hl=en...5l0.1.6.2.1l10
  #295  
Vechi 27.06.2011, 18:54:36
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Apropo de Romania, un citat dintr-un articol citit azi (linkul catre articol e sub citat):

Citat:
România este un stat tânăr. Marea Unire ne găsește cu un teritoriu suburbanizat, ocolit de revoluția industrială. Statul este prea puțin prezent cu căi ferate, drumuri moderne sau edificii care să ateste coeziunea administrativă. Regiunile istorice diferă ca nivel de dezvoltare, disparitățile majore fiind prezente în zona Moldovei.

Precum se vede – aceleași probleme sunt la fel de actuale azi chiar după trecerea perioadei comuniste – a cărei industrializare demodată tehnologic și urbanizare forțată nu produce efectele pozitive în ciuda promisiunilor ideologice ale unei vieți mai bune pentru toți.

Ultimele două decenii măresc, prin lipsa de acțiune, decalajele dintre România și restul Europei.

O bună parte din energia electrică sau termică se produce cu cărbune, de cogenerare nici nu poate fi vorba. Ici și colo apar răzlețe câteva eoliene dar nici vorbă de energie geotermală, solară sau produsă din arderea deșeurilor, deși există potențial notabil pe toate segmentele. Căile ferate rapide lipsesc iar o bună parte din cele existente nu sunt electrificate. Autostrăzile aproape că lipsesc și ele iar drumurile naționale sunt în stare medie sau proastă, de drumurile județene nu mai vorbim. Otopeniul tocmai ce a primit un terminal nou – dar cu o floare nu se face primăvară. Porturile la Dunăre sunt în stare proastă și puțin utilizate. Decalajele urban-rural sunt semnificative iar calitatea vieții scăzuta atât la sat cat și la oraș. De zone metropolitane sau larger city area nici nu poate fi vorba. Cursurile de apă sunt prea puțin amenajate la fel și versanții care la precipitații accentuate se prăbușesc. Sistemul de irigații, dacă a existat vreodată este nefuncțional.
http://www.contributors.ro/sinteze/r...si-securitate/

Evident, autorului i-a scapat avantajul major al sutelor de schituri cu "incarcatura energetica speciala", care, evident, odata aduse in discutie, nu numai ca ofera compensatie totala pentru problemele de mai sus, dar le si rezolva! Sau nu?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #296  
Vechi 27.06.2011, 18:55:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb ortodoxie este peste tot in lume

Un scurt ghid al Manastirilor ortodoxe in Franta: http://www.monastere-cantauque.com/guide-monasteres.htm

Manastirea Aparatoarea noastra, Sfanta Fecioara, Solan - http://www.monasteredesolan.com/histoire.php
  #297  
Vechi 27.06.2011, 19:20:00
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Dupa cum spune si titlul topiclui, as dori sa ma intorc inapoi in Romania. Insa nu stiu daca este o alegere realista. Multe persoane au zis sa nu ma intorc, ca sunt probleme cu economia si cu joburile etc. Dar si aici sunt probleme, ca sa nu mai zic de USA. Eu cu parintii mei am plecat in noiembrie 2009, chit ca am fost sfatuiti sa nu venim ca sunt probleme mari cu joburile. Si am simtit asta pe pielea nostra. Cand am plecat eram in sem I clasa a12a. Aici m-au bagat cu un an inapoi, nu din cauza notelor sau a cunostiitelor mele, ci pentru ca trebuie sa ai minim 2 ani de liceu aici ca sa mergi la facultate. Pe toti i-a bagat inapoi. Nu ma simt deloc mai desteapta pentru ca fac liceul aici, din contra, am uitat si ce am invatat. Si e destul de plictisitor sa repeti ceea ce ai invatat deja. O profesoara romanca care preda aici a spus ca nu invata multe la scoala pentru ca statul are nevoie de prosti pe care sa ii manipuleze. Acum nu stiu daca e adevarat. Majoritatea oamenilor de aici muncesc,dorm,muncesc,dorm iara familia o lasa pe ultimul loc, fac copii la 40 de ani etc. Eu ma gandeam, mai degraba simt, sa ma intorc in Romania si sa fac facultatea acolo. Stiu ca cea de aici este recunoscuta in majoritatea tarilor, dar scopul meu nu este sa am facultatea recunoscuta in toata lumea. Nu stiu cum sunt in alte parti, dar mie aici oamenii mi se par falsi. Adica iti zambesc, spun ca te inteleg si pe la spate te injunghie. Crede-ti ca ar fi o alegere proasta sa fac facultatea in Romania si sa raman acasa? Eu de loc sunt din Brasov, ma gandeam sa ma duc la Universitatea Transilvania sau la cea din Cluj, Babes parca. Eu cred ca poti face ceva si in Romania daca vrei si ai credinta. Poate sunt eu prea visatoare. Mai este si un motiv de ordin spiritual. Sunt biserici ortodoxe si aici evident, dar sunt schimbate. Adica nu mai tin randuiala aceea. Au banci, stau amestecati, nu femeile pe stanga iar barbatii in dreapta, batic in biserica nu, slujbele doar cele importante se tin, preotii sunt grabiti si n-au timp de tine. Eu am ales sa ma duc la o biserica ortodoxa cam la 2 ore distanta cu transportul in comun. Si asta ptr ca acolo se tine Sf Maslu in fiecare vineri si acolo mi-am gasit duhovnicul.L-am intrebat si pe duhovnicul meu de Romania,n-am discutat in detalii, si mi-a zis sa ma mai gandesc ca poate e ceva doar de moment, doar dor de casa, dar daca simt tot la fel pana la urma sa ma duc. Nu stiu ce sa fac si de aceea as dori sa imi spune-ti si mie cateva pareri, sfaturi. Mai ales ca voi stiti mai bine decat mine cum e in Romania acum cu economia joburile etc.Chiar nu stiu ce sa fac. Multumesc anticipat.
Draga Laura,
inteleg foarte bine nostalgia pe care o ai dupa tara in care ai vazut lumina zilei, ai crescut. Dezamagirea din tonul tau fata de societatea canadiana am auzit-o si eu de la prieteni plecati acolo: din ei o parte s-au intors definitv, o parte au ramas si le place acolo; fiecaruia ce i se potriveste. Eu am o parte a familiei in SUA, si totusi nu doresc sa traiesc acolo; dar ai mei sunt impliniti si fericiti, desi nepotii spun ca cel mai frumos loc de pe lume e Romania...
Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci: esti tanara, ai viata in fata, poti veni sa faci facultatea aici, cauta pe net clasificarea universitatilor si alege-ti una buna, vino sa faci studii; in cazul in care nu iti place- incerci sa iti transferi creditele undeva in Europa (sistemul Bologna face acest lucru, cel putin teoretic- posibil, poate altii mai in tema de pe forum te indruma cum sa faci asta); intre timp vezi cum te adaptezi din nou, din prisma varstei actuale in societatea romaneasca, vezi care sunt lipsurile si plusurile ei si iti faci un plan. Decizia ai lua-o in cunostinta de cauza; cel mai bun lucru- iti place, locuiesti aici, faci studii, iti faci familie, iti gasesti job- in ziua de azi sunt si joburi in afara granitelor tarii, care nu presupun musai emigrarea; in cel mai rau caz- pierzi 1-2 ani pe aici- dar macar stii ca nu ti se potriveste si nu ramai for ever cu impresia ca daca ramaneai in Romania ai fost mai fericita. Si repet: sansa generatiilor actuale este fluiditatea circulatiei intre multe state. Multi copii romani studiaza in strainatate, dar nu sunt emigranti, multi romani lucreaza afara- fara a fi emigranti- adica se intorc, stau o vreme, pleaca iar....
In sfarsit, vorbeste cu familia ta, forumul e numai orientativ!
  #298  
Vechi 27.06.2011, 21:07:50
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Gardianule, nu este frumos cum judeci.
In fapt, ar trebui sa multumesti celor care pleaca sa munceasca in strainatate. Banii trimisi de aceia acasa (cu multe sacrifivii) sunt o GURA DE OXIGEN pentru Romania.
Gandeste-te ca Romania nu exporta mai nimic, dar importa masiv. De unde bani?

Uite aici:In primele doua luni, transferurile de bani din strainatate au totalizat 1.07 miliarde euro, cu 154 milioane euro mai mult decat in aceeasi perioada a anului trecut. In februarie transferurile au totalizat 663 milioane euro, suma dubla fata de cea inregistrata in februarie 2010, click pe graficul alaturat pentru detalii. Aceste transferuri reprezinta in principal banii trimisi in tara de catre muncitorii romani din strainatate.
Daca nu ai idee cat de mare este aceasta suma, citesti mai departe pt a compara cu "investitiile straine": "Investitiile straine au totalizat 54 milioane euro in februarie si 294 milioane euro in primele doua luni, suma dubla fata de anul trecut, insa creditele intra-grup reprezinta 267 milioane euro, respectiv 91% din total. Cu alte cuvinte, investitiile straine au reprezentat in principal finantari realizate de companiile mama din strainatate catre filialele lor din Romania, evolutie ce poate indica faptul ca multinationalele se gandesc din nou la dezvoltare."

Altfel spus, cand leul se intareste/devalorizeza etc.. gandeste-te ca este conectat direct la banii trimisi in tara de cei peste 2 milioane romani care muncesc in Europa.
Care muncitori, daca ar fi stat acasa, ar fi fost someri.
Pt ca romanii oricum consuma numai marfa de import. Ca daca pasta de dinti s-a numit Cristal, iar samponul se numea Urzica.. pai nu erau destul de bune. Trebuie sa fie Colgate, Unilever, etc...
Eu stau in sua si aici nu exista piete, decat rar gasesti asa ceva. Si cand gasesti o piata unde vand micii producatori, produsele sunt de 2-3 ori mai scumpe decat in magazin. Dar lumea se inghesuie sa cumpere pt ca in primul rand apreciezi si sustii munca fermierului si vrei sa-l mai vezi si la anul ca vinde in orasul tau!
Nu exista asa ceva in Romania, din pacate. In Romania se scuipa pe cei care muncesc pamantul.
Ar fi multe de spus..
Total de acord cu multe aspecte spuse de tine !
E adevarat ca banii lor, ridica pe diverse cai nivelul de trai al celor din tara !
Insa, eu nu-i condamnam pe ei idividual sau global,condamnam intreg femomenul ca atare !
Adica, toti suntem vinovati,oarecum,ca nu am reusit impreuna sa stam si sa facem mai mult aici,si nu aiurea pe la altii !!!
Ar fi interesant de comparat un studiu statistic, daca s-ar face, care sa evidentieze pt fiecare tara post-comunista,numarul de emigranti economici in raport cu populatia tarii respective !
Ar fi interesant sa ne comparam cu vecinii nostri, ungurii,sarbii, slovenii, slovacii,cehii, croatii,bulgarii,....etc
Fac pariu c-am iesi pe primul loc,poate !!!
Si intrebarea iarasi vine: de ce vecinii nostrii,pleaca mai putini si noi mergem mai multi ?

Ma bucur,ca am ocazia sa vb cu cineva din Sua ,si te-as ruga sa imi zici :

1).Cum priveste , reglementeaza si gestioneaza statul american,raportul dintre infractiune si lege ???
2) cum e "la tara" in sua ??? exista asa ceva ?
mersi pt amabilitatea de-a raspune !
  #299  
Vechi 27.06.2011, 21:12:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In 2010 s-au facut restructurari in sectorul bugetar, PE CRITERII POLITICE, nu de competenta. Ca atare, cine nu era PD-ist, era pe lista "neagra", indiferent de profesionalismul cu care-si desfasura jobul. Apoi, TOT pe criterii politice s-au facut NOI ANGAJARI, desigur tot PD-isti, astfel incat la sfarsitul anului 2010, cheltuielile cu salariile AU CRESCUT in sectorul bugetar, fata de 2009!
Buna treaba, nu?

Asa ca lasa-ma cu portocalii tai..Oicum sa-ti mai spun ceva : sa nu-ti faci iluzii ca vor mai prinde vreun mandat!
daca ai patit tu asa ceva, si zici din proprie experienta, nu ma bag !
si...apropo,daca tot zici ca e pina tara de pd-isti angajati prin diverse locuri, atunci, fii sigura ca vor castia iara alegerile,ca-s plini de fani ! (ha,ha,ha !)
  #300  
Vechi 27.06.2011, 21:14:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Directorul() de liceu unde eram in tara era membru PSD (desi teoretic scoala este apolitica). La alegeri a iesit Basescu, deci PD-ul. Sa-l() fi vazut a doua zi dupa alegeri cum tuna si fulgera prin scoala... In doua zile, insa a devenit membru() PD mentinandu-si astfel pozitia, scaunul, spatarul paharnicul, stolnicul etc. (). Profesional, este mare dezavantaj pentru Romania ca nu se cauta oamenii competenti, ci acele persoane dispuse la mari compromisuri.
Directoarea liceului unde lucram si eu,pusa politic pe vremea lui Tariceanu,era membru pnl !
Si acum,dupa 4 ani e bine-mersi, in functie, si n-o deranjeaza nimeni !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07