Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 11.10.2013, 11:25:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Poate nu te intereseaza pe tine parerile mele, poate, macar pe o persoana o intereseaza.
Cred ca pe un forum de atei ai gasi mult mai multi interesati de parerile tale.
Nu te-ai prins inca?
Nu ma mir.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 11.10.2013, 11:26:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
pai am spus foarte bine,mai sus, ca protestantii trebuie sa-si abandoneze convingerile gresite, si sa adopte din ortodoxie aspecte importante !!!
Numai ,asa, lasand fiecare cate ceva, se poate ajunge la o unitate si la o fratietate cu adevarat crestina !
Din pacate, un lup care isi abandoneaza si 100% din blana, tot lup ramane, atat timp cat nu se intampla un miracol si se transforma in oaie.

Desigur, miracolul poate fi si unul progresiv, au fost neoprotestanti care au trait acest miracol, dar el s-a desavarsit abia in momentul in care au renuntat 100% la neoprotestantism si au devenit ortodocsi.

Calea de mijloc ori este o transformare in progres, ori o mare pacaleala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 11.10.2013, 11:29:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
O intrebare pentru toti crestinii ortodocsi de bine :

Ce se intampla, cu sufletele celor 1,196 miliarde de crestini catolici, dar cu cele 900 de milioane de crestini protestanti ???

Oare Dumnezeu, a putut destina aceste cifre impresionante de suflete umane ,pieirii totale si aneantizarii iadului ???
E ca si cand ai spune: 10 oameni s-au apucat sa treaca marea intr-o corabie, si 100 innot sau pe plute improvizate desi ar putea urca bine mersi pe corabie unde sunt locuri destule.
Toti cei 100 se vor ineca?
Ei bine, nu avem de unde sa stim.

Dar putem afirma cu certitudine ca un om intreg la minte care incerca sa treci marea innot sau pe o pluta improvizata da dovada de o prostie crunta.
Nebunul, are macar o scuza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.10.2013 at 11:39:14.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 11.10.2013, 11:51:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
pai am spus foarte bine,mai sus, ca protestantii trebuie sa-si abandoneze convingerile gresite, si sa adopte din ortodoxie aspecte importante !!!
Numai ,asa, lasand fiecare cate ceva, se poate ajunge la o unitate si la o fratietate cu adevarat crestina !
Convingerile gresite, dupa mintea ta, fiind care?

Ca din cate am vazut, la capitolul icoane sustii ca au dreptate:

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Încercarea unora de a susține ideea că aceste „icoane”, sau simboluri creștine, prin vizualizare îi ajută pe oameni să înțeleagă mai bine adevărurile spirituale, nu rezistă la testul experienței, care arată că oamenii venerează imaginea și se închină chipului pe care aceasta îl reprezintă, fapt pe care Dumnezeu îl interzice.
Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Eu,personal,cred ca orice religie are si aspecte pozitive, insa si cateva mai sensibile !
In privinta ortodoxiei, dincolo de multele aspecte pozitive, inchinatul la icoane, pe langa ca e neigenic, poate fi foarte usor vazut ca idolatrie !!!
Impartasitul din acelasi potir cu aceeasi lingurita, nu este si el neigenic?
Te mai impartasesti?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 11.10.2013, 12:32:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa nu-ti para rau,copiii sunt bine.
Atat timp cat un om traieste, drumul sau poate lua multe directii, indiferent unde il vad la un moment dat ochii altora.

Citat:
Pastreaza-ti sentimentele pt alte cazuri!
Eu spun ca se incadreaza la capitolul "indoiala rezonabila".
Cine nu-si poate tine firea cu niste straini, crezi ca o poate face cu oameni mai apropiati?

Oamenii se pierd cu firea direct proportional cu sentimentele investite in anumite relatii, atunci cand relatiile nu se desfasoara sub parametrii asteptati.

Citat:
Oricum este de plans ca s-a ajuns cu discutia aici si a fost si banat intre timp...
Sau poate ca nu a fost banat mai devreme si n-ar fi ajuns aici.

Citat:
Sunt convinsa ca si-ar fi cerut scuze,poate era intr-o pasa proasta.
Nu e prima data si n-ar fi fost nici ultima.
Suna mai mult decat o pasa proasta, mai degraba a episoade maniacale scapate total de sub controlul facultatilor superioare.

Si n-ar fi mai bine sa foloseasca timpul incercand sa-si rezolve problemele in loc sa-l piarda cu astfel de interactiuni?
Uite, pana la urma adminul s-a hotarat sa-i dea o mana de ajutor in acest sens.

Asteptam versiunea a 3a acum, mult imbunatatita sa speram si ceva mai incolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.10.2013 at 12:36:42.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 11.10.2013, 12:35:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
E o lege a firii pe aici pe undeva: când vezi ursoaica printre crengi și-n spatele ei vreo trei puiendri zbânțuindu-se, te lași biiiiinișor pe vine și te faci una cu pământul, străduindu-te să nu te simtă, nu te duci la ea să-i spui:"Bună ziua, tanti Martin! Hă, hă! Da' ce moace au copiii dumitale! Unu-i mucos, altu-i bubos și celălalt îi chelbos! Cu cine i-ai făcut, cumătră? Cu sconcsul?", că viu nu mai ieși dintre labele ei.

Oricine se leagă de copiii cuiva, să se aștepte la scărmăneli ulterioare, iar tu ai făcut-o, da' nu ți-ai asumat sfârtecușu' ce avea să vină asupră-ți.

Acu' geaba tot șonticăiești și umbli bandajată, ursoaica a făcut ce știe mai bine - grrrrr! hrrrrrrr! mrrrrrrrr! - pentru a-și apăra puii, și-n grizzly ne transformăm toți când copiii devin argumente de scandal.

Realitatea ațâțătorului e mai înclinată spre rele decât a celui ațâțat, așa că, din partea-mi, ești singura vinovată. Nu c-ar conta, no.
Amuzant, dar pana la urma care e treaba, care e victima si care e agresorul?
Ca vad ca sunt unii care au inteles treaba exact pe dos de cum s-a intamplat de fapt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 11.10.2013, 12:47:09
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Te rog sa incetezi sa faci prozelitism sectar pe forumul ortodox. Daca ma jignesti pe mine personal, sunt datoare sa mai si rabd. Daca imi jignesti credinta, incercand sa-i smintesti pe fratii mei, sunt datoare sa-ti repet ca ai gresit locul Sper sa observe asta si adminul. Nu avem voie sa dialogam cu sectarii pe teme religioase.
Nu aveti voie? hai ca ma faci sa rad...
Cine nu va da voie?

E un forum, un loc public, in care se discuta pe teme religioase.... Nu ar avea de ce sa ma baneze adminul. Ti-am zis, poti sa te prefaci ca postarile mele nu exista.
Daca nu ai voie sa vorbesti cu sectarii pe teme religioase, atunci nu ma intra pe forum. Si nu fac parte din nici o secta, sunt ortodoxa, dar n-o sa fiu ceea ce pentru unii dintre voi inseamna ortodox practicant.

Daca se sminteste cineva, nu e din cauza mea, e din cauza ca, credinta nu-i e sufucient de puternica...

Am tot dreptul sa-mi scriu punctul de vedere, indiferent care e acela. Altfel, nu se inventa ideea de FORUM, altfel se faceau insule separate pentru fiecare cult/confesiune religioasa ca sa nu putem interactiona unii cu altii.
Suntem ortodocsi, dar suntem a naibii de mandrii cu confesiunea noastra si nu acceptam nicio parere care e pe langa ceea ce stim noi, nu? Doar noi stim Adevarul Absolut...

Sa-mi fie cu iertare, dar unii dintre noi chiar suntem absurzi...
Reply With Quote
  #188  
Vechi 11.10.2013, 12:56:03
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel de bine poate sa-ti zica cineva de aici de legea lui Newton si poti sa zici: "nu aveti de unde sa stiti ca este asa".
Tu fiind 100% ignoranta in domeniul fizicii, chiar daca s-ar obosi cineva sa iti explice, tot n-ai intelege nimic, si ramai la parerea ta.

La fel ca mai sus.

AlinB, Fizica se poate demostra,cel putin intr-o oarecare masura, pe cand religia nu-o sa mi-o poti demonstra in vecii vecilor. Totul se bazeaza pe scrieri care nu pot fi demonstrate. Scrierile din alte stiinte, se pot demonstra.

Am zis, e ca si cum m-as apuca sa scriu, pardon, as lasa un barbat sa scrie (ca femeia nu e prea bine vazuta in ortodoxie cand vine vorba de scris, gandit, cunoastere si altele) ceva... si scrierea va fi magnifica, si cinva ii face propagansa si incepe sa zica ca a fost inspitara de Sfantul Duh si peste 1000 de ani te trezesti ca apara scrierea in Sfanta Traditie...

E un exemplu stupid si banal, cu o probabilitate cel putin la fel de mare de a se intampla, ca si probabilitatea ca TOATE scrierile sfinte cuprinse in Biblie si Sfanta Traditie sa fie inspirate de Duhul Sfant...
Reply With Quote
  #189  
Vechi 11.10.2013, 13:13:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
AlinB, Fizica se poate demostra,cel putin intr-o oarecare masura, pe cand religia nu-o sa mi-o poti demonstra in vecii vecilor. Totul se bazeaza pe scrieri care nu pot fi demonstrate. Scrierile din alte stiinte, se pot demonstra.
Ortodoxia NU este religie, ci REVELATIE divină. Fericit cel nu a văzut, dar a crezut.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
E un exemplu stupid si banal, cu o probabilitate cel putin la fel de mare de a se intampla, ca si probabilitatea ca TOATE scrierile sfinte cuprinse in Biblie si Sfanta Traditie sa fie inspirate de Duhul Sfant...
La fel cum există o mare probabilitate ca frăția ta să fii nedocumentată, în schimb vrei să dai lecții altora. Nu și se pare că ai cam întrecut măsura? Puțin respect din partea ta nu ar strica.

Last edited by ovidiu b.; 11.10.2013 at 13:53:33.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 11.10.2013, 13:13:49
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Este adevarat ca Sfanta Traditie si Sfanta Scriptura se bazeaza pe scrierilor unor oameni, care au fost inspirati de Duhul Sfant. Insa acest lucru evident ca nu se poate demonstra prin prisma stiintei, aici ori crezi ori nu!
Intradevar, manuscrisele antice, inclusiv cele ramase de pe vremea Imperiului Roman, confirma (din punct de vedere istoric, faptic) in general ceea ce spune si Biblia- ca si cronologie a evenimentelor istorice. Insa in privinta credintei ortodoxe si a dogmei ortodoxe, acestea nu se pot demonstra prin mijloace stiintifice, materiale, ci tin de credinta omului.

Nu va cunosc personal (ma refer la colega ""Corinusha""), probabil sunteti o persoana foarte de treaba, insa daca incercati sa demonstrati dogma ortodoxa prin mijloace stiintifice, materiale, gresiti!
Asa cum am mai spus, nimeni nicioadata nu va ma va putea determina sa renunt la credinta ortodoxa, cu tot ce inseamna ea (cinstirea icoanelor, posturile, preacinstirea Maicii Domnului, respectul aratat preotilor, etc). In rest, putem discuta despre orice subiect. Iar - asa cum am mai spus- in privinta socializarii (doar vorba aia sunt moldovean!), cand se iveste ocazia, fara problema dansez hora sau sarba pana dimineata, indiferent ce religie au "colegii de chef""!

Last edited by Florinvs; 11.10.2013 at 13:21:03.
Reply With Quote
Răspunde