Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2009, 15:38:28
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Da?
Si cum ai facut aceasta interesanta deductie?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.06.2009, 15:44:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Citeam undeva ca exista la asiatici obiceiul de a numara anii vietii unui om de la data conceptiei. Acum nu incerc sa aflam cum se calculeaza data conceptiei. Mi s-a parut interesant a adauga noua luni la varsta calculata de noi. Asta denota ca omul nu e doar un cetatean, e intai de toate o faptura a lui Dumnezeu.
Faptul ca in calendarul ortodox intalnim sarbatori precum: Buna Vestire, cunoscuta in Apus ca Zamislirea Domnului (25 martie), Zamislirea Sfantului Ioan Botezatorul (7 ianuarie), Zamislirea Maicii Domnului (9 decembrie), arata invatatura dintotdeuna a Bisericii noastre, potrivit careia omul este persoana din momentul conceptiei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.06.2009, 15:47:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Faptul ca in calendarul ortodox intalnim sarbatori precum: Buna Vestire, cunoscuta in Apus ca Zamislirea Domnului (25 martie), Zamislirea Sfantului Ioan Botezatorul (7 ianuarie), Zamislirea Maicii Domnului (9 decembrie), arata invatatura dintotdeuna a Bisericii noastre, potrivit careia omul este persoana din momentul conceptiei.
Da, faptul asta, si diversele scrieri patristica care s-au ocupat cu asta.
Data conceptiei, Costel, nu se poate calcula exact (pentru ca de la contactul sexual pana la fecundarea oului pot sa treaca cateva zile uneori), nici la asiatici bineinteles, se pun 9 luni aproximativ.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2009, 16:09:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Data conceptiei, Costel, nu se poate calcula exact (pentru ca de la contactul sexual pana la fecundarea oului pot sa treaca cateva zile uneori), nici la asiatici bineinteles, se pun 9 luni aproximativ.
Tocmai de aceea am mentionat: "Acum nu incerc sa aflam cum se calculeaza data conceptiei."

Multumim pentru completari Marius.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.06.2009, 15:57:55
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Draga topcat, eu nu dau doi bani ( cu argumente) pe studiul lor.
1. Pt ca, desi pare asa bine documentat, NU SE CUNOSC INTREBARILE INTERVILULUI! Intrebarile pot fi cu dublu inteles iar dupa cate am vazut nu toti respondentii erau capabili sa intelega ce li se cere. Si apoi...scrie ca a fost interviu fata in fata...ori...stim cu totii ca daca ai un intervievator bine pregatit, acesta va face minuni, in orice sens vrei tu.
2. Cum au ales esantionul, cica "reprezentativ" si de ce? Si oricum nu sta nimeni sa-i verifice cu EMZOT-ul lor cu UP-ul date ca explicatie. Un esantion, dupa cate stiu eu, se alege in functie de CE vrei sa afli. Daca vrei sa "dai bine", alegi respondenti ( fiindca esti minister si ai o muuultime de baze de date) care "dau bine". Asta era doar un exemplu si cu acesta ajungem la
3. Finantatorii, oare CE vroiau ei sa afle? :)
Dar na, pt cei care se complac sa afirme ca Romania s-a schimbat in bine in ceea ce priveste nr de avorturi, un "studiu" care le alina ranile este numa'bun. Dar adevarul e altu! Adevarul este pe de o parte stiut fiindca zi de zi se fac mii de crime legale, iar pe de alta parte nu e stiu pt ca nici femeia care foloseste anticonceptional nu stie cand ucide! Si acesta este pretul platit "civilizatiei", fie ca ne place sau nu: sange nevinovat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.06.2009, 16:59:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MadalinaM Vezi mesajul
Draga topcat, eu nu dau doi bani ( cu argumente) pe studiul lor.
1. Pt ca, desi pare asa bine documentat, NU SE CUNOSC INTREBARILE INTERVILULUI! Intrebarile pot fi cu dublu inteles iar dupa cate am vazut nu toti respondentii erau capabili sa intelega ce li se cere. Si apoi...scrie ca a fost interviu fata in fata...ori...stim cu totii ca daca ai un intervievator bine pregatit, acesta va face minuni, in orice sens vrei tu.
2. Cum au ales esantionul, cica "reprezentativ" si de ce? Si oricum nu sta nimeni sa-i verifice cu EMZOT-ul lor cu UP-ul date ca explicatie. Un esantion, dupa cate stiu eu, se alege in functie de CE vrei sa afli. Daca vrei sa "dai bine", alegi respondenti ( fiindca esti minister si ai o muuultime de baze de date) care "dau bine". Asta era doar un exemplu si cu acesta ajungem la
3. Finantatorii, oare CE vroiau ei sa afle? :)
Dar na, pt cei care se complac sa afirme ca Romania s-a schimbat in bine in ceea ce priveste nr de avorturi, un "studiu" care le alina ranile este numa'bun. Dar adevarul e altu! Adevarul este pe de o parte stiut fiindca zi de zi se fac mii de crime legale, iar pe de alta parte nu e stiu pt ca nici femeia care foloseste anticonceptional nu stie cand ucide! Si acesta este pretul platit "civilizatiei", fie ca ne place sau nu: sange nevinovat!
Desigur, poti nega orice statistici, tot tu stii mai bine.
In locul tau, n-as lua in discutie vinovatia sau nevinovatia singelui, stim prea bine ce parere are biblia despre el.
De exemplu, pentru ca nu adoptam un copil, pentru ca nu ajutam un om dintr-o tara subdezvoltata, pentru ca sintem indiferenti la probleme grave ale altora, ne face, practic, sa ii ucidem. Sau uciderea indirecta e permisa?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.06.2009, 17:54:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De exemplu, pentru ca nu adoptam un copil, pentru ca nu ajutam un om dintr-o tara subdezvoltata, pentru ca sintem indiferenti la probleme grave ale altora, ne face, practic, sa ii ucidem. Sau uciderea indirecta e permisa?
Nu este permisa uciderea indirecta insa in cazurile de mai sus nu ucidem ci ii lasam in plata Domnului, in Iconomia Lui.
Nu este nici indiferenta deoarece ne rugam pentru ei, adica facem si noi ce putem. La urma urmei fiecare are de dus crucea sa si nu trebuie sa se bazeze prea mult pe cel de linga el. Daca multumita lui Dumnezeu primeste ajutor prin oameni, asta se considera cireasa de pe tort pentru care trebuie sa fi foarte recunoscator.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.06.2009, 17:59:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu este permisa uciderea indirecta insa in cazurile de mai sus nu ucidem ci ii lasam in plata Domnului, in Iconomia Lui.
Nu este nici indiferenta deoarece ne rugam pentru ei, adica facem si noi ce putem. La urma urmei fiecare are de dus crucea sa si nu trebuie sa se bazeze prea mult pe cel de linga el. Daca multumita lui Dumnezeu primeste ajutor prin oameni, asta se considera cireasa de pe tort pentru care trebuie sa fi foarte recunoscator.
Da, aceasta este imaginea mea despre religie in general.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.06.2009, 19:01:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da, aceasta este imaginea mea despre religie in general.
Nu numai in religie este necesara asumarea responsabilitatii actiunilor pe care le intreprindem ci si in viata curenta.

Cit timp crezi ca parintii iti vor plati facturile de exemplu? Vine un timp cind trebuie sa iei boul de coarne si sa-i dai bici de unul singur inainte.

RETINE ca in Ortodoxie, barbatia este un element FUNDAMENTAL, despre care ne vorbesc mult Sf. Parinti
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.06.2009, 19:34:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai, ce te impiedica sa infiezi un african, asa, barbateste?
De ce a te ruga pentru el e mai bine decit a-l infia.
Sa nu-mi spui ca iti este imposibil sa il infiezi.
Doar ca nu iti pasa de el in aceeasi masura ca, sa zicem, de utilitatile pe care le platesti singur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Oprirea de la impartasanie grgsc_mrs Generalitati 22 14.09.2010 12:56:32