Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2008, 18:54:09
mehiel mehiel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2008
Mesaje: 16
Implicit Ce au Martori lui Iehova de castigat?

Ii vedem mereu pe strazi doi cate doi lasand carticele in care se abordeaza utopii...parca prin acesti "salvatori" lumea o sa se mantuiasca!!
Vorbesc de crestinism si nici macar nu stiu cum arata Crucea Crestina!

Ce au de castigat si ce avem noi de pierdut daca ii ascultam?
Daca privim cu atentie aceste carti pe care ei ni le ofera gratis putem observa un paradis terestru: animale salbatice convietuiesc impreuna cu oamenii, oameni de toate nationalitatile si de toate religiile(budisti, hindusi...etc) sunt "fericiti crestini"... Dar cei care publica aceste carti nu isi dau seama ca sunt ridicoli? Exagerari care sa vad cu ochiul liber!!
Sau poate aceste carti sunt facute pentru cei multi si prosti?
  #2  
Vechi 23.10.2008, 19:50:24
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Hm... asta cred ei, ce sa facem? Este ridicol, dar ce secte nu sunt? Ei evident crad ca au ceva de castigat, si pe de alta parte, martorii lui iehova sunt atat de retrasi si izolati de lumea inconjuratoare, incat practica de incerca sa converteasca oameni este o activitate care li se pare normala. Biserica lor incurajeaza asa ceva, parintii lor au facut-o din totdeauna deci asa cred ca trebuiesc sa se comporte. Sunt invatati acolo cum sa vorbeasca cu oamenii despre Iisus etc. si, dupa parerea mea, nu prea au experiente proprii multe cu lumea in afara de aceste iesiri. Sunt foarte controlati din America, de unde vin si se traduc acele carticele(demodate) cu savana utopica... Incercati sa ganditi ca ei... stiu ca par ciudati, dar din perspectiva lor asa e lumea. (sau daca stie cineva mai bine, sa ma corecteze)
  #3  
Vechi 24.10.2008, 13:46:51
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit parere

Ptr mine martorii lui iehova sunt niste oameni violenti.....am deschis usa unor iehovisti si ptr ca am refuzat revista lor eram sa fiu lovita,am avut noroc de sotul meu ,daca nu ar fi fost acasa nu stiu ce s-ar fi intamplat....
  #4  
Vechi 24.10.2008, 13:55:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un preot si familia lui au fost atacati in propria casa de niste martori. Deci va puteti da seama ce duh al blandetii au in ei
  #5  
Vechi 24.10.2008, 16:34:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Un preot si familia lui au fost atacati in propria casa de niste martori. Deci va puteti da seama ce duh al blandetii au in ei
Halal "crestini"martorii astia, am si eu un coleg de lucru ,noroc ca nu prea le are cu religia.
  #6  
Vechi 24.10.2008, 16:41:04
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Halal "crestini"martorii astia, am si eu un coleg de lucru ,noroc ca nu prea le are cu religia.
Ideea e ca nu sunt crestini. Din moment ce ei cred ca Iisus a fost un simplu om sunt mai degraba antihristi
  #7  
Vechi 12.09.2009, 16:07:11
OryNider OryNider is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin MSN pentru OryNider Trimite un mesaj prin Yahoo pentru OryNider
Exclamation

Crucea de care vorbești a fi creștină, adică unsă, a devenit un simbol al creștinismului după unirea credințelor imperiului din timpul Împăratului Roman Constantin, când a fost abandonat semnul Fiului Omului, simbolul creștinismului timpuriu, sfântul ICTUS / ΙΧΤΥΣ, încadrat în două semicercuri, sau o sabie cu două tăișuri, reprezentând un pește.

Păstorul C. T. Russel care a fondat organizația Brooklyn-istă de care vorbiți a trecut de la protestanți (adventiști) prin Loja Frankistă Sionistă de unde a preluat sistemul de conducere piramidal precum și unele simboluri egiptene. El a fost la început sincer și a ajutat evreii să cumpere terenuri de la Imperiul Otoman, iar apoi a ademenit câteva grupuri de Studenți în Biblie din țările industrializate și a făcut Societatea Biblică cu Turnul WTS.

Articolele erau făcute de presbiteri (bătrâni) până prin 1960 când s-a făcut publică structura organizatorică formată dintr-un guvern și un președinte și când cei care s-au poticnit au format partide independente, dintre care la noi mai sunt vreo trei asociații paralele cu cultul societății.

Biserica Răsăriteană și Apuseană nu sunt secte, așa cum și Biserica din Grecia, România și Rusia nu sunt secte ci fiecare sunt conduse de un arhiepiscop kirotonisit. Dacă există două feluri de credințe creștine pe același teritoriu ele sunt partide pe care noi le numim culte sau grupări, fiecare cu „bisericuța” lui. Pe lângă cele două mai sunt partida protestantă și neo-protestantă (evanghelică), fiecare cu grupările sau cultele lor de la caz la caz.
În toate acestea este foarte puțin grâu și multă neghină sau ateiști pe care îi vezi mai degrabă pe la colțul străzii făcând batjocuri de creștini decât pe la serviciile bisericești.

Organizația Religioasă a Martorilor este ceva paralelă acestor partide, cuvânt pe care l-au mai păstrat doar ca referință cu privire la „unșii lui Dumnezeu” - Kriș-Theis, care erau o partidă specială de câțiva „aleși” cu privilegii speciale care se identificau cu cei 144 000 de israeliți despre care vorbește iubitul Ioan apostolul în cartea descoperirii.

De altfel cei din cultul martorilor nu sunt deloc violenți riscând excludere sau mustrare dacă s-ar dovedi, spre deosebire de „frații” lor din alte grupări care au îndurat multe persecuții în vremea comunistă când în închisori nu acceptau compromise și erau izolați și uni sunt oameni dintr-o bucată care chiar dacă se mânie le trece repede.

Martorii erau ciufuliți în epoca de aur de comuniști așa cum antisemiții ciufuleau pe iah-udiți (de Iahve iubitori) ori iudeeni ca jidani, tot cu o poreclă care aduce blasfemie Numelui Divin însă nu cu mult mai gravă ca cea cu Numele Domnului pe care o au neo-protestanții.
Doamne iartă pe cei care folosesc aceste adresări cu înțelegeri greșite!

Propaganda comuniștilor împotriva lor cu sute de minciuni era din cauza anti-comunismului, refuzul carnetelor de partid și refuzului serviciului militar, iar cei care credeau erau tocmai familiile care astăzi sunt ateiste în principal de la ortodocși și baptiști, semn că părinții și bunicii lor aveau doar o un formalism religios de Duminică.

Defectele martorilor ar fi că acceptă o formă de preterism ceva mai extremistă decât prin cercurile ortodoxe și care pleacă de la învățătura greșită că Domnul Iesus ar fi venit în mod nevăzut sau „invizibil” cum spun ei și nu în trup prin anul 1914.

Martorii sunt o partidă religioasă cu fundamentul pe Sfintele Scripturi Ebraice și Creștine alături de Ortodocși, Catolici, Protestanți, Neo-protestanți, Mesianici și celelalte fecioare care umblă dincoace-ncolo.

Last edited by OryNider; 12.09.2009 at 16:28:00.
  #8  
Vechi 19.04.2010, 01:50:05
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Ptr mine martorii lui iehova sunt niste oameni violenti.....am deschis usa unor iehovisti si ptr ca am refuzat revista lor eram sa fiu lovita,am avut noroc de sotul meu ,daca nu ar fi fost acasa nu stiu ce s-ar fi intamplat....
E si normal avand in vedere mediile din mijlocul carora au fost recrutati...
  #9  
Vechi 04.05.2010, 20:31:49
Ionela13 Ionela13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: London ON
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit Martorii lui Iehova

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Hm... asta cred ei, ce sa facem? Este ridicol, dar ce secte nu sunt? Ei evident crad ca au ceva de castigat, si pe de alta parte, martorii lui iehova sunt atat de retrasi si izolati de lumea inconjuratoare, incat practica de incerca sa converteasca oameni este o activitate care li se pare normala. Biserica lor incurajeaza asa ceva, parintii lor au facut-o din totdeauna deci asa cred ca trebuiesc sa se comporte. Sunt invatati acolo cum sa vorbeasca cu oamenii despre Iisus etc. si, dupa parerea mea, nu prea au experiente proprii multe cu lumea in afara de aceste iesiri. Sunt foarte controlati din America, de unde vin si se traduc acele carticele(demodate) cu savana utopica... Incercati sa ganditi ca ei... stiu ca par ciudati, dar din perspectiva lor asa e lumea. (sau daca stie cineva mai bine, sa ma corecteze)
Martorii lui Iehova sunt oameni obișnuiți, confruntându-se cu probleme economice, afective și de sănătate. Nefiind nici perfecți, nici infailibili, nici înzestrați cu puteri supranaturale, ei fac uneori greșeli, dar încearcă să învețe din ele și studiază cu sârguință Biblia pentru a se corecta. Ei s-au dedicat lui Dumnezeu pentru a face voința lui și se străduiesc să trăiască la înălțimea dedicării lor. În toate activitățile lor, ei se lasă îndrumați de Cuvântul lui Dumnezeu și de spiritul său sfânt.
Pentru Martorii lui Iehova este deosebit de important să-și bazeze convingerile religioase pe Biblie, nu pe teorii omenești sau pe crezuri religioase. Ei sunt animați de aceleași sentimente ca și apostolul Pavel, care a scris sub inspirație: „Dumnezeu să fie găsit adevărat, chiar dacă orice om ar fi găsit mincinos“ (Romani 3:4). Față de doctrinele prezentate ca adevăruri biblice, Martorii adoptă atitudinea manifestată de bereeni care, după ce l-au auzit predicând pe apostolul Pavel, „au primit cuvântul cu cea mai mare însuflețire, examinând cu grijă Scripturile în fiecare zi ca să vadă dacă aceste lucruri erau așa“ (Faptele 17:11). Martorii lui Iehova consideră că toate învățăturile religioase — indiferent că este vorba despre învățăturile lor sau ale altor confesiuni — ar trebui supuse unui astfel de test care să le permită cititorilor să vadă dacă ceea ce citesc este sau nu în armonie cu Scripturile inspirate. Ei vă invită și vă încurajează să faceți acest lucru când stați de vorbă cu ei.
Iehova Dumnezeu a avut martori pe pământ cu mii de ani înainte de nașterea lui Isus. După ce în capitolul 11 al cărții Evrei sunt enumerați câțiva dintre acești oameni ai credinței, în Evrei 12:1 se spune: „Astfel, deoarece suntem înconjurați de un nor așa de mare de martori, să ne debarasăm și noi de orice greutate și de păcatul care ne prinde cu ușurință în mreje și să alergăm cu perseverență cursa care ne este pusă înainte“. Isus a spus înaintea lui Ponțiu Pilat: „Pentru aceasta m-am născut și pentru aceasta am venit în lume: ca să depun mărturie despre adevăr". El este numit „martorul fidel și adevărat“ (Ioan 18:37; Revelația 3:14). Isus le-a spus discipolilor lui: „Veți primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi, și îmi veți fi martori atât în Ierusalim, cât și în toată Iudeea și Samaria și până în cea mai îndepărtată parte a pământului“. — Faptele 1:8.
  #10  
Vechi 31.01.2010, 20:22:29
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehiel Vezi mesajul
Ii vedem mereu pe strazi doi cate doi lasand carticele in care se abordeaza utopii...parca prin acesti "salvatori" lumea o sa se mantuiasca!!
Vorbesc de crestinism si nici macar nu stiu cum arata Crucea Crestina!

Ce au de castigat si ce avem noi de pierdut daca ii ascultam?
Daca privim cu atentie aceste carti pe care ei ni le ofera gratis putem observa un paradis terestru: animale salbatice convietuiesc impreuna cu oamenii, oameni de toate nationalitatile si de toate religiile(budisti, hindusi...etc) sunt "fericiti crestini"... Dar cei care publica aceste carti nu isi dau seama ca sunt ridicoli? Exagerari care sa vad cu ochiul liber!!
Sau poate aceste carti sunt facute pentru cei multi si prosti?
ei nu au nimic de castigat dar castiga satana si intreg iadul suflete nevinovate
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43