Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.06.2011, 11:45:23
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ce spun sfintii este doar pentru ortodocsi, pentru cei care nu inteleg cartea Facerii sau vor sa o talcuiasca. Nu pentru atei e acel mesaj.
Adica doar pentru ca se adreseaza ortodocsilor, nu e nevoie de nici o dovada? Am inteles, ai zis-o chiar tu:)

Citat:
Unui ateu nu ii poti da un citat din sfant, din moment ce el nu il recunoaste.
Nu e vorba de ateu, e vorba de orice om care are o abordare onesta, cu concluzia la urma, nu la inceput. E treaba ta daca ai ales cea de-a doua cale, dar e incorect sa spui ca e vorba doar de atei. Cunosc destui ortodocsi care sunt sceptici cand vine vorba de scrierile "sfinte".

Citat:
De exemplu ca descoperirea nu de mult timp a faptului ca universul se extinde accelerat face sa cada teoria Big-Bang-ului. In cazul unei explozii universul ar trebui sa se extinda din ce in ce mai putin (decelerat). Acum oamenii de stiinta cauta sa gaseasca explicatii.
Si unde e problema in faptul ca se cauta explicatii?

Citat:
Sufletul tau este afectat de mandrie.
Pai hai sa vedem, cine e mai mandru?

Eu, care, pe de o parte, consider ca nu am vreun motiv sa ma indoiesc de stiinta si metodele ei, iar pe de alta, sunt dispus sa accept orice alta explicatie atata timp cat e sustinuta de dovezi si argumente?

Sau tu, care te crezi centrul atentiei unei fiinte superioare (nici mai mult, nici mai putin decat Creatorul Universului), care ai cunostinte limitate in domeniul stiintei, dar iti permiti sa spui ca 99% din oamenii de stiinta dintr-o varietate de domenii din ultima suta de ani ca se inseala, doar pentru ca iti contrazic Biblia, o carte scrisa de niste ignoranti ai Epocii Bronzului?

Cine e mai mandru?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #52  
Vechi 28.06.2011, 11:48:16
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kildare Vezi mesajul
Am o intrebare pentru tine dumnezeul tau este atotputernic? Daca da atunci inseamna ca el stie deja ce se va intampla cu fiecare fiinta de pe pamint deci fiecare avem un viitor predestinat. Prin urmare nu exista liber arbitru.
Vedeti voi ideea de zeu omnipotent si omniprezent este in antiteza cu ideea de liber arbitru. Nu se cheama ca ai libertate de alegere cata vreme exista cineva care stie deja ce alegeri urmeaza sa faci.
Dumnezeu stie ce urmeaza sa faca omul, insa ii lasa libertatea sa aleaga ceea ce crede el ca este bine la un moment dat, dintr-o multitudine de posibilitati. Iar asta nu inseamna ca are un traseu dinainte stabilit in viata (predestinat) ci Dumnezeu i poarta de grija (pronie), dandu-i ocazia sa se indrepte daca a facut raul, si sa se faca mai bun daca a ales binele.
  #53  
Vechi 28.06.2011, 11:52:01
Kildare Kildare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2011
Mesaje: 18
Implicit

Din moment ce stie ce alegeri urmeaza sa faca treba cu multitudinea de optiuni este inutila. Faptul ca ne sunt prezentate o multitudine de optiuni presupune ca am putea sa o alegem pe oricare din ele ceea ce face rezultatul final o necunoscuta.

Ori dumnezeu este atotputernic si stie dinainte ce alegeri vom face deci nu avem liber arbitru, ori avem liber arbitru si zeul nu le stie chiar pe toate sau - mai probabil - nu exista deloc.

Last edited by Kildare; 28.06.2011 at 12:05:16.
  #54  
Vechi 28.06.2011, 15:07:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Din pacate, omului fara Dumnezeu nu poti sa-i vorbesti de Dumnezeu. Pentru ca nu are deschidere. In fine, daca vrei crezi linistit in continuare ca genialitatea este produsul unei mase de carne, sau pe-acolo. Sorry ca m-am bagat in vorba, discutiile cu voi sunt prea sterile ca sa merite efortul.

Inchei cu niste cugetari ale lui Petre Tutea, poate ca va dau de gandit (intr-o buna zi).

"Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba."

"O baba murdara pe picioare, care sta in fata icoanei Maicii Domnului in biserica, fata de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor."
Vad ca aceste citate sunt preferate de toata lumea.
Sa inteleg ca ele trec drept niste cuvantari cu o adanca intelepciune?
  #55  
Vechi 28.06.2011, 15:22:40
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Sa inteleg ca ele trec drept niste cuvantari cu o adanca intelepciune?
Evident. Toata lumea stie ca niste atei ca Hawking sau Feynman s-au nascut degeaba. Nu au realizat nimic, nu lasa nimic in urma.

Si asta doar pentru ca asa a zis Tutea! Amin!
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #56  
Vechi 28.06.2011, 15:32:00
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Vad ca aceste citate sunt preferate de toata lumea.
Sa inteleg ca ele trec drept niste cuvantari cu o adanca intelepciune?
Din nefericire, suntem destui care cădem în plasa unor sofistici ieftine. Fiindcă a spus-o Țuțea, e realmente adevărat. Cât despre afirmațiile la care faceți referire sunt superbe, sunt OK, atâta vreme cât rămân într-un cadru restrâns de discuții ca "pigmentare" al unui alt discurs ceva mai serios și mai argumentat științific ori filosofic.

Dar ne-am obișnuit deja să credem orice spune Einstein, Bohr sau Heinseberg sau mai ales, ce ne spun oamenii de știință sau gânditorii, nu-i așa? Câte afirmații de genul "Oamenii de știință au descoperit; Un grup de oameni de știință de la NASA afirmă... etc." Cutare a spus și a făcut și dat fiind faptul că sunt cine sunt trebuie să acceptăm totul de bun!

Deci, afirmațiile lui Țuțea pomenite orișicând se înscriu într-o aceeași dialectică a discursului sofistic precum exemplele de mai sus. Nu trebuie să ne supărăm, e ceva firesc pentru toți cei care emitem (vorbim, afirmăm, povestim etc.) mai multe idei decât am gândit vreodată!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #57  
Vechi 28.06.2011, 15:36:05
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Cutare a spus și a făcut și dat fiind faptul că sunt cine sunt trebuie să acceptăm totul de bun!
Cine zice ca nu poti sa faci un pic de research pe cont propriu si sa iti formezi o parere proprie?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #58  
Vechi 28.06.2011, 15:40:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Toata lumea stie ca niste atei ca Hawking sau Feynman s-au nascut degeaba. Nu au realizat nimic, nu lasa nimic in urma.
Asta doar vsovivi poate va spune.
Ești convins că Hawking nu se înșală când susține că Dumnezeu nu există?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #59  
Vechi 28.06.2011, 15:41:36
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
Cine zice ca nu poti sa faci un pic de research pe cont propriu si sa iti formezi o parere proprie?
În sfârșit, sunt de acord cu tine... Problema e alta: vrem să o facem sau e mai comod să credem fiindcă au spus-o ceilalți, mai "în măsură" să o facă? Și eu sunt pentru un permanent "research", indiferent că ești de o parte sau alta a baricadei (credincios sau nu).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #60  
Vechi 28.06.2011, 15:50:26
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ești convins că Hawking nu se înșală când susține că Dumnezeu nu există?
Nu, nu sunt convins. Nici el nu cred ca a zis-o ca afirmatie cu caracter final, ci a zis-o bazandu-se pe ce stim pana acum.

Avand in vedere ca e un om cu intelegere a Universului mult peste medie, nu sunt in pozitia de a fi de acord sau nu cu el, pentru ca nu am acces la datele la care are el. Si daca aveam acces, nu le puteam intelege, cel mai probabil.

Personal, il consider la fel de indreptatit sa aiba o parere despre subiectul asta ca orice alt teolog. De fapt, cand vine vorba de gandire rationala si onesta, si mai ales deschisa, as avea oricand incredere mai mare in Hawking decat intr-un teolog.

Citat:
În sfârșit, sunt de acord cu tine... Problema e alta: vrem să o facem sau e mai comod să credem fiindcă au spus-o ceilalți, mai "în măsură" să o facă? Și eu sunt pentru un permanent "research", indiferent că ești de o parte sau alta a baricadei (credincios sau nu).
Pai comoditatea e o problema intotdeauna.

Dar cand e vorba de stiinta, sunt cateva metode destul de simple de a-ti da seama daca un studiu e valid sau nu, de la prima vedere. Unde e publicat, ce CV au cei care l-au facut, si mai ales, daca e peer-reviewed. Daca cele de mai sus nu te satisfac (si nu iti ia mai mult de juma' de ora sa afli toate astea), intotdeauna poti sa sapi mai adanc.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45