Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1821  
Vechi 16.08.2011, 06:14:17
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit un exemplu de deformare papistă

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimate domnule Anastasiu, inca ceva: sustineti ca francii sunt/erau "eretici"...Hm...dar grecii filetisti si rasisti pana aproape de patologic? Aveti idee in cate crime sunt implicate autocefaliile greaca si rusa? si in cate certuri "canonice", gen asta actuala, dintre Bucuresti si Ierusalim? Papalitatea reprezinta si respecta principiul ierahic, instituit de Dumnezeu si de nimeni Altul.
Presupun ca v-a amuzat exemplul meu cu reproducatorii neotenici de la termite, nu?
Si pe mine m-ar fi amuzat asa exemplu pe un forum religios. Dar asta doar daca nu luam seama la substanta, la mesajul de transmis. OK, o sa va dau un exemplu cu adevarat adecvat: cetele celeste ingeresti. Cum sunt ele organizate si Cine le-a creat si organizat? L-ati citit pe Sfantul Dionisie Pseudo-Areopagitul? Daca da, sau daca doar l-ati intalnit citat, nu se poate sa nu stiti ce comparatii face sfantul intre doua ierarhii si care sunt acestea: a Sfintelor Puteri Fara de Trup, si a Bisericii. Cred ca asta nu mai e un argument amuzant, corect?:) Pana si Vrajmasii sunt organizati ierarhic, mai mult, MONARHIC. Tot ce e de la Dumnezeu, cazut sau nu, razvratit sau nu, pastreaza principiul ierarhic si monarhic.
Sfântul Dionisie nu se numește pseudo-Areopagitul decât de cei ce nu cunosc teologia și istoria sa. Este cu adevărat Areopagitul convertit de Sfântul Apostol Pavel. O demonstrează magistral Pr. Prof. Dumitru Stăniloae și e mărturisit de întreaga Tradiție a Sfintei Biserici.

El tocmai arată că cele 9 cete îngerești sunt organizate în 3 cete câte 3 adică sinodal după modul de a fi a lui Dumnezeu.

După cum în Sfânta Treime nu este Unul mai mare și Altul mai mic ci sunt Trei Persoane de o slavă, cinste și închinăciune, monarhia Sfintei Treimi constă doar în faptul că Tatăl este singurul necauzat, Fiul și Duhul Sfânt fiind cauzați (diferit prin naștere și purcedere), tot așa și în Sfintele Sinoade, modul de conducere al Sfintei Biserici, nu este un episcop mai mare și altul mai mic ca har ci doar unul este primus inter pares (primul între egali), care prezidează Sfântul Sinod

Dar dumneavoastră fiind papist aveți dereglată cunoașterea Sfintei Treimi datorită lui Filioque introdus cu forța armată în sărmana Biserică Ortodoxă din Apus tocmai de ereticii franci. Iar așazisele probleme omenești sugerate de dvs., (sărmanul de dvs. fiind mințit de ereticii franci și slugile lor însângerate iezuiții, prin documentele mincinoase de care este plin apusul tot prin forța eretică armată a francilor) chiar dacă ar fi cu adevărat nu altereză dogmele pe care noi cu sfințenie le apărăm și care au fost înainte și ale dvs., mai înainte de a fi puși în închisoarea minciunii de acei iubiți de dv. eretici franci. Francii sunt un popor germanic invadator și sălbatic, care pentru a se impune la putere a trebuit să ia o credință asemănătoare cu arianismul lor, numită Filioque ca să poată birui singura rezistență adevărată (și anume Ortodoxia) a popoarelor romane, rudele noastre, astăzi pierdute de la mântuire prin înșelarea francofilioquistă.

Problema Patriarhiei de la Ierusalim nu este nici decum o ceartă cu sânge (știu că iubind pe iezuiți toate le vedeți sub tortură) sau vreo contradicție în credință ci doar dorința Patriarhiei de la Ierusalim de a avea sub ocrotirea canonica frumosul așezământ românesc de la Ierihon. Chiar dacă-l cedează Bucureștiul Ierusalimului sau nu tot ortodox rămâne și tot se mântuiește. Dar dacă dvs. nu încetați a vă pune nădejdea în papă, în creatură nu vă veți mântui în veac. Singura nădejde a noastră este capul Hristos al Trupului Bisericii. Hristos a pus după el apostoli nu apostolul Petru, vedeți sinod iar nu monarhie.


I.Cor.12:27. Iar voi sunteți trupul lui Hristos și mădulare (fiecare) în parte.
I.Cor.12:28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.


Bietul de tine, te-ai legat cu inima de un om!
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
  #1822  
Vechi 16.08.2011, 06:21:02
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Adevărata față a papalității după Sfânta Biserică Ortodoxă 7

WLADIMIR GUETTÉE, Papalitatea eretica
12
episcopatului. Peste tot, el învaþã, ca ºi Ciprian, decât numai despre un episcopat
unul ºi identic în toþi aceia care s-au investit cu dânsul. Tãcerea sa în privinþa
prerogativelor episcopului Romei echivaleazã cu o negaþie pozitivã. Îi era destul
sã apeleze la Roma contra adversarilor sãi, dacã Roma era ecoul adevãrului ºi
centrul unitãþii. El nu face aºa, ci apeleazã la mãrturia tuturor Bisericilor
apostolice care formeazã poporul ales al noii alianþe. El numeºte18 pe toate
Bisericile Asiei ºi Greciei, fundate de apostoli; afirmã adversarilor sãi, ca probã
despre adevãrul doctrinei sale, cã el este în împãrtãºire cu aceste Biserici; ºi nici
mãcar nu numeºte pe Biserica Romei! Ce însemneazã o asemenea tãcere, decât
cã, în ochii sãi, criteriul adevãrului creºtin nu exista în mãrturia unei Biserici, ci
în aceea a tuturor Bisericilor apostolice! El nu excludea mãrturia Bisericii
Romei, dar nu-i da mai multã importanþã decât celei a celorlalte Biserici
întemeiate de apostoli, ºi aceastã mãrturie nu avea valoare decât pentru cã era
un ecou al predicãrii apostolilor, ºi nu pentru cã ar avea o autoritate particularã,
în afarã de mãrturia universalã.
Dupã ce a expus mãrturia Bisericilor apostolice, sfinþitul Augustin
strigã19: „Acela evanghelizeazã altfel care zice cã Biserica a dispãrut din lume ºi
cã ea n-a rãmas decât în Africa ºi în partida lui Donat. Aºadar sã fie anatema!
Dacã nu voiesc sã fie anatema, sã-mi probeze cã afirmaþia sa este cuprinsã în
sfintele Scripturi”. Fericitul doctor urmãreºte pe adversarii sãi în obiecþiile lor
asupra pretinsei prãpãdiri a Bisericii care nu ºi-ar fi aflat refugiu decât în partida
lor, ºi, în aceastã discuþie, unde numele Romei ºi al episcopului sãu l-am afla la
fiecare linie, dacã ea ar avea loc astãzi în Biserica romanã, el nu face nici cea
mai micã menþiune nici de una nici de altul. El nu vede decât o Bisericã,
universal rãspânditã ºi cu care trebuie sã fie cineva în împãrtãºire dacã voieºte
sã facã parte din adevãrata societate creºtinã.
Aceastã Bisericã catolicã este, zice el20, mama prea adevãratã a
creºtinilor. Ea are pentru a o dirija, pe episcopi, pe preoþi, pe diaconi ºi pe
ceilalþi servitori ai dumnezeieºtilor mistere21. În aceastã enumerare, episcopatul
apare în unitatea sa; un episcop excepþional ºi superior aici nu-ºi gãseºte locul.
Precum în tratatul sãu despre Unitatea Bisericii, aºa ºi în opera sa asupra
Moralelor Bisericii catolice, Augustin nu cunoaºte nicicum ascultarea de Roma
ºi de episcopul sãu. În ultimul sãu capitol, el vorbeºte de Roma pentru a
menþiona crimele ce comiteau acolo maniheii, dar nu pentru a o arãta ca pe
sorgintea autoritãþii ºi unitãþii Bisericii.
În alte douã din operele sale dogmatice, Despre doctrina creºtinã ºi
Despre adevãrata religie, Augustin era adus de subiectul sãu ca sã trateze
despre autoritatea doctrinarã. Unde o aºeza el? În Bisericile apostolice22, care ne
fac sã cunoaºtem cã sfintele Scripturi sunt sorgintea adevãrului creºtin.
18 Sfinþitul Augustin, Unit. eccl., c. XII
19 Ibid., c. XIII
20 Sfinþitul Augustin, de Moribus Eccl. catholicae, lib. 1, c. XXX
21 Ibid., c. XXXIII. „Mistere” adica Taine; si se refera aici la Sfintele Taine ale Bisericii.
22 Unit. eccl,, de Doct. Christ., lib. II. C. VIII; de Vera relig., c. VIII.
WLADIMIR GUETTÉE, Papalitatea eretica
13
În explicaþia ce face simbolului23 el nu menþioneazã decât aceeaºi
Bisericã catolicã din care ereticii ºi schismaticii nu fac parte. Dacã autoritatea
papalã exista, ea ar fi mai ales folositoare ignoranþilor care ar avea în
învãþãmântul papal un mijloc facil de a se instrui. Sfinþitul Augustin a fãcut o
operã asupra modului de a instrui pe ignoranþi. Autoritatea papalã nu e nici aici
menþionatã precum nu e nici în nenumãratele cãrþi în care episcopul Hipponei
atacã pe ereticii ºi pe filosofii timpului sãu. Operele lui Augustin formeazã una
din colecþiile teologice cele mai considerabile ce Biserica primarã ne-au lãsat.
ªi, va fi imposibil de a arãta într-însele un singur pasaj în care autorul sã facã,
nu numai o menþiune formalã, dar o simplã aluziune la autoritatea doctrinarã a
Bisericii sau a episcopului Romei. El nu a învãþat în privinþa Bisericii decât
doctrina expusã aici mai sus, care exclude în mod pozitiv aceastã autoritate a
unei biserici sau a unui episcop în particular, ºi care este aceeaºi ca a sfântului
Ciprian.
Cu toate acestea teologii romani au pretins cã sfinþitul Augustin era
favorabil sistemului papal. Pentru a stabili aceastã tezã, ei au alergat la
falsificãri. Vom da despre aceasta câteva exemple: Rev. Pãrinte iezuit Barruel24
se exprimã astfel: „Cât despre Sfântul Augustin, fereºte-te de a insulta în
prezenþa acestui Doctor catedra Bisericii romane. „Ce þi-a fãcut ea, îþi va
rãspunde el cu: indignaþiune, ce þi-a fãcut aceastã catedrã în care Petru a ºezut,
în care ºade astãzi „Pontificele care ne guverneazã””.
Noi subliniem aceste din urmã cuvinte care nu se aflã în text, chiar aºa
precum este el citat de Barruel în latineºte: „Cathedra tibi quid fecit Ecclesiae
romanae in qua Petrus sedit, et in qua hodie Anastasius sedet”. Permite buna
credinþã de a traduce cuvântul Anastasius prin acestea: Pontificele care ne
guvernã? Cuvântul episcopului Anastasie este el sinonim cu fraza prin care
teologul roman îl înlocuieºte?
Dar aceasta nu este totul. Textul sfinþitului Augustin a fost complet
abãtut de la sensul sãu natural ºi ciuntit cu premeditare. Barruel nu a indicat
opera din care l-a tras. El avea fãrã îndoialã pentru aceasta cuvintele sale. Noi
le-am gãsit în a doua carte a operei intitulate: Contra epistolelor lui Petilian,
capitolul LI, § 118 (ed. Bened.). Petilian având contra lui corpul episcopal,
îndrãznea sã zicã cã el (corpul episcopal) nu forma decât acea catedrã de
pestilenþã despre care vorbise psalmistul. Atunci Augustin îi rãspunde: „Dar
dacã toate catedrele în toatã lumea sunt aºa precum tu le impuþi cu atâta
insolenþã, spune-mi dar ce þi-a fãcut catedra Bisericii romane pe care Petru a
ºezut, ºi pe care ºede astãzi Anastasiu; sau a Bisericii din Ierusalim pe care
Iacob a ºezut ºi pe care Ioan ºade astãzi; catedre cu care noi suntem uniþi în
unitatea catolicã ºi de care tu în mod criminal te-ai separat?”.
Ce poate cineva gãsi în acest text care sã nu convinã Bisericii din
Ierusalim, ºi tuturor Bisericilor apostolice tot aºa de bine ca ºi celei din Roma?
Citat cum a fost dat de Barruel, el nu probeazã nimic în favoarea papalitãþii;
23 De Fide et symb., c. X
24 Du pape et de ses droits religieux, t. 1-ier, 2-e partie, ch. III. Aceastã operã este citatã ºi lãudatã de ultimii ºi
cei mai savanþi teologi romani, de Pãrintele Perrone în particular.
WLADIMIR GUETTÉE, Papalitatea eretica
14
falsificat în traducerea sa francezã, el ar avea oarecare importanþã, graþie numai
falsificãrii; citat în întregul lui, el probeazã contra sistemului papal ºi nu este
favorabil decât doctrinei unitãþii catolice care rezultã din împãrtãºirea cu toate
Bisericile apostolice. Pe unirea tuturor acestor Biserici sfinþitul Augustin o
numeºte catedra apostolicã, dupã exemplul lui Ciprian ºi al tuturor pãrinþilor
celor vechi. El continuã într-adevãr astfel, adresându-se cãtre Petilian: „Pentru
ce numeºti tu pe catedra apostolicã, catedrã de pestilenþã? Dacã faci aceasta din
cauza bãrbaþilor pe care-i vezi cã predicã legea ºi nu o practicã, oare Domnul
Iisus Hristos a fãcut-o asemenea injurie catedrei pe care ºedeau fariseii care
învãþau ºi nu practicau învãþãmântul lor? N-a lãudat el catedra lui Moise, ºi n-a
fãcut imputãri fariseilor, respectând onoarea acestei catedre? Dacã tu aveai
astfel de cugetãri, n-ai fi blestemat, din cauza bãrbaþilor pe care-i incriminezi,
aceastã catedrã apostoleascã cu care nu eºti în împãrtãºire”.
În acest pasaj nu e chestiunea decât de toate Bisericile formând catedra
apostoleascã. A-l da ca o probã în favoarea papalitãþii care este negarea directã
ºi pozitivã a acestei doctrine, nu înseamnã a comite o ruºinoasã falsificare?
Barruel a apelat încã la douã alte texte ale sfinþitului Augustin, fãrã a
indica operele de unde le-a tras. Dacã voieºte cineva sã se transporte la a doua
clasã de epistole ale sfinþitului Doctore, epistola 43-a, capitolul III, § 8, va gãsi
într-însa câteva linii care par a fi dat pretext pãrþii celei mai importante a citãrii
teologului iezuit, ºi, dacã voieºte a citi paragraful întreg, sau mai bine încã toatã
epistola, va rãmâne înmãrmurit de neruºinarea falsificatorului.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
  #1823  
Vechi 16.08.2011, 06:21:50
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Adevărata față a papalității după Sfânta Biserică Ortodoxă 8

Al treilea text pe care el îl citeazã este faimoasa axiomã: Roma a vorbit,
cauza s-a finit, axiomã care nici odinioarã n-a aparþinut episcopului Hipponei.
Adversarii pe care el îi combãtea apelaserã pe rând la toate Bisericile din Orient
ºi chiar la autoritatea imperialã. Ei sfârºirã prin a apela la Roma unde s-au þinut
douã sinoade cu aceastã ocazie. Roma judecã ca ºi celelalte Biserici. Ereticii nu
mai aveau dar la cine sã apeleze, ºi cauza, catoliceascã, era finitã. Toþi cei ce ºiau
aruncat numai o cãutãturã de ochi pe operele lui Augustin ºtiu cã aºa este
opinia ce el a formulat, ºi afirmaþia teologilor romani este evidenþiatã de mult
timp dupã justa sa valoare pentru ca sã mai avem noi trebuinþã de a ne întinde
mai mult asupra acestui punct. Textul pe care acest teolog l-a falsificat ºi de care
atât de mult a abuzat, confirmã doctrina învãþatã de Augustin: cã co-sentimentul
tuturor Bisericilor apostolice este criteriul adevãrului catolic.
El învãþa în afarã de aceasta, într-o mulþime de texte, cã sfântul Petru nu
era decât tipul sãu figura unitãþii în Bisericã, cã tot ce i s-a acordat, nu era
pentru persoana sa, ci pentru Bisericã; cã el nu era pazã ºi fundament al Bisericii
mai mult decât ceilalþi apostoli.
În fine, el n-a recunoscut în Biserica romanã decât o primaþie analogicã
cu aceea pe care primele sinoade ecumenice o determinaserã; nu i-au recunoscut
niciodatã o autoritate superioarã, nici ei, nici episcopului sãu.
Sfinþitul Augustin a învãþat asadar absolut aceeaºi doctrinã ca Sfântul
Ciprian: adicã, unitatea ºi egalitatea în drepturile divine ale apostolatului ºi
episcopatului; co-sentimentul permanent al tuturor Bisericilor apostolice ca
WLADIMIR GUETTÉE, Papalitatea eretica
15
criteriu al veritãþii catolice; împãrtãºirea cu toate Bisericile apostolice ca
condiþie a unitãþii în Bisericã.
În aceste diverse puncte se rezumã toatã doctrina sfinþitului Augustin în
privinþa Bisericii, ºi nu i se poate atribui alta decât falsificându-i textele precum
au fãcut-o reverendul Pãrinte Barruel ºi ceilalþi teologi romani.
Va urma
Vincent din Lerini este al treilea scriitor la a cãrui mãrturie apelãm
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
  #1824  
Vechi 16.08.2011, 06:28:09
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Iertare

Cred că oricum rezolvarea acestui subiect se va face foarte bine de Pr. Vladimir, restul e pierdere de vreme și păreri. Deși ca să fiu vă spun adevărul până la capăt am cam prins drag de toți de pe forum, indiferent de baricadă și de ce ne-am replicat în trecut. O să-mi fie tare dor de voi și mă iertați dacă v-am supărat cu ceva. Acum îmi cer iertare că nu o să mai intervin pe forum sub formă de dialog deoarece fierbe în mine cartea despre viața Bătrânului meu Traian, mare făcător de minuni și fiu iubitor al Bisericii, plin de discernământ, care m-a crescut pe mine în Ortodoxie și m-a scăpat de ciuma ei numită zelotism. O să revin după și dacă voi termina această carte, dacă îmi va ajuta Dumnezeu. Până atunci voi mai posta doar materialele care deja le-am pregătit. Cu mila lui Dumnezeu cred că acoperă vreo trei ani de postare săptămânală. Dar știm noi care e voia lui Dumnezeu?


PS
Da, știm! ORTODOXIA! Ultimul cuvânt al Bătrânului meu, înainte de a se duce la Domnul, a fost: „Biserica e vie!”. Și așa este, Biserica Ortodoxă (iar nu orotodoxismul desprins de Biserică) este singurul și adevăratul Trup al lui Hristos și este Vie precum și Dumnezeu este Viu, căci are viață de la El, trăiește viața Lui.

Cu durere, dragoste și acum o să fie și dor, (mă iertați toți cei care poate v-am supărat), Alexandru

PPS dacă apare vreo problemă vă rog să mă anunțați pe mesageria privată. Vă mulțumesc.
__________________
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
  #1825  
Vechi 18.08.2011, 21:02:44
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
"Primatul papal" asta e mai ceva decat "cuiul lui Pepelea".
Nu s-au inteles in prvinta lui nici in primul mileniu... daramite dupa Marea Schisma. Totusi pana la Marea Schisma Sfintii Parinti au mentinut comuniunea deplina in Biserica lui Hristos. Epsicopii Romeni, Papii, au avut roluri decisive in apararea ortodoxiei in primul mileniu. Din nefericire incepand cu filioque... lucrurile nu au mai fost asa
filioqve nu este o erezie.
  #1826  
Vechi 19.08.2011, 11:37:36
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
filioqve nu este o erezie.
Filioqve este o mare erezie.
  #1827  
Vechi 20.08.2011, 16:54:39
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Filioqve este o mare erezie.
cine zice?
  #1828  
Vechi 20.08.2011, 18:33:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
cine zice?
.... si AndruscaCIM, dupa cum bine se poate vedea.
  #1829  
Vechi 20.08.2011, 19:01:27
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
.... si AndruscaCIM, dupa cum bine se poate vedea.
.... = cine?
  #1830  
Vechi 21.08.2011, 01:51:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
filioqve nu este o erezie.
cat de SIGUR esti se asta?
Subiect închis

Tags
primatul papal, roma, vatican

Thread Tools
Moduri de afișare