Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.05.2011, 19:13:27
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Energie stiu ca vine din limba greaca si inseamna putere, forta. Eu am folosit termenul ca atare si habar nu am de concepte pagane deoarece nu am studiat asa ceva. Eu stiam ca definitorie pentru crestinism este IUBIREA care presupune si jertfa insa conduce catre FERICIRE. Daca nu dobandesti fericirea pe pamant cum sa ai pretentia sa fii fericit in ceruri? Oare Hristos nu era fericit ca-si implinea misiunea?
On topic. Nu ma refer la manastiri unde sa caut duhovnici nemaipomeniti ci locuri unde sa simt ca e CEVA. Am vorbit o data in viata mea cu un duhovnic si mi-a fost de ajuns.
Cind vei intilni omul potrivit,iti vei schimba parerea.Duhovnicii ,chiar exista.Ei au :BLINDETE,BUNATATE,si...sint IERTATORI!Duhovnici precum parintele PETRONIU,IOAN de la RECEA,NICODIM BUJOR,SOFIAN BOGHIU,TEOFIL PARAIANU,etc,s-au nascut si se mai nasc inca.Trebuie doar sa-i cautam ca-i gasim ,cu siguranta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.05.2011, 23:57:04
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pt.Aghioritul cu toata dragostea frateasca intru Hristos Domnul:

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Aline, tata, FII CU IUBIRE mai! Au doar nu Hristos iarta si iubeste? Iar tu care esti chipul lui Hristos, oare nu tot IUBIRE esti? Fiecare doarme dupa cum isi astene! Nu esti in masura sa judeci... nu e ta judecata! Nu iti impropria ce nu e al tau: judecata e a lui HRISTOS si atat! Iar ca spui ca cineva il numeste cumva pe fratele Dumitru, de ce te ambalezi sa crezi?
stii ce zice Sf.Ioan Teologul in Epistola 1 Soborniceasca? ORICE VETI AUZI, MERGETI MAI INTAI SI ISPITITI SA VEDETI DE NU CUMVA E MINCIUNA! Iar Sfintii Parinti ne indeamna la A NU PLECA URECHEA CLEVETITORULUI sa nu te faci impreuna-osanditor cu el!
Ma doare sa te vad asa... esti un om suferind... Cere-I Domnului mila Sa!!! Iarta-ma!
aghioritule eu nu sunt un telepat sa iti pot transmite iubirea ce o am pentru orce faptura ce este creatia miinilor lui Dumnezeu iarta-mi aceasta neputinta.in ceia ce priveste iertarea aceasta vine prima data de la noi ca sa fim iertati la rindul nostru[vezi rugaciunea tatal nostru]
in ce priveste judecata aproapelui nu judec pre nimeni daca asta reese despre mine nu pot pentru ca sa spun decit:imi pare f.rau ca nu se simte ce transmite disperarea mesajului meu.
iar pe fratele nostru dumitru te rog nu il lua cu rindeaua ca e om ca noi si el,cel putin cind isi aminteste despre mersul la manastiri si viata intre calugari se vede ca nu este strain fata de multi,si vorbeste cu o oarecare dragoste ascunsa in glas.si de ar fi strain de toate oare domnul IIsus nu a suferit si pt.el.unde ne este dragostea noastra? cum putem iubi vrasmasii nostri? de nu iubim un pacatos ce il cheama Dumitru.citind,in limonariu sau patericul egiptean,acei vietuitori ai pustiei,unii din ei, faceau niste lucruri ce puteau sa sminteasca un biet muritor de rind,si se faceau pre ei de ocara din adinca smerenie de ziceai ca sunt eretici.daca Dumitru e un "eretic" smerit?.de verificat cu dea-manuntul nu pot sa o fac de ce fiind-ca ne despart distante mari.
suferinta mea este ca aceasta lume se duce de ripa si nu pot sa ajut cu nimic desi uneori ma straduesc. ma rog Doamne mai ingaduie-ne putin poate ne vom intoarce la tine!si vom pune inceput bun pocaintei noastre.Amin
aghioritule un parinte ce se numea ioan mi-a spus:fratia ta te inghite lumea,si asta vorba mi-a ramas in minte ca un ecou peste ani si nu vreau sa ma inghita lumea aceasta.
aghioritule te rog ingaduie-ma si pre mine

Sa ai bucurii duhovnicesti cu navala.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 15.05.2011 at 01:04:44.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.09.2011, 21:35:05
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

MANASTIREA IZBUCjud.BIHOR ,UNDE DESI A FOST F.MULTA LUME DE SINTAMARIE A FOST MINUNAT ..AM SA SCRIU DEGRABA IMPRESIILE SI O SA LE PUN LA IMPRESII DIN PELERINAJE ,ROMANIA...apoi mai e MANASTIREA HODOS BODROG,JUD.ARAD
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastiri anaxor Generalitati 5 12.01.2008 14:39:07
Duhovniciii din manastiri Aalin Calugarul 28 15.06.2007 19:09:32