Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2012, 14:16:25
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Pr. Prof. Constantin Galeriu: "În viața fiecăruia dintre noi există un drum al Damascului". :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2012, 14:34:59
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Oricum pentru ortodocsi este irelevant. Nu e ca si cum s-ar intoarce la adevarata credinta.
Adică, în opinia dvs, este irelevant faptul că un dictator ateu și-a exprimat dorința de a redeveni creștin?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2012, 15:15:05
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dar pentru ce trebuie să aștepte vizita papei? Dacă se pocăiește și vrea să fie reprimit în Biserică are nevoie de un simplu preot. Faptul că amână momentul până la venirea papei mă face să cred că va face ca acest moment să fie extrem de vizibil, comentat, mediatizat. Va fi un mare câștig de imagine atât pentru papa și BC, cât și pentru Castro și Cuba.
Nu pot să mă pronunț eu cu privire la sinceritatea gestului, însă nu se poate să nu vedem ce implicații politice are.
Cam asa mi se pare si mie.... doar mai exista preoti in Cuba.
Si nu-i nevoie sa anunti la radio, tv, presa din toata lumea ca ai facut o astfel de schimbare in viata ta.... este un aspect extrem de personal pentru fiecare... in taina..
Dar, ca si concluzie, sa-i fie de folos ca a ajuns la acest moment.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2012, 15:29:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

S-ar putea ca dictatorul comunist să fie extra Ecclesia, în stare de excomunicare. În această stare, nu poate fi împărtășit (afară de pericol iminent) de oricare dintre puținii preoți pe care i-a lăsat în viață. Ridicarea excomunicării este posibilă de către episcop, iar în unele cazuri numai de Papa. Când ofensa adusă lui Cristos, vicarului Său sau Bisericii, în urma căreia s-a ajuns la excomunicare, a fost una publică, ridicarea ei se face în urma unui act public de penitență și retracție. Dacă s-a putut la Canossa, cu însuși conducătorul Sfântului Imperiu îngenuncheat de Papa Grigore al VII-lea, se va putea și la Havana, cu cel care a condus brigăzile morții, ajuns față în față cu Papa Benedict al XVI-lea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2012, 15:48:09
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;428865]S-ar putea ca dictatorul comunist să fie extra Ecclesia, în stare de excomunicare. În această stare, nu poate fi împărtășit (afară de pericol iminent) de oricare dintre puținii preoți pe care i-a lăsat în viață. Ridicarea excomunicării este posibilă de către episcop, iar în unele cazuri numai de Papa.
Edit; Asa o fi. Dumnezeu sa-i ajute si lui.

Last edited by Adriana Cluj; 11.02.2012 at 16:06:59.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2012, 18:17:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Adică, în opinia dvs, este irelevant faptul că un dictator ateu și-a exprimat dorința de a redeveni creștin?
Crestin inseamna ortodox. Fidel nu vrea sa devina ortodox, asa ca pentru noi este irelevant.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2012, 20:53:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Adică, în opinia dvs, este irelevant faptul că un dictator ateu și-a exprimat dorința de a redeveni creștin?
Da, este un pas inainte fata de a fi ateu. Dar nu mai mult, pentru ca este o singura Biserica si unii se afla in ea, ceilalti in afara ei. Si in afara ei sunt atei, hindusi, musulmani, dar si adventisti, catolici si altii. La fel priveam si daca o personalitate din alta religie sau ateu se convertea la un cult neoprotestant, un pas inainte, daca va cauta adevarul in continuare il va gasi.
P.S. Sper ca se intelege ca prin Biserica m-am referit la Biserica Ortodoxa si nu biserica in sens ecumenist, care cuprinde toate cultele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2012, 21:26:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Miscare politica?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa admite ca folosirea prezervativului este acceptabila coralina Biserica Romano-Catolica 63 23.12.2010 09:29:18
cale de mijloc Jamaica Generalitati 28 29.08.2010 00:47:51
Sf. Andrei este sarbatoare cu rosu/mare in general? sophia Diverse Sarbatori 3 13.11.2009 11:07:58
este o mare tampenie iulyaan Vrajitoria 25 05.03.2009 05:07:06