Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.06.2012, 21:33:05
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce legatura are? Nu stiu la ce s-a referit Cristi, nu era vorba de omor.
Dacă nu știți, întrebați-l pe dânsul.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Majoritatea nici nu sunt practicanti.
cu atat mai mult comis de clerici (atentie, aici nu e vorba de pacatele credinciosilor, ci implica si BC).
Aici faceți o greșeală gravă. Biserica nu este constituită din clerici, ci din clerici plus laici. Este ușor să spunem "ortodocșii care ucid copii nu sunt practicanți, deci nu este implicată BOR", dar este FALS.

Biserica este alcătuită din toți cei botezați, clerici și laici. Iar dacă grosul laicilor fac de rușine învățătura lui Hristos, putem oare exclude orice responsabilitate a celor cărora li s-a încredințat de către Mântuitor conducerea, învățarea și păstorirea turmei Sale ?!

Poate oare BOR să spună că nu este vinovată cu nimic pentru hecatomba ultimelor decenii, întâmplată, o spun din nou, în interiorul Bisericii ?!

Ia vedeți părerea unui slujitor al altarului:

http://www.ziare.com/social/romani/d...nomica-1067931

Citez: Altfel, nu putem spune decat ca un popor in care familia este destrama de prea putina noastra slujire, a preotilor, de saracie, alcoolism, desfranare si ucidere de prunci, nu este un popor crestin. Poporul roman se transforma treptat intr-un popor care se sinucide si e pacat.
  #42  
Vechi 18.06.2012, 23:05:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Aici faceți o greșeală gravă. Biserica nu este constituită din clerici, ci din clerici plus laici. Este ușor să spunem "ortodocșii care ucid copii nu sunt practicanți, deci nu este implicată BOR", dar este FALS.

Biserica este alcătuită din toți cei botezați, clerici și laici. Iar dacă grosul laicilor fac de rușine învățătura lui Hristos, putem oare exclude orice responsabilitate a celor cărora li s-a încredințat de către Mântuitor conducerea, învățarea și păstorirea turmei Sale ?!
Eu am refeream la faptul ca unii din conducerea BC au incercat sa acopere acest pacat de-a lungul anilor. Biserica in partea umana e formata cum spuneti de clerici si credinciosi. Credinciosi sunt in general cei ce se afla si in legatura euharistica, nu doar cei botezati, cel putin la ortodocsi. Dar problema asta o au si catolicii, nu ajuta la minimalizarea cazurilor din BC. Pana la urma avortul ca politica a venit tot pe calea comunismului, in vest sunt mai putine procente din cauza folosirii mijloacelor contraceptive, la noi procentul e ridicat probabil si de comunitatea rroma. Dar nu prea are legatura cu cazurile din BC.
  #43  
Vechi 18.06.2012, 23:11:04
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Credinciosi sunt in general cei ce se afla si in legatura euharistica, nu doar cei botezati, cel putin la ortodocsi.
Poftim ?!! Credincioșii, adică laicii, adică membrii Bisericii, nu sunt toți cei botezați ? Hmmm...
  #44  
Vechi 18.06.2012, 23:59:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
la noi procentul e ridicat probabil si de comunitatea rroma.
Eu cred că e ușor vițăvercea. "Comunitatea rroma" ridică procentul născuților vii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #45  
Vechi 19.06.2012, 00:57:33
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Am observat că cele mai multe dintre thread-urile deschise la rubricile dedicate celorlalte confesiuni încep dintr-o inițiativă constructivă (aceea de a crea un dialog pe diverse teme teologice) și sfârșesc într-o polemică... nu tocmai academică... nu tocmai constructivă... și pe o cu totul altă temă decât cea din titlul topic-ului.
De exemplu, acest topic a fost dedicat întrebării (care nu se știe de ce ne preocupă atât de mult): există mântuire în afara Bisericii? Care este poziția catolicilor în această privință?
După doar câteva pagini de mesaje, s-a ajuns la discutarea unei alte probleme: membrii cărei confesiuni au mai multe păcate strigătoare la cer?

Hristos în mijlocul nostru!... Și El, cu siguranță, ne iubește pe toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista mantuire fara Hristos? lacrimi Despre Sfanta Scriptura 57 22.02.2010 22:39:35
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29