Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 21.03.2013, 12:36:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Vă rog să îmi recomandați o carte/ lucrare despre Sfânta Liturghie, respectiv despre semnificațiile acestei slujbe.

Mulțumesc!
Îți recomand http://www.librarie.net/carti/77446/...nagnostopoulos. Cartea este presărată cu momente unice din timpul Sf Liturghii. Merită să o citești.

Nota autorului: "Scopul principal al acestei carti a fost ca poporul lui Dumnezeu sa realizeze necesitatea unei participari cat mai vii, cat mai inflacarate si mai autentice, la Taina Impartasirii cu Iisus Hristos, pentru schimbarea si indumnezeirea fapturii umane. Pentru ca sa accentuez maretia neegalata a Sfintei Liturghii, m-am straduit sa aduc fapte adevarate, in legatura directa sau indirecta cu taina Sfintei Euharistii, atat spre folosul simplilor participanti, cat si celor ce se impartaseau din Potirul Vietii. Experientele acestea le-am preluat din vietile sfintilor, din ceea ce am auzit si am vazut personal in cei 43 de ani de slujire preoteasca la parinti imbunatatiti si nevoitori, smeriti si cu har, la monahii din Sfantul Munte sau la crestinii simpli, dar cinstitori de Dumnezeu".
Reply With Quote
  #282  
Vechi 27.03.2013, 18:11:03
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Andrei Kuraev, "Despre Hristos"
va postez cateva fragmente

"Și atunci cînd tratăm subiectul mai îndeaproape, nu pot să nu remarc un lucru straniu, un lucru pe care îl constat la numeroase suflete ortodoxe, în numeroase familii dreptmăritoare. Iar constatarea este următoarea: adeseori, poposind la cineva, observ cu multă tristețe - chiar și în casele unor tineri slujitori bisericești - că în locul dedicat al casei, în "ungherașul sfînt", nu se află vreo icoană de-a Mîntuitorului. În multe case ea lipsește cu desăvîrșire. E drept, există icoane ale Maicii Domnului, din cele mai variate, sunt și o mulțime de icoane mai mici și mai mari ale Sfinților. Dar oamenii nici nu sesizează vreo lipsă prin faptul că nu au icoana lui Hristos. Ca să vă dați seama, în Epistola către Evrei, Ap. Pavel vorbește despre sfinți ca fiind "nor de mărturii" (Evrei 12:1). Se crează impresia, însă, că în mintea unor oameni acest "nor" devine atît de dens că nu mai lasă să se întrezărească "Soarele" după el - tocmai Acela despre Care aceia mărturisesc."

"Pentru început, aș vrea să ne lămurim într-o chestiune cam încurcată azi, dar care, de fapt, este foarte simplă. Ce înseamnă a fi creștin? Nu v-ați întrebat? E un subiect plin de confuzie. În realitate, însă, e simplu de tot: creștin se numește omul care Îl privește pe Hristos prin ochi de Apostol. Vă dați seama, îl putem califica pe creștin ca bun, ca rău, ca deștept, ca obtuz - dar ele nu țin decât de particular. Pe Hristos Îl putem privi cu ochi diferiți. E limpede că un fel de privire este a lui Iuda și un alt fel este a Sfîntului Apostol Petru. Privirea lui Ponțiu Pilat e și ea diferită. Irod are și el o viziune asupra lui Hristos. Înțelegem, dar, că a fi creștin nu înseamnă să te uiți la Hristos ca și Pilat, ci așa cum se uitau la El Apostolii.
O altă nedumerire apare imediat, și anume, unde se pot găsi acești "ochi"? Cum putem face rost de acea privire de ucenic, de acel om care Îl vedea pe Hristos, care Îl auzea, care viețuia împreună cu El, care Îl iubea - mai ales ca acesta din urmă, pentru că inimii care iubește i se descoperă lucrurile cele mai importante."
Reply With Quote
  #283  
Vechi 17.04.2013, 16:18:05
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Cred ca aici este locul in care fiecare poate declara CE citește....Nu ințeleg ce deranjază asta....Și daca ai citit acum 20 de ani...ai facut+o banuiesc in lb franceză, nu+i asa_ Pt in Romania nu se traduce decăt de cațiva ani....Deci nimeni NU are dreptul să judece ceea ce citește celălat, pt fiecare este suficient de echilibrat ca să știe alege...Ce ai postat tu, sorry aduce a vînătoare de vrăjitoare..și îmi vine sa rîd!
Desigur, fiecare poate declara ce citeste, nimeni nu le interzice, dar asta nu inseamna ca ceilalti nu au dreptul la replici de critica sau de apreciere.

Suntem pe un forum ortodox, nu pe un forum de literatura si trebuie tinut cont de acest aspect, care trebuie sa primeze. Orice crestin ortodox este dator sa aiba o atitudine corespunzatoare inclusiv fata de unele opere literare "impecabile" chiar si la nivel academic.

Tocmai in asta consta frumusetea unui forum, ca fiecare sa isi poata expune criticile sau aprecierile prin replici!

Last edited by tot-Laurentiu; 17.04.2013 at 16:21:57.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 17.04.2013, 21:07:18
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 17.10.2016 at 18:23:45.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 17.04.2013, 21:19:06
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit


Last edited by tot-Laurentiu; 17.10.2016 at 18:24:15.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 28.05.2013, 13:21:01
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sunt de aceeasi parere, ca excomunicarea lui Tolstoi din Biserica nu stirbeste cu nimic valoarea literara a capodoperelor sale, insa prezentarea conceptiilor sale neortodoxe pot influenta sufletul cititorului, mai ales atunci cand acesta nu isi cunoaste bine religia si ce invata aceasta.

De curand am citit nuvela Sonata Kreutzer, scriere de o mare profunzime si frumusete, care trateaza intr-un mod caracteristic lui Tolstoi viata de familie si casnicia. M-a impresionat profund prin descrierea starilor si trairilor.

Absorbita complet de frumusetea lecturii, am sesizat totusi si anumite idei, prezentate uneori subtil iar alteori evident straine de conceptia ortodoxa, asupra familiei si casniciei.

Tratand o tema atat de frumoasa, familia, intr-un stil ireprosabil, cu talentul caracteristic, Tolstoi isi exprima cateva idei personale mai putin ortodoxe si totodat amestecate cu idei de o mare inaltime si conforme cu invatatura Bisericii.
Foarte bune observatiile tale Ekaterina.

Dar ca sa fie clar si pentru unii care nu stiu unde poate duce admiratia pentru scrierile lui Tolstoi citez din ASPECTE ALE SECTARISMULUI RUS ÎN SECOLUL AL XIX-lea:

O mișcare importantă a fost secta tolstoiștilor, întemeiată de contele L.N. Tolstoi (1828-1910). Ea se deosebea de sectarismul tipic prin caracterul etic al învățăturii, nu cel religios. Secta a fost predominant social-politică, dar învățătura se caracteriza printr-o ostilitate severă față de Biserică. Învățătura radical-religioasă, răspândită de L.Tolstoi la sfârșitul anilor ’70 ai sec.XIX, s-a dezvoltat pe baza criticii culturii și a esențelor ei social-morale [37].

La 4 martie 1855, Tolstoi scria în notițele sale: „Discuția de ieri despre divinitate și credință m-a îndreptat spre o idee măreață, pentru realizarea căreia mă simt în stare să-mi dedic toată viața. Ideea aceasta înseamnă înființarea unei noi religii, corespunzătoare dezvoltării omenirii, religiei lui Hristos, dar eliberată de credință și mistică, religiei practice, care nu promite fericirea viitoare, dar dăruie fericirea pe pământ. Realizarea acestei idei eu cred că este posibilă doar prin munca câtorva generații. O generație va transmite ideea următoarei generații și cândva fanatismul sau rațiunea vor aduce la realizarea ei. A acționa conștient pentru unirea oamenilor cu religia este baza ideii, care, sper că mă va pasiona” [38]. Ideea l-a impresionat pe L.Tolstoi în ultimii 50 de ani de viață, el scriind în „Învățătura creștină”: „Mă mobilizează în ceea ce fac nu interesul mercantil, nu dorința de slavă, nu scopuri lumești, doar teama de a nu realiza ceea ce așteaptă Cel Care m-a trimis pe mine în această lume și la Care în fiece clipă așteaptă întoarcerea mea… Deci, eu m-am convins că în credințele existente nu voi găsi rezolvarea problemei mele și alinarea suferințelor. Disperarea mea era atât de mare, încât eram aproape de sinucidere. Atunci a venit însă și salvarea mea. Am păstrat vag în memorie încă din copilărie că în Evanghelie pot găsi răspunsul la întrebarea mea. În învățătura Evangheliei, în pofida tuturor schimonosirilor ei de Biserica Creștină, eu intuiam adevărul. Și ca o ultimă încercare, eu am dat la o parte toate explicațiile învățăturii evanghelice, am început să citesc Evanghelia și a-i pătrunde sensul. Și cu cât mai mult pătrundeam în gândul acestei cărți, cu atât mai mult mi se deschidea ceva nou, deloc asemănător cu ceea ce învață Bisericile Creștine, dar care răspundea la întrebarea vieții mele” [39].

În viziunea lui Tolstoi, Hristos este un mare învățător, la fel ca Socrate, Budda ș.a. Tolstoi era un raționalist radical, care tindea să elibereze creștinismul de tot ce „este excepțional, imposibil, necesar și chiar contradictoriu”, după cum scria în articolul „Cum să citim Evanghelia și care este sensul ei?” (1896). Conform „Învățăturii creștine” religia este necesară omului pentru a înțelege că fericirea vieții, spre care el tinde ca ființă rațională, constă în urmarea rațiunii și dragostei. Păcatele personale și cele sociale moștenite, tradițiile și obiceiurile împiedică această fericire a vieții în dragoste. Șase păcate stau în calea dragostei pentru aproape: pasiunile, lenea, dorința de putere, lăcomia, desfrâul și beția. Ispitirea păcatului se face prin „minciuna credinței” în creștinism, care constă din: „1) răstălmăcirea adevărului evanghelic; 2) credința în minuni;
3) stabilirea intermediarului între om și Dumnezeu; 4) acțiunea asupra sentimentelor exterioare ale omului și 5) insuflarea credinței false copiilor… Minciuna credinței – este baza tuturor păcatelor și nenorocirilor oamenilor”. Numai după eliberarea de minciuna credinței este posibilă eliberarea de ispita păcatului [40]. Zeci de ani Tolstoi a luptat contra Bisericii până când, în 1901, Sfântul Sinod l-a excomunicat.

Radicalismul ideilor lui Tolstoi a influențat unele secte, cum ar fi cea a molocanilor, duhoborilor și ștundo-baptiștilor. Mișcarea tolstoiștilor și-a găsit adepții mai mult printre studenți, care erau atrași mai mult de critica socială a lui Tolstoi. Îmsă această critică nu a fost răspândită [41].
.................................................. .................................................. ..................
În cele din urmă, putem constata că în sec. XIX, în Imperiul Rus pe lângă sectele existente mai apar și unele noi. Din punctul de vedere al originii, acestea fie că aveau rădăcini în Rusia, fie că erau preluate din Occident, de cele mai multe ori fiind niște influențe ale protestantismului. Numărul mare al sectelor, precum și convertirea noilor membri ai societății ruse se datora, în primul rând, raporturilor stabilite între autoritatea de stat și Biserica Ortodoxă rusă, care, pe de o parte, nu a întreprins măsurile administrative necesare pentru combaterea sectarismului, iar pe de altă parte, nu permitea instituției ecleziastice să acționeze în combaterea sectarismului. Aceasta a și generat atitudinea pasivă a clerului în problema luptei cu ideile sectare și a permis, în cele din urmă, o evoluție pozitivă a sectelor.

Last edited by tot-Laurentiu; 28.05.2013 at 13:43:03.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 28.05.2013, 14:14:40
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Un alt aspect mai putin discutat este faptul ca atunci cand citesti o carte, duhul in care a fost scrisa de autor in multe cazuri il poate influenta pe cititor chiar daca cititorul nu sesizeaza aceasta influenta, ea fiind mult mai subtila cu atat mai mult pentru un om neinduhovnicit.

Aceasta am citit-o la mai multi parinti harismatici dar nu mai tin minte exact la cine:
Parintelui Arsenie Muscalu punandu-i-se o intrebare asemanatoare a dat un raspuns foarte lamurit:

Intrebare: Spuneti-mi: toate valorile cultivate in emisiunile de radio, tv, presa, si in marea majoritate a cartilor laice, nu sunt niste sfaturi ale necredinciosilor? Toate acele lucruri izvorasc din credinta sau din trairea unei vieti duhovnicesti?

Parintele Arsenie M.: Sa stiti ca noi, citind o carte intram in comuniune cu autorul, cu toate simtirile si gandurile lui. Daca a avut ganduri si simtiri sfinte, hranite in el de harul dumnezeiesc, ni se transmit si noua. Daca a avut o viata ticaloasa, pacatoasa, simtiri pacatoase va pata si sufletul nostru. De aceea am spus ca trebuie foarte mare discernamant.

Ceva asemanator am citit la Parintele Lavrentie Sovre despre purtarea hainelor second hand:

O creștină avea ispite trupești și nu știa de unde îi vin. Ea era fecioară. Și părintele o tot întreba ba de una de alta și până la urmă a întrebat-o:
„Nu cumva porți haine cumpărate la mâna a doua?"
„Da, a zis ea".
Și părintele a zis:
„Așa cum hainele pe care le poartă sfinții, poartă sfințenie și sunt vindecătoare, tot așa și hainele pe care le poartă păcătoșii, poartă păcatele în ele și sunt dăunătoare".
Și ne zicea să nu cumpărăm haine sau încălțăminte purtate de alții, că ne încărcăm cu păcate străine.

Last edited by tot-Laurentiu; 04.08.2016 at 01:30:42.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 28.05.2013, 17:18:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că Părinții nu sunt unanimi în privința asta (mă refer la purtarea hainelor altora). Personal nu împărtășesc părerile de mai sus. Hristos S-a atins de toți păcătoșii, iar noi, prin mila Lui, ne atingem de El, și El ne locuiește. Când sfinții se atingeau de bolnavi și de păcătoși nu o făceau din cauză că se știau sfinți, ci pentru că aveau încredere în dragostea și puterea lui Dumnezeu.

Dacă am da curs unor astfel de îndemnuri am ajunge să fugim de oameni, să nu mai dăm mâna cu nimeni, să nu stăm la masă decât cu oamenii fără păcat, să ne izolăm, la limită, de lume, obsedați de aflarea unui mediu aseptic din punct de vedere spiritual.

Nu păcatele celorlalți ne îmbolnăvesc, ci numai ale noastre.

Chiar dacă este adevărat că lăsăm o amprentă (energetică? spirituală?) pe tot ce atingem, ea nu este indelebilă. Maleficul care poate însoți hainele (ca și mâncarea) de proveniență îndoielnică poate fi îndepărtat printr-o rugăciune făcută înainte de a le folosi, sau prin ducerea lor la biserică. Exista un obicei în bătrâni, ca orice haină nou îmbrăcată să se poarte cu ocazia mersului la biserică. Pentru orice lucru nou, pentru orice început, se căuta binecuvântare.

În ceea ce privește autorii cărților pe care le citim, cred că duhul lor se transpune, într-adevăr, în opera lor. Se simte duhul Părintelui Stăniloae, spre exemplu, când îi citești cărțile. Sau poate e vorba, în termeni laici, de amprenta personalității, de stil. Și știm că nu poate pom rău să facă roade bune.

Trebuie să ne cultivăm discernământul, primind, cel puțin pentru început, laptele duhovnicesc de la părinți incontestabil înduhovniciți. După ce vom simți gustul acestuia, vom putea deosebi ceea ce este fals de ceea ce e veritabil.

Last edited by N.Priceputu; 28.05.2013 at 17:27:51.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 28.05.2013, 19:23:07
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Ultima discutie a atins o framantare de a mea. Sa va spun ce am patit, acum cateva luni am citit un articol al parintelui Serafim Rose si m-a impresionat foarte mult, o sa va las articolul mai jos, in fine eu acum mi-a facut asa o lista cu niste carti si autori clasici ( in afara de carti ortodoxe care le citesc ), si care sper eu sa ma ajute cumva. Uitati lista:

Autori: Ivan Turghenev, Ernest Hemingway, John Steinbeck, Charles Dickens, Sir Arthur Conan Doyle, Jules Verne, Alexandre Dumas, Lev Tolstoi, Anton Cehov, Victor Hugo, Gustave Flaubert, Stendhal, Feodor Dostoievski, Franz Kafka, Mihail Bulgakov, Jane Austen, Honore de Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, Nikolai Gogol, Thomas Mann, Daniel Defoe, Aleksandr Pușkin, William Shakespeare, surorile Brontë, Emile Zola

Carti: Mark Twain – Print si cersetor, Charles Dickens - David Copperfield, Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda, De veghe în lanul de secară, Oliver Twist – Charles Dickens, Moș Goriot - Honore de Balzac, Frans eemil silja, Doctor Jivago – Boris Pasternak , O mie noua sute optzeci si patru - George Orwell, Mizerabilii, Amintiri din viata - 20 de ani in Siberia, Zorba grecul - Nikos Kazantzakis, George Orwell – Ferma animalelor, Fructele maniei - John Steinbeck, Evgheni Zamiatin – Noi, Muntele vrăjit, Procesul – Franz Kafka , Marile sperante - Charles Dickens, Anna Karenina - Lev Tolstoi, Vraciul - Tadeusz Mostowicz, Notre-Dame de Paris - Victor Hugo, Papillon - Henri Charrière, Coliba unchiului Tom, Enigma Otiliei, Mara, Mandrie si prejudecata , Spre Far – Virginia Wolf, Jane Eyre, Moliere – Avarul, Departe de lumea dezlantuita, Ben Hur, La răsărit de Eden, Mantaua – Nikolai Gogol


O sa ziceti ca am inebunit, nu, inca nu dar pur si simplu ma simt ignorat, am facut un alt topic in care mai vorbeam despre asta, nu stiu daca au raspuns mai mult de 2 persoane, cand e vorba de ecumenism sau alte teme de astea toata lumea sare cu comentarii disparata, dar cand un tanar cere ajutor pentru a-si gasi niste carti decente de citit toata lumea doarme, deci o sa ma supar daca mi se ignora mesajul si va rog nu incepeti sa postati, pana nu cititi articolul asta

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #290  
Vechi 28.05.2013, 20:07:10
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că Părinții nu sunt unanimi în privința asta (mă refer la purtarea hainelor altora). Personal nu împărtășesc părerile de mai sus. Hristos S-a atins de toți păcătoșii, iar noi, prin mila Lui, ne atingem de El, și El ne locuiește. Când sfinții se atingeau de bolnavi și de păcătoși nu o făceau din cauză că se știau sfinți, ci pentru că aveau încredere în dragostea și puterea lui Dumnezeu.

Dacă am da curs unor astfel de îndemnuri am ajunge să fugim de oameni, să nu mai dăm mâna cu nimeni, să nu stăm la masă decât cu oamenii fără păcat, să ne izolăm, la limită, de lume, obsedați de aflarea unui mediu aseptic din punct de vedere spiritual.

Nu păcatele celorlalți ne îmbolnăvesc, ci numai ale noastre.

Chiar dacă este adevărat că lăsăm o amprentă (energetică? spirituală?) pe tot ce atingem, ea nu este indelebilă. Maleficul care poate însoți hainele (ca și mâncarea) de proveniență îndoielnică poate fi îndepărtat printr-o rugăciune făcută înainte de a le folosi, sau prin ducerea lor la biserică. Exista un obicei în bătrâni, ca orice haină nou îmbrăcată să se poarte cu ocazia mersului la biserică. Pentru orice lucru nou, pentru orice început, se căuta binecuvântare.

În ceea ce privește autorii cărților pe care le citim, cred că duhul lor se transpune, într-adevăr, în opera lor. Se simte duhul Părintelui Stăniloae, spre exemplu, când îi citești cărțile. Sau poate e vorba, în termeni laici, de amprenta personalității, de stil. Și știm că nu poate pom rău să facă roade bune.

Trebuie să ne cultivăm discernământul, primind, cel puțin pentru început, laptele duhovnicesc de la părinți incontestabil înduhovniciți. După ce vom simți gustul acestuia, vom putea deosebi ceea ce este fals de ceea ce e veritabil.
Nu cred ca e cazul sa exageram si sa dezvoltam o teza intreaga pornind de la o explicatie simpla, data de un parinte a carui induhovnicire se intelege ca o contești.
Si nici nu este corect ca exemplul de mai sus sa fie scos din context.
De la purtarea hainelor second hand, pana la mancare, pana la o simpla atingere sau imbratisare, este cale lunga !

Last edited by tot-Laurentiu; 28.05.2013 at 20:23:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27