Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 28.05.2013, 20:13:03
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ultima discutie a atins o framantare de a mea. Sa va spun ce am patit, acum cateva luni am citit un articol al parintelui Serafim Rose si m-a impresionat foarte mult, o sa va las articolul mai jos, in fine eu acum mi-a facut asa o lista cu niste carti si autori clasici ( in afara de carti ortodoxe care le citesc ), si care sper eu sa ma ajute cumva. Uitati lista:

Autori: Ivan Turghenev, Ernest Hemingway, John Steinbeck, Charles Dickens, Sir Arthur Conan Doyle, Jules Verne, Alexandre Dumas, Lev Tolstoi, Anton Cehov, Victor Hugo, Gustave Flaubert, Stendhal, Feodor Dostoievski, Franz Kafka, Mihail Bulgakov, Jane Austen, Honore de Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, Nikolai Gogol, Thomas Mann, Daniel Defoe, Aleksandr Pușkin, William Shakespeare, surorile Brontë, Emile Zola

Carti: Mark Twain – Print si cersetor, Charles Dickens - David Copperfield, Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda, De veghe în lanul de secară, Oliver Twist – Charles Dickens, Moș Goriot - Honore de Balzac, Frans eemil silja, Doctor Jivago – Boris Pasternak , O mie noua sute optzeci si patru - George Orwell, Mizerabilii, Amintiri din viata - 20 de ani in Siberia, Zorba grecul - Nikos Kazantzakis, George Orwell – Ferma animalelor, Fructele maniei - John Steinbeck, Evgheni Zamiatin – Noi, Muntele vrăjit, Procesul – Franz Kafka , Marile sperante - Charles Dickens, Anna Karenina - Lev Tolstoi, Vraciul - Tadeusz Mostowicz, Notre-Dame de Paris - Victor Hugo, Papillon - Henri Charrière, Coliba unchiului Tom, Enigma Otiliei, Mara, Mandrie si prejudecata , Spre Far – Virginia Wolf, Jane Eyre, Moliere – Avarul, Departe de lumea dezlantuita, Ben Hur, La răsărit de Eden, Mantaua – Nikolai Gogol


O sa ziceti ca am inebunit, nu, inca nu dar pur si simplu ma simt ignorat, am facut un alt topic in care mai vorbeam despre asta, nu stiu daca au raspuns mai mult de 2 persoane, cand e vorba de ecumenism sau alte teme de astea toata lumea sare cu comentarii disparata, dar cand un tanar cere ajutor pentru a-si gasi niste carti decente de citit toata lumea doarme, deci o sa ma supar daca mi se ignora mesajul si va rog nu incepeti sa postati, pana nu cititi articolul asta

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/
Draga Marcel,

Nu știu dacă ar trebui să te ții de această listă. Nu pentru că ar fi ceva în neregulă cu ea, dar te condiționezi pe tine însuți și nu mi se pare bine. Parcă îți limitezi singur libertatea de alegere. Întrucât sunt multe cărți și mulți autori în listă, asta înseamnă că îți va lua mult timp să le/ îi citești pe toate/ toți. În acest timp preferințele ți se pot schimba. Eu citesc ceea ce mă atrage la momentul respectiv. Dintre ce ai enumerat tu, mi-a plăcut Steinbeck, însă "Fructele mâniei" nu am terminat-o, căci are și aspecte triste, nedreptăți din viața personajelor, și fiind și mai voluminoasă nu am mai avut dispoziția să o termin. Am citit însă "La răsărit de Eden", "Iarna vrajbei noastre" și mi-au plăcut. Pe Kafka l-aș exclude, căci scrie foarte pesimist.

Cred că ar fi bine să ne spui și cam ce vârstă ai. Unele cărți selectate par mai pentru copii.

"Vraciul" mi-a mai plăcut. Am citit-o acum câțiva ani. Îți recomand și "Mizerabilii".
Mă opresc cu recomandările, pentru că sunt subiective, și nici nu îmi vin acum în minte niște cărți consacrate care mi-au plăcut mult și pe care să ți le recomand fără ezitare.

Eu aș insista pe ideea de a avea încredere în tine și în gustul tău atunci când te apuci să citești o carte. De altfel, nici nu știu cum ai putea să citești ceva, chiar și supra-lăudat, dacă pe tine nu te prinde.

Mai vorbim...
Reply With Quote
  #292  
Vechi 28.05.2013, 20:19:59
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Draga Marcel,

Nu știu dacă ar trebui să te ții de această listă. Nu pentru că ar fi ceva în neregulă cu ea, dar te condiționezi pe tine însuți și nu mi se pare bine. Parcă îți limitezi singur libertatea de alegere. Întrucât sunt multe cărți și mulți autori în listă, asta înseamnă că îți va lua mult timp să le/ îi citești pe toate/ toți. În acest timp preferințele ți se pot schimba. Eu citesc ceea ce mă atrage la momentul respectiv. Dintre ce ai enumerat tu, mi-a plăcut Steinbeck, însă "Fructele mâniei" nu am terminat-o, căci are și aspecte triste, nedreptăți din viața personajelor, și fiind și mai voluminoasă nu am mai avut dispoziția să o termin. Am citit însă "La răsărit de Eden", "Iarna vrajbei noastre" și mi-au plăcut. Pe Kafka l-aș exclude, căci scrie foarte pesimist.

Cred că ar fi bine să ne spui și cam ce vârstă ai. Unele cărți selectate par mai pentru copii.

"Vraciul" mi-a mai plăcut. Am citit-o acum câțiva ani. Îți recomand și "Mizerabilii".
Mă opresc cu recomandările, pentru că sunt subiective, și nici nu îmi vin acum în minte niște cărți consacrate care mi-au plăcut mult și pe care să ți le recomand fără ezitare.

Eu aș insista pe ideea de a avea încredere în tine și în gustul tău atunci când te apuci să citești o carte. De altfel, nici nu știu cum ai putea să citești ceva, chiar și supra-lăudat, dacă pe tine nu te prinde.

Mai vorbim...
Mersi Annyta ca ti-ai facut timp sa ma ajuti cu o parere, am 20 de ani :)
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #293  
Vechi 28.05.2013, 20:24:00
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
va rog nu incepeti sa postati, pana nu cititi articolul asta

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/
iti multumesc pentru link, articolul se potrivește cu anumite ganduri care m-au framantat astazi. Si anume, imi puneam problema daca sa recomand cuiva un autor care nu este ortodox ...

dintre cei amintiti de tine, Dostoievski mi se pare un autor minunat. merita citit si recitit. Intră intr-o librarie sau intr-un anticariat și răsfoiește, s-ar putea să ai parte de surprize foarte plăcute. Dar poate că ai deja acest obicei :)
Reply With Quote
  #294  
Vechi 28.05.2013, 20:57:23
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de -radu- Vezi mesajul
iti multumesc pentru link, articolul se potrivește cu anumite ganduri care m-au framantat astazi. Si anume, imi puneam problema daca sa recomand cuiva un autor care nu este ortodox ...

dintre cei amintiti de tine, Dostoievski mi se pare un autor minunat. merita citit si recitit. Intră intr-o librarie sau intr-un anticariat și răsfoiește, s-ar putea să ai parte de surprize foarte plăcute. Dar poate că ai deja acest obicei :)
Ma bucur ca ti-a placut, pentru mine a fost unul dintre cele mai bune articole " al time " si il recomand la toata lumea, dar nu stiu cati iau aminte. Mersi de sfat, pana acum am citit de Dostoievski numai Crima si pedeappsa, mai am cumparate Umiliti si obiditi si Jucatorul. Are un stil foarte frumos de a scrie, am crezut ca o sa ma depaseasca, dar m-am descurcat :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #295  
Vechi 28.05.2013, 22:47:36
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Mie mi-au fost de mare folos( si mi-au placut muuult):

Parintele Cleopa- "Calauza in credinta ortodoxa"
Sfantul Ioan Gura de Aur- "Problemele vietii"
Parintele Iustin Parvu- " Daruri duhovnicesti"
Ieremonah Savatie Bostovoi - " A iubi insemna a ierta"


( imi mai amintesc si altele pe parcurs)

Sper sa-ti fie de folos.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #296  
Vechi 29.05.2013, 09:15:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ultima discutie a atins o framantare de a mea. Sa va spun ce am patit, acum cateva luni am citit un articol al parintelui Serafim Rose si m-a impresionat foarte mult, o sa va las articolul mai jos, in fine eu acum mi-a facut asa o lista cu niste carti si autori clasici ( in afara de carti ortodoxe care le citesc ), si care sper eu sa ma ajute cumva. Uitati lista:

Autori: Ivan Turghenev, Ernest Hemingway, John Steinbeck, Charles Dickens, Sir Arthur Conan Doyle, Jules Verne, Alexandre Dumas, Lev Tolstoi, Anton Cehov, Victor Hugo, Gustave Flaubert, Stendhal, Feodor Dostoievski, Franz Kafka, Mihail Bulgakov, Jane Austen, Honore de Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, Nikolai Gogol, Thomas Mann, Daniel Defoe, Aleksandr Pușkin, William Shakespeare, surorile Brontë, Emile Zola

Carti: Mark Twain – Print si cersetor, Charles Dickens - David Copperfield, Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda, De veghe în lanul de secară, Oliver Twist – Charles Dickens, Moș Goriot - Honore de Balzac, Frans eemil silja, Doctor Jivago – Boris Pasternak , O mie noua sute optzeci si patru - George Orwell, Mizerabilii, Amintiri din viata - 20 de ani in Siberia, Zorba grecul - Nikos Kazantzakis, George Orwell – Ferma animalelor, Fructele maniei - John Steinbeck, Evgheni Zamiatin – Noi, Muntele vrăjit, Procesul – Franz Kafka , Marile sperante - Charles Dickens, Anna Karenina - Lev Tolstoi, Vraciul - Tadeusz Mostowicz, Notre-Dame de Paris - Victor Hugo, Papillon - Henri Charrière, Coliba unchiului Tom, Enigma Otiliei, Mara, Mandrie si prejudecata , Spre Far – Virginia Wolf, Jane Eyre, Moliere – Avarul, Departe de lumea dezlantuita, Ben Hur, La răsărit de Eden, Mantaua – Nikolai Gogol


O sa ziceti ca am inebunit, nu, inca nu dar pur si simplu ma simt ignorat, am facut un alt topic in care mai vorbeam despre asta, nu stiu daca au raspuns mai mult de 2 persoane, cand e vorba de ecumenism sau alte teme de astea toata lumea sare cu comentarii disparata, dar cand un tanar cere ajutor pentru a-si gasi niste carti decente de citit toata lumea doarme, deci o sa ma supar daca mi se ignora mesajul si va rog nu incepeti sa postati, pana nu cititi articolul asta

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/
Ionuț, dorința ta de studiu este minunată!
Pentru că, la 20 de ani am făcut și eu o listă asemănătoare, permite-mi câteva sugestii:

1. Dacă te apuci de grădinărit, mai întâi trebuie să înveți cum anume se face treaba asta. La fel și în lectură, mai întâi învață, oricât ar putea să sune de ciudat, să ... lecturezi! Există cărți despre lectură. Caută-le! Altminteri, vei citi anapoda.

2. O carte bună pentru orice om care ține o carte în mână și mai ales pentru studenți: "Învață cum să înveți!", autor Derek Rowntree. Ți-o pot oferi online. Există în carte și un capitol dedicat lecturii, precum și multe alte lucruri folositoare la studiu.

3. Când citești, merită să urmezi două criterii, pe care vrei la alegere: ori alegi o temă și apoi citești mai mulți autori care au scris pe tema respectivă; ori alegi un autor și îi citești cât mai multe cărți. Inclusiv critica literară, ajută foarte mult.
Să zicem că alegi ca temă prietenia. În acest caz poți citi Dickens, Shakespeare, Panait Istrati, Epopeea lui Ghilgamesh, Jules Verne etc. Deși toți scriitorii mari au scris pagini memorabile despre prietenie și dragoste.
Dacă alegi un autor, e mult mai simplu. Iei la rând tot ce poartă semnătura lui. Așa am făcut eu cu Istrati, cu Preda, cu Kazantzakis sau cu Graham Greene.

4. Bine ar fi să dezbați cu un cititor mai iscusit cărțile pe care le citești. Când eram copil mă ajuta tatăl meu, care era filolog. Apoi un văr, poet, apoi mi-am făcut (o, minune!) o gașcă de cititori pasionați și citeam cu toții aceeași carte apoi o dezbăteam îndelung (inclusiv prin scrisori). Cât privește familia, eu și soția obișnuim să citim împreună aceeași carte și să o dezbatem, fie și în contradictoriu, dacă prea multe completări reciproce nu ne putem face uneori...:)

5. Există pericolul livrescului. Cartea e un dar al vieții, o bucurie, dar atenție să nu o confunzi cu viața, care bate cartea. Cartea nu ne e dată ca să ne înlocuiască viața concretă, ci doar s-o lumineze, să-i îmbogățească semnificațiile și sensurile.

Observ că din lista ta lipsesc poezia și teatrul. Păcat! Pentru vârsta ta consider că poezia și teatrul sunt de primă importanță.

Spor la lectură! Domnul să te lumineze!

P.S. Când eram tânăr nu făceam așa, că nu descoperisem beneficiul: acum însă, îți mărturisesc, cred că merită ca înainte să te apuci de lectură să spui "Împărate Ceresc..." și/sau "Doamne, Doamne, Ceresc Tată..." Îți doresc să faci chiar așa!

Last edited by cezar_ioan; 29.05.2013 at 09:24:15.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 29.05.2013, 09:20:22
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

P.S. Când eram tânăr nu făceam așa, că nu descoperisem beneficiul: acum însă, îți mărturisesc, cred că merită ca înainte să te apuci de lectură să spui "Împărate Ceresc..." sau "Doamne, Doamne, Ceresc Tată..." Îți doresc să faci chiar așa!
Mersi de sfat si astept sa-mi trimiti cartea aia online
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #298  
Vechi 29.05.2013, 09:27:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Mersi de sfat si astept sa-mi trimiti cartea aia online
Nu deocamdată.
Mai întâi renunță la "mersi" (un cititor spune "mulțumesc") și la tonul că ne tragem de șireturi.
În al doilea rând, sună urât "cartea aia".

Mai vorbim.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 29.05.2013, 09:40:19
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu deocamdată.
Mai întâi renunță la "mersi" (un cititor spune "mulțumesc") și la tonul că ne tragem de șireturi.
În al doilea rând, sună urât "cartea aia".

Mai vorbim.

Iertare :) poezie nu am pus, am in biblioteca un volum de Blaga, si pentru mine poeziile sunt prea profunde, nu le inteleg, nici nu stiu cu ce sa incep, si teatru am numai momente si schite, cam atat, deci daca vrei sa faci niste recoamandari, ar fi binefenit :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #300  
Vechi 29.05.2013, 09:46:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poeți care îmi plac:

Eminescu
Nichita Stănescu
Arghezi
Blaga
Rainer Maria Rilke - lucrarea mea preferată este de fapt o colecție de povestiri, scrise însă cu suflet de poet (Povestiri despre Bunul Dumnezeu)
Tagore
Rudyard Kipling
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27