Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 04.09.2017, 21:06:17
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Obiectivismul confesional cam care ar fi?
O credinta "castrata", tinuta in friu, un arbore mereu tuns. Cit de clar sa fiu, nu stiu.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #632  
Vechi 04.09.2017, 21:19:40
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Altul care se crede Dumnezeu de stie locul fiecaruia om in vesnicie.
Forumul asta parca e spital de boli nervoase.
Nu se crede Dumnezeu.

Mai degrabă, Dumnezeu S-a coborât la Palamist, când Sfântul Ioan Paul al II-lea a murit, și L-a întrebat pe Palamist ce să facă cu răposatul papă.

De-aia e Palamist așa de sigur că știe ce spune: cum era să nu asculte Dumnezeu de un ortodox ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #633  
Vechi 04.09.2017, 21:26:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Superba asta, Mihai. Ce sa ii faci, tocmai vorbeam de infatuarea confesionala. Pentru un ortodoxoid aglutinat in "galerie", toti non-ortodocsii sint "fodder4Hell".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #634  
Vechi 04.09.2017, 21:40:12
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu se crede Dumnezeu.

Mai degrabă, Dumnezeu S-a coborât la Palamist, când Sfântul Ioan Paul al II-lea a murit
Sfântul?Ar vrea el.
Daca si ăsta e sfânt...
Aici voi, catolicii aveti o problema:atitudinea dupliicitara si autocontradictorie a catolicismului față de misticism si implicit si față de sfintentiee de o parte, catolicismul respinge misticismul in cel mai pur stil protestant (protestantismul a aparut in interiorul catolicismului daca nu ma-nsel), pe de alta parte, catolicismul are „sfinti„ (cu ghilimelele de rigoare).
Pai sfintii nu sunt mistici?(N-am spus ca toti misticii sunt sfinti:spun doar ca sfintii sunt mistici).Cum ar putea cineva sa ajunga la sfintenie fara mistica crestina?
Reply With Quote
  #635  
Vechi 04.09.2017, 21:43:10
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Si de actualul papa ce sa mai zicem?Face furori printre atei si alti anticrestini.Nu e ăsta crestin cum nu-s eu popă.
Dar nu m-ar mira sa-l beatifice si pe el urmatorul papa.Daca va mai fi urmatorul papa...
Reply With Quote
  #636  
Vechi 04.09.2017, 21:51:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Sfântul?Ar vrea el.
Daca si ăsta e sfânt...
Aici voi, catolicii aveti o problema:atitudinea dupliicitara si autocontradictorie a catolicismului față de misticism si implicit si față de sfintentiee de o parte, catolicismul respinge misticismul in cel mai pur stil protestant (protestantismul a aparut in interiorul catolicismului daca nu ma-nsel), pe de alta parte, catolicismul are „sfinti„ (cu ghilimelele de rigoare).
Pai sfintii nu sunt mistici?(N-am spus ca toti misticii sunt sfinti:spun doar ca sfintii sunt mistici).Cum ar putea cineva sa ajunga la sfintenie fara mistica crestina?
Care e definitia la 'mistica crestina' in capul tau?
Cata 'mistica crestina' stia una ca Sf. Maria Egipteanca, de ex.?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #637  
Vechi 04.09.2017, 21:52:29
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care e definitia la 'mistica crestina' in capul tau?
Cata 'mistica crestina' stia una ca Sf. Maria Egipteanca, de ex.?
Cunoștea prin practică. Rugăciunea în sine e o școală.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #638  
Vechi 04.09.2017, 21:53:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Sfântul?Ar vrea el.
pe de o parte, catolicismul respinge misticismul in cel mai pur stil protestant

Domnule Palamist, inițial am crezut că sunteți rău intenționat. Îmi cer scuze.

Sunteți doar prost informat.

Iată câteva nume: Ioan al Crucii, Ecaterina din Sienna, Thomas Merton, Padre Pio, Faustina Kowalska, Ignatiu din Loyola, Anton de Padova.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #639  
Vechi 04.09.2017, 22:04:29
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care e definitia la 'mistica crestina' in capul tau?
Cata 'mistica crestina' stia una ca Sf. Maria Egipteanca, de ex.?
Sa nu confundam mistica crestina cu teologia crestina:mistica e o practica, teologia e o
teorie.
Poate ca nu avea doctoratul in teologie dar in ce priveste mistica se pare ca a ajuns la niste performante:nu oricine e-n stare sa mearga pe apa cum a fost vazuta mergand ea.
Pt astfel de performante carte multa nu se cereuterea de vointa si ajutorul de la Cel de sus e tot ce conteaza (si discernamantul).
Si ea a avut ceva putere de vointa:15 ani s-a luptat Maria Egipteanca cu duhul desfranarii.
Reply With Quote
  #640  
Vechi 04.09.2017, 22:20:10
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Domnule Palamist, inițial am crezut că sunteți rău intenționat. Îmi cer scuze.

Sunteți doar prost informat.

Iată câteva nume: Ioan al Crucii, Ecaterina din Sienna, Thomas Merton, Padre Pio, Faustina Kowalska, Ignatiu din Loyola, Anton de Padova.
Pai da.Nu m-ai contrazis:mi-ai dat doar niste exemple de sfinti catolici.Iar catolicismul respinge misticismul:intrebarea e :cum au ajuns ei la sfintenie daca nu prin mistica?
Despre rugaciunea inimii spuneti ca e autohipnoza, ca e o mantra, ca seamana cu practici orientale dar invitati la Vatican yogini tibetani sa va-nvete cum e cu concentrarea:alea nu sunt practici orientale?

Eu nu neg posibilitatea existentei sfintilor catolici (dupa schisma ).Dar vreau sa subliniez un lucru foarte important:acei sfinti au ajuns la sfintenie nu datorita catolicismului, ci in pofida catolocismului care respinge misticismul.Ei au ajuns la performante prin tehnici asemanatoare celor din ortodoxie sau chiar luate din isihasm.Isihasm pe care catolocismul (inca) il respinge, dar invita la Vatican yoga tibetana (un amestec de magie si demonism intr-un invelis de dogma budista).

Ioan al Crucii e preferatul meu („Noaptea intunecata a sufletului”).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 21:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 05:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17