Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.10.2008, 07:12:33
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Fratilor ce se intampla cu noi si intre noi?De ce ne osandim atat unii pe altii si cu ce scop?Daca Hristos ne-ar judeca dupa pacatele noastre am fi cu toti arsi demult.Noi cand zicem rugaciunea Tatal Nostru si rostim:....si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri...oare la ce ne gandim,nu la iertarea aproapelui nostru?Auziti ce ne invata Dumnezeu,sa iertam gresitilor nostri.Pai si daca nu vom ierta,nici noi nu putem fi iertati de catre Hristos.

Se spune in Pateric ca erau doi calugari,prieteni buni,dar fiind isipiti de diavol sa-au cerat si au inceput sa se osandeasca unul pe altul.Vazand ca nu o scot la capat s-au dus la staretul lor si sa-au parat unul pe altul.Staretul linistiti le-a raspuns:Daca nu va puteti impaca atunci nici sa numai rostiti Tatal nostru!Auzind aceasta ei au inteles,s-au smerit si si-au cerut iertare unul altuia.

Eu cand osandesc pe cineva fie si cu gandul,ma ingrozesc de ce am facut si alerg la duhovnic.Vai de cei care osandesc si nu se caiesc,caci la Judecata toti vom da socoteala pentru faptele noastre si nu ale altora.Cel mai viclean si mai perfid om este acela care judeca si barfeste.Este mai rau decat un criminal,pentru ca el prin osanda fata de aproapele sau,murdareste cu ocara creatia Domnului.

Iata cateva cuvinte de folos despre aceasta cumplita patima ucigatoare de suflete:


Sfântul Ioan Scărarul ne îndrumă: "osândirea este o boală subțire, dar o lipitoare grasă, ascunsă și tăinuită, care suge și seacă sângele iubirii … Ea este fățărnicia iubirii, pricinuitarea întinăciunii și a poverii inimii" . Pentru că omul nu stă într-un singur loc, dacă nu reușește în bine, el înainteaza în rău. Prin osândire, nimeni nu a îndreptat vreodată pe cineva. Dimpotrivă, cu ea mulți s-au rănit crud și s-au înrăit. Să luăm exemplu de la Cuviosul Isaia, ce a văzut pe un frate păcătuind :
Dacă Dumnezeu, Care l-a creat, vede aceasta și-l rabdă, cine sunt eu ca să-l osândesc ?"
Păcătoșii care trec cu vederea greșelile lor, nu pot să sufere greșelile celorlalți. Iar drepții, ce se grăbesc să izgonească fiecare păcat ivit în propriul lor suflet, cu îndelunga răbdare suferă greșelile aproapelui. <SPAN lang=EN-US style="FONT-FAMILY: Verdana">
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.10.2008, 07:17:53
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Sfântul Ioan Gură de Aur ne arată : "cel ce cinstește pe preot va cinsti și pe Dumnezeu, iar cel ce a început să disprețuiască pe preot, treptat va ajunge să-L jignească și pe Dumnezeu"


<SPAN lang=PT-BR style="FONT-FAMILY: Verdana">Cum să scăpăm de clevetire:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.10.2008, 10:15:15
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

draga achimovjan,

Scarbit de marea perfectiune, ma bucur sa vad ca exista credinciosi care gandesc si nu raman la "invataturile" spuse de sfinti/preoti/etc. Stiu ca avortul este considerat un pacat, dar nu vad cum un preot care terorizeaza o femeie implineste voia domnului. Mare semn de barbatie sa-ti bati joc de o femeie deja cazuta! Cei care te ataca atat de vehement ar trebui sa raspunda la intrebarea: ce ar fi facut Iisus daca acea femeie ar fi venit la el. Niciunul nu si-a pus problema asa. In fond, femeia realizase ca trebuie sa mearga la biserica si, deci, facuse un prim pas pe calea cea buna. Simplul fapt ca esti preot nu-ti da dreptul sa-ti bati joc de oameni. Chiar cred cei care iti critica atitudinea ca dupa 20 de ani acea femeie va reveni la normal?
Daca "gandesti" doar ce scrie in carti, imiti/copiezi si atat. Nu contribui cu nimic la imbogatirea invataturilor. Uite asa unii ca mine ajung atei, scarbiti de putinatatea marilor "invataturi". Lumea se schimba si voi tot o tineti p-aia veche. Daca tot sunt trimisii lui D-zeu, preotii ar putea sa schimbe si ei cate ceva, evident, nu atat de mult cat IIsus. :D

Luand partea unor preoti care comit "minuni", tinand cu dintii de lucrurile "sfinte", participand cu entuziasm la bataia pentru aghiazma, poporul asta o duce foarte "bine" avand un procentaj mare de credinciosi declarati, multi dintre ei (exemple pe forum) dispusi oricand sa sara la gatul celor care gandesc putin mai mult. Tot o dau inainte unii ca o sa ne fie bine daca nu gandim mai mult decat ce scrie pe nustiu unde si uite ce bine ne prind marile invataturi! Discutati numai de probleme (avorturi, crime).

Celor care nu sunt de acord: Judec un preot cum a judecat si el o femeie cand a venit la el pt ajutor. Puteti sa ma condamnati cat vreti. Nu veti face decat sa inderpartati si mai multa lume de "calea dreapta" prin atitudinea voastra. D-zeu trebuie sa fie mandru de realizarile voastre.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2008, 11:58:04
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit O pilda pentru AcidIronic

Pe un oarecare drum mergeau doi calatori.La un moment dat se intalnesc la o rascruce la care unul graieste catre celalat:
-Incantat straine,cum te numesti?
-Ma numesc Ironic,raspunde voios drumetul!
-Eu ma numesc Acid,tare incantat sunt ca te-am intalnit.Spune-mi te rog,de unde vi si incotro te indrepti?
-Ah,eu vin de nicaieri si ma duc nicaieri,dar tu?
-Eu vin de acolo de unde se ajunge si nu se mai pleaca,raspunde cu un zambet ascutit trecatorul!
-Nu intelg,graieste nedumerit Ironic,pai daca nu se mai pleaca de ce esti totusi aici,langa mine?
-Ah,stai linistit,eu nu am plecat nicaieri,tu ai venit la mine!!.Uite vezi de acum incolo vom calatori impreuna si pentru ca vom deveni amici nedespartiti ne vom chema AcidIronic!

Morala:Pacatul este conlucrarea omului cu necuratul impotriva Lui Dumnezeu!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.10.2008, 13:00:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Adrian l-a judecat pe adormitul intru Domnul parinte Andrei Scrima si l-a numit hinduist.
Ca parintele Andrei Scrima nu a fost hinduist si dupa ce venise din India participa la intalnirile "Rugului Aprins" asta o stie oricine.

Vedeti pe blogul lui Paul "Slayer" Grigoriu convorbirea avuta cu parintele Adrian.
Cine are ochi de vazut sa vada.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.10.2008, 13:17:23
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Pe un oarecare drum mergeau doi calatori.La un moment dat se intalnesc la o rascruce la care unul graieste catre celalat:
-Incantat straine,cum te numesti?
-Ma numesc Ironic,raspunde voios drumetul!
-Eu ma numesc Acid,tare incantat sunt ca te-am intalnit.Spune-mi te rog,de unde vi si incotro te indrepti?
-Ah,eu vin de nicaieri si ma duc nicaieri,dar tu?
-Eu vin de acolo de unde se ajunge si nu se mai pleaca,raspunde cu un zambet ascutit trecatorul!
-Nu intelg,graieste nedumerit Ironic,pai daca nu se mai pleaca de ce esti totusi aici,langa mine?
-Ah,stai linistit,eu nu am plecat nicaieri,tu ai venit la mine!!.Uite vezi de acum incolo vom calatori impreuna si pentru ca vom deveni amici nedespartiti ne vom chema AcidIronic!

Morala:Pacatul este conlucrarea omului cu necuratul impotriva Lui Dumnezeu!Doamne ajuta!
Mda. Straniu mesaj. N-am ce zice! Ti-as da totusi un sfat. Incearca intr-o discutie sa folosesti argumente care cat de cat au sanse sa fie intelese ce cel cu care vb. Daca sunt ateu nu cred nici in necuratu nici in D-zeu deci ti-ai ratat morala. Cat despre pilda incerca sa expui mai logic/detaliat pentru ca eu nu vad cum se leaga de subiectul topicului sau de replica mea. Te rog sa nu vii cu interpretari aiuristice. Nick-ul meu are o chestie subtila dar chiar si asa eu nu-i dau prea multa importanta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.10.2008, 13:34:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

D'le acid si ironic, citeste atunci tot la aceste Generalitati, topicul "Disperare" scris de un frate d-al nostru si trage comcluzile ce se cuvin sau punete in locul lui Tudor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.10.2008, 16:00:21
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic Vezi mesajul
Mda. Straniu mesaj. N-am ce zice! Ti-as da totusi un sfat. Incearca intr-o discutie sa folosesti argumente care cat de cat au sanse sa fie intelese ce cel cu care vb. Daca sunt ateu nu cred nici in necuratu nici in D-zeu deci ti-ai ratat morala. Cat despre pilda incerca sa expui mai logic/detaliat pentru ca eu nu vad cum se leaga de subiectul topicului sau de replica mea. Te rog sa nu vii cu interpretari aiuristice. Nick-ul meu are o chestie subtila dar chiar si asa eu nu-i dau prea multa importanta.

Baza majoritatii ateilor in zilele de astazi sunt ori teoria evolutionista marca Charles Darwin)care insa are nenumarate defecte subminata in primul rand de demonstratia lui Pasteur prin care a aratat ca nu se poate crea viata in mod spontan, ori alti atei mai meticulosi si multi intelectuali se bazeaza pe teoriile abiogenetice + teoria evolutiei.
Care este baza lor?Viata a fost creata in mod haotic, natural si nu prin interventia vreunui Creator inteligent.
Teoriile abiogenetice insa nu pot explica in mod viabil si probabil cum de a luat forma viata prin combinatiile aminoaciziilor in modurile cele mai ciudate.Aceste combinatii de aminoacizi pentru a crea viata trebuie sa fie ca un cod,sursa bine scris si cun anumit inteles,de exemplu ca o gramada de litere aruncate la cos si din care s-a scris o carte.Oare se poate asa ceva la intamplare?Se poate haotic?
Un om de stiinta ateu a spus:"este la fel de probabila crearea vietii in mod haotic precum crearea unui Boeing 747 dintr-un cimitir de fiare vechi in urma unei furtuni de 1 ora".

Astfel arunc manusa ateilor si intreb: pe ce va bazati?

Din cauza mandriei oarbe,a multelor pacate si a indiferentei fata de Dumnezeu oamenii au ajuns prea slabi pentru a lupta pentru mantuire!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2008, 01:44:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic Vezi mesajul
Celor care nu sunt de acord: Judec un preot cum a judecat si el o femeie cand a venit la el pt ajutor. Puteti sa ma condamnati cat vreti. Nu veti face decat sa inderpartati si mai multa lume de "calea dreapta" prin atitudinea voastra. D-zeu trebuie sa fie mandru de realizarile voastre.

Oare nu stii ca Hristos vorbeste la spovedanie, nu preotul? Ca nu ne spovedim omului, ci lui Dumnezeu?
Nu te pot condamna; doar imi pare rau pentru nestiinta ta.
Si...crezi ca Dumnezeu poate fi mandru?

Dar, revenind la topic, imi pare rau vazand ca sunt unii, care nu au loc de marii nostri duhovnici, putini la numar in viata, ponegrindu-i fara rost. E pacat, fratilor!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2008, 02:30:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am rugat pe fratele Admin pe privat (da banuiesc ca doarme la ora asta :)) sa imi stearga postarea mea din acest topic.
Sa nu zica cineva ca am fost cenzurat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
duhovnicul Adrian Fageteanu Mtcrysty17 Stiri, actualitati, anunturi 44 30.09.2012 18:13:06
Despre parintele Adrian Fageteanu antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 27 22.11.2011 20:52:04
Rugaciuni pentru Arsenie PAPACIOC si Adrian FAGETEANU colaps Generalitati 20 14.07.2011 13:58:59
Parintele Adrian Fageteanu: “SA NU PRIMEASCA NIMENI!- Nu primiti nimic tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 08.02.2009 18:38:22
Adrian Adrian27 Generalitati 11 23.08.2007 14:46:07