Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2011, 23:03:31
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit deznadejde si disperare

salutari tuturor!

va scriu deoarece am o problema peste care nu reusesc sa trec. am o serie de probleme personale cauzate de faptul ca din motive profesionale traiesc intr-o tara straina, am greutati in a ma obisnui aici, nu gasesc de munca pt ca a putea trai aici pe durata studiilor, ma simt singura. de peste un an sunt aici, am ajuns cu mari dificultati, pt ca nu oricine e admis, dar imi este ff greu. si am avut o serie de intamplari f neplacute cu persoane de aici.
nu pot spune ca eram o tanara prea credincioasa, dar niste intamplari grave din familie m-au apropiat de Dumnezeu. in acest an, m-am rugat de nenumarate ori Maicii Domnului si Sfantului Nectarie sa-mi gasesc de munca si viata mea profesionala si personala sa intre pe un fagas bun. dar nimic.
eu stiu ca nu trebuie sa ma rog si sa merg la biserica asteptand un rezultat concret dar am ajusn sa fiu disperata. inainte cand ma spovedeam si mergeam aici la slujbe ma simteam mai bine. dar de o luna, moralul mi-a scazut mult, plang adesea, nu stiu ce sa fac.
cel mai rau este ca am dat in deznadejde, un mare pacat si ca pur si simplu nu mai am forta sa ma rog. rugaciuni pe care le citeam cu placere asta iarna, acum nu ma mai pot concentra, tocmai din cauza deznadejdii. nu mai am rabdare si imi zic "la ce bun?"nu am ganduri sinucigase, doar ca sunt f descurajata si obosita.
ce e de facut? va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2011, 23:16:26
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutari tuturor!

va scriu deoarece am o problema peste care nu reusesc sa trec. am o serie de probleme personale cauzate de faptul ca din motive profesionale traiesc intr-o tara straina, am greutati in a ma obisnui aici, nu gasesc de munca pt ca a putea trai aici pe durata studiilor, ma simt singura. de peste un an sunt aici, am ajuns cu mari dificultati, pt ca nu oricine e admis, dar imi este ff greu. si am avut o serie de intamplari f neplacute cu persoane de aici.
nu pot spune ca eram o tanara prea credincioasa, dar niste intamplari grave din familie m-au apropiat de Dumnezeu. in acest an, m-am rugat de nenumarate ori Maicii Domnului si Sfantului Nectarie sa-mi gasesc de munca si viata mea profesionala si personala sa intre pe un fagas bun. dar nimic.
eu stiu ca nu trebuie sa ma rog si sa merg la biserica asteptand un rezultat concret dar am ajusn sa fiu disperata. inainte cand ma spovedeam si mergeam aici la slujbe ma simteam mai bine. dar de o luna, moralul mi-a scazut mult, plang adesea, nu stiu ce sa fac.
cel mai rau este ca am dat in deznadejde, un mare pacat si ca pur si simplu nu mai am forta sa ma rog. rugaciuni pe care le citeam cu placere asta iarna, acum nu ma mai pot concentra, tocmai din cauza deznadejdii. nu mai am rabdare si imi zic "la ce bun?"nu am ganduri sinucigase, doar ca sunt f descurajata si obosita.
ce e de facut? va multumesc
sa te rogi in continuare, pana sufletul iti devine o rugaciune.....inca nu ai ajuns la capatul disperarii....cand nu vei mai putea, d-zeu va intervenii....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2011, 23:25:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutari tuturor!

va scriu deoarece am o problema peste care nu reusesc sa trec. am o serie de probleme personale cauzate de faptul ca din motive profesionale traiesc intr-o tara straina, am greutati in a ma obisnui aici, nu gasesc de munca pt ca a putea trai aici pe durata studiilor, ma simt singura. de peste un an sunt aici, am ajuns cu mari dificultati, pt ca nu oricine e admis, dar imi este ff greu. si am avut o serie de intamplari f neplacute cu persoane de aici.
nu pot spune ca eram o tanara prea credincioasa, dar niste intamplari grave din familie m-au apropiat de Dumnezeu. in acest an, m-am rugat de nenumarate ori Maicii Domnului si Sfantului Nectarie sa-mi gasesc de munca si viata mea profesionala si personala sa intre pe un fagas bun. dar nimic.
eu stiu ca nu trebuie sa ma rog si sa merg la biserica asteptand un rezultat concret dar am ajusn sa fiu disperata. inainte cand ma spovedeam si mergeam aici la slujbe ma simteam mai bine. dar de o luna, moralul mi-a scazut mult, plang adesea, nu stiu ce sa fac.
cel mai rau este ca am dat in deznadejde, un mare pacat si ca pur si simplu nu mai am forta sa ma rog. rugaciuni pe care le citeam cu placere asta iarna, acum nu ma mai pot concentra, tocmai din cauza deznadejdii. nu mai am rabdare si imi zic "la ce bun?"nu am ganduri sinucigase, doar ca sunt f descurajata si obosita.
ce e de facut? va multumesc
Mulți dintre noi am trecut prin situații de supraviețuire, trăind la limita sărăciei și fără speranțe vizibile în viitorul apropiat. Dar am rezistat ani de zile, am sperat la mai bine și, într-un sfîrșit, am ieșit din starea aceea disperată. Să dea Domnul să ne întărească pe toți care sîntem încercați de greutățile vieții, să ne dea răbdare pînă ce va răsări soarele și pe strada noastră.

Ai mare grijă cu stările de depresie, căci sînt periculoase. Încearcă să-ți faci vreo doi prieteni care să te susțină, să te ajute cu un sfat măcar. Caută un preot ortodox căruia să i te spovedești în amănunt. Oricum, ideea e să socializezi, încearcă la biserică să cunoști oameni...

Doamne ajută, pentru rugăciunile Sfinților!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2011, 23:26:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ce poti face tu, concret, pentru a iesi din situatia aceasta? Te poti intoarce oare in tara? Poti schimba macar temporar locul? Poate atunci cand ai plecat, ai pus pe primul loc viata profesionala, poate este un semn ca nu trebuia sa te gandesti asa si atunci trebuie sa te reorientezi... Stiu ca unele lucruri sunt foarte pretioase, dar nu e nimic mai pretios decat sufletul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2011, 23:33:35
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mulți dintre noi am trecut prin situații de supraviețuire, trăind la limita sărăciei și fără speranțe vizibile în viitorul apropiat. Dar am rezistat ani de zile, am sperat la mai bine și, într-un sfîrșit, am ieșit din starea aceea disperată. Să dea Domnul să ne întărească pe toți care sîntem încercați de greutățile vieții, să ne dea răbdare pînă ce va răsări soarele și pe strada noastră.

Ai mare grijă cu stările de depresie, căci sînt periculoase. Încearcă să-ți faci vreo doi prieteni care să te susțină, să te ajute cu un sfat măcar. Caută un preot ortodox căruia să i te spovedești în amănunt. Oricum, ideea e să socializezi, încearcă la biserică să cunoști oameni...

Doamne ajută, pentru rugăciunile Sfinților!

asta si incerc, sa socializez la biserica (ortodoxa, bineinteles) si in afara ei. sunt cateva persoane care stiu de problemele mele (materiale si de integrarea dificila) si incearca pe diverse cai sa ma incurajeze. problema este ca pana Bunul Dumnezeu nu-mi da forta sa ma ridic nu reusesc. singurul lucru care ma motiveaza e gandul la familia mea, sa-i fac mandri de mine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2011, 23:35:24
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ce poti face tu, concret, pentru a iesi din situatia aceasta? Te poti intoarce oare in tara? Poti schimba macar temporar locul? Poate atunci cand ai plecat, ai pus pe primul loc viata profesionala, poate este un semn ca nu trebuia sa te gandesti asa si atunci trebuie sa te reorientezi... Stiu ca unele lucruri sunt foarte pretioase, dar nu e nimic mai pretios decat sufletul.
concret, (profesional vorbind) cel mai bun lucru de facut este sa raman momentan aici. momentan inseamnand pe putin un an. nu mai intru in detalii sa spun ce si cum, trebuie sa stau aici ca sa pot duce la bun sfarsit ceea ce am inceput..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2011, 23:36:01
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
sa te rogi in continuare, pana sufletul iti devine o rugaciune.....inca nu ai ajuns la capatul disperarii....cand nu vei mai putea, d-zeu va intervenii....
multumesc...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2011, 00:18:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mă tem că rugăciunile sunt necesare, dar nu suficiente. Ele vă apropie de Dumnezeu, dar nu vi-l dau pe Dumnezeu. Trebuie să vă spovediți și să vă împărtășiți. Tentația deznădejdii este atac diabolic, prin urmare numai riposta spirituală are succes. Iar cele mai puternice medicamente pe care ni le-a lăsat Cristos acestea sunt: Trupul și Sângele Său.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2011, 20:18:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Depinde mai intai in ce tara te afli si ce posibilitati concrete sunt acolo.
Nu stiu ce ai de dus la bun sfarsit si daca merita intr-adevar.
In tara straina este intr-adevar f.greu daca nu ai un sprijin si esti singur.
Nu stiu ce ai lasat, ce mai ai in tara.
Trebuie sa te gandesti bine.
Nu stiu cum mai este situatia in tara.
Trebuie vazut individual daca merita strainatatea si cat.
Daca trebuie platit cu sanatate, mai ales sufleteasca (asta daca se repara, atunci f.greu) sau cu viata privata, cu fericirea si multumirea sufleteasca, atunci...
Cand esti singur ai avantajul ca poti lua mai usor niste hotarari.

Biserica n-o uita nici o clipa, nu abandona.
Socializeaza si lupta, daca totusi vrei sa ramai acolo. Cauta, lupta...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2011, 22:56:32
ralukdas ralukdas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2011
Mesaje: 5
Implicit bună seara!

Nu am scris niciodată pe forum, dar citesc cu f. mult interes toate discuțiile.....și m-am gândit să-ți împărtășesc și ție o experiență de-a mea...o experiență pe care am avut-o recent. În ianuarie soțul meu a rămas fără servici, avem doi copii mici, rate la bancă și ...așa mai departe.Din luna lui ianuarie am început să mă rog DIN TOT SUFLETUL ȘI CU TOATĂ FIINȚA MEA la BUNUL DUMNEZEU, la SFÂNTA FECIOARĂ MARIA și din aprilie am aflat de SF. IERARH NECTARIE care face mari minuni și am început să citesc și acatistul Sfântului și pot spune cu mare bucurie și mulțumire că rugăciunile mi-au fost ascultate și soțul meu și-a găsit un servici.Au fost momente când cădeam și eu în deznădejde, dar începeam să mă rog și mă linișteam.Ceea ce am învățat în această perioadă este că trebuie să te lași în voia lui Dumnezeu și nu trebiue să gândești la viitor pt. că D-zeu oricum TE AJUTĂ.Nesiguranța zilei de mâine te determină să cazi uneori în deznădejde.Învață să trăiești de azi pe mâine și vei vedea că o să te mai liniștești.Trebuie să gândești POZITIV.
Rugăciunea din toată inima place lui Dumnezeu și el nu lasă pe nimeni la greu!!!!Asta tot din experiență am aflat-o!Vei înțelege mai târziu de ce a trebuit să treci prin asemenea momente, pt. că nimic nu se întîmlă în lume fară voia Domnului.
Să te ajute Bunul Dumnezeu să treci peste această experiență tristă!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 00:26:56
Disperare... thudor Generalitati 89 01.11.2008 01:14:28