Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2011, 10:19:10
luminita40 luminita40 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit cum s-o scap pe fiica mea de fumat

ma numesc luminita.suntem o familie crestin ortodoxa,iar fiica mea a inceput sa fumeze pe ascuns.din cauza asta avem tot certuri,sotul meu nu suporta asa ceva.sfatitima va rog din suflet ce sa citesc si cum so scap de viciul asta sa avem iarasi liniste in casa va multumesc.sunt o mama disperata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.12.2011, 11:18:16
zoteee zoteee is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Mesaje: 7
Implicit

Si mama mea a fost disperata la inceput de gandul ca eu fumam, dar cu timpul s-a obisnuit...las-o in pace sa isi traiasca viata, si sa isi aleaga singura calea pe care va merge.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.12.2011, 11:28:55
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoteee Vezi mesajul
Si mama mea a fost disperata la inceput de gandul ca eu fumam, dar cu timpul s-a obisnuit...las-o in pace sa isi traiasca viata, si sa isi aleaga singura calea pe care va merge.
este de datoria parintilor sa ofere o educatie crestina copiilor lor ! un parinte responsabil nu lasa copilul sa faca lucruri gresite !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.12.2011, 11:29:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita40 Vezi mesajul
ma numesc luminita.suntem o familie crestin ortodoxa,iar fiica mea a inceput sa fumeze pe ascuns.din cauza asta avem tot certuri,sotul meu nu suporta asa ceva.sfatitima va rog din suflet ce sa citesc si cum so scap de viciul asta sa avem iarasi liniste in casa va multumesc.sunt o mama disperata.
Pentru ca suntem pe un forum crestin vom folosi "instrumentele" disponibile. Omul este facut de Dumnezeu liber. Si doar ea poate decide sa se lase de fumat. Dvs va puteti ruga sa se indrepte si ca Dumnezeu sa ii dea gandul cel bun, dar in final decizia va ramane la ea. Cel mai probabil fiica dvs cunoaste aspectele negative ale fumatului. De inteles evident nu le intelege, pentru ca daca le-ar fi inteles s-ar fi lasat de fumat. Deci solutia pentru dvs ramane acceasi sa va rugati ca Dumnezeu sa ii dea gandul cel bun si sa constientizeze efectele negative atat pentru sanatatea trupeasca cat si pentru cea sufleteasca. Si va recomand sa nu ii explicati dvs de ce nu e bine, pentru ca va primi mesajul cu reticenta si se va inversuna in a ramane la "activitatea" aceasta. Dumnezeu in pronia Lui are caile Sale.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.12.2011, 11:33:37
zoteee zoteee is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
este de datoria parintilor sa ofere o educatie crestina copiilor lor ! un parinte responsabil nu lasa copilul sa faca lucruri gresite !
Da dar parintele nu are datoria de a isi "incorseta" copilul. Daca l-a adus pe acesta lume nu l-a adus pentru a ii dicta viata, ci pentru a il lasa sa descopere singur lumea aceasta...pentru ca mai tarziu cand se va lovi de obstacole in viata sa stie sa le depaseasca si la ce sa se astepte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.12.2011, 11:34:45
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoteee Vezi mesajul
Da dar parintele nu are datoria de a isi "incorseta" copilul. Daca l-a adus pe acesta lume nu l-a adus pentru a ii dicta viata, ci pentru a il lasa sa descopere singur lumea aceasta...pentru ca mai tarziu cand se va lovi de obstacole in viata sa stie sa le depaseasca si la ce sa se astepte.
da, atunci cand copilul devine major e responsabil pentru ceea ce face, dar cat timp este minor...cine trebuie sa aiba grija si sa-i indrepte caile? nu parintele?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.12.2011, 11:38:22
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Trolling? Mie asa imi pare.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.12.2011, 11:40:26
zoteee zoteee is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, atunci cand copilul devine major e responsabil pentru ceea ce face, dar cat timp este minor...cine trebuie sa aiba grija si sa-i indrepte caile? nu parintele?
Da trebuie sa ii spuna ce e bine si ce e nu, insa ramane la latitudinea lui sa hotarasca. Majoritatea copiilor din ziua de azi pot gandi destul de clar dupa varsta de 14 ani. De multe ori acesti copii le dau lectii adultilor care nu au "scoala vietii". Daca tu ca parinte ii impui anumite lucruri stricte, atunci cand el va avea acces al libertate va face tot ce tu i-ai spus sa nu faca. De ce? Pentru a iti arata ca el poate sa faca ce vrea indiferent de circumstante. Pentru ca este un om liber.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2011, 11:41:28
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoteee Vezi mesajul
Da trebuie sa ii spuna ce e bine si ce e nu, insa ramane la latitudinea lui sa hotarasca.
corect.
nu poti fortza pe nimeni sa faca ce vrei tu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2011, 12:42:06
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Trolling? Mie asa imi pare.
Poate-i acelasi cu "un posibil avort". :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 00:26:56
pot sa ma casatoresc cu fiica nasului de botez? rogabrielus Nunta 14 04.08.2010 22:20:26
Fiica mea fura clementia Generalitati 20 31.03.2010 09:44:11
DESPRE FUMAT viviana Generalitati 43 16.01.2008 01:45:22