Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.08.2012, 22:06:35
Laura Andreea Laura Andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2012
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De cat timp sunteti impreuna?

Nu sunteti casatoriti deci poti sa te gandesti bine daca vrei sa-ti asumi aceasta problema si tot ce implica ea.

Poate de aici si distanta ta fatza de el, ca nu esti sigura o data ce diagnosticul s-ar putea confirma sa mai fii cu el, cu atat mai putin sa te casatoresti cu el.

Cred ca si el intuieste problema asta si poate de asta si este ezitant fatza de tine, pentru ca nu stie ce decizie ai putea lua in sensul asta.

Intreaba-te cat de mult il iubesti si cat de departe esti dispusa sa mergi pentru el/cu el, indiferent de care ar fi diagnosticul.

O data ce ai raspunsul, ai sa stii cum sa te comporti fata de el.
Suntem de 9 luni impreuna. Da,asa este. Pot sa ma gandesc daca vreau sa imi asum aceasta problema dar deocamdata nu e cazul acum. Sanatatea lui e pe primul plan. Si e important sa stie si sa simta ca ma are alaturi.

Daca vrem, putem sa sucim problema la nivel conversational. Daca ma imbolnaveam eu, el oare ce ar fi facut?

Iti multumesc pentru sfaturi. Imi sunt binevenite.

Numai bine!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.08.2012, 22:07:18
Laura Andreea Laura Andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2012
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Sunteti crestini ?
Da, suntem crestini.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.08.2012, 22:44:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura Andreea Vezi mesajul
Suntem de 9 luni impreuna. Da,asa este. Pot sa ma gandesc daca vreau sa imi asum aceasta problema dar deocamdata nu e cazul acum. Sanatatea lui e pe primul plan. Si e important sa stie si sa simta ca ma are alaturi.

Daca vrem, putem sa sucim problema la nivel conversational. Daca ma imbolnaveam eu, el oare ce ar fi facut?

Iti multumesc pentru sfaturi. Imi sunt binevenite.

Numai bine!
Sa stii ca este cazul.

Aceasta amanare se traduce intr-o incertitudine de care tu esti constienta si chiar daca nu vei vorbi despre ea, se va cunoaste.
Chiar si din simpla perspectiva ca poate asteapta niste asigurari care vor intarzia sa apara, teoretic vrei sa-i fii alaturi dar in fapt acest lucru se va traduce in practica intr-o mai mica masura, tocmai din cauza incertitudinii tale vizavi de propriile sentimente care nu vrei sa le clarifici.

Intr-adevar, poti sa-ti pui problema si daca situatia ar fi stat invers.

Apropo, tu ti-ai facut teste in acest sens?
E un virus care se transmite f. usor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.08.2012, 23:11:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura Andreea Vezi mesajul
Suntem de 9 luni impreuna. Da,asa este. Pot sa ma gandesc daca vreau sa imi asum aceasta problema dar deocamdata nu e cazul acum. Sanatatea lui e pe primul plan. Si e important sa stie si sa simta ca ma are alaturi.

Daca vrem, putem sa sucim problema la nivel conversational. Daca ma imbolnaveam eu, el oare ce ar fi facut?

Iti multumesc pentru sfaturi. Imi sunt binevenite.

Numai bine!
Draga Laura Andreea, eu cred ca daca iubim cu adevarat, asemenea incercari intaresc dragostea. Asta a fost experienta mea.
Fii alaturi de el. Asculta-l rabda-l, sustine-l. Ii dai sanse de vindecare prin dragostea ta.
Curaj!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.01.2017, 15:33:17
aniryy aniryy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2017
Mesaje: 2
Implicit

In acest impas ma aflu si eu acum...vad ca nu sa mai discutat de mult pe acesta tema,dar poate imi raspunde si mie cineva...sotul meu este suspect de hepatita B,asa s-au exprimat medicii,urmeaza sa ia rezultatele definitorii peste 2 zile,sunt si am fost langa el,dar nu pot sa nu ma gandesc cum si de unde a contactat el acest virus? am inteles ca cel mai repede se transmite prin contact sexual neprotejat,deci oare sa ma fi inselat? Evident ca el neaga acest lucru...pt mine ar fi foarte dureros sa aflu asta,mai ales avand in vedere ca noi ne protejam,din cauza ca eu imi doream un copil,iar el inca nu(asa zicea),si m-am gandit sa nu il fortez,sa il las sa isi doreasca si el...
Intrebarea mea este daca acest virus sau boala(ce o fi)se poate face de catre propriul organism,sau doar se transmite...mai exact,in cazul lui,s-a imbolnavit,sau a umblat 'brambura" si a contactat virusul de pe te miri unde...
Nu stiu ce sa fac si cum sa ma port,vreau sa fiu langa el dar brusc imi vin intrebari de genul in minte si ma macina...am intrebat pe mai multe forumuri,dar nu am primit nici un raspuns,poate primesc un raspuns aici...Multumesc!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.01.2017, 15:39:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aniryy Vezi mesajul
In acest impas ma aflu si eu acum...vad ca nu sa mai discutat de mult pe acesta tema,dar poate imi raspunde si mie cineva...sotul meu este suspect de hepatita B,asa s-au exprimat medicii,urmeaza sa ia rezultatele definitorii peste 2 zile,sunt si am fost langa el,dar nu pot sa nu ma gandesc cum si de unde a contactat el acest virus? am inteles ca cel mai repede se transmite prin contact sexual neprotejat,deci oare sa ma fi inselat? Evident ca el neaga acest lucru...pt mine ar fi foarte dureros sa aflu asta,mai ales avand in vedere ca noi ne protejam,din cauza ca eu imi doream un copil,iar el inca nu(asa zicea),si m-am gandit sa nu il fortez,sa il las sa isi doreasca si el...
Intrebarea mea este daca acest virus sau boala(ce o fi)se poate face de catre propriul organism,sau doar se transmite...mai exact,in cazul lui,s-a imbolnavit,sau a umblat 'brambura" si a contactat virusul de pe te miri unde...
Nu stiu ce sa fac si cum sa ma port,vreau sa fiu langa el dar brusc imi vin intrebari de genul in minte si ma macina...am intrebat pe mai multe forumuri,dar nu am primit nici un raspuns,poate primesc un raspuns aici...Multumesc!
https://hepato.ro/cum-se-transmit-si...titele-virale/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2017, 16:02:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aniryy Vezi mesajul
In acest impas ma aflu si eu acum...vad ca nu sa mai discutat de mult pe acesta tema,dar poate imi raspunde si mie cineva...sotul meu este suspect de hepatita B,asa s-au exprimat medicii,urmeaza sa ia rezultatele definitorii peste 2 zile,sunt si am fost langa el,dar nu pot sa nu ma gandesc cum si de unde a contactat el acest virus? am inteles ca cel mai repede se transmite prin contact sexual neprotejat,deci oare sa ma fi inselat? Evident ca el neaga acest lucru...pt mine ar fi foarte dureros sa aflu asta,mai ales avand in vedere ca noi ne protejam,din cauza ca eu imi doream un copil,iar el inca nu(asa zicea),si m-am gandit sa nu il fortez,sa il las sa isi doreasca si el...
Intrebarea mea este daca acest virus sau boala(ce o fi)se poate face de catre propriul organism,sau doar se transmite...mai exact,in cazul lui,s-a imbolnavit,sau a umblat 'brambura" si a contactat virusul de pe te miri unde...
Nu stiu ce sa fac si cum sa ma port,vreau sa fiu langa el dar brusc imi vin intrebari de genul in minte si ma macina...am intrebat pe mai multe forumuri,dar nu am primit nici un raspuns,poate primesc un raspuns aici...Multumesc!
De ce te gandesti la ce e mai rau.
Poate sa o ia de la dentist sau daca a facut vreo procedura medicala mai invaziva, adca ceva mai mult decat o simpla injectie unde oricum se folosesc seringi de unica folosinta.

Oricum, ma mir ca nu te-ai gandit sa-ti faci si tu analizele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2017, 16:38:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În general știu că nu e voie să postești = să nu mănînci nimic dacă ai boli grave de ficat sau de rinichi. Asta pentru că aceste organe vor fi mult mai solicitate să filtreze mizeria acumulată în organism de-a lungul vieții și să producă în continuare substanțele necesare bunei funcționări a corpului.

Ce am găsit apropo de post și hepatită:

Un studiu pe șoareci:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2643774/

Răspunsul unui doctor și expert în postul cu și fără apă (aici e vorba de hepatita C):

http://www.fastingconnection.com/ind...-water-fasting

Ce am scris mai sus e valabil pentru postul fără mîncare, dar CU apă.

Din singura carte despre postul total a lui Filonov, fără mîncare și FĂRĂ apă, am remarcat ideea că în scurta perioadă de cîteva zile, înăuntrul nostru se dă o luptă crîncenă pentru nutrimente și pentru apă. Virușii, microbii și tot ce e rău sînt exterminați fără milă. Mecanismele de supravețuire declanșate sînt unice, sînt altele comparativ cu perioada de hidratare și de alimentare. Însă și omul are de rezistat la niște încercări pînă la limită, care țin de voință și de mila Lui Dumnezeu la urma urmei. Mai ales de la ziua a cincea pînă la maxim a zecea.

Dacă despre postul cu apă s-au mai făcut studii, vezi Walter Longo, Luigi Fontana, studiul rușilor timp de 40 de ani pe tot felul de boli... pe de altă parte despre varianta totală nu știu dacă s-au făcut. Puțini o încearcă, experți / supraveghetori nu prea există.

Oricum, fiecare e pe cont propriu și decide pentru sine. Dar în momentul în care vezi clar că te duci în groapă peste puțin timp, apelezi chiar și la așa ceva. la urma urmei, atunci nu mai ai ce risca.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2017, 16:42:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din singura carte despre postul total a lui Filonov, fără mîncare și FĂRĂ apă, am remarcat ideea că în scurta perioadă de cîteva zile, înăuntrul nostru se dă o luptă crîncenă pentru nutrimente și pentru apă. Virușii, microbii și tot ce e rău sînt exterminați fără milă.
Da, probabil ca aia din lagare care mancau sub limita supravietuirii erau cei mai sanatosi oameni, murau doar de batranete ca boala nu se atingea de ei :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.01.2017, 20:25:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, probabil ca aia din lagare care mancau sub limita supravietuirii erau cei mai sanatosi oameni, murau doar de batranete ca boala nu se atingea de ei :)
Subalimentația și mîncarea proastă, pe termen lung, nu e sinonimă cu postul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu boala Georgiana1995 Generalitati 10 23.08.2012 14:55:17
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49
Boala maria55 Generalitati 17 17.12.2006 12:35:46