Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.04.2013, 02:40:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ateii NU fac milostenie.
Sau in orice caz, in cazuri rarisime cand fac, isi canaresc mai bine faptele decat o fac multi credinciosi.
Adica nu da vecinului indestulat "milostenie" ci da la unul care dupa cum zice vorba, chiar ii plangi de mila.
la asa afirmatie ma enervez eu, teist.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.04.2013, 09:18:52
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Iată invitația pe care o adresez tuturor: să primim harul Învierii lui Hristos! Și să îi cerem lui Hristos cel înviat să transforme moartea în viață, ura în dragoste, răzbunarea în iertare, războaiele în pace", a declarat Papa Francisc în mesajul "Urbi et Orbi" (adresat Romei și lumii) rostit în 65 de limbi, inclusiv în română, în fața a 250.000 de credincioși adunați la Vatican pentru Sfânta Liturghie pascală, scrie Corriere della Sera.
Cei de la Corriere au scris stirea inainte, doar anul acesta Papa s-a remarcat prin absenta urarii traditionale catolice de Paste in mai multe limbi, preferand varianta italiana.

Last edited by ioanna; 02.04.2013 at 09:24:00.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.04.2013, 10:21:07
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Odata, nu demult, in timpul unei predici, un preot batran a spus:" dragii mei, intre a sti si a cunoaste exista asa o diferenta, ca de la cer la pamant".Imediat m-am gandit ca nu poate fi asa, doar daca stii inseamna ca si cunosti, nu?
Batranul preot a continuat: "da, asa este cum va spun.! MULTI STIU despre Dumnezeu dar PUTINI iL CUNOSC pe Dumnezeu".
Si de atunci ma tot gandesc si tot cuget...iara si iara si iara!
Frati crestini ortodosci, "fiti intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii".
Nu va mai scuzati punand in fata ura pentru celelalte confesiuni si aducand in fata asa zisa dragoste pentru aproapele caci stim bine ca NU este asa. Este doar slabiciunea noastra de a "da bine" in fata altor persoane, de a ne pune bine cu vecinul, de a arata ce buni crestini suntem noi, ca dam pe dinafara de atata dragoste si bunatate, uitand cu desavarsire, de fapt, de ce si pentru ce suntem noi ortodocsi.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.04.2013, 10:40:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai e ok daca daca dai nas in nas cu un catolic care te "provoaca" la un "Hristos a inviat", dar forumul e altceva si mai ales daca tu ortodox ai initiativa, e o problema. Nu extrem de grava, dar pe undeva este.
Celor care sarbatoresc Pastele inaintea noastra le spun Sarbatori fericite. N-am intalnit niciun romano-catolic sau reformat care sa ma intampine cu "Hristos a inviat" si nici n-am auzit ca ei intre ei sa se salute asa. Romani romano-catolici nu cunosc personal, insa pe maghiari chiar nu i-am auzit spunand. Doar pe greco-catolici i-am auzit spunand "Hristos a inviat". Romanii catolici din Cluj sunt marea majoritate greco-catolici, de aceea in vorbirea populara si familiara clujeana spunem " pastele ungurilor". "Sarbatori fericite" poti spune oricui care sarbatoreste ceva, fara a apela la formule specifice cultului/religiei respective si nespecifice tie.

Last edited by ioanna; 02.04.2013 at 10:53:18.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.04.2013, 10:52:23
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu e nicio jignire sa refuzi, daca tii postul integral, doar intelege, adica in niciun caz nu trebuie sa primesti doar pentru a arunca la gunoi, insa daca postesti miercurea si vinerea +ultima saptamana atunci accepti, ca asa e frumos. Daca stie ca tu postesti, nu te invita la masa pentru a-ti da " de dulce". Eu vecinei mele nici cafea nu-i fac, ca asa si-a impus ea postul, asa ca vizitele saptamanale la cafea au devenit intalniri la ceai :) Ea fiind aproape vegetariana, renunta in post la cafea, ca sa simta ca e post, renunta la ceva care-i place.


Exagerezi. Tinand cont ca ei in post renunta doar la carne (pe durata intregului post sau anumite zile) ,nu comenteaza postul alimentar al altuia, care oricum e mai "sever" decat al lui. Astia-s romano-catolicii, caci reformatii nu tin post.Greco-catolicii au preluat practica romano-catolicilor, deci mananca oua, lapte, branza in post, renunta la carne, care pot sau fiecare isi impune un post propriu.

Ioana, nu inteleg de ce trebuie sa umblam cu jumatatile, chiar cu sferturile de masura! De ce sa postim doar miercurea si vinerea+ultima sapatamana de post? DE CE? Facem noi deslegari?
Daca am avea pentru Domnul macar jumate din dragostea pe care o aratam fratilor nostri, atunci am putea sa postim tot postul. Caci nu cu puterile noastre putem face asta, dar daca eu vreau (din dragoste pt Domnul) macar atata lucru sa fac, sa postesc, atunci vine EL cu mila Sa si imi da puterea sa o fac.Caci nefacand lucrurile mici nu le vom putea face nici pe cele mari.
Dar daca dragoste nu e de ajuns...............
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.04.2013, 10:56:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Ioana, nu inteleg de ce trebuie sa umblam cu jumatatile, chiar cu sferturile de masura! De ce sa postim doar miercurea si vinerea+ultima sapatamana de post? DE CE? Facem noi deslegari?
.
Eu nu spun cum sa posteasca lumea, fiecare posteste dupa randuiala bisericeasca sau asa cum poate. In postul anterior doar am subliniat ca un om care posteste 40 de zile, nu trebuie sa accepte mancare " de dulce" din politete. Cei care accepta cu siguranta nu tin post alimentar sau tin un post partial.

De ce tin unii post partial? Banuiesc ca asa si-au propus stiind ca il pot duce pana la capat.Pana la urma post inseamna renuntarea la tot ceea ce iti face in mod deosebit placere.

Last edited by ioanna; 02.04.2013 at 11:09:17.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.04.2013, 11:08:44
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Cei care accepta cu siguranta nu tin post alimentar sau tin un post partial.[/quote]



Si este corect? In fata lui Dumnezeu este corect asa? Imi arat dragostea fata de aproapele in acest fel DAR..... dragostea pentru Dumnezeu, de care vorbeam mai sus, unde este?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.04.2013, 11:14:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Nu va mai scuzati punand in fata ura pentru celelalte confesiuni si aducand in fata asa zisa dragoste pentru aproapele
Am fost la duhovnic și am discutat cu dumnealui mult pe tema asta.
Ideile principale sunt în rândurile următoare.

Nici măcar "sărbători fericite" să nu spunem, pentru a nu sminti. Știm bine că vom da socoteală de smintelile noastre și smintelile provocate altora.
Nu mai zic de urarea "Paște fericit" care tot la sminteală se încadrează.
Cel mai bine e să ne vedem de ale noastre.

Și a încheiat cu îndemnul de a merge fiecare la duhovnicul său și să poarte o discuție pe această temă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.04.2013, 11:15:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Si este corect? In fata lui Dumnezeu este corect asa? Imi arat dragostea fata de aproapele in acest fel DAR..... dragostea pentru Dumnezeu, de care vorbeam mai sus, unde este?
Dumnezeu primeste tot ce vine dintr-o inima curata. Fiecare isi randuieste postul, caci fiecare stie mai bine ce ii face cu adevarat placere si pe care alege sa ocoleasca timp de 40 de zile. Unii tin randuiala bisericeasca la care mai adauga unele restrictii, altii o tin partial, deci fiecare se nevoieste dupa puteri.

Last edited by ioanna; 02.04.2013 at 11:25:07.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.04.2013, 11:38:47
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dumnezeu primeste tot ce vine dintr-o inima curata. Fiecare isi randuieste postul, caci fiecare stie mai bine ce ii face cu adevarat placere si pe care alege sa ocoleasca timp de 40 de zile. Unii tin randuiala bisericeasca la care mai adauga unele restrictii, altii o tin partial, deci fiecare se nevoieste dupa puteri.

Da,ai dreptate, sunt de acord cu tine. Dar mai am ceva de spus: cel ce are intr-adevar o inima curata, acela L-a cunoscut pe Dumnezeu nu doar a auzit despre El si nici nu cred ca poate fi adus in aceasta discutie. Postul pentru acesta reprezinta cea mai mica si mai neinsemnata nevointa iar de post partial ce sa mai vorbim...?
Discutiile pot merge la infinit, hai sa ne oprim aici pana nu ni se atrage atentia ca ne-am abatut de la subiectul principal.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare