Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.10.2007, 12:41:26
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bunul Dzeu i-a facut pe ingeri. Insa unii dintre ei au cazut DIN MANDRIE si au ajuns diavoli. Bunul Dzeu a plasmuit pe om, creatura desavarsita, ca sa completeze ceata cea cazuta a ingerilor. De aceea DIAVOLUL mult uraste faptura Lui si striga! Noi am gresit o singura data si ne-ai alungat in iad, iar pe acestia de multe ori ii ierti si le daruiesti raiul. Da, dar oamneii SE POCAIESC!! Si ingerii ar ajunge in rai daca s-ar pocai, dar ei se fac si mai vicleni si mai turbati importiva fapturii omenesti. Dzeu ne-a dat constiinta domnule Dan-Virgil..La judecata nu vei mai putea spune Nu am stiut..constiinta te va trada.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.10.2007, 12:47:27
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A, si am uitat..oboseala bat-o vina..daca tot esti aici pe acest forum, inseamna ca undeva in adancul inimii tale exista o framantare..care te indeamna sa gasesti Adevarul Adevarat, nu adevarul tau:)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.10.2007, 12:50:21
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum cred ca am inteles ce doresti DV ! Daca iubirea este eterna de ce nu ne iarta cindva pe toti? Poate o va face. E dreptul Lui. Dar pina atunci eu nu m-asi bizuii pe posibilitatea asta ci asi incerca sa nu ajung in situatia de a fi cel care asteapta pentru el lucru aceasta. Si daca nu o va face ce-i? Cu lumea lui face ce doreste. Nu exista instanta superioara careia sa te plingi. Nu-ti place de Dumnezeu cum este? Ai libertatea de a o arata acum in viata aceasta. Si o ai tot pentru ca ti-a fost daruita. Mare dar si ca atare mari sint si pretentiile ce faci cu darul acesta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.10.2007, 12:56:26
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dan-virgil cititnd cele scrise de tine, mi-am amintit de un cuvant al parintelui Paisie Aghioritul care spune asa:
Diavolul in mandria lui isi spune asa, daca am cati mai multi urmatori atunci Dzeu va fi nevoit sa aiba la sfarsit mila de toate fapturile Sale si voi intra si eu (diavol fiind) in planurile Lui. Asa crede..Vezi cum o suceste? Fara sa se pocaiasca vrea sa fie iertat. Dar oare Iuda nu a facut la fel? Stia ca Hristos va elibera mortii din iad si si-a spus: voi merge acolo inaintea Lui si ma va elibera si pe mine. Vezi viclenie? In loc sa ceara iertare s-a spanzurat!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.10.2007, 13:18:00
Dan-Virgil Dan-Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2006
Mesaje: 19
Implicit

Chestia asta cu REEXAMINARE NU EXISTA ! nu pot sa fiu de acord - e ca si cum ai zice ca 2 + 2 = 4 dar 4 nu e egal cu 2 + 2. Din moment ce dragostea e absoluta, e inacceptabil sa nu existe nu O reexaminare, ci infinite - la fel cum e D-zeu, la fel cum e dragostea Lui, la fel sunt si " reexaminarile " . Poate nu a-ti inteles, eu iubesc invatatura crestina, cel mai mult, insa in faptul ca exista iadul si ca nu poti iesi niciodata din el, nu tu, ca tu nu poti, dar nici ca D-zeu nu te mai ajuta fiindca " s-a inchis usa " exista o oarecare constrangere, te sperie intr-un fel , nu o mai faci ca-ti place, ci ca ti-e frica. N-ar trebui sa se aminteasca de asta, fiindca tu esti mult mai firav decat D-zeu. Nu are ce sa se bata D-zeu cu mine, asa cum nici eu nu ma duc la un bebelus sa-l bat. Nu am cui sa ma plang BMD decat Lui, bineinteles ca face absolut ce vrea cu noi, insa nu cred ca POATE, desi e ATOTPUTERNIC, sa-si bata joc de noi - asta nu poate. Ci daca cea mai inalta invatatura e DRAGOSTEA - intr-adevar ea e - atunci DRAGOSTEA anihileaza iadul, la fel cum intunericul dispare cand aprinzi Lumina, si daca dragostea e absoluta,...te iarta la infinit - nu vreau sa incurajez greseala cu chestia asta, insa cred ca iadul e mai mult un cliseu psihologic pentru incepatori - si zice Sf. Scriptura ca intelepciunea incepe cu FRICA de D-zeu si se termina in DRAGOSTEA LUI. Deci iti induce frica pana ajungi la o cunostinta despre EL - fiindca intr-adevar - la cat e de mare EL, e normal sa ai frica de EL, dar cand ajungi sa IL cunosti, iti dai seama ca e mai INOCENT decat un copil, iar MANIA LUI e inspre BINE, e ca si cum ar fi niste medicamente amare pentru sanatatea ta, sau o operatie pentru corpul tau. deci de-aia spun ca nu se poate sa existe IADUL ca o finalitate, ( sau doar focul iadului, nu si sufletele de acolo ), ci doar ca o scoala eterna de a invata de cate ori ai nevoie, ca fara D-zeu, ajungi in IAD.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.10.2007, 13:32:05
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dane :)eu cred ca-i timpul sa te ocupi de altceva. Problema cu care-ti bati tu mintea te depaseste si o face nu doar cu tine ci cu oricare om. Tu incerci cu mintea ta finita sa intelegi infinitul!!! Nu poti sa-l cuprinzi in neuronii tai pe Dumnezeu.
Te bazezi mult prea mult pe Dumnezeu =Iisus uitind ca Dumnezeu este Treime. Ori Dumnezeu Tatal nu era doar Tatal evreilor ci a tuturor oamenilor (inclusiv a celora pe care evreii i-au exterminat) Gindindu-te la Tata poate intelegi mai bine Fiul. Si peste toate se mai adauga Sfintul Duh! De care nu mai stim nici cite stim de primii doi. Acum tu incerci sa rezolvi o ecuatie in care ai de fapt trei necunoscute de la premisa ca Intregul este reflectat de Fiu. Iar ca sa intelegi infinitul trebuie sa fi vesnic. Doar sufletul tau este si el deocamdata nu poate sa o faca pentru ca-l incurca trupul......
Sincer iadul pentru mine nu inseamna nici smoala nici chinuri nici durere. Iad inseamna sa simti ca nu-l ai pe Dumnezeu alaturi. Daca citim pe Sfintii parinti cita bucurie exista in apropierea Lui inseamna ca cam pe masura trebuie sa fie durerea de a nu putea fi in apropierea Lui. Asta-i iadul dupa mine. In rest poate sa fie in iad tot ce doresti daca Dumnezeu nu e...nimic nu e!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.10.2007, 14:15:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"N-ar trebui sa se aminteasca de asta, fiindca tu esti mult mai firav decat D-zeu. Nu are ce sa se bata D-zeu cu mine, asa cum nici eu nu ma duc la un bebelus sa-l bat."

Dar nici nu se bate ,El vrea sa te duca in rai ,ca prin toate incercarile pe care ti le da sa te indrepti .Rasplata e infinit mai mare decat efortul pe care il faci aici ,daca se poate numi efort.
Un sfant ,Simeon Noul Teolog, descrie intalnirea lui cu Dumnezeu ,o dulceata care nu poate fi descrisa ,o bunatate cum n-a mai intalnit ,si El chiar i-a vorbit numindu-l copil.Dar sfantul ajunsese la desavarsire si Dumnezeu a binevoit sa i se arate si sfaintul sa guste din bunatatile raiului.
Ce te impiedica sa incerci si tu sa faci ceva in acest sens ,Dumnezeu e tatal ceresc ,de cel pamintesc nu asculti? Nimic nu se face fara voia Lui ,si El stie mai bine ce trebuie pt.fiecare ,deci si tu daca ai avut realzari in viata sa stii ca Dumnezeu a vrut asta iar esecurile au fost pt.vindecare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.10.2007, 14:29:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule Dan-Virgil, asha cred shi eu ca iadul nu este o amenintzare a lui Dumnezeu, ci Dumnezeu amenintza cu tina sufletului pe care ne-o lucram singuri shi care se depune din nebagare de seama culminand cu momentul cand singur prin neputintza de a te opune vei parasi binele ca sa savarsheshti raul.... shi atunci va fi trist pentru tine... ca savarshind raul vei deveni rob raului shi propria ta patima te va stapani...

Dar iadul l-au creat shi instaurat ingerii cazutzi, oamenii ce s-au aliat cu ei, aceshtia au ridicat unul sau mai multe iaduri carora ii spun rai aceshtia, shi caruia daca i te opui shi nu-l primeshti atunci cu deasila te tarasc shi te inchid acolo....

Defapt nu exista decat imparatzia lui Dumnezeu in Hristos, nu exista o contra imparatzie, ci aceste false cazemate shi imperii sunt creatziile bolnave ale celor ce-l urasc pe Dumnezeu, ce vor sa-shi dea importantza afirmand ca exista un echilibru intre bine shi rau, defapt nu exista decat binele, raul este o continua inventzie shi scorneala, este o forma de creere a durerii, shi mentzinere a ei, este potrivitnicia lui Dumnezeu... Iadul shi imperiile iadului am impresia ca n-au nimic deaface cu voia lui Dumnezeu, cu ce a creat el, altzii le-au creat, ingerii rai, sufletele rele capturate acolo shi puse la munca... dar el este lasat sa existe... iar creatorul v-a face alta creatzie la vremea ei, caci Parusia asta inseamna, vremea cand cei binecuvantatzi vor primi slava shi ceilaltzi rushinea shi plansul patimilor din locurile cele de afara...

Problema cea mare este ca desavarshirea sufleteasca este ceruta de Dumnezeu nu pentru a nu ajunge in iad, ci pentru a-l ridica pe om la petrecere in smerenie impreuna cu Dumnezeu, dar ingerii nedreptatzii (a falsei dreptatzi) au pus stapanire peste nedesavarshire, shi aceshtia inrobesc pe cei nedesavarshiti in numele lui Dumnezeu, ca shi cand asha ar fi randuit Dumnezeu.... dar El n-a randuit asha ceva, el eventual a lasat sa se intample in sensul ca deshi se ingrijeshte de fiecare suflet, totushi il lasa pe om sa aleaga, s-o patzeasca, iar daca acesta alege placerile iadului, ale firii dezumanizate shi impatimite, Dumnezeu nu-l opreshte pe om... iar dracii folosesc toate mijloacele pentru a cashtiga acest razboi, ca shtiind dinainte ca v-a fi invins poate ca ishi zice ca daca oricum va fi invins atunci macar sa traga in aceiashi stare de spurcaciune pe cat mai multzi, sa-i distruga pe catzi mai multzi din iubitzii lui Dumnezeu, ca daca l-a alungat din ceruri atunci sa tzina diavolul cu el in iad pe totzi ai lui Dumnezeu, pe cat mai multzi prin rapire shi cei care trebuiau sa fie in cer sa ajunga in iad cu diavolii shi sa se invetze ei toate, sa traiasca ca shi cum ar fi defapt in cer... deci aceste iaduri exista..... shi este intr-adeva sperantza ca Domnul sa ne scoata shi de acolo, daca ar cadea cineva pe nedrept, dar de ce sa ajungi acolo daca ai putea sa evitzi? de ce sa te arunci in mocirla iadului neascultand? ca daca nu ascultzi de Dumnezeu, atunci de ce te-ar mai scoate de acolo?, tot ca sa nu ascultzi? Ce garantzie oferi din moment ce nu te desavarsheshti, de ce sa plece urechea shi sa te aduca la liman? de ce sa te puna intr-un rai cand tu jinduieshti iadul, shi eshti asemenea celor ce acolo vietzuiesc? Ii pune in rai doar pe cei care se shi bucura de rai, de desavarshire, de Dumnezeu, pe cei care au in sufletul lor ascultarea shi shi-au cultivat desavarshirea... pentru vietzuirea veshnica in smerenie cu Hristos...

In iad nu ajungi decat fiindca esti de pe pamant demult acolo din punct de vedere sufletesc, ca nu shtii altceva decat sa faci multe pacate shi sa te bucuri de rau, ... deci trecerea nici nu o s-o simtzi...

Dar poate ca va fi mila multa shi cei mortzi vor invia shi ei, ca asta se spune la apocalipsa ca intai doar putzini vor invia, adica putzini vor fi ridicatzi din iad in rai... iar pe urma vor invia shi ceilaltzi... poate ca se refera ca sufletele vor fi readuse la credintza, la desavarshire shi la vietzuirea cu Dumnezeu.... dar poate ca multzi vor fi aruncatzi in iazul de foc ce arde cu pucioasa, ca vor fi descoperitzi ca slugi ale raului shi ale satanei, pentru ca au fost inchinatori de idoli shi mincinoshi, ca in cer nu va intra nimic necurat, deci zestrea pe care o vei avea daca ajungi in cer va fi durerea daca n-ai agonisit nici o fapta buna sau o dragoste cu respectarea poruncilor in toata viatza ta....

Scuze ca vorbesc prea mult din neshtiintza shi mai mult din banuieli... dar asha cumva o fi, adica este, nu-i exclus... asha ceva parca se poate intui ca ar fi...:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.10.2007, 14:41:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Si am uitat sa mai scriu ceva ,Dumnezeu respecta voia fiecaruia ,unii desi stiu ca exista iad ,continua sa bea ,sa faca rau ,etc. patima a pus multa stapinire pe ei.
Pai daca ei vor in iad ,Dumnezeu de ce i-ar scoate de acolo?
Si de patimi nu scapi prin vointa proprie ci cu numai prin Sf.Taine ale bisericii si multa rugaciune care are ca roade dragostea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.10.2007, 16:17:56
Dan-Virgil Dan-Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2006
Mesaje: 19
Implicit

DE acord cu vsovi, mi-a placut in schimb si mesajele anitei, parca sorb dintr-un pahar cu dragoste atunci cand le citesc. Eu tot mai mult cred in parerile mele, nu-mi "strofoc" mintea cum zici tu BMD, am vrut doar sa discut. Mersi mult de discutii, se pare ca fiecare ramane la parerea lui, m-ati ajutat mult sa-mi intaresc convingerea in ceea ce eu cred. D-zeu sa va binecuvanteze pe toti, si sa ajungem toti sa ne bucuram de harul Lui D-zeu, acum si pururea, amin. va salut, pa
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata lui Lazar Mia Mia Diverse Sarbatori 12 13.04.2014 06:18:13
Bogatul caruia i-a rodit tarina Rodica50 Intrebari utilizatori 0 21.11.2010 18:11:28
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05
pilda cu bogatul si saracul Lazar Dan-Virgil Din Noul Testament 5 22.10.2008 04:22:51