Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.09.2013, 16:16:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Abia astăzi am văzut mesajele... Nici nu știam că am fost subiect de discuție pe aici. :)
Delia, vă mulțumesc mult, din toată inima, pentru aceste cuvinte atât de frumoase pe care le-ați scris despre mine, mi-ați umplut sufletul de bucurie!
Dumnezeu cu dvs!!!
Mai exact, doamna Sophia se referea la acest topic deschis de mine:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15611
Acum, dvs considerați că am exagerat?
Intenția mea a fost strict aceea de a condamna acest păcat strigător la Cer (căci nici un cuvânt, oricât de ferm, nu este de ajuns pentru a condamna josnicia crimei de a ucide copiii chiar înainte de a se naște), iar nicidecum vreo persoană.
Dumnezeu să fie cu noi toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.09.2013, 22:22:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
... doamna Sophia
Sophia (Σοφíα, Greek for "wisdom") is a central idea in Hellenistic philosophy and religion, Platonism, Gnosticism, Orthodox Christianity, Esoteric Christianity...
Deci, nu e vorba despre o doamna, ci de un ID. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.09.2013, 22:35:33
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana Vezi mesajul
[color=green]este necesar sa se umble cu tavita in Biserica in timpul Liturghiei? intr-o secunda toata lumea este in genunchi si se roaga, iar apoi toti se cauta prin haine, buzunare, femeile in genti si portofele si toata lumea face zgomot, se mai aud si niste bani marunti care cad pe jos...este destul de enervant pentru ca se duce toata pacea interioara de dupa rugaciune si nimeni nu se mai concentreaza acolo unde trebuie; intrebarea mea este de ce se practica acest lucru? nu sunt suficiente casutele puse langa icoane, unde pune fiecare cat crede de cuvinta?[/color]
Dureaza un minut sa scoti banii si sa ii pui in tavita, in rest te poti concentra foarte bine, banii trebuie sa ii ai pregatiti dinainte in buzunar ca sa nu te foiesti prea mult si sa deranjezi oamenii.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.01.2014, 20:58:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Dureaza un minut sa scoti banii si sa ii pui in tavita, in rest te poti concentra foarte bine, banii trebuie sa ii ai pregatiti dinainte in buzunar ca sa nu te foiesti prea mult si sa deranjezi oamenii.
Si totusi cred ca nu se cade in timpul Sfintei Liturghii...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.06.2014, 06:12:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana Vezi mesajul
este necesar sa se umble cu tavita in Biserica in timpul Liturghiei? [...] intrebarea mea este de ce se practica acest lucru? nu sunt suficiente casutele puse langa icoane, unde pune fiecare cat crede de cuvinta?
Eu una n-am văzut pe nimeni să pună bani în căsuțele acelea, sunt mai mult de decor.

Se practică pentru că omul greu mai dă din buzunar, dar dacă e chiar în sfânta biserică și i se cere explicit poate se îndură mai ușor.

"Umblatul cu tăvița" se face cu binecuvântare din Sf. Altar și are loc când slujba este spre sfârșit, din ceea ce am observat;
și fiecare are bani pregătiți dinainte pentru asta, la noi cel puțin nu e deloc foială în biserică în momentul cu pricina.

Am mai observat și că nu se strâng sume mari cu ocazia asta. Vezi bancnote de 1$ mai mult, rareori de $10 sau de $20
Sunt unii care poate îi vezi că nu dau nimic, dar știu că sprijină material biserica și semnează cecuri grase. :)

Last edited by mirela.t; 22.06.2014 at 06:22:19.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.06.2014, 19:10:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Am mai observat și că nu se strâng sume mari cu ocazia asta. Vezi bancnote de 1$ mai mult, rareori de $10 sau de $20
Sunt unii care poate îi vezi că nu dau nimic, dar știu că sprijină material biserica și semnează cecuri grase. :)

La catehezele pentru familii, am invatat cateva lucruri:
-banii pusi in tavita (alternativ: in cutii) nu trebuie considerati de familii ca efectuare a Poruncii a Cincea a Bisericii (=simbria, zeciuiala, adica porunca ce se refera la sprijinul material al laicilor fata de Biserica)
-tavita (cutia) este optionala, din "preaplinul inimii", pe cand Porunca a Cincea este porunca, adica materie grava. E musai.
-prin urmare, o familie care, calculandu-si bugetul, are de dat 300 de dolari, nu inseamna ca, daca a pus 50 in tavita, mai are de dat doar 250 pana la sfarsitul anului.
-banii din tavita ("cheta") sunt, adesea, pentru sarcini punctuale si nu se fac venit la Bugetul Parohial. Destinatia extra-bugetara a chetei si cutiilor se anunta prin viu grai sau inscris. De exemplu: (in cazul tavitei) preotul spune la Calendar: "cheta din Duminica asta este pentru cei trei misionari romani din Kenya si pentru misiunea lor". Ori "pentru seminarul diecezan". Sau (in cazul cutiei) scrie: "pentru saraci" ori "pentru refacerea mozaicului".

Astfel, intrarile la Bugetul Parohial Anual sunt: contributiile (simbriile) platite anual de credinciosi (Porunca a Cincea) plus salariul preotului si, daca exista, al ajutorului sau, plus veniturile de la pangar, plus (daca exista) taxele pentru slujbe extraparohiale (casatorii, mai ales), plus donatii speciale daca exista, plus venituri din revista parohiei (daca exista). Cam astea sunt.
Dar NU tavita. NICI eventuale venituri rezultate din actiuni punctuale ale Asociatiilor care au sprijinul Bisericii (de exemplu: cercetasi, diverse confraternitati sau consororitati laice, etc). Acestea pot organiza, de exemplu, vanzare de prajiturele facute acasa la iesirea din parohie. Sau "cafeluta parohiala". Ori alte actiuni care nu implica circulatie de bani, ci de marfuri (schimb de haine pentru copii). Toate acestea nu intereseaza (de regula) Bugetul Parohial.

Toate acestea le stiu si fiindca am fost, cativa anisori, membru in Consiliul Parohial. Uneori, "tavita" ajunge si la Buget, si anume cand executia bugetara depaseste proiectul de buget. Florile pentru altar se pot scumpi, parohia poate pierde dreptul la un paracliser indemnizat de la stat, credinciosii, din cauza crizei, pot diminua contributia anuala si pot aparea muuulte alte situatii care tensioneaza Bugetul. Cand preotul nu anunta nimic despre vreo destinatie speciala a tavitei, stim ca ea ajunge la Buget. O alta metoda (care duce in final la acelasi lucru) este sa se constate ca banii bugetari nu ajung pentru o anumita directie si atunci se face o cheta pentru asta. De exemplu, daca se scumpesc florile peste ce s-a prevazut, se anunta "cheta de Duminica asta este pentru florile de la Altar".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.06.2014 at 19:20:13.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 22.06.2014, 19:39:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Desigur, toate cele povestite de domnul doctor NU se referă la vreo B.O.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #88  
Vechi 22.06.2014, 19:49:29
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile câte bordeie, atâtea obiceie

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-prin urmare, o familie care, calculandu-si bugetul, are de dat 300 de dolari, nu inseamna ca, daca a pus 50 in tavita, mai are de dat doar 250 pana la sfarsitul anului.
Ba la noi chiar asta înseamnă. Când se face pledge la începutul anului - și spui că vei da o anume sumă de bani pâna la sfârșitul anului - biserica pregătește pentru fiecare o cutie cu niște plicuri inscripționate pentru fiecare săptămână. Și pe care va trebui să le pui în "tăviță" (la noi sunt coșulețe) atunci când se face colecta, spre sfârșitul Sf. Liturghii. De aceea, pe lângă alți bani nenominali, în coșuleț se mai strâng și aceste plicuri.

Citat:
-banii din tavita ("cheta") sunt, adesea, pentru sarcini punctuale si nu se fac venit la Bugetul Parohial.
Ahh, dar mai sunt și colecte speciale, astea sunt anunțate chiar la încheierea Sf. Liturghii, și după închinăciunea și binecuvântarea finală, fiecare pune ceva acolo în coș, la sfârșit de tot, după cum consideră.

Și mai sunt și donațiile prin paypal, sau credit card - care se acceptă pe site-ul de internet.
Una peste alta, ne străduim să donăm bisericii acel 4% din venitul brut, care este recomandat.

Last edited by mirela.t; 22.06.2014 at 19:52:14.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 22.06.2014, 22:46:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Una peste alta, ne străduim să donăm bisericii acel 4% din venitul brut, care este recomandat.
Mult, mult! La noi (adica in Arhidieceza de Bucuresti) este de 1 la suta din brut. Dar nu e recomandat. E obligatoriu.
Numai daca cineva nu poate plati (ca nu are de unde) trebuie sa-i spuna preotului si va primi munca in folosul parohial.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #90  
Vechi 23.06.2014, 03:04:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mult, mult! La noi (adica in Arhidieceza de Bucuresti) este de 1 la suta din brut. Dar nu e recomandat. E obligatoriu.
Numai daca cineva nu poate plati (ca nu are de unde) trebuie sa-i spuna preotului si va primi munca in folosul parohial.
Da, 4% e mult. De asta nici nu fac pledge pentru suma asta, ci doar ptr cca 1% ca să fiu sigură că o pot plăti.
Oricum, la noi 600 dolari/an e suma minimă acceptată ptr basic membership.
Mai bine să dăm mai mult decât promitem, decât să promitem și să nu ne ținem de cuvânt -
mi s-a întâmplat și asta într-un an și de atunci m-am învățat minte. :)

PS: asta e la biserica americană.
La cea românească, membria e doar de $120/an/pers - dar se plătește separat și nu are a face cu "tăvița".
O altă diferență ar fi că la americani nu se dau bani la altar, odată cu pomelnicul; pe când la români, da.

Last edited by mirela.t; 23.06.2014 at 03:13:41.
Reply With Quote
Răspunde