Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.05.2009, 12:12:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
In aceeasi perioada de timp,1000 de ani,eu am inceput cu un spor de 2 oameni
Ce grupa de singe aveau Adam si Eva?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.05.2009, 12:28:47
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
[...]
Boom-ul din ultimele cateva mii de ani a avut loc deoarece omul a reusit sa-si creasca speranta de viata si confortul. Intr-o lume "normala", in care nu s-ar fi descoperit antibioticele, medicina, ingineria, tehnologia, incalzirea centralizata, betonul etc. oamenii ar fi cazut literalmente ca mustele cand le dai cu fum pe la nas.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.05.2009, 12:40:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce grupa de singe aveau Adam si Eva?
Probabil ca 0, din moment ce e universal donoare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.05.2009, 13:11:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Probabil ca 0, din moment ce e universal donoare.
Si intrebarea evidenta: cum au aparut oamenii cu A si B?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.05.2009, 13:30:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si intrebarea evidenta: cum au aparut oamenii cu A si B?
Daca Il incluzi pe Dumnezeu in ecuatie, raspunsul e simplu. Daca Il excluzi, atunci intrebarea nu mai are sens.

Mergand pe prima varianta, El a despartit sangele in grupe. Si oamenii in rase si pamantul in tari si a facut sa apara limbile diferite samd. A fost voia Lui sa fie asa si asa a fost.

PS: Dumnezeu a continuat actul creatiei si in "ziua" a saptea, si acum, in "ziua" a opta in care suntem astazi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.05.2009, 13:47:00
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca Il incluzi pe Dumnezeu in ecuatie, raspunsul e simplu. Daca Il excluzi, atunci intrebarea nu mai are sens.

Mergand pe prima varianta, El a despartit sangele in grupe. Si oamenii in rase si pamantul in tari si a facut sa apara limbile diferite samd. A fost voia Lui sa fie asa si asa a fost.

PS: Dumnezeu a continuat actul creatiei si in "ziua" a saptea, si acum, in "ziua" a opta in care suntem astazi.
Desigur, daca il incluzi, raspunsurile sint evidente :)
Asta este creationismul si ID.

Dar, din cite am inteles, creationismul si ID resping ideea evolutiei, inclusiv a celei "ajutata" de Dzeu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.05.2009, 14:10:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Desigur, daca il incluzi, raspunsurile sint evidente :)

Dar, din cite am inteles, creationismul si ID resping ideea evolutiei, inclusiv a celei "ajutata" de Dzeu.
Ai inteles gresit, topcat, pentru ID. Dimpotriva este o teorie care accepta evolutionismul si il considera un desingn inteligent al creatiei. Se opune ideii hazardului in evolutia speciei.
cat despre ceationism, da, incearca sa dovedeasca cu metode stiintifica ca lumea a fost creata si nu a aparut rin evolutie, nici chiar inteligent teleghidata.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.05.2009, 14:22:52
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Desigur, daca il incluzi, raspunsurile sint evidente :)
Asta este creationismul si ID.

Dar, din cite am inteles, creationismul si ID resping ideea evolutiei, inclusiv a celei "ajutata" de Dzeu.
Creationismul si ID sunt unul si acelasi lucru. Creationismul a fost dintotdeauna. Mai tarziu, cand a fost interzis in scolile americane pe motiv ca e propaganda religioasa si nimic mai mult, a fost impachetat in alt ambalaj si numit "design inteligent". Au incercat sa-l promoveze ca teorie stiintifica si astfel sa-l bage iarasi in scoli. Si de data asta a fost interzis, pe acelasi motiv ca prima oara.

Asadar "DI" este ceva tipic american.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.05.2009, 12:16:34
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Pun aici lista pe care am promis-o,cu oamenii de stiinta care sint impotriva darwinismului,in jur de 700 :

http://74.125.155.132/search?q=cache...ang_en|lang_ro

Sint multi biologi ( mai multi de 10 ) ,pe la diferite universitati,in diferite tari,las la " placerea" evolutionistior atei si ecu sa-i depisteze.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.05.2009, 12:23:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Pun aici lista pe care am promis-o,cu oamenii de stiinta care sint impotriva darwinismului,in jur de 700 :

http://74.125.155.132/search?q=cache...ang_en|lang_ro

Sint multi biologi ( mai multi de 10 ) ,pe la diferite universitati,in diferite tari,las la " placerea" evolutionistior atei si ecu sa-i depisteze.
A fi sceptic este una dintre laturile omului de stiinta. Stiinta se bazeaza pe scepticism.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creationism-Stiintific Tudor Resurse ortodoxe on-line 17 10.11.2012 13:24:16
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Richard Dawkins bubulyna Generalitati 79 11.06.2010 10:30:44
george becali alexandra28again Generalitati 130 01.06.2010 00:30:00