Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.05.2009, 18:01:30
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veronika Vezi mesajul
Eu cred ca e bine totusi sa intram, sa cunoastem si sa invatam. Eu am sa mai intru.
Atata timp cat gasesti cunoastere undeva, e mereu bine sa intri acolo. Eu ti-am spus doar parerea mea, anume ca pe acel site nu se face un trafic adevarat de cunoastere, tocmai de aceea nu merita atentia ta si a altora.

Intrebari avem cu totii si vrem sa gasim raspunsuri la ele, doar ca empower.ro nu pare sa ofere ceva de genul asta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.05.2009, 18:02:44
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@topcat & AlinB: ati deviat un subiect interesant. Chiar nu mai aveti threaduri pe care sa va exprimati in voie?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.05.2009, 18:50:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
@topcat & AlinB: ati deviat un subiect interesant. Chiar nu mai aveti threaduri pe care sa va exprimati in voie?
Asa e, am sa deschid un nou topic.
Chestia este ca nu poti combate un rau cu un alt rau, la fel de mare, chiar daca e unul mai putin evident.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.05.2009, 21:28:35
veronika veronika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 22
Implicit

Si religiosii astia care evita orice dezbatere de idei deschisa am ce am cu ei. Uitati-va la forumul de pe Spiritus de exemplu www.spiritus.ro/FORUM/subiecte.htm . Ei nu te baga pur si simplu in seama si te evita pur si simplu daca tu nu vi la ei cu altceva decât cu linguseli. Am corespondat cu Razvan Alexandru Petre de pe Spiritus și cu Ionut Ciurea sau Marius Stan de pe Empower si ei evita pur si simplu sa dezbata deschis idei cu tine! Daca vad ca incerci o data sau de doua ori să dezbați vreo idee ei te ignora total. Tu ori îi respecti pe ei drept dumnezei ori te ignora total.

Ei vin cu niste predici lungi in care nimeni nu are voie sa ii intrerupa si daca vi la ei cu altceva decat linguseli totul este inscenat in asa fel incat tu sa cazi in ridicol cu negativitatea ta obraznica.

Pentru asta ei pun foarte mult accent pe "Identitate" si pe modul in care "trebuie" raspuns la intrebarea "Cine sunt eu?". Astfel daca tu nu iti raspunzi la intrebarea "Cine sunt eu?" dupa regulile lor, vei deveni un "ciudat" care va cadea in ridicol înaintea celorlalți religiosi.

Problema e daca nu Dumnezeu este mare, ci religia ii convinge pe oameni de fapt sa se injoseasca ei singuri. Liderul religios nu isi impune el superioritatea ci doar vine cu poezii prin care sa te convinga ca tu singur sa te injosesti intr-o mainiera asa de subtila incat nici sa nu iti dai seama ca ai luat aceasta decizie si se folosesc foarte mult de frica ta de a nu parea "un ciudat" printre ei.

Dar ma intreb oare ei cum de nu parca nu cad in ridicol si nu par ei niste ciudati? Foarte simplu! Ei lasa impresia ca se izoleaza si ca "ascund" ceva, niste "secrete mari" pe care daca tu vrei sa le descoperi, atunci va trebui sa le accepti metodele lor de a ti le "arata". Smecheria acelor metode e ca ele ii fac pe toti sa para niste "adepti convinsi" si toti astfel se vad intre ei ca ar parea niste "adepti convinsi" si asta face sa para credibil si "dovedit" tot ce fac ei acolo, dar de fapt ei se mint intre ei fara sa fie constienti de asta. Daca nu accepti sa te "comporți" cum vor ei, atunci inseamna ca nu vrei sa "descoperi" nimic, nici nu poti sa "descoperi" nimic si deci esti un batjocoritor negativist si ciudat care cade singur in ridicol si deci care nu trebuie luat in seama.

De asta eu zic ca nu ideile religioase sunt problema ci metodele lor. Ideile lor trebuiesc scoase spre dezbatere pentru ca sa vada toata lumea cine e de fapt "ciudatul" care cade singur in ridicol.

Acest tip de religiosi de fapt au acceptat niste metode si nu niste idei sau principii. Daca îi vei lua la întrebari vei observa ca ei de fapt nici nu prea au idei. Ei pare ca au idei, dar de fapt sunt doar niste poezii amestecate cu povești pe care tu cica nu trebuie sa le intrerupi.

Oricum, ideea e ca manipularea lor se bazeaza pe o combinatie dintre impunerea unui cod de maniere anume si puterea exemplului. Codul ala de maniere ar fi "calea" catre descoperirea "misterelor" pe care le "au" ei "ascunse", iar daca tu respingi acel cod de maniere asta va face sa para ca tu de fapt nu vrei si mai ales nu esti "capabil" de a "descoperi" nimic.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2009, 21:54:09
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce cauti totusi sa discuti cu ei? Crezi ca o sa-ti foloseasca la ceva? Ma gandesc uneori ca chiar citind tampeniile lor ajungi sa te otravesti putin, te contaminezi fara sa bagi de seama cand ti se intampla asta. Si eu ii cunosc pe acei indivizi, pe unul dintre ei (primul amintit de tine) chiar personal, mi-a fost coleg. Un tip insipid, e tot ce pot spune despre el! Si in cativa ani si-a construit o intreaga retea de prostit credulii. Stii cat costa niste cursuri de formare in NLP sau in coaching? Sume incredibile! incredibile! cateva mii de euro pentru 20 de cursuri in urma carora obtii o diploma prin care esti certificat sa predai altora prostiile invatate acolo. Si la noi inca nu are atata anvergura fenomenul. In State de exemplu e unul Anthony Robbins care a ajuns la sume de 10.000 $ pentru un astfel de curs de formare....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2009, 22:34:47
veronika veronika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela77 Vezi mesajul
Draga Veronika, ai scris foarte frumos si ai ambalat substanta in mesajele tale. Mie personal mi-a facut placere sa le citesc. Am frecventat si eu candva grupuri de discutie si forumuri de genul asta, scriam la damaideparte.ro (era un forum asemanator cu Empower). De fapt am studiat NLP, analiza tranzactionala si multe altele cautand Necuprinsul cu ajutorul acestor instrumente care la vremea aceea mi se pareau divine.
Nu ai cum sa ii faci sa inteleaga ceva, este imposibil, iti spun din postura celui in cunostinta de cauza. In acea perioada daca ar fi venit cineva sa-mi vorbeasca despre biserica m-as fi tavalit pe jos de ras si cu siguranta as fi gasit o replica aroganta si plina de dispret cu care sa-i inchid gura. Si garantez ca as fi fost plina de satisfactie convinsa ca am dreptate si ca ortodocsii sunt niste habotnici cu ochelari de cal prinsi in capcana mintii lor inguste. Iertate sa-mi fie aceste ganduri dar ele mi-au apartinut cu adevarat.
In fond si acolo pe acel blog se intampla ca si aici, vine cineva din exterior si nu este acceptat, i se inchide usa in nas scurt.
Eu cand m-am intors la ortodoxie am rupt toate legaturile care ma tineau conectata la acea lume, am inchis conturile de mail, am sters listele de cunostinte si prieteni din agenda de telefon. M-am rupt cu totul asumandu-mi toate riscurile, singurii care au fost martorii schimbarii mele fiind cei din familia mea. Chiar si lor le-a fost greu sa inteleaga cum poti fi ani de zile intr-un fel si apoi dintr-o data sa te schimbi cu 180 de grade. Bag seama ca Dumnezeu a urlat la mine de l-am auzit din fundul prapastiei in care eram. Acum vad lucrurile ca un om intreg la cap, sanatos. Abia acum inteleg ce e aia sanatate mintala.
Asadar nu te astepta ca oamenii aia sa percuteze la mesajele cu miez ortodox, duhul care stapaneste acceasta lume le va intuneca mintea si mai rau. Ma gandesc ca Dumnezeu daca vrea ii scoate de acolo rand pe rand, numai sa strige la ei....
Multumesc pentru compliment!
Cu ei am incercat am cat mai mare densitate de idei si de argumente in ceea ce spun. Cred că am reusit sa ii pun pe ganduri pentru ca mi-am schimbat identitatea de 3 ori pentru ca mi se interzicea sa postez comentarii din start. Eu am mai insistat insa si mi-am schimbat identitatea de 3 ori doar pentru ca sa le pot scrie si sa ii pot lua la scuturat pentru ca stiu ca nimeni n-ar face asta si ca ei nu ar fi capabili sa gaseasca o explicatie logica pentru asa ceva. Mi s-au parut foarte infumurati in ignoranta lor, iar cu insistenta mea am incercat sa le arăt ca totusi ei nu sunt capabili sa prevada niciun viitor si nici sa controleze pe toti oamenii cu ochii inchisi asa cum cred ei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.05.2009, 22:40:26
veronika veronika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela77 Vezi mesajul
De ce cauti totusi sa discuti cu ei? Crezi ca o sa-ti foloseasca la ceva? Ma gandesc uneori ca chiar citind tampeniile lor ajungi sa te otravesti putin, te contaminezi fara sa bagi de seama cand ti se intampla asta. Si eu ii cunosc pe acei indivizi, pe unul dintre ei (primul amintit de tine) chiar personal, mi-a fost coleg. Un tip insipid, e tot ce pot spune despre el! Si in cativa ani si-a construit o intreaga retea de prostit credulii. Stii cat costa niste cursuri de formare in NLP sau in coaching? Sume incredibile! incredibile! cateva mii de euro pentru 20 de cursuri in urma carora obtii o diploma prin care esti certificat sa predai altora prostiile invatate acolo. Si la noi inca nu are atata anvergura fenomenul. In State de exemplu e unul Anthony Robbins care a ajuns la sume de 10.000 $ pentru un astfel de curs de formare....
Le stiu pe astea. Dar insistenta asta fara niciun rost si fara nicio speranta mie chiar mi se pare amuzanta! Persoana in cauza se va astepta sa renunti, pentru o vreme va fi sigura de asta! Cand de fapt Poc!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.05.2009, 23:19:35
veronika veronika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 22
Implicit

Ei au si lucruri corecte acolo. Problema lor din punctul meu de vedere e ca ei conceptualizeaza omul singur ca si cum problemele lui ar fi numai ale lui si calitatile lui ar fi numai ale lui. Ei analizeaza omul la fel cum se analizeaza o substanta chimica oarecare la eprubeta.

Eu cred că modul corect de gandire e ca daca vrei sa poti sa schimbi ceva la o persoana, tu va mai trebui sa schimbi si altceva si la alte persoane pentru ca sa poti schimba ceva la o persoana. Nu poti discuta numai despre o persoana fara sa discuti si despre alte persoane. Tu ca angajator de exemplu, cand angajezi un membru al unei familii tu de fapt angajezi intreaga familie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.05.2009, 14:41:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sint de acord cu pedepsele, nu sint de acord cu pedeapsa cu moartea.
Care va sa zica asta e argumentul final? Nu esti de acord cu pedeapsa cu moartea instituita de Dumnezeu intr-un anumit context al VT pentru ca ..tu nu esti de acord cu pedepasa cu moartea.

Ce sa zic, straluctitor reper obiectiv pentru a judeca pe Dumnezeu.

Citat:
A, a schimbat legea intre timp? N-am stiut.
Dpdv legal "n-am stiut" nu e o scuza.

Citat:
As vrea sa stiu, ca sa nu discutam degeaba, daca legile din Exod apartin de legea veche sau de cea noua. Si cine a hotarit ca unele sint vechi si altele noi.
Am vazut ca ai deschis topic pe problema asta am sa-ti raspund acolo cand o sa am timp.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.05.2009, 00:50:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veronika Vezi mesajul
Ei au si lucruri corecte acolo. Problema lor din punctul meu de vedere e ca ei conceptualizeaza omul singur ca si cum problemele lui ar fi numai ale lui si calitatile lui ar fi numai ale lui. Ei analizeaza omul la fel cum se analizeaza o substanta chimica oarecare la eprubeta.
Tu de fapt ce urmaresti prin discutiile astea cu ei? Adica vreau sa spun, tocmai cu ei?


Citat:
Eu cred că modul corect de gandire e ca daca vrei sa poti sa schimbi ceva la o persoana, tu va mai trebui sa schimbi si altceva si la alte persoane pentru ca sa poti schimba ceva la o persoana. Nu poti discuta numai despre o persoana fara sa discuti si despre alte persoane. Tu ca angajator de exemplu, cand angajezi un membru al unei familii tu de fapt angajezi intreaga familie.
Nu prea sunt de acord. Contextul reprezinta anumite circumstante care pot fi favorabile sau defavorabile dar pana la urma problemele personale sunt personale chiar daca se refera la relatiile cu cei din jur.

Pe cei din jur nu poti sa-i schimbi prea usor (mai ales cand tu insuti ai dificultati in directia asta) dar cu tine insuti poti face mult mai mult. Cu abordarea corecta, desigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Ce carti recomandam celor ce "cauta"? VladCat Generalitati 31 21.08.2010 17:40:58
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Lamuriri la "Ectenia celor chemati" sophia Sfanta Liturghie 15 01.11.2009 21:05:33