Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2006, 13:59:49
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Ce ziceti de aceasta confuzie, care am avuta-o pana nu demult si apoi ea s-a complicat ca in final sa nu mai intzeleg nimic fiind complet debusolat... adica:

Citisem acum 14-15 ani din apocalipsa dintr-o biblie de mana scrisa pe o parte in romaneste, pe cealalta in evreieste, dar nu stiam limba respectiva, si atunci intzelesesem ca in apocalipsa s-a aratat Domnul Iisus in Duhul sfantului Ioan Apostolul, si a ramas asha, ca pe urma sa intzeleg altadata ca defapt i se aratase un inger al Domnului, ce vorbea despre Dumnezeu Tatal si despre Iisus, apoi am vazut ca este vorba despre Ioan Teologul, si am crezut ca Apocalipsa este scrisa de el, acesta fiind diferit de Apostolul Ioan, ca acum sa vad pe site ca Sf. Ap. Ioan defapt avusese respectiva revelatzie, si citesc din nou, doar pagina cu pricina sa nu patzesc ceva, si iarasi lucrurile mi s-au complicat si mai mult deoarece cartea respectiva ce este a sfantului Ioan Teologul, probabil marturisita in Duhul de un inger a lui Iisus, scrie despre sfantul Ioan Apostolul si ce i s-a dat sa vada acestuia, cand a fost exilat pe respectiva insula, asa fel incat eu nu mai pot sti cine si cum a zis ce a zis atunci si mai departe pana a ajuns la sfantul Ioan Teologul... si cine a scris aceasta revelatzie a lucrurilor viitoare, dar este clar ca au ajuns cumva prin intermediul si al ingerilor eventual in final la Ioan Teologul care, daca este autorul cartzii Apocaliptice inseamna ca a primit si el cumva respectivele lucruri sa le scrie, sau ingerul care i-a cerut sa scrie era chiar sf Ioan Apostolul, sau un alt inger trimis lui, nu-mi dau seama, deci lucrurile pana la condeiul sfantului Ioan Teologul se pierd catre Dumnezu... deci am scris acest post deoarece in altloc cred ca zisesem aberant ca apocalipsa este dupa sf Ioan Teologul, cand mai degraba este dupa sfantul Ap Ioan, desi este si dupa sf Ioan Teologul... si mai jos un citat de pe site:

Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul:
"Ioan trimite urari de bine la sapte Biserici. In Patmos are cereasca aratare. El vede pe Fiul Omului intre sapte sfesnice, avand in mana dreapta sapte stele.
1. Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca sa arate robilor Sai cele ce trebuie sa se petreaca in curand, iar El, prin trimiterea ingerului Sau, a destainuit-o robului Sau Ioan,
2. Care a marturisit cuvantul lui Dumnezeu si marturia lui Iisus Hristos, cate a vazut.
3. Fericit este cel ce citeste si cei ce asculta cuvintele proorociei si pastreaza cele scrise in aceasta! Caci vremea este aproape.
4. Ioan, celor sapte Biserici, care sunt in Asia: Har voua si pace de la Cel ce este si Cel ce era si Cel ce vine si de la cele sapte duhuri, care sunt inaintea scaunului Lui,
5. Si de la Iisus Hristos, Martorul cel credincios, Cel intai nascut din morti, si Domnul imparatilor pamantului. Lui, Care ne iubeste si ne-a dezlegat pe noi din pacatele noastre, prin sangele Sau,
6. Si ne-a facut pe noi imparatie, preoti ai lui Dumnezeu si Tatal Sau, Lui fie slava si puterea, in vecii vecilor. Amin!
7. Iata, El vine cu norii si orice ochi Il va vedea si-L vor vedea si cei ce L-au impuns si se vor jeli, din pricina Lui, toate semintiile pamantului. Asa. Amin.
8. Eu sunt Alfa si Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era si Cel ce vine, Atottiitorul.
9. Eu Ioan, fratele vostru si impreuna cu voi partas la suferinta si la imparatia si la rabdarea in Iisus, fost-a in insula ce se cheama Patmos, pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia lui Iisus.
................................................
"
si aceasta dintr-un articol de pe site:Activitatea Apostolilor in lumea pagana
"Exilul sau pe insula Patmos din Manea Egee, in anul 96 este confirmat de Apocalipsa (I, 9)."

banuiesc ca este vorba despre Marea Egee si nu despre manele... o greshala gramaticala ...
dar nestiind cum stau lucrurile defapt nici nu puteam lasa un fals si anume ca sf Ioan Teologul a avut revelatzia cand e clar ca este vorba in ea despre sf Apostol Ioan ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2006, 10:56:04
tsm80 tsm80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

Sfantul Ioan Teologul ESTE Sfantul Apostol Ioan (unul din cei 12 apostoli). Sunt una si aceeasi persoana, doar cu 2 nume diferite. De aici probabil si confuzia ta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2006, 16:28:07
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Intr-adevar, desi nu am crezut ca este asha, am cautat si asha am gasit in cateva site-uri ca numele complet este Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan Teologul, fost ucenic atat a sfantului Ioan Botezatorul cat si a Domnului Iisus, Domnul nostru,... desi totusi eu inca n-am gasit de unde i se trage denumirea de Teologul... sa fie vorba ca este promotorul stiintzelor Teologice ale Noului Testament?... si imi cer iertare, pentru nebuloasa... Stiam doar de Apocalipsa dupa Ioan, si Evanghelia dupa Ioan, subantzelegandu-se ca este vorba de Sf. Ap. Ioan, ca apoi sa ma ratacesc... dar bine ca unii stiu mai bine... si probabil aceasta noua denumire moderna i-a fost conferita, in semn de recunostiintza... devenind "Patron" al Universitatilor moderne Teologice... altfel nu-mi explic...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2006, 16:31:12
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Fiind bine dispus ca mi s-a clarificat problema, dar si fiindca ce am postat deasupra despre apocalipsa e prea singur pe acest topic si desi bataia de cap m-a cam si durut... completez cu cateva citate, (nu stiu restul contzinuturilor fiind doar crestin-laic, dar astea mi se parea ca ash vrea sa le postez cu copy/paste in continuare, (dupa o cautare foarte grabita si foarte scurta pe site la Noul Testament de la Biblia sau Sfanta Scriptura)) :

A Doua Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Petru
"[3]...precum v-a scris si iubitul nostru frate Pavel dupa intelepciunea data lui,
16. Cum vorbeste despre acestea, in toate epistolele sale, in care sunt unele lucruri cu anevoie de inteles, pe care cei nestiutori si neintariti le rastalmacesc, ca si pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
17. Deci voi, iubitilor, cunoscand acestea de mai inainte, paziti-va, ..."
Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov
"[4]8. Fiti, dar, si voi indelung-rabdatori, intariti inimile voastre, caci venirea Domnului s-a apropiat.
9. Nu va plangeti, fratilor, unul impotriva celuilalt, ca sa nu fiti judecati; iata judecatorul sta inaintea usilor.
[5]19. Fratii mei, daca vreunul va rataci de la adevar si-l va intoarce cineva,
20. Sa stie ca cel ce a intors pe pacatos de la ratacirea caii lui isi va mantui sufletul din moarte si va acoperi multime de pacate"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2006, 04:40:33
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Poate sa-mi spuna cineva de ce in apocalipsa scrie ca singele sfitilor mucenici cer razbunare (cind vei razbuna Doamne singele nostru , sau asa ceva ) ,daca Iisus s-a rugat pe cruce "Doamne iartale lor.." .si apoi cum sa ceri razbunare daca ai ajuns in rai ?
Ma gindesc ca "singele" are un inteles mult mai adinc decit stim noi .Trebuie sa fie o taina . Cind s-a rastignit Iisus s-a strigat din popor "singele Lui asupra noastra si a copiilor nostri" .Sint lucruri pe care nu le inteleg .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2007, 21:07:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca in Noul Testament scrie: A Mea este razbunarea!

Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise
Cap. 32

35. A Mea este răzbunarea și răsplătirea când se va poticni piciorul lor; că aproape este ziua pieirii lor și curând vor veni cele gătite pentru ei.


--------------------------------------------------------------------------------
Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 10

30. Căci cunoaștem pe Cel ce a zis: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti". Și iarăși: "Domnul va judeca pe poporul Său".


--------------------------------------------------------------------------------
Iezechiel
Cap. 25

14. Răzbunarea Mea împotriva Edomului o voi săvârși prin mâna poporului Meu Israel; el va lucra în Edom după mânia Mea și după urgia Mea și vor ști Edomiții ce este răzbunarea Mea", zice Domnul Dumnezeu.


--------------------------------------------------------------------------------
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 12

19. Nu vă răzbunați singuri, iubiților, ci lăsați loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul".


--------------------------------------------------------------------------------

Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2007, 22:10:04
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Pentru ca Dumnezeu este Dreptul Judecator. Conform traditiei, prin smerenia mucenicilor care au indurat pana la moarte purtarea crucii, se aprind taciuni aprinsi pe capul "vrajmasilor". Asta inseamna nu neaparat al persecutorilor cat al celor slujiti de persecutori, pe scurt satanei. Orice crima este un pacat strigator la cer. Aceasta spune ceea ce ai zis tu. Ce se intampla cu slujitorii satanei nu stim dar prin moartea mucenicilor satana va da socoteala. Asta la sfarsit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Anna Generalitati 16 07.11.2017 18:43:07
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 16:07:36
Apocalipsa Anna Despre Sfanta Scriptura 13 09.01.2010 12:46:25
Apocalipsa gavriil Din Noul Testament 75 23.10.2009 17:05:27
Apocalipsa IonutS Din Noul Testament 54 01.08.2009 12:05:58