Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.11.2009, 00:00:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Anaana, dar de ce te framanta pe tine asa de tare chestiunea asta?
Ideea este ca da, preotii divortati pot sa slujeasca daca au dezlegare de la episcopul locului, si in general se da. Daca el nu a fost vinovat de divort, daca nevasta l-a lasat pentru altul ca s-a saturat sa fie preoteasa, ce sa faca? Nimeni nu cred ca vrea sa fie pus in postura de divortat, mai ales preot fiind, deci...sa nu judecam, ca se poate intampla oricui.
Am inteles ca se cearta doi preoti la voi la biserica, unul din ei e divortat?
Sa stii ca nu e bine sa ai de a face in situatiile astea, sa barfesti, etc. Cum spunea geo, oamenii nu au ce sa intervina, trebuie chemat urgent protopopul ca sa vada care este problema.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.11.2009, 10:11:43
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Anaana, dar de ce te framanta pe tine asa de tare chestiunea asta?
Ideea este ca da, preotii divortati pot sa slujeasca daca au dezlegare de la episcopul locului, si in general se da. Daca el nu a fost vinovat de divort, daca nevasta l-a lasat pentru altul ca s-a saturat sa fie preoteasa, ce sa faca? Nimeni nu cred ca vrea sa fie pus in postura de divortat, mai ales preot fiind, deci...sa nu judecam, ca se poate intampla oricui.
Am inteles ca se cearta doi preoti la voi la biserica, unul din ei e divortat?
Sa stii ca nu e bine sa ai de a face in situatiile astea, sa barfesti, etc. Cum spunea geo, oamenii nu au ce sa intervina, trebuie chemat urgent protopopul ca sa vada care este problema.
ti s-a parut pe undeva ca m-am apucat sa judec pe cineva? cazul celebru al preotului din ploiesti m-a pus pe ganduri, ca sotia lui incearca de ani de zile sa divorteze si nu poate, a vrut si sa ia toata vina asupra ei, doar s-o lase in pace. eu cand am intrebat eram doar curioasa, ca lasa loc la discutii un preot divortat, si este galceava in biserica. eu aveam viziunea ca un preot trebuie sa fie un exemplu pt enoriasi, inclusiv familia, de asta se dau parohii doar celor insurati. si ma gandeam ca poate nu toti reusesc sa salveze familia si ajung la divort. de exemplu as mai vrea sa stiu daca un preot se poate casatori cu o femeie divortata. la noi este un fel de blasfemie daca intrebi de preoti si viata lor, zici ca cel care intreaba e nosferatus. cu cat ne facem ca nu vedem, cu cat ne facem ca nu vrem sa intelegem, cu cat bagam capul in nisip ca strutii, cu atat ne facem rau. eu intreb ca sa stiu, nu ca sa judec, barfesc, sau sa fac topickuri ca sa lansez polemici. lucrurile trebuie sa fie simple si clare ca sa nu lase loc polemicilor.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.11.2009, 12:12:15
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sora Ana,
nu te mai certa cu toti, lasa-i sa zica si sa te faca cum vor ei. Ceea ce ti-am spus ti-am spus ca si cunoscator al sf.canoane pe care le-am studiat in facultate si ti-am spus cum trebuie sa fie. Acum fiecare isi da cu parerea dupa cum crede fiecare. Si fratia ta crezi ce vrei. Am vrut sa te ajut numai din dragoste pentru Hristos. Fii binecuvantata!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.11.2009, 12:32:36
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Trebuie anuntat Protopopul si sa vina si sa stabileasca ORDINEA in Parohie! Daca nu rezolva nimic, trebuie anuntat Episcopul locului de care apartine Parohia! Daca preotul respectiv este divortat pt ca el a vrut asta, datorita Preotesei infidele, sau alte probleme, NU MAI POATE SLUJI!!! Numai daca ea la parasit pt motive neintemeiate si de care preotul nu este VINOVAT CU NIMIC!!! In astfel de conditii el poate sluji si predica!!! Dar altfel NUMAI Epsicopul decide!!!
Catre nektarios,
Ceea ce spuneti este in contradictie cu Sf Canoane !
Preotul se poate desparti numai pe motiv de adulter.
Daca preoteasa e vinovata de adulter, preotul are 2 posibilitati:
1-o iarta pentru adulter si ramane cu ea, dar renunta la preotie
2-nu renunta la preotie, dar in acest caz este obligat sa se desparta
Preoteasa trebuie sa fie curata precum preotul, facand adulter, nu mai poate fi preoteasa !
La fel si mirenii, singurul motiv acceptat de biserica pentru divort este adulterul.
Chiar si Mantuitorul ne spune acest lucru.
Preotul divortat pentru adulter, ramane in toate drepturile, inclusiv predicarea, caci aceasta face parte din datoria lui.
Nu se mai poate insa recasatori ca preot, acest lucru este interzis de Sf Canoane.
E mai bine sa nu fie insa asemenea situatii.

Last edited by RELUCU; 17.11.2009 at 12:37:06.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.11.2009, 12:38:25
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sora Ana,
nu te mai certa cu toti, lasa-i sa zica si sa te faca cum vor ei. Ceea ce ti-am spus ti-am spus ca si cunoscator al sf.canoane pe care le-am studiat in facultate si ti-am spus cum trebuie sa fie. Acum fiecare isi da cu parerea dupa cum crede fiecare. Si fratia ta crezi ce vrei. Am vrut sa te ajut numai din dragoste pentru Hristos. Fii binecuvantata!!!
dar eu nu ma cert... e ceva ciudat aici. daca vreau sa aflu unele lucruri ma cert sau judec. eu am citit ce mi-ai scris si am inteles. dar pentru o mia oara, cine pune o intrebare nu e neaparat diavolul. cateodata ma speriati cu deducerile voastre.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.11.2009, 12:41:07
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
poate un preot divortat sa predice? stiu ca preotii nu pot divorta decat f greu. dar sa predice, fiind divortat si nerecasatorit nu am mai auzit.
Preotul se poate desparti numai pe motiv de adulter.
Daca preoteasa e vinovata de adulter, preotul are 2 posibilitati:
1-o iarta pentru adulter si ramane cu ea, dar renunta la preotie
2-nu renunta la preotie, dar in acest caz este obligat sa se desparta
Preoteasa trebuie sa fie curata precum preotul, facand adulter, nu mai poate fi preoteasa !
La fel si mirenii, singurul motiv acceptat de biserica pentru divort este adulterul.
Chiar si Mantuitorul ne spune acest lucru.
Preotul divortat pentru adulter, ramane in toate drepturile, inclusiv predicarea, caci aceasta face parte din datoria lui.
Nu se mai poate insa recasatori ca preot, acest lucru este interzis de Sf Canoane.
E mai bine sa nu fie insa asemenea situatii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.11.2009, 13:03:13
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Daca preoteasa e vinovata de adulter, preotul are 2 posibilitati:
1-o iarta pentru adulter si ramane cu ea, dar renunta la preotie
2-nu renunta la preotie, dar in acest caz este obligat sa se desparta
Opinia ta pare a se contrazice cu ce scrie Sf Apostol Pave in epistola I catre Corinteni, nu crezi?

Citat:
12.Celorlalți le grăiesc eu, nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, și ea voiește să viețuiască cu el, să nu o lase.
13.Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul.
14.Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.
15.Dacă însă cel necredincios se desparte, să se despartă. În astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legați; căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
16.Căci, ce știi tu, femeie, dacă îți vei mântui bărbatul? Sau ce știi tu, bărbate, dacă îți vei mântui femeia?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.11.2009, 14:12:36
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Preotul si preoteasa trec, ca si noi - ceilalti oameni, prin furcile caudine ale ispititorului. Insa ele sunt ingaduite de Dumnezeu numai daca iese ceva bun din asta.
Adica, daca ei se vor desparti din cauza unei astfel de cumpene din viata lor inseamna ca despartirea le este spre mantuire.
Daca nu se vor desparti inseamna ca ramanerea impreuna iarasi le e spre mantuire.
Degeaba ne aplecam noi cu mintea noastra limitata asupra problemelor lor ca nu vom avea ceva de invatat din asta: e o chestiune care ne depaseste.
La ce ne va folosi noua sa stim ce face altul?
Important e ce facem noi.
Crezi ca preotul care trece printr-o despartire devine vreun vagabond care nu mai are nici-un drept?
Poate devine mai intelept si mai devotat slujirii.
Asta numai Dumnezeu o stie.
Insa ei cu viata lor si noi cu a noastra (sau altfel spus: eu cu viata mea).
Sau tu o sa devii mai inteleapta daca o sa stii mai multe amanunte despre povestea lor?
Ma indoiesc.
Oricum, noi oamenii, invatam numai din greselile proprii.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.11.2009, 14:44:48
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Preotul si preoteasa trec, ca si noi - ceilalti oameni, prin furcile caudine ale ispititorului. Insa ele sunt ingaduite de Dumnezeu numai daca iese ceva bun din asta.
Adica, daca ei se vor desparti din cauza unei astfel de cumpene din viata lor inseamna ca despartirea le este spre mantuire.
Daca nu se vor desparti inseamna ca ramanerea impreuna iarasi le e spre mantuire.
Degeaba ne aplecam noi cu mintea noastra limitata asupra problemelor lor ca nu vom avea ceva de invatat din asta: e o chestiune care ne depaseste.
La ce ne va folosi noua sa stim ce face altul?
Important e ce facem noi.
Crezi ca preotul care trece printr-o despartire devine vreun vagabond care nu mai are nici-un drept?
Poate devine mai intelept si mai devotat slujirii.
Asta numai Dumnezeu o stie.
Insa ei cu viata lor si noi cu a noastra (sau altfel spus: eu cu viata mea).
Sau tu o sa devii mai inteleapta daca o sa stii mai multe amanunte despre povestea lor?
Ma indoiesc.
Oricum, noi oamenii, invatam numai din greselile proprii.
pe noi ne depasesc multe, ar trebui sa nu spun Dumnezeu ca este prea mare pentru mine, ar trebui sa nu citesc biblia ca e prea sfanta pentru mine, si tot asa. pe mine nu ma intereseaza daca preotul devine vagabond sau ce se intampla in familia lui, cum nimeni nu doreste ca cineva sa de bage in familia lui. nu stiu daca o sa devin mai inteleapta, acum stiu cum stau lucrurile, acum nu o sa ma mai uit stramb la un preot divortat, acum stiu ca el poate sluji in biserica, acum sunt convinsa ca preotul de la ploiesti a comis adulter de asta nu este de acord cu divortul.daca nu intrebam puteam sa raman cu niste idei proaste in cap de ale mele, sau auzite pe ici pe colo si ramaneam in nestiinta. de asta e bine sa intrebam, dar cum am zis aici e ceva ciudat, multi sar ca arsi la intrebari. nu vreau sa dau cu piatra in preoti, ci pur si simplu era o intrebare. sau multi considerati ca este o blasfemie sa vorbesti sau sa aduci vorba despre un preot.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.11.2009, 15:06:30
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
pe noi ne depasesc multe, ar trebui sa nu spun Dumnezeu ca este prea mare pentru mine, ar trebui sa nu citesc biblia ca e prea sfanta pentru mine, si tot asa. pe mine nu ma intereseaza daca preotul devine vagabond sau ce se intampla in familia lui, cum nimeni nu doreste ca cineva sa de bage in familia lui. nu stiu daca o sa devin mai inteleapta, acum stiu cum stau lucrurile, acum nu o sa ma mai uit stramb la un preot divortat, acum stiu ca el poate sluji in biserica, acum sunt convinsa ca preotul de la ploiesti a comis adulter de asta nu este de acord cu divortul.daca nu intrebam puteam sa raman cu niste idei proaste in cap de ale mele, sau auzite pe ici pe colo si ramaneam in nestiinta. de asta e bine sa intrebam, dar cum am zis aici e ceva ciudat, multi sar ca arsi la intrebari. nu vreau sa dau cu piatra in preoti, ci pur si simplu era o intrebare. sau multi considerati ca este o blasfemie sa vorbesti sau sa aduci vorba despre un preot.
Preotii nu pot fi hirotoniti daca parintii lor au divortat sau daca parintii lor au comis adulter, deci acum intelegi cat de curata este chiar spita din care se trag.
De asta nu trebuie sa arunci cu piatra in ei (de altfel nu trebuie sa arunci cu piatra in nimeni decat daca tu esti fara pata).
Nu vorbesc de tine personal ci la general, de noi (ma includ si eu in acest "noi" ca si eu sunt curios din fire).
E foarte bine ca te informezi, dar una e sa te informezi din Sfanta Scriptura si alta despre viata privata a unor oameni care traiesc alaturi de noi, ca risti sa dai in barfa ("risti" e putin spus).
E normal sa sara ca arsi unii dintre noi cand e vorba de viata privata a unui preot pentru ca, pe lumea asta, ei reprezinta biserica Lui Hristos, care trebuie aparata si nu denigrata.
Dar tu informeaza-te despre ce vrei tu, ai deplina libertate, insa suporta si consecintele: discutii in contradictoriu si acuze fatise. Trebuie sa le accepti deoarece orice actiune a noastra are si niste consecinte.
Asa ca nu te mai supara ca unii dintre noi te acuza de barfa. Accepta situatia: tu ai aflat ce vroiai si, in schimb, ai starnit o polemica. Asta e. Reversul medaliei. Mergi mai departe.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rog sa imi raspunda un preot!! Andreea002 Morala Crestina 5 30.12.2012 12:46:02
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25
casatorit, divortat. pot sa ma cunun iar? ion_cu_vaca Nunta 18 26.11.2006 14:21:57