Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.01.2011, 12:11:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Buna ziua. imi cer scuze pentru faptul ca o sa va ocup timpul in clipele urmatoare. azi-noapte, am patit un lucru pe care nu credeam sa-l traiesc. mentionez ca de multe luni il rog pe Dumnezeu sa ma ajute intr-o problema, dar fara rezultate. ca aproape in fiecare seara m-am rugat, mi-am citit acatistele si am plans putin satul de toate problemele. dupa aceea m-am linistit. pe la 12 am adormit. dar inainte m-am certat putin cu Dumnezeu si sf. Maria. Chiar i-am zis Domnului ca-L urasc. Dupa ce am adormit, m-am trezit speriat de ceva care era in camera. era intuneric total. am vrut sa ridic mana stanga sa apas intrerupatorul pe care il am deasupra patului. nu am reusit sa fac asta. atunci am simtit o teama uriasa. am vrut sa ridic mana dreapta sa ma inchin, dar nu puteam. ma tot fortam, dar nu puteam. atunci am cerut ajutorul lui Dumnezeu in gand pt ca nu puteam nici gura sa o deschid. dintr-o data mi s-a eliberat mana stanga si asa am apucat mana dreapta, am dus-o la frunte, am facut semnul sfintei cruci, dupa care mi-am pierdut cunostinta. m-am trezit dupa cateva zeci de minute. va rog sa nu radeti de mine. nu a fost vis. eram foarte treaz. sunt foarte credincios. am mai avut o astfel de intamplare. eram in biserica si asteptam sa inceapa sfantul maslu. intre timp citeam acatistul maicii domnului. langa mine erau mai multe femei. in biserica a intrat o femeie care avea cei mai urati ochi pe care i-am vazut, dupa ce a dat o tura pe acolo, s-a oprit in dreptul meu si a inceput sa ma priveasca cu o forta care ma ardea. am inceput sa citesc cu o forta care ma uimea, acatistul. dupa cateva minute, a inceput sa mearga cu spatele catre usa, cate un pas, incet, fara sa ia privirea de pe mine. toate femeile de langa mine disparusera. erau speriate.
Si eu am patit asa cand m-am rugat pentru diavol... la fel nu puteam sa imi ridic mana, nici sa o misc si nici sa deschid gura si nici ochii... i-am deschis si mi s-au inchis la loc... la fel am simtit o prezenta malefica in camera... la mine insa s-a intamplat in vis.. dar parea foarte real.. de atunci am mai experimentat astfel de momente in vis.. aveam cosmaruri urite si nu puteam sa ma trezesc si nici sa ma misc.. trebuia sa ma lupt ca sa ma trezesc si sa ma misc.. nu mai am astfel de experiente acu :)... trec de la sine daca le faci fata si nu le dai insemnatate.. greseala a fost invinuirea lui Dumnezeu pentru anumite lucruri si cred ca si rugaciunea pentru diavol.. nu prea e recomandata rugaciunea aia :).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.01.2011, 12:52:43
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Cred ca multora li se intampla asa ceva dar unii dau importanta altii nu. Am simtiti ceea ce spuneti voi, de mai multe ori, si daca pentru unii senzatiile respective inseamna alte treburi (iarba, halucinatii, etc etc) pentru mine inseamna altceva. Nu am facut un caz important din asta si nu le povestesc ca pe chestii senzationale, dar cine vrea sa vada si sa inteleaga bine cine nu nu.
Povestea este identica(in esenta) cu ce spuneti voi. Am fost multa vreme copilul problema in familie, oaia neagra sau cum vreti sa-i spuneti. Cand eram certat acceptam orice pedeapsa dar mereu era in capul meu "las ca trece si pot sa fac prostii din nou". Mama a incercat si cu bataie dar cand a vazut ca nu merge a trecut la morala, ceea ce pentru mine era mult mai greu de suportat: 5 - 10 minute de bataie erau mult mai preferabile decat 4 sau 5 ore de morala. Evident ca toate nebuniile si avantul tineretii m-au dus si in pragul disperarii, si atunci am trecut la cearta cu Dumnezeu(ceva de genul scenei de pe mare cu capitanul Dan din filmul Forest Gump), asta nu pentru ca credeam pe deplin in El ci pentru ca morala mamei era mai ales morala crestina.
Noaptea evident raspunsul nu s-a lasat asteptat. M-am trezit (si stiu ca m-am trezit!) si desi becul era aprins in camera simteam o frica enorma, cum n-am simtit niciodata in viata mea, desi am umblat si noapte in cele mai ciudate locuri nu ma speria nimic. Simteam ca cineva este in camera si eu eram atat de amortit ca nu ma puteam misca. Nu vedeam nici o persoana dar sentimentul era atat de puternic ca eram in pragul de a spune ca vad ceva. In punctul extrem, cand simtean ca parca mi se rupe inima de frica, am inchis ochii si nu stiu daca m-am rugat sau ce am spus dar stiu ca gandul imi era la Dumnezeu si simteam ca l-am suparat. Atunci am vazut figura trista a mamei dar privindu-ma cu mila si dragoste si in acel moment toata "frica" din camera a inceput sa se risipeasca si eu sa pot incet incet sa-mi misc mainile. M-am sculat din pat mi-am facut rugaciunea si am adormit la loc.
Revenind treptat la credinta si la biserica evident ca am mai avut caderi, si de fiecare data s-a repetat aceeasi situatie. Pentru ca revenirea mea la credinta s-a datorat cartilor parintelui Paisie Aghioritul stiu ca ultima senzatie de genul asta s-a sfarsit cand am simtit ca parintele Paisie m-a luat in brate in modul cand cuprinzi pe cineva de la spate si-l scoti dintr-o multime de oameni.
Frica eu o pun pe seama diavolului care isi face simtita prezenta mai ales celor care deja l-au descoperit dar care inca ii mai dau drepturi prin pacatele care le fac. Stiu ca sunt multi care nu cred asta si care fac glume pe seama noastra, dar ma bucur pentru ei daca nu au simtit niciodata prezenta diavolului, si ma tem pentru mine ca i-am dat atata putere facand voia lui. Poate cu rugaciunile parintilor nostri, si ale tuturor Sfintilor trecem si peste asta.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.01.2011, 16:40:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Pe mine m-a invatat un calugar batran acum niste ani buni, ca atunci cand aud in noapte zgomote sau simt mirosuri aiurea (de ex . de tigara , drept in nasucul meu delicat, lucru imposibil in real pt la mine nu fumeaza nimeni iar eu practic nu suport mirosul de tutun), sa zic asa "daca esti de la Tatal Ceresc, ramai , daca nu , pleaca !"....Si de ma credeti , de nu , disparea izul sau nu se mai auzea nimic si-mi disparea starea de teama...Cu timpul am inceput sa invoc arhanghelul Mihail sa ma fereasca de orice rau si cand mi se intampla ceva de genu , il invoc si mereu ma ajuta...
Cert este ca NU vine de la Tatal nimic care sa sperie , sa infricoseze...Insa lucreaza mult cel rau....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2011, 18:54:51
Moise Motanul Moise Motanul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2011
Mesaje: 4
Implicit

si totusi... cata iarba ati fumat ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.01.2011, 19:50:00
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moise Motanul Vezi mesajul
si totusi... cata iarba ati fumat ?
tu pe cine intrebi?.daca tu probabil folosesti ai grsit locul intrebarii si prezentei tale.

Last edited by mihaila_alin; 27.01.2011 at 19:55:09.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.01.2011, 21:14:41
csaki lajos zoltan csaki lajos zoltan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Buna ziua. imi cer scuze pentru faptul ca o sa va ocup timpul in clipele urmatoare. azi-noapte, am patit un lucru pe care nu credeam sa-l traiesc. mentionez ca de multe luni il rog pe Dumnezeu sa ma ajute intr-o problema, dar fara rezultate. ca aproape in fiecare seara m-am rugat, mi-am citit acatistele si am plans putin satul de toate problemele. dupa aceea m-am linistit. pe la 12 am adormit. dar inainte m-am certat putin cu Dumnezeu si sf. Maria. Chiar i-am zis Domnului ca-L urasc. Dupa ce am adormit, m-am trezit speriat de ceva care era in camera. era intuneric total. am vrut sa ridic mana stanga sa apas intrerupatorul pe care il am deasupra patului. nu am reusit sa fac asta. atunci am simtit o teama uriasa. am vrut sa ridic mana dreapta sa ma inchin, dar nu puteam. ma tot fortam, dar nu puteam. atunci am cerut ajutorul lui Dumnezeu in gand pt ca nu puteam nici gura sa o deschid. dintr-o data mi s-a eliberat mana stanga si asa am apucat mana dreapta, am dus-o la frunte, am facut semnul sfintei cruci, dupa care mi-am pierdut cunostinta. m-am trezit dupa cateva zeci de minute. va rog sa nu radeti de mine. nu a fost vis. eram foarte treaz. sunt foarte credincios. am mai avut o astfel de intamplare. eram in biserica si asteptam sa inceapa sfantul maslu. intre timp citeam acatistul maicii domnului. langa mine erau mai multe femei. in biserica a intrat o femeie care avea cei mai urati ochi pe care i-am vazut, dupa ce a dat o tura pe acolo, s-a oprit in dreptul meu si a inceput sa ma priveasca cu o forta care ma ardea. am inceput sa citesc cu o forta care ma uimea, acatistul. dupa cateva minute, a inceput sa mearga cu spatele catre usa, cate un pas, incet, fara sa ia privirea de pe mine. toate femeile de langa mine disparusera. erau speriate.
Cel mai inportant ar fi ca omul credincios sa aiba cunostinte temeinice de BIBLIE, sa stie ce vrea ISUS personal de la om. De Rusali, Apostolul PETRU A zis

""14. Atunci Petru s-a sculat în picioare cu cei unsprezece, a ridicat glasul, și le-a zis: Bărbați Iudei și voi toți cei care locuiți în Ierusalim, să știți lucrul acesta, și ascultați cuvintele mele!

15. Oamenii aceștia nu sunt beți, cum vă închipuiți voi, căci nu este decât al treilea ceas din zi.

16. Ci aceasta este ce a fost spus prin proorocul Ioel:

17. În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voștri și fetele voastre vor prooroci, tinerii voștri vor avea vedenii, și bătrânii voștri vor visa visuri!

18. Da, chiar și peste robii Mei și peste roabele Mele voi turna, în zilele acelea, din Duhul Meu, și vor prooroci.

19. Voi face să se arate semne sus în cer și minuni jos pe pământ, sânge, foc și un vârtej de fum;

20. soarele se va preface în întuneric, și luna în sânge, înainte ca să vină ziua Domnului, ziua aceea mare și strălucită.

21. Atunci oricine va chema Numele Domnului, va fi mântuit.

22. Bărbați Israeliți, ascultați cuvintele acestea! Pe Isus din Nazaret, om adeverit de Dumnezeu înaintea voastră prin minunile, semnele și lucrările pline de putere, pe care le-a făcut Dumnezeu prin El în mijlocul vostru, după cum bine știți;

23. pe Omul acesta, dat în mâinile voastre, după sfatul hotărât și după știința mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ați răstignit și L-ați omorât prin mâna celor fărădelege.

24. Dar Dumnezeu L-a înviat, dezlegându-I legăturile morții, pentru că nu era cu putință să fie ținut de ea.

25. Căci David zice despre El: Eu aveam totdeauna pe Domnul înaintea mea, pentru că El este la dreapta mea, ca să nu mă clatin.

26. De aceea, mi se bucură inima, și mi se înveselește limba; chiar și trupul mi se va odihni în nădejde:

27. căci nu-mi vei lăsa sufletul în Locuința morților, și nu vei îngădui ca Sfântul Tău să vadă putrezirea.

28. Mi-ai făcut cunoscut căile vieții, și Mă vei umple de bucurie cu starea Ta de față.

29. Cât despre patriarhul David, să-mi fie îngăduit, fraților, să vă spun fără sfială că a murit și a fost îngropat; și mormântul lui este în mijlocul nostru până în ziua de azi.

30. Fiindcă David era prooroc, și știa că Dumnezeu îi făgăduise cu jurământ că va ridica pe unul din urmașii săi pe scaunul lui de domnie,

31. despre învierea lui Hristos a prorocit și a vorbit el, când a zis că sufletul lui nu va fi lăsat în Locuința morților, și trupul lui nu va vedea putrezirea.

32. Dumnezeu a înviat pe acest Isus, și noi toți suntem martori ai lui.

33. Și acum, odată ce S-a înălțat prin dreapta lui Dumnezeu, și a primit de la Tatăl făgăduința Duhului Sfânt, a turnat ce vedeți și auziți.

34. Căci David nu s-a suit în ceruri, ci el singur zice: Domnul a zis Domnului meu: ,Șezi la dreapta Mea,

35. până ce voi pune pe vrăjmașii Tăi sub picioarele Tale.

36. Să știe bine dar, toată casa lui Israel, că Dumnezeu a făcut Domn și Hristos pe acest Isus, pe care L-ați răstignit voi.

37. După ce au auzit aceste cuvinte, ei au rămas străpunși în inimă, și au zis lui Petru și celorlalți apostoli: Fraților, ce să facem?

38. Pocăiți-vă, le-a zis Petru, și fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veți primi darul Sfântului Duh.

39. Căci făgăduința aceasta este pentru voi, pentru copiii voștri, și pentru toți cei ce sunt departe acum, în oricât de mare număr îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru.

40. Și, cu multe alte cuvinte, mărturisea, îi îndemna, și zicea: Mântuiți-vă din mijlocul acestui neam ticălos.

41. Cei ce au primit propovăduirea lui, au fost botezați; și în ziua aceea, la numărul ucenicilor s-au adăugat aproape trei mii de suflete.

42. Ei stăruiau în învățătura apostolilor, în legătura frățească, în frângerea pâinii, și în rugăciuni.""

Sa sti acela a fost un demon intrupat ,si din mila si dragostea lui ISUS CRISTOS ai scapat.Eu am mult de furca cu acestia,dar in numele DOMNULUI ISUS KRISTOS am puterea de ai izgoni, laudat fie DOMNUL ISUS K.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.01.2011, 21:23:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Si eu am patit asa cand m-am rugat pentru diavol... la fel nu puteam sa imi ridic mana, nici sa o misc si nici sa deschid gura si nici ochii... i-am deschis si mi s-au inchis la loc... la fel am simtit o prezenta malefica in camera... la mine insa s-a intamplat in vis.. dar parea foarte real.. de atunci am mai experimentat astfel de momente in vis.. aveam cosmaruri urite si nu puteam sa ma trezesc si nici sa ma misc.. trebuia sa ma lupt ca sa ma trezesc si sa ma misc.. nu mai am astfel de experiente acu :)... trec de la sine daca le faci fata si nu le dai insemnatate.. greseala a fost invinuirea lui Dumnezeu pentru anumite lucruri si cred ca si rugaciunea pentru diavol.. nu prea e recomandata rugaciunea aia :).
rugaciune pt diavol?despre ce este vb?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.01.2011, 21:35:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
rugaciune pt diavol?despre ce este vb?
m-am rugat pentru izbavirea diavolului si l-am invinuit pe Dumnezeu pentru tot raul, chiar si pentru caderea acestui vrajmas.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.01.2011, 22:32:46
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Si eu am patit asa cand m-am rugat pentru diavol... la fel nu puteam sa imi ridic mana, nici sa o misc si nici sa deschid gura si nici ochii... i-am deschis si mi s-au inchis la loc... la fel am simtit o prezenta malefica in camera... la mine insa s-a intamplat in vis.. dar parea foarte real.. de atunci am mai experimentat astfel de momente in vis.. aveam cosmaruri urite si nu puteam sa ma trezesc si nici sa ma misc.. trebuia sa ma lupt ca sa ma trezesc si sa ma misc.. nu mai am astfel de experiente acu :)... trec de la sine daca le faci fata si nu le dai insemnatate.. greseala a fost invinuirea lui Dumnezeu pentru anumite lucruri si cred ca si rugaciunea pentru diavol.. nu prea e recomandata rugaciunea aia :).
.
Saptamana trecuta, in fiecare noapte am avut numai vise urate, ma trezeam de multe ori pe noapte, dar asta pentru ca seara mi-a fost lene sa ma rog...
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 12:31:10
Dumnezeu cel bun -oare? evolution Rugaciuni 292 18.05.2009 22:38:42
Cum inseala diavolul pe om C-tin Mari Duhovnici si predicile lor 17 22.03.2008 13:47:41