Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.03.2009, 20:45:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Exista sinucidere care sa nu fie lucrare a diavolului? Un om normal nu-si poate lua viata, deci orice om care-si ia viata nu mai este intreg la minte.

Cine poate spune daca un om a fost sau nu intreg la minte, atata timp cat nimeni nu-si face examene psihice din timpul vietii ?

De ce un pedofil sau un ucigas mort se pomeneste la Liturghie, dar un sinucigas nu ?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 31.03.2009, 21:17:29
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Mi se pare foarte ciudat cum se spune ca nu putem sa ne rugam pentru sinucigashi, eretici, shi cei de alta credintza, adica a-i pomeni in sfanta Biserica in rugaciunile noastre, ca shi cum Biserica nu s-ar ruga pentru totzi credincioashii dar binecuvantand shi iubind shi pe necredincioashi dar shi pe dushmani.... Cum se poate una ca asta?

Poi una este a te ruga pentru totzi, fie ei eretici shi sinucigashi sau altele lucru care eu cred ca ni se cere de catre Hristos, shi alta este de a te ruga impreuna cu ei, sau a-i marii sau a-i cinsti in sensul de a schimba adevarul adica Hristos shi sfiintzii parintzi a respins asha ceva prin cele 7 sinoade ecumenice...

Cum adica sa nu ne rugam in Biserica pentru ei, shi cum sa nu pomenim tot pacatosul shi aproapele nostru? pentru a fi ajutat de Dumnezeu shi pentru a se indrepta shi a veni la Hristos? deci cred ca potzi sa te rogi pentru oricine... cerand de la Dumnezeu totushi sa fie Voia Lui... la fel cum cred ca rugaciunile comune cu ereticii sau sinucigashii sau ateii sau cu strainii de alte religii sunt bine oprite de sfintzii parintzi, in sensul ca sa nu modificam adevarul de credintza, sa nu fie considerate ca fiind bune shi cinstite shi adevarate shi drepte credintzele shi faptele lor dar shi aici fara a-i opri de la a veni sa se convinga, sa gaseasca shi sa vada ceea ce cauta poate... adica fara a le opri accesul la Hristos daca intentziile lor sunt oneste... dar respectind predaniile shi tipicul Bisericesc, in sensul ca nu au tocmai ei acces favorizat fatza de credincioshii statornici shi drept maritori...


Deci cum este?

Putem sa ne rugam in Biserica pentru oricine, pentru totzi parintzii shi prietenii shi dushmanii? dar fara sa facem rugaciuni comune cu acestia daca sunt eretici sau atei sau de alte credintze? Adica sa ne rugam pentru ei, pentru oricine ca sa lase pe diavol shi slujirea catre el shi sa vina la Hristos? fara a ne ruga impreuna cu ei ca shi cum ar fi dreptmaritori sau cinstite credintzele lor?

Ca nu am intzeles de pe site ce spune Biserica shi cum se interpreteaza sfintele canoane date prin Sinoadele Bisericesti?

Poi daca fratele tau se impushca in tampla shi ajunge in iad, nu se poate ca sa ma rog o viatza in Biserica (nu in particular) pentru el ca sa-i ushureze Dumnezeu starea in care a ajuns shi sa-l scoata? Asta nu inseamna ca fapta lui este demna de cinste ci dincontra.... Rugaciunea pentru ei nu inseamna ca este o lauda a lor, ci ca ne rugam sa-i scoata Dumnezeu shi sa-i aduca la Hristos, la bine...

Trebuie verificat clar ce spun canoanele, ca mie imi pare ca ne putem ruga in Biserica, pentru oricine indiferent de statutul sau religios actual sau fost, astfel incat sa le fie mai bine dupa Voia lui Hristos, dar ca nu ne putem ruga decat impreuna cu credincioshii creshtin-ortodoxi fara totushi ai alunga sau scoate afara pe curioshi, pe cei ce vin sa se convinga, cu bune intentzii shi care sunt in cautarea lui Dumnezeu sau a adevarului... Ca doar cei nebotezati erau scoshi afara doar la savarshirea tainelor, in rest erau primitzi sa priveasca, sa se convinga despre ce este vorba.... sau cum era in vechime, ca shi acum este la fel, despre cine era vorba shi cum este defapt, ca ma cam indoiesc ca Biserica nu se poate ruga pentru oricine, shi ca nu poate inmormanta creshtineshte pe orice crestin al sau, ca un fel de rugaciune daca s-a sinucis sau a murit creshtin pacastos, dar nu este inmormantare de cinstire ca shi celor credincioshi, deci pentru ei nu este rugaciune de cinstire, ci doar rugaciune de milostivire, mai mult pentru iertare...

totushi cum sunt lucrurile defapt ca aici nu intzeleg absolut deloc cum stau lucrurile.......

ne putem ruga pentru eretici, strainii, dushmanii nostrii dupa Voia lui Hristos, in Biserica? dar fara a ne ruga impreuna cu ei ci pentru ei? Cum este defapt? CUM?

Rog pe cine shtie clar sa-mi spuna, ca eu am avut un prieten sinucigash, shi bunici sau fratzi de alte credintze shi m-ash ruga pentru ei, nu in particular ci in Biserica, specificand pe biletul din acatist statutul lor.... am voie?

Sf. apostol Pavel ne invata sa ne rugam pentru toti dar pentru cei care au ucis, spune apostolul "nu spun sa va rugati". Acest nu spun sa va rugati nu inseamna spun sa nu va rugati. Sinucigasii sunt cei care au ucis pe ei insisi. Asadar nu este interzis ci doar, hai sa spunem, nerecomandat. Aici ne-am putea lansa intr-o analiza ceva mai adanca din care ar rezulta ca omenirea, in general, este sinucigasa prin suma faptelor indivizilor prin care este afectat mediul inconjurator, iar prin indepartarea de la credinta sau chiar parasirea credintei sunt afectate sufletele s.a.m.d. Oare. in acest context, nu cumva suntem aproape toti sinucigasi? Ce ar insemna, sa nu ne mai rugam unii pentru altii? Personal cred ca ne putem ruga si pentru sinucigasi.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.04.2009, 17:04:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se spune ca ingerul taie de pe pomelnic pe cel care nu merita sa fie pomenit. Eu obisnuiesc sa adaug la pomelnicul pentru adormiti nume aflate absolut intamplator, ale unor oameni pe care nu i-am cunoscut - si va recomand sa faceti la fel si voi. Deci eu nu am de unde sa stiu ce viata au dus ei si in ce credinta si pacate au murit. Dumnezeu stie pe fiecare si El hotaraste soarta fiecaruia dupa moarte, dar noi suntem datori sa facem tot posibilul pentru a-i ajuta, mai ales prin pomenirea la Liturghie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.04.2009, 17:32:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Re-definire a sinuciderii

Cind se va intruni urmatorul sinod ecumenic cred ca ar trebui discutata definitia sinuciderii in lumina patimilor actuale care cu usurinta cred pot fi clasificate ca fiind sinucigase si poate chiar au aspect mai infricosator prin faptul ca sunt actiuni constiente, intentionale

Bolile cumplite si moartea care survine din:

Alcoolism
Fumat
Droguri
Activitati sexuale cu necunoscuti care pot avea SIDA...tot o forma de sinucidere constienta
Obezitatea morbida

De ce oare in termeni crestini si ortodocsi numai moartea rapida, IN VITEZA, este considerata sinucigasa(spinzurare, otravire, aruncat de pe bloc, impuscare) insa cea care este de durata de ani prin obiceiurile de mai sus nu?...fiind CONSTIENT ca aceste obiceiuri duc CLAR spre suferinta si moarte

Sa zicem ca fumezi o tigara dupa care in 5 minute te sufoci si mori....deci esti considerat sinucigas
Insa , daca fumezi 5 ani de zile si de abia dupa aia te cureti printr-un cancer la plamini in 2 luni...nu mai este sinucidere si oare de ce...nu este tot aia? In ochii lui Dumnezeu timpul oricum nu exista

Deci ceva este putred la mijloc...nu prea se mai potrivesc definitiile...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.04.2009, 17:37:23
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
Nu ne putem ruga/pomenii sinucigashii?
[COLOR=green]Unde scrie? Cine zice? [/COLOR]
[COLOR=green]Ia pune-i preotului bani în mână, să vezi cum e voie! [/COLOR]
[COLOR=green]În intimitatea casei noastre, cine interzice rugăciunea? [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.04.2009, 18:00:30
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bolile cumplite si moartea care survine din:

Alcoolism
Fumat
Droguri
Activitati sexuale cu necunoscuti care pot avea SIDA...tot o forma de sinucidere constienta
Obezitatea morbida

De ce oare in termeni crestini si ortodocsi numai moartea rapida, IN VITEZA, este considerata sinucigasa(spinzurare, otravire, aruncat de pe bloc, impuscare) insa cea care este de durata de ani prin obiceiurile de mai sus nu?...fiind CONSTIENT ca aceste obiceiuri duc CLAR spre suferinta si moarte
Diferenta consta in scopul cu care faci ceva. Cand iti pui streangul de gat sau te arunci de pe bloc, sau te impusti in cap, scopul tau este, cu siguranta, moartea. Adica faci lucrul asta ca sa mori si nu iti doresti nimic altceva decat moartea. Nu mai crezi in Dumnezeu, nu mai crezi ca Dumnezeu de poate ierta, etc.

In schimb cei care fumeaza, nu fumeaza fiindca vor sa se omoare. Intreaba pe orice fumator. Fumeaza pentru ca vor sa se relaxeze, sa se integreze intr-un grup, sunt dependenti de nicotina, etc. Ei nu comit pacatul deznadejdii, comit alte pacate, dar nu pocatul suprem de a deznadajdui in iubirea lui Dumnezeu.

Si apoi ce te faci cu cei care desi fumeaza, beau, sunt supra-obezi nu mor din asta? Am intalnit mosi de 80 de ani care fumeaza din greu de la 14 ani. Ce te faci cu ei ca nu mor, deci nu se sinucid. Si cand mor, mor dintr-o cauza care nu are legatura cu fumatul.

Si apoi cei care mor in accidente de masina cauzate de propria viteza. Nu sunt si ei sinucigasi? Nu, fiindca intenta lor nu era sa se omoare.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.04.2009, 18:03:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Unde scrie? Cine zice? [/COLOR]
[COLOR=green]Ia pune-i preotului bani în mână, să vezi cum e voie! [/COLOR]
[COLOR=green]În intimitatea casei noastre, cine interzice rugăciunea? [/COLOR]

Am vorbit cu un preot despre chestia asta. El a spus ca ideea nu este ca Dumnezeu nu ar asculta rugaciuni pentru acesti oameni, dar biserica nu vrea sa incurajeze astfel de comportamente, la fel cu avortul si altele. Pana la urma nu stim noi care rugaciuni vor fi asculatate si care nu, Dumnezeu decide asta. Nu este nici un pacat sa ne rugam noi in rugaciunea noastra particulara pentru ei, iar faptul ca Biserica nu vrea sa faca rugaciune publica pentru ei pana la 7 ani este alta treaba.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 02.04.2009, 00:19:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ne-am putea ruga pentru Iuda? Nimeni nu a facut-o. Cu toate ca multi i-au plans de mila.

De ce nici o rugaciune, din cele scrise in 2000 de ani, nu se roaga pentru iertarea faptei lui Iuda? El si-a recunoscut greseala si a fost cuprins de o sfasiere groaznica. Cu toate acestea, deznadejdea in posibilitatea de a fi iertat, nu ii va fi iertata niciodata.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.11.2010, 11:09:20
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit ...pedepsele dupa canoane..

http://www.crestinortodox.ro/drept-b...sti-69954.html

"Astfel, in calitate de crestini ortodocsi datoram ascultare ierarhiei bisericesti, potrivit cuvintelor Mantuitorului "Cine asculta de voi, de Mine asculta" (Matei XVIII, 17). "

.................................................. .................................................. ...............................................

DESPRE PACATUL SINUCIDERII
În Pravila de la Govora din anul 1640, se spune: "Cine se va ucide singur de bună voie, acestuia să nu i se cânte nici să i se facă pomenirea lui niciodată, iar de va cădea fără voia lui, și va muri, acestuia să i se cânte și să i se facă pomeniri." (glava 40)
"Orice om de voia lui de se va arunca pe sine dintr-un loc înalt jos și va muri, sau într-o apă, sau dintr-o piatră, sau se va junghia pe sine însuși, sau în orice fel de moarte, sau cu o funie se va spânzura; unul ca acela să nu se îngroape ca creștin, nici să-l prohodească, ci să-l lepede pe dânsul ca pe un spurcat. Iar de va fi făcut aceasta pentru Dumnezeu să nu se cruțe, fiindcă niște bunătăți ca acelea și fel de moarte n-a învățat Dumnezeu pe nimenea ". (glava 143)
Pe baza acestor dispoziții canonice și legale s-a înradacinat practica bisericească conform căreia sinucigașilor să nu li se săvârșească slujba înmormântării ca și cele ale soroace lor de pomenire. În cazul în care cineva s-a sinucis, preotul merge doar la groapă, care de obicei se sapă într-o margine a cimitirului, nu la rând cu ceilalți parohieni, și aici săvârșește doar un trisaghion (cântă „Sfinte Dumnezeule” de 3 ori). Această practică se aplică în toată Biserica noastră și asupra ei Sfântul Sinod nu a mai luat vreo hotărâre, având la bază o dispoziție canonică, dar din păcate ea nu este menționată în Panihidă sau Molitfelnice ori Agheasmatare (Panihida, Molitfelnicul și Agheasmatarul sunt cărțile care cuprind slujba înmormântării). ........... ......... ...........
În completarea acestui canon, Îndreptarea Legii din anul 1652 se spune: "Sinucigașul de bună voie nu trebuie să fie slujit SAU POMENIT la vreo slujbă, căci și-a dat sufletul satanei ca și luda Iscarioteanul. Cel ce s-a sinucis fiind bolnav și ieșit din minți poate fi slujit. Sinucigașul care s-a omorât din frica de oameni, sau de persecuții, sau de boală care nu i-a atins mintea, acela nu poate fi pomenit." (cap. 250) Când avem cazuri de sinucidere cu bună știință, atunci ne conformăm întru totul practicii îndătinate în Biserica Ortodoxă de a nu acorda asistență religioasă celor din această categorie. Aceasta, pentru că o asemenea faptă, de a-și lua singur viața, presupune o atitudine potrivnică lui Dumnezeu.( Te impotrivesti voii lui Dumnezeu?) ..........

“Iar de basmele cele lumesti si babesti , fereste-te si desprinde-te, cu dreapta credinta” (1 Timotei 4;7)

Copiat din : Superstii si credinte false,conceptii care nu au legatura cu credinta, practici inventate si teologie babeasca.AM ÎNCERCAT SĂ ADUN AICI TOATE ÎNTREBĂRILE CARE MI LE-AU PUS CREȘTINII, CÂT ȘI MAI ALES NIMICURILE ȚINUTE DE CĂTRE EI CA FIIND LUCRURI MARI.
ACEASTĂ PAGINĂ SE COMPLETEAZĂ PE MĂSURĂ CE MAI AJUNG LA URECHILE MELE DIFERITE SUPERSTIȚII ȘI PE MĂSURĂ CE MAI CONSTAT CĂ NU SE ȘTIU UNELE ÎNVĂȚĂTURI ELEMENTARE PENTRU UN CREȘTIN ORTODOX.
Ultima actualizare a acestei pagini: 06/25/2008
PAROHIA MĂCIN 4, Preot paroh: Istrati Marian Daniel
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 09.11.2010 at 11:20:46.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.11.2010, 11:58:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ne-am putea ruga pentru Iuda? Nimeni nu a facut-o. Cu toate ca multi i-au plans de mila.

De ce nici o rugaciune, din cele scrise in 2000 de ani, nu se roaga pentru iertarea faptei lui Iuda? El si-a recunoscut greseala si a fost cuprins de o sfasiere groaznica. Cu toate acestea, deznadejdea in posibilitatea de a fi iertat, nu ii va fi iertata niciodata.
Am intalnit o femeie care obisnuieste sa scrie in pomelnice asa:

Adam
Eva
si tot neamul omenesc

:)

Eu cred ca pana la urma dragostea noastra prin grija pe care o purtam celor adormiti transcende existentele si starile si vazduhurile si prapastiile si orice-o fi intre noi si ei, astfel incat in mod sigur ei se folosesc macar si putin de intentiile noastre de iubire.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
Ruga (poem) Raoul Generalitati 2 18.02.2012 13:52:51
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Ruga VoicaDaniela Generalitati 2 24.03.2007 14:33:30