Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.04.2011, 20:43:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
LUCEÁFĂR, luceferi, s. m. 1. Nume popular al planetei Venus și ai altor stele strălucitoare. (...) – Lat. Lucifer.


Deci conform DEX "luceafar" vine din latinescul "lucifer". Ce e atat de greu sa vedeti?
Dar in vorbirea curenta Lucifer este numele lui Satan. Chiar daca apare in Bilbie sau nu, asta s-a obisnuit, sa fie un alt nume dat lui Satan.
Uite, scrie ca in iudaism diavolul este un inger ascultator, daca cineva isi spune diavol, nu stie nimeni ca el se refera la iudaism, ci la crestinism, ca suntem in Romania. La fel si Lucifer.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2011, 21:03:04
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiu de ceva timp de metoda Émile Coué. Am si incercat-o un pic.

Recent am citit cartea "The Secret" si am vizionat si filmul cu acelasi nume de Rhonda Byrne.
Ideea e cuceritoare si atrage milioane de oameni.... dar o minciuna ambalata frumos in care sunt strecurate si cateva adevaruri si cateva citate biblice.
De ce cred eu ca e inselaciune?
Pentru ca in nici o clipa acolo nu se vorbeste despre smerenie.

Sau ca ar trebui sa multumin cuiva pentru ca ne simtim din ce in ce mai bine cu fiecare zi care trece.

Sa nu uitam de rugaciune.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.04.2011, 07:12:13
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaM Vezi mesajul
Stiu de ceva timp de metoda Émile Coué. Am si incercat-o un pic.

Recent am citit cartea "The Secret" si am vizionat si filmul cu acelasi nume de Rhonda Byrne.
Ideea e cuceritoare si atrage milioane de oameni.... dar o minciuna ambalata frumos in care sunt strecurate si cateva adevaruri si cateva citate biblice.
De ce cred eu ca e inselaciune?
Pentru ca in nici o clipa acolo nu se vorbeste despre smerenie.

Sau ca ar trebui sa multumin cuiva pentru ca ne simtim din ce in ce mai bine cu fiecare zi care trece.

Sa nu uitam de rugaciune.
Doamne ajuta!
Si eu am incercat si culmea ! functioneza .Atunci mi-am pus intrebarea:oare aceste "puteri" nu sunt de la necuratul?
Nu se vorbeste despre smerenie ptr ca autorul nu vorbeste in carte despre credinta in Dumnezeu, intradevar exista cateva citate biblice. Insa te invata sa fii bun sa faci bine.
Si evident sa nu uitam de rugaciune pentru ca nu doresc ca aceasta carte sa devina biblia mea.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.04.2011, 10:38:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit notiuni diferite!!

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
LUCEÁFĂR, luceferi, s. m. 1. Nume popular al planetei Venus și ai altor stele strălucitoare. (...) – Lat. Lucifer.


Deci conform DEX "luceafar" vine din latinescul "lucifer". Ce e atat de greu sa vedeti?
De fapt, denumirea latineasca pt fostul inger al luminii este LUCEM FERRE.
Luceafarul si fostul inger al luminii,sunt notiuni distincte,deci nu impart aceeasi denumire.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.04.2011, 13:01:10
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

E fantastica autosugestia.....pe mine ma ajuta very much....Biserica si dumnezeu imi da o putere extraordinara....ma hranesc cu cele sfinte...sper sa ajung si eu pe un coltisor de rai...Doamne ajuta tuturor!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.04.2011, 15:19:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irodion Vezi mesajul
Am o intrebare: ce anume credeti ca ati putea obtine prin autosugestie?
De exemplu efectul placebo, care este triumful mintii asupra corpului, putem spune..
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.04.2011, 15:32:37
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit Mai bine s-o numim credință nelimitată în Dumnezeu

M-am tot gândit că autosugestia poate fi și bună și periculoasă. Este periculoasă dacă noi credem că mentalul nostru este atotputernic - inconștient micșorăm importanța lui Dumnezeu. Trebuie să ne gândim că orice cerem prin rugăciune, ne va da Dumnezeu, să avem încredere nelimitată îl El, să știm că de la El primim totul. Părerea mea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.04.2011, 00:49:32
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De exemplu efectul placebo, care este triumful mintii asupra corpului, putem spune..
Ar fi un lucru f bun sa poti obtine prin autosugestie efectul placebo, insa nu cred ca e posibil. Adica daca eu iau in mana un comprimat ce contine lactoza (si stiu acest lucru), cred ca imi va fi imposibil sa ma conving ca este un comprimat ce contine o substanta calmanta (sau ca are un efect calmant).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.04.2011, 01:04:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Ar fi un lucru f bun sa poti obtine prin autosugestie efectul placebo, insa nu cred ca e posibil. Adica daca eu iau in mana un comprimat ce contine lactoza (si stiu acest lucru), cred ca imi va fi imposibil sa ma conving ca este un comprimat ce contine o substanta calmanta (sau ca are un efect calmant).
Ideea e alta.Inghitind comprimatul cu lactoza, prin autosugestie, sa obtineti un efect calmant.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.04.2011, 15:24:14
Norina Norina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.04.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit de acord

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
M-am tot gândit că autosugestia poate fi și bună și periculoasă. Este periculoasă dacă noi credem că mentalul nostru este atotputernic - inconștient micșorăm importanța lui Dumnezeu. Trebuie să ne gândim că orice cerem prin rugăciune, ne va da Dumnezeu, să avem încredere nelimitată îl El, să știm că de la El primim totul. Părerea mea.
Mentalul este doar o unealta si de aceea poate fi folosita spre bine sau spre rau.Daca mentalul este folosit ca sa se faca voia lui Dumnezeu e ceva bun.Asa cum cu un cutit un medic salveaza o viata sau un criminal ia una.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29