Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.11.2010, 17:10:47
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul

Totushi eu cred dupa ce sustzine ca pe langa Hristos, pe care nu ma indoiesc ca il are shi il iubeshte nespus, are shi multe idei de la cel rau, dar asta se datoreza lipsei de cunoashtere a scripturilor shi a teologiei, asha cum habarn-aveam nici eu in urma cu catziva ani, crezand tot felul de lucruri ciudate... eu nici acum nu stiu prea multe... dar oricum, atat shtiu ca ghicelile in aura nu sunt de la Dumnezeu, caci el nu shtie ca cel rau se straduie ca sa credem ca orice om are aura, shi sa ne credem cu totzii sfintzi, dar nu e asha, ci doar sfiintzii au aura shi duh sfant, iar oamenii au energii biologice, care pot fi pline de patimi shi pacate shi spurcaciuni... deci ceea ce ma nelinishtea la el era faptul ca pentru el toate lucrurile pareau bune, shi nu se supara pe alte lucruri din alte religii... deci cred ca era naluciferizat shi pacalit, pe langa viziunile de la Dumnezeu... deci cred ca inca nu facea prea clar distintzie intre ce venea de la Dumnezeu, cine este Dumnezeu, cum este El, shi lucrurile cele rele care veneau de la cel rau... dar cine ishi da seama? mai nimeni.
Exact aceasi parere ca si tine o am, vsovi draga!
Imi place ca sti sa privesti lucrurile dincolo de fatada. Ma bucur ca te-am intalnit pe acest thread si iti doresc numai de bine!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.11.2010, 16:01:09
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Cateva replici ale micutului au fost deajuns....
Ca si muuulti altii care vorbesc despre "dumnezeu" isi da arama pe fata, acum inteleg de ce spunea parintele Paisie Aghioritul ca diavolul e prost. Juniorul asta nu neaparat ca ar fi posedat ci saracul e prost .... crescut, sa zic asa. Amesteca reincarnarea cu ecumenism cu mandrie si cu multe alte lucruri diavolesti. Departe de a fi un sfant(momentan) dar cu mila lui Dumnezeu totul este posibil.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.02.2012, 22:16:51
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
ghicelile in aura nu sunt de la Dumnezeu, caci el nu shtie ca cel rau se straduie ca sa credem ca orice om are aura, shi sa ne credem cu totzii sfintzi, dar nu e asha, ci doar sfiintzii au aura shi duh sfant
bine punctat , chiar si aici -linkul de mai jos-cand ii spune alchimistului din dreapta lui despre luminile care le vede in mana stanga/dreapta si cea galbena din frunte dupa mine tot un soi de ghiceli ar fi; ca pentru darul inaintevederii iti trebuie post si rugaciune multa ; cei care traiesc in post si rugaciune multa nu vorbesc despre ghiceli

http://www.youtube.com/watch?v=KIzZS...eature=related
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.04.2012, 15:08:30
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
Poate ca multi dintre voi il stiti,este acel baiatel care nu se poate dezvolta si care vorbeste cu atata intelepciune despre Dumnezeu ca si un om mare.
ai si un filmulet cu acel copil?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.12.2012, 18:19:39
Claudiu Avram Claudiu Avram is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Mesaje: 1
Implicit despre acest alexandru...

Fratilor ma mir cum pe acest site am putut gasi o asemenea abordare a persoanei tanarului albaiulian Alexandru Pargaru.
In primul rand trebuie sa va spun ca il cunosc personal pe acest baiat ultima zi cand l-am vazut a fost chiar ieri 05.12.2012. Fratilor nu va inselati de vorbele frumoase pe care acesta le foloseste la tv sau radio pt ca aparentele inseala, diavolul se arata si sub forma unui inger de lumina, deci fiti atenti, diavolul tot negru este chiar daca se mai da si cu fond de ten.
Eu zic ca acest baiat este posedat. Motivele? hai sa va dau cateva exemple: la ora de religie se ridica in picioare o lua peste picior pe dna profesoara (pe care o si cunosc) si spunea ca de acum el tre sa vorbeasca pt ca are o profetie de scos la lumina;adesea merge pe strada si vb singur, dar da impresia ca are cu cineva un dialog; acum cateva saptamani mergea pe strada si asculta la telefonul dat pe speaker un fel de hard rock, de fapt erau numai urlete si strigaturi ziceai ca e radio iad. Multi isi dau cu parerea despre acesti profeti ai zilelor noastre, fara sa ii vada indeaproape si fara sa se bazeze pe un filtru consacrat de Traditia Bisericii. nu poti spune de cineva ca este sfant pana nu-i vezi viata, pana nu-i faci o cercetare dupa canoanele Bisericii. harismele nu sunt niste superputeri date aleatoriu unor oameni oarecare ci unora care sunt dovediti a fi sfinti. haideti sa nu mai fugim deci dupa facatori de minuni ci sa stam cuminti in parohia noastra, in biserica unde se face rugaciune cum trebuie si unde treaba e serioasa. calendarul este cel care certifica sfintenia celor pe care tre sa ii cinstim asa ca TREZVIE FRATILOR si DISCERNAMANT.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.01.2013, 18:15:01
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Din cate am citit, cei care au scris la acest topic, sunt in asentimentul tau. Eu zic Doamne fereste! Ma ingrozesc cand vad asa copii fara copilarie, plini de mandrie, vorbind cu atata siguranta despre lucruri inalte. Este mai degraba nefiresc ce se intampla cu acest baiat decat miraculos. Multumim pentru marturia ta, ne ajuta sa intelegem cu adevarat cine il inspira pe acest copil mult prea trist.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.01.2013, 19:19:13
angegabi angegabi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Mesaje: 17
Implicit ascultati parintii

"sa nu crezi tot ceea ce vezi, sa nu crezi tot ceea ce auzi, sa nu spui tot ceea ce stii".
cititi sfintii parinti si o sa intelegeti multe de genul asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 20:18:04
Minune la parohia Sf Antonie Cel Mare din Bucuresti alinnasser2010 Intamplari adevarate 24 13.02.2016 22:30:33
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
Rugaciune pt. parinti care si-au pierdut copilul Cost Rugaciuni 2 13.04.2008 16:17:30