Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 20.07.2013, 02:38:17
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Si cine ii opreste pe franțuzi sa se angajeze unde lucreaza romanii?

Si nu toti au munci de jos, medicii rezidenti care au plecat, adica vreo 10.000 nu lucreaza munca de jos.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 20.07.2013, 15:10:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si cine ii opreste pe franțuzi sa se angajeze unde lucreaza romanii?

Si nu toti au munci de jos, medicii rezidenti care au plecat, adica vreo 10.000 nu lucreaza munca de jos.
Inca o data, poate n-ai inteles de la inceput: imigrantii fac mai multa munca, pe bani mai putini.

Si chiar daca s-ar bate pentru aceeasi bani, una este cand se bat 100 oameni pe 90 locuri si altceva cand sunt 300 (din toata Europa pe alea 90 locuri.

In special partea aia din Europa pe care ei au distrus-o si saracit-o ca sa nu aiba concurenta pe partea de productie.

Ironic, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 20.07.2013, 15:13:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu ii baga in puscarie ptr. ca nu vor sa cheltuie bugetul statului cu ei? Sau le sar astia cu egalitatea si dreturile minoritatilor in cap? Daca stau ilegal, au voie sa ii expulzeze. Daca e infractiune atunci ar putea sa ii bage in puscarie sau sa ii dea pe mana autoritatilor romane.
Cate ceva din fiecare.


Citat:
Si tot nu mi-au spus parerea ta despre cifra data de ziarul englez.
Pentru ca nu ma intereseaza sa le verific eu statisticile.
Alta este ideea si ti-am explicat deja.

Citat:
Egali doar in teorie sau pe hartie. Teoretic, o tara are dreptul sa refuze anumiti emigranti sau sa ii dea afara cand voieste. Da' de, multiculturim.
Egali in teorie.
Practic, nu le pot interzice accesul pe motiv de concurenta pe piata muncii asa cum nici noi nu-i putem impiedica sa ne cumpere pamantul sau sa exploateze padurile, sa ne inchida fabricile (si alea cumparate pe nimic), etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 21.07.2013, 01:37:58
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Unele fabrici au fost cumparate de arabi, nu de europeni.

Care statistica? Te-am intrebat daca esti de acord cu numarul de romani arestati in UK sau ba? Singura sursa de informare pe acest subiect este doar presa, nici o statistica oficiala.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 22.07.2013, 20:20:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce fel de cercetator este asta? Sau cine l-a citat?
Romania nu are o problema cu fertlitatea ci cu natalitatea.
Nu este chiar un cercetator, este Directorul Centrului de Cercetari Demografice al Academiei Romane, profesorul Vasile Ghetau. In contextul prezentat el nu se refera la fertilitate ca problema de a nu putea avea copii ci ca dorinta de a nu avea.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar predictiile alea sunt aiurea, daca vrei poti sa extrapolezi tendinta actuala pe 1000 ani si iese o populatie de 5 romani, de exemplu.
Aiurea.
Tu dai un exemplu din burta, pe cand acest cercetator, a facut totusi un calcul. Nu corect dupa cum spunem noi cei ce ne pricepem la toate.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acum, avand in vedere ca industrie nu mai avem, agricultura nu mai avem si oricum cu tehnologia din ziua de azi - totul intensiv, mecanizat, oameni putini, se pare ca reducerea populatiei nu e chiar atat de rea.
Asta dupa un calcul omenesc, dar din alta perspectiva te-ai gandit?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nu cred ca suntem singurii in situatia asta.
Altii ducand-o mai bine ca noi, au completat cu imigranti dar situatia nu e roza.
Tu nu crezi, dar nu este chiar cum crezi tu. Bine, stiu ca acest cercetator nu trebuie luat in seama, dar uite totusi ce spune el: România este în declin demografic de aproape 25 de ani, sunt puține populațiile europene care au experimentat așa ceva
Reply With Quote
  #176  
Vechi 22.07.2013, 20:53:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Nu este chiar un cercetator, este Directorul Centrului de Cercetari Demografice al Academiei Romane, profesorul Vasile Ghetau. In contextul prezentat el nu se refera la fertilitate ca problema de a nu putea avea copii ci ca dorinta de a nu avea.
Tragic ca nu stie sa foloseasca exprimarea corecta.


Citat:
Tu dai un exemplu din burta, pe cand acest cercetator, a facut totusi un calcul. Nu corect dupa cum spunem noi cei ce ne pricepem la toate.
Nu este matematica punctul tau forte, nu?
Eu am dat acelasi exemplu ca si el, un trend negativ, daca il extinzi pe o perioada lunga, poti ajunge la ce cifre doresti.
Problema este ca in realitate, pe termen lung, se pot intampla lucruri care sa strice predictiile, de asta s-o si rusinat nitel cand o venit cu cifra aia matusalemica.

Asta dupa un calcul omenesc, dar din alta perspectiva te-ai gandit?

Citat:
Tu nu crezi, dar nu este chiar cum crezi tu. Bine, stiu ca acest cercetator nu trebuie luat in seama, dar uite totusi ce spune el: România este în declin demografic de aproape 25 de ani,
Asta e un lucru destul de bine stiut nu e nevoie sa ne jucam cu cifrele pentru
a-l scoate in evidenta.

Si inca o data, nu e neaparat un lucru rau, trecand de perioada asta cu deficitul la fondul de pensii, probabil in 20-30 ani se va reglementa treaba.

Nu mai avem industrie, nu avem agricultura, pentru ce sa tinem cu dintii de niste cifre?

A, poate ca sa invadam pe cei care ne-au lasat fara lucru acasa, asta da - dar nu sunt ei singurii vinovati, in primul rand noi suntem, ca ne-am invatat comozi, condusi, prea increzatori, etc.

Citat:
sunt puține populațiile europene care au experimentat așa ceva
Inca o data, nu cred ca suntem singurii.
Cred ca sunt tari unde declinul demografic al populatiei indigene este compensat prin imigratie.

Apropo:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...on_growth_rate
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 22.07.2013, 20:54:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Care statistica? Te-am intrebat daca esti de acord cu numarul de romani arestati in UK sau ba? Singura sursa de informare pe acest subiect este doar presa, nici o statistica oficiala.
Nu am pe ce baze sa fiu de acord sau nu, ca nu am studiat statisticile si nici nu am de gand.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 23.07.2013, 11:19:19
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu am pe ce baze sa fiu de acord sau nu, ca nu am studiat statisticile si nici nu am de gand.
Atat gasesti:
" 26.000 de romani au fost arestati ptr. crime in UK in ultimii 5 ani. In UK sunt numai 68.000 de romani. "

Aceasta informatie o gasesti pe site-ul dailymail.co.uk si pe cele romanesti. Doar atat. O sursa oficiala nu e. Nici daca ai dori nu prea ai avea ce sa studiezi.

Asta vroiam sa vad. Daca aceste informatii oferite de aceste ziare online sunt adevarate sau trase de par.

Last edited by Parascheva16; 23.07.2013 at 15:52:23.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 23.07.2013, 12:36:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cifra este plauzibila.

Un imigrant din 3 sa fie infractor - nu e absolut imposibil, cei mai determinati a imigra si mai perseverenti fara doar si poate ca sunt cei care nu au prea multe "skill" -uri care sa le aduca un castig profesional.

Pe de alta parte, s-ar putea ca sa fie vorba de 26.000 arestari nu de romani arestati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 23.07.2013, 15:57:03
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nu, e vorba de 23.000 de romani arestati dintr-un total de 68.000 de romani in Anglia. Au aratat si cifrele ptr. alte minoritati. Acum spun ca romanii sunt cei mai infractori din Anglia, caci sunt pe primul loc la arestari.

Si aceasta crifra a fost folosita de un tip in discursul sau impotriva emigrantilor. Tipul se plangea ca din cauza emigrantilor, englezii isi pierd identitatea si au ajuns sa fie minoritari in Londra (sau pe aproape). E drept, e printre singurul care a pomenit si de arabi,indieni,turci, nu a aruncat toata vina in curtea romanilor cum face presa oficiala.

Mie sincer mi se pare o cifra cam exagerata. Nu spune daca cei arestati au fost eliberati, daca chiar au fost vinovati, daca erau romani,tigani,unguri etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58