Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2006, 16:10:56
Annamaria Annamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 3
Implicit

Pt. marinaru: Eu nu-i consider eretici, dar cei care-i considera (ortodocsi) cred ca se refera la Filioque si la primatul papal. Dar mi se pare cea mai mare "prostie" Schisma. Eu ma enervez cand ma gandesc, stiu ca nu e bine, dar nu pot altfel.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.06.2006, 15:16:19
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Doamne ajuta!
Nu cunosc catolicismul in profunzime dar pot sa spun ca adevaratii duhovnici ortodocsi (si sunt) sunt foarte profunzi si iti vorbesc ceea ce Dumnezeu vrea sa-ti comunice. Catolicii folosesc logica cauza-efect fara sa fie inspirati si fara sa vada decat ceea ce este sub ochii lor. Parintele Nichita Pascan de la man. Brancoveni (olt) 25 km Caracal spre Slatina este considerat foarte bun. Nu exista doua credinte bune si in acelasi timp sa se contrazica una pe alta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2006, 12:27:09
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Diferentele nu sunt doar acestea - daca ar fi asa simplu ....
Problemele sunt anumite conflicte intre ortdocsi si catolici care au avut loc prin diferite teritorii... ortodoxe. (romania, ucraina, rusia).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2006, 00:29:32
rusnacmircea rusnacmircea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2005
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Diferentele nu sunt doar acestea - daca ar fi asa simplu ....
Problemele sunt anumite conflicte intre ortdocsi si catolici care au avut loc prin diferite teritorii... ortodoxe. (romania, ucraina, rusia).
Fratilor,eu ma intristez mult cand vad ca unii mai pun la indoiala ca biserica romano-catolica e eretica.Exista una,sfanta,soborniceasca si apostoleasca biserica,prin urmare restul sunt eretici.Faptul ca exista unii catolici ce se remarca asta nu inseamna ca nu sunt eretici.Nu exista mantuire in afara bisericii.Diferentile dinte bisericile ortodoxe si catolica sunt destul de evidente si chiar asupra vietii duhovnicesti.Insa chiar daca ar fi o mica diferenta,eretici raman.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.08.2006, 17:16:56
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca orice om(indiferent de apartenenta religioasa)poate fi luat in considerare,poate fi ascultat atata timp cat sfaturile lui sau discutia cu el te duce spre o fapta sau un drum bun,pozitiv vis-a-vis de Dumnezeul tau.
Chiar daca el este budhist(sa zicem)...dar daca iti spune o vorba buna care te poate ajuta sa indrepti ceva la tine fara ca tu sa te indepartezi de Hristos...nu vad unde este greseala si nici de ce nu pot avea o discutie sau o relatie cu un astfel de om de la care poate invat lucruri mult mai sanatoase decat de la un asa zis crestin?
Eu cred ca e mai sanatos sa lasam de-o parte formalismele si exagerarile,sa fim mai toleranti si sa avem mai multa dreapta socoteala.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.08.2006, 16:08:06
Annamaria Annamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 3
Implicit

Sunt de acord cu Clausemi. problema cu catolicii e prea complicata. Mie mi-e de ajuns sa cunosc sfintii lor ca sa stiu ca exista mantuire la ei. Nu poate pom rau sa faca roade bune, nu??
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.08.2006, 21:50:44
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Imi permit sa fac o gluma. Daca un sfant ortodox si un sfant catolic poarta o polemica legata de ce este adevarat si ceea ce nu este (acest lucru s-a si intimplat) si dupa un timp mor amandoi, cred ca mare le-ar fi surpriza sa se vada in Rai, la fericire, si sa zica:iata fratele meu, am gresit amandoi. Atunci de ce mai sunt sfinti!? Nu pentru ca sa spuna adevarul?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.08.2006, 16:18:55
Annamaria Annamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 3
Implicit

Eu totusi nu cred ca in rai ar zice: am gresit amandoi. Ci ar zice: uite ca am trait amandoi dupa Cuvantul lui Dumnezeu si uite cat de bine semanam!
Vali, dupa mine a spune adevarul inseamna a trai dupa Cuvantul lui Dumnezeu, si eu cred ca sfintii catolici au trait asa. Cel care ma inspira sa le tin partea este Sf Francisc din Assisi. Scrierile lui si viata lui ma cutremura. E minunat! Si mai sunt o gramada minunati.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.09.2006, 08:11:13
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Eu cred ca orice om(indiferent de apartenenta religioasa)poate fi luat in considerare,poate fi ascultat
[...]nu vad unde este greseala si nici de ce nu pot avea o discutie sau o relatie cu un astfel de om de la care poate invat lucruri mult mai sanatoase decat de la un asa zis crestin?
Eu cred ca e mai sanatos sa lasam de-o parte formalismele si exagerarile,sa fim mai toleranti si sa avem mai multa dreapta socoteala.
foarte bine punctat. am avut colegi de facultate colegi catolici sau musulmani, am colegi de serviciu catolici si nu vad nici o preoblema in asta. fiecare cu religia lui. atit timp cit sunt oameni inteligenti, civilizati si cu bun simt nu sunt nici un fel de probleme.

ceea ce deranjeaza sunt extremistii (de toate religiile, pentru ca sunt fanatici in toate religiile). nu pot sa ii inteleg pe cei care vorbesc despre spiritul crestin si fac mare caz de credinta lor pe de o parte, iar pe de alta ii acuza pe protestanti, catolici, musulmani etc de erezie...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.12.2006, 03:04:44
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

De la departare toti copacii sunt la fel. Doar cand intri in padure constati diferentele.

Toleranta, dorinta de unitate, dorinta de a-i vedea vedea mantuiti si pe cei care au o alta credinta decat a ta sunt idei generoase si e bine ca mai ales la inceputul apropierii de Dumnezeu sa nutrim astfel de ganduri. Numai ca atunci cand incepem sa punem in practica, cand suntem pusi in fata unor alegeri, ne dam seama ca nu putem zice despre un lucru ca este si alb si negru in acelasi timp.

In Pateric se vorbeste despre un parinte care a fost ispitit de niste oameni, care i-au pus la incercare rabdarea si smerenia. Cand l-au numit in diverse feluri (ca e desfranat, lacom, betiv, barfitor, etc), nu s-a impotrivit; dar cand cineva l-a acuzat ca este eretic, a ripostat. Intrebat fiind de ce n-a acceptat sa fie numit si eretic, el a raspuns ca nu vrea sa fie despartit de Biserica. Din smerenie a acceptat sa fie numit pacatos, dar iubirea de adevar l-a facut sa marturiseasca dreapta credinta.

Anamaria
Spui ca un preot catolic ti-a dat niste sfaturi bune. Este posibil, toti cestinii se inspira din Evanghelie, asa ca nu trebuie sa te mire cand spun lucruri bune. Numai ca trebuie sa fim atenti sa nu strecoare si interpretari eronate. De pilda, in cazul acelui catolic, cum ca papa ar fi lasat de Dumnezeu sa conduca Biserica. Stop! Asta e o erezie! De aceea este mai sanatos sa ne adapam de la un izvor limpede. Invatatura buna primita de la un heterodox o poti afla si de la un ortodox. In plus, invatand doar de la un ortodox, scapi de pericolul de a fi infestat(a) cu idei gresite.

Evlavia pe care o ai pentru Francisc de Assisi este de inteles pentru un ortodox incepator. Numai ca un sfant ortodox (Sf. Ignatie Briancianinov) spune despre Francisc ca a fost inselat de demoni. Stigmatele, levitatia, extazul si alte fapte povestite in "Viata" lui nu sunt manifestari ortodoxe. Citeste carti scrise de / despre sfinti ortodocsi si ai sa sesizezi diferenta.
Reply With Quote
Răspunde