Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.10.2006, 10:50:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Imi pare bine ca esti impotriva ecumenismului Elena,si datorita acestui lucru si datorita faptului ca "ne_iubesti" ;) incep sa te_iubesc si eu pe tine :D:D:p;)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.10.2006, 17:07:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Imi pare bine ca esti impotriva ecumenismului Elena, si datorita acestui lucru si datorita faptului ca "ne_iubesti" ;) incep sa te_iubesc si eu pe tine :D:D:p;)
[color=red]M-am cam inrosit...[/color] :D:D:D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.10.2006, 20:58:49
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Stii vorba populara " ce-i dai mintii, aia toaca"? Draga anti-ecumenism, mi-e teama ca tu esti informat numai unilateral, adica cunosti doar argumente anti-ecumenism, uitand insa ca un om echilibrat, care doreste sa afle adevarul cunoaste si cealalta parte! Nu poti trai un adevar atata vreme cat cunosti numai o parte a lucrurilor! Eu sunt un ortodox convins si cred, asa cum spunea si Parintele Staniloae, ca Biserica Ortodoxa este o biserica deplina! Insa tu il cam bati pe Dumnezeu in cuie, il cam limitezi la spatiul gandirii tale, ii subestimezi lucrarea harica! Harul sufla unde vrea, a spus-o clar Iisus, insa tu te cam pomenesti mai destept decat Dumnezeu, tu stii mai bine decat harul cum si unde lucreaza el.

Draga frate, uiti cele mai simple si mai evidente atitudini ecumenice ale lui Hristos!!! Uiti in primul rand dorinta lui ca toti sa fie una, uiti ca El a intemeiat o singura Biserica si nu mai multe, uiti ca pe pagani i-a laudat mai mult decat pe fiii imparatiei! Ai grija sa nu te pomenesti si tu printre acesti fiii care , orbiti de statutul lor, au cam pierdut esenta si au ramas pe dinafara!

Un adevarat crestin este ecumenic, adica deschis, nu tintuit de canoane! Te inseli si habar nu ai ca aceste canoane au si ele valoarea lor, exista canoane cazute in desuetudine, exista canoane care se dau dupa caz,exist tot felul de situatii! Imi pare rau sa constat cat de lipsit de experienta esti, de fapt cred ca de aici rezulta si ingustimea perspectivei tale....care nu as putea sa spun ca e ortodoxa!

Uiti de martirii din celelalte Biserici? Ei au si ei marturia lor!!! O uiti si o ignori! Te inseli amarnic daca crezi ca ecumenismul insemana renuntarea la propria credinta sau concesii marunte facute de Ortodoxie! E aberant si e de-a dreptul revoltator cand se pronunta in aceste probleme oameni care nici macar nu cunosc termenii cu care au impresia ca "jongleaza"!

Femeia cananeianca, femeia samarineanca, leprosul samarineana, sutasul roman, s.a. dau dovada de mai multa credinta decat cei alesi! Asa ca nu apartenta la Ortodoxie te mantuieste, ci orthopraxia! Asa ca mai consulta si duhovnici cu perspective intr-adevar echilibrate! Tu asta care stii cine se mantuieste si cine nu....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.10.2006, 21:06:48
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga va_iubesc....frumos nick si greu de aplicat! Insasi iubirea te invata, eu nu vorbeam de ecumenismul strict oficial...vorbesc de atitudinea noastra vizavi de oamenii din alte confesiuni! Spune-mi, tu crezi ca ceilalti nu se mantuiesc?????
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.10.2006, 22:13:39
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Draga va_iubesc....frumos nick si greu de aplicat! Insasi iubirea te invata, eu nu vorbeam de ecumenismul strict oficial...vorbesc de atitudinea noastra vizavi de oamenii din alte confesiuni! Spune-mi, tu crezi ca ceilalti nu se mantuiesc?????
Iosif draga,

Intr-adevar e greu de purtat un nick ca al meu, dar cu cat devin eu mai mica, cu atat revarsa mai mult Dumnezeu. :)

In mesajul tau anterior vorbeai despre BOR, care "s-a implicat f mult in ecumenism", deci am considerat ca e vorba de ecumenismul oficial, care doreste sa relativizeze dreapta credinta. Noi fata de oamenii care nu sunt ortodocsi evident ca avem iubire. Eu vad in ei aproapele meu in suferinta ca nu cunoaste Adevarul. Dar asta nu il pune pe un loc inferior in inima mea, fiindca si el e creatia lui Dumnezeu.

Legat de mantuirea celorlalti, frate draga, Judecata e a lui Dumnezeu. El poate sa-i mantuiasca si pe ceilalti. Dar pana la Judecata, sa ne vedem noi de mantuirea noastra, si asa dificila ca e putina credinta, putina iubire, putina smerenie...Slava Domnului ca avem Sfintele Taine care acopera neputintele noastre! Slava Domnului si pt invataturile Sfintilor Parinti ca sa intelegem Calea spre a avea Viata! Slava Domnului si pentru Sfintii pe care ni i-a lasat ca marturie! Slava Lui si pt Maicuta Sfanta care e de-a pururea rugatoare! Slava Domnului ca suntem ortodocsi! :)

Elena
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2006, 22:37:25
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si de ce nu si slava Domnului ca nu ii uita nici pe catolici, de exemplu??? De ce nu slava Domnului ca lucreaza in chip nestiut si ca in milostivirea Lui are o sansa de mantuire pentru fiecare? Ma tem ca desi traim in adevarul deplin al Ortodoxiei, il vedem pe Dumnezeu prin minciuna la care ne obliga sa traim neputinta omeneasca. Daca Hristos a fost in stare sa laude paganii!!! ,repet paganii!!! pentru credinta lor, cu atat mai mult va face sa se mantuiasca si ceilalti care cred in numele Lui! Catolicii au preotia tot prin succesiune apostolica! E valabil si la ei faptul ca harul dat nu se mai ia inapoi, nu numai la ortodocsi. Sunt o multime de oameni credinciosi! Au si ei sfinti care si-au dat viata pentru credinta! Sau acum nu le mai recunoastem sfintii pentru ca si ei au devenit eretici prin schisma celor doua Biserici?

Sau nu cunoasteti diferenta dintre eretici, schismatici si nelegiuiti?

Ma doare insasi faptul ca vedeti LITERA LEGII SI UITATI DE DUHUL TRAIRII IN HRISTOS! Acela v-ar fi invatat! Dar nu va invata pentru ca traiti din carti, iar nu din iubire! Unul care traieste in iubire si credinta stie sa mentina echilibru, stie pana unde merge iubirea! Din iubire, nu va renunta niciodata la credinta, insa din iubire va sti sa isi deschida inima catre ceilalti si sa nu ii mai vada oropsiti de soarta, ci dimpotriva se va ruga ca Dumnezeu sa gaseasca o cale pentru fiecare!

Cei care s-au nascut necrestini? Ai probabil ca deja au locul asigurat in iad????
Incetati cu asemenea lucruri straine Ortodoxiei! Si incetati sa ii compatimiti! Fiecare are modul lui de manifestare! Practic, cea mai mare problema intre Biserica Ortodoxa si cea Romano Catolica este una de administratie, politica!

Niciodata nu mi-a placut fanatismul si fundamentalismul religios! Credeti ca Dumnezeu priveste numai la ortodocsi???????????

Crezi ca Dumnezeu nu asculta rugaciunile catolicilor? Crezi ca ei nu se impartasesc cu Trupul si Sangele Domnului? Crezi ca Dumnezeu a ramas doar cu ortodocsii, care numara de fapt mult mai putini decat 200=300 milionae declarati oficial in lumea intreaga!?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.10.2006, 22:51:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si mai uitati si o chestiune foarte importanta! Daca crestinii de celelalte confesiuni, respectiv catolica si protestanta, ar avea atitudini antiecumenice asa cum se regasesc printre multi fanatici ortodocsi, cred ca romanii nostri din diaspora nu ar fi reusit niciodata sa isi construiasca multimea de biserici ortodoxe existente in strainatate!Si mai ales nu le-ar fi fost permisa savarsirea slujbelor la altare catolice,etc. Nu vi se pare un sacrilegiu ca se savarsesc slujbe ortodoxe in biserici "eretice"?:cool:???
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.10.2006, 07:38:17
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Stii vorba populara " ce-i dai mintii, aia toaca"? Draga anti-ecumenism, mi-e teama ca tu esti informat numai unilateral, adica cunosti doar argumente anti-ecumenism, uitand insa ca un om echilibrat, care doreste sa afle adevarul cunoaste si cealalta parte! Nu poti trai un adevar atata vreme cat cunosti numai o parte a lucrurilor! Eu sunt un ortodox convins si cred, asa cum spunea si Parintele Staniloae, ca Biserica Ortodoxa este o biserica deplina! Insa tu il cam bati pe Dumnezeu in cuie, il cam limitezi la spatiul gandirii tale, ii subestimezi lucrarea harica! Harul sufla unde vrea, a spus-o clar Iisus, insa tu te cam pomenesti mai destept decat Dumnezeu, tu stii mai bine decat harul cum si unde lucreaza el.

Draga frate, uiti cele mai simple si mai evidente atitudini ecumenice ale lui Hristos!!! Uiti in primul rand dorinta lui ca toti sa fie una, uiti ca El a intemeiat o singura Biserica si nu mai multe, uiti ca pe pagani i-a laudat mai mult decat pe fiii imparatiei! Ai grija sa nu te pomenesti si tu printre acesti fiii care , orbiti de statutul lor, au cam pierdut esenta si au ramas pe dinafara!

Un adevarat crestin este ecumenic, adica deschis, nu tintuit de canoane! Te inseli si habar nu ai ca aceste canoane au si ele valoarea lor, exista canoane cazute in desuetudine, exista canoane care se dau dupa caz,exist tot felul de situatii! Imi pare rau sa constat cat de lipsit de experienta esti, de fapt cred ca de aici rezulta si ingustimea perspectivei tale....care nu as putea sa spun ca e ortodoxa!

Uiti de martirii din celelalte Biserici? Ei au si ei marturia lor!!! O uiti si o ignori! Te inseli amarnic daca crezi ca ecumenismul insemana renuntarea la propria credinta sau concesii marunte facute de Ortodoxie! E aberant si e de-a dreptul revoltator cand se pronunta in aceste probleme oameni care nici macar nu cunosc termenii cu care au impresia ca "jongleaza"!

Femeia cananeianca, femeia samarineanca, leprosul samarineana, sutasul roman, s.a. dau dovada de mai multa credinta decat cei alesi! Asa ca nu apartenta la Ortodoxie te mantuieste, ci orthopraxia! Asa ca mai consulta si duhovnici cu perspective intr-adevar echilibrate! Tu asta care stii cine se mantuieste si cine nu....
Frate Iosif in primul rand eu nu am zis (si nu voi zice niciodata) cine se mantuieste si cine nu,eu doar am zis ca Ortodoxia este credinta cea adevarata lasata de Hristos acum 2000 de ani,este o credinta mantuitoare si care nu a renuntat la dogmele (care au fost revelate de Dumnezeu Sfintilor) stabilite de cele 7 sinoade ecumenice,asa cum au facut celelate “biserici” crestine.Asta nu inseamna ca ei ca oameni nu se pot mantui-ai dreptate ca Harul sufla unde vrea- si Dumnezeu poate sa mantuiasca pe cine doreste-,dar totusi,sa nu uitam cuvintele atator Sfinti care zic ca Biserica Ortodoxa este cea mantuitoare,celelalte –zic unii sfinti ca poate nici nu mai pot fi numite biserici pt ca nu mai lucreaza harul lui Dumnezeu in ele.
Si tu te contrazici:odata zici ca « Dumnezeu a intemeiat o singura Biserica si nu mai multe » si dupa aceea zici « Uiti de martirii din celelalte Biserici? « .Pai daca este o singura Biserica adevarata ,cea Ortodoxa,celelalte nu mai sunt Biserici,ci eventual pseudo-biserici.
Sfantul Iustin Popovici zice clar :
« DIN UNICA SI NEDESPARTITA BISERICA A LUI HRISTOS, IN DIFERITE TIMPURI, S-AU DESPRINS SI S-AU TAIAT ERETICII SI SCHISMATICII, CARE AU SI INCETAT SA FIE MADULARE ALE BISERICII. UNII CA ACESTIA AU FOST… ROMANO-CATOLICII SI PROTESTANTII SI UNITII SI TOATA CEALALTA LEGIUNE ERETICA SI SCHISMATICA. »

Deci eu nu ma mandresc ca sunt ortodox (si daca o fac sa ma ierte Dumnezeu),poate ca eu nici nu ma mantui-chiar daca sunt ortodox-asta Dumnezeu stie !Eu am vrut doar sa prezint cuvantul sfintilor referitor la erezia ecumenista pt ca sunt multi (crestini) care (Doamne fereste) vor accepta aceasta erezie ecumenista,acest ecumenism sincretist,si sfintii considera ca nu este deloc bun acest lucru :
Sfantul Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului (+1444)

„NOI PENTRU NIMIC ALTCEVA NU NE-AM DESPARTIT DE LATINI,DECAT PENTRU CA SUNT NU NUMAI SCHISMATICI, DAR SI ERETICI.PENTRU ACEASTA NU TREBUIE NICIDECUM SA NE UNIM CU EI!”
„ACELA CARE IL POMENESTE PE PAPA CA ARHIEREU ORTODOX ESTE VINOVAT SI LATINO-CUGETATORUL TREBUIE CONSIDERAT CA UN TRADATOR AL CREDINTEI. PRIN URMARE, FUGITI DE EI, FRATILOR, CA SI DE
IMPARTASIREA CU EI, PENTRU CA UNII CA ACESTIA SUNT APOSTOLI MINCINOSI, LUCRATORI VICLENI. NU ESTE ALTCEVA DE MIRARE DACA SI ISPITITORII LUI SATANA SE PRESCHIMBA IN INGERI AI DREPTATII, AL
CAROR SFARSIT VA FI DUPA FAPTELE LOR.”

Sinodul de la Constantinopol din anul 1724
„Cei care vor dezerta de la Ortodoxie si vor parasi parintestile si dreptele dogme ale credintei si Predaniile obstesti ale Bisericii si vor decadea si se vor indeparta cu inovatii si cu credinte absurde si cu obiceiuri eterodoxe si vor falsifica si vor maslui adevarul Ortodoxiei, acestia nici nu mai sunt, nici nu se mai numesc crestini cu adevarat, ci se taie si se despart de totalitatea madularelor Bisericii si a crestinilor, ca niste eterodocsi si inovatori si se izgonesc afara din sfantul staul ca niste oi raioase si madulare putrede.”

Si asa mai departe ,nu mai dau aici citatele pe care le-am mai postat si in alte parti…

« Asa ca mai consulta si duhovnici cu perspective intr-adevar echilibrate! »

Aceasta afirmatie a ta ma face sa ma gandesc la P Iustin Parvu si P Arsenie Papacioc,doi dintre marii duhovnici ai Romaniei care sunt total impotriva ecumenismului.Tu poate te refereai la echilibru acela in care un ortodox este impotriva ecumenismului si a tuturor ereziilor,dar in acelasi timp citeste si sfintii parinti,din filocalie,se roaga,posteste , este un traitor al ortodoxiei si acel ortodox este intr-adevar echilibrat …dar nu este cazul meu eu sunt pacatos…dar asa pacatos cum sunt sustin Ortodoxia :
Sfantul Teodor Studitul (+826) „Atunci cand Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: „Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un carmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi castiga existenta?
… Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta.Daca voi veti tacea si veti ramane nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramai tacut si dezinteresat?”
„Si chiar daca am fi pacatosi in multe, totusi suntem ortodocsi si madulare ale Bisericii Universale, indepartandu-ne de orice erezie si urmand oricarui Sinod recunoscut ca
ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotararilor pe care le-au luat si le-au propovaduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desavarsit, ci pe jumatate, cel care crede ca are
dreapta credinta, dar nu se alatura dumnezeiestilor Canoane.” (Migne, PG Epistola II, 81)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.10.2006, 00:21:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu cred ca totusi ai inteles contextul in care am folosit termenul de Biserica si Biserici! Nu cred ca e cazul sa insist asupra modului in care s-au desfasurat lucrurile in Biserica lui Hristos. Daca admiti ca harul lucreaza cum vrea, atunci cred ca este absolut indubitabil faptul ca, Dumnezeu mantuieste pe cine vrea! Se pare ca totusi atitudinea lui Hristos fata de pagani nu apeleaza in niciun fel la gandirea antiecumenica! Daca luam in considerare modul in care priveau iudeii pe samarineni si pe cananeeni, am putea gasi asemanari in atitudinile antiecumenice existente astazi. Daca am tine cont si de modul in care Hristos ii trateaza pe pagani, poate ca am fi mai rezervati inainte de a adopta atitudini mai degraba anticrestine, decat antiecumenice! O spun si o repet, cred ca Parintele Staniloae a exprimat cel mai bine situatia celorlalte Biserici, le-a numit "biserici nedepline" si bieninteles s-a referit la Bisericile care au Sfintele Taine. Da, Biserica Ortodoxa este deplina, pt adevarul deplin, pentru practica ortodoxa, pentru spiritualitatea ei bogata si cu adevarat inaltatoare!

Ecumenismul la nivel oficial sufera in aceste momente, este intr-o criza pentru ca e foarte greu sa gasesti puncte comune cu diferite confesiuni!Ecumenismul oficial are si el bubele lui, sunt diferite influente, nu sunt lucruri chiar atat de clare! Oricum, ecumenismul nu inseamna sub nicio forma contoipirea Bisericilor intr-una singura. Cine crede asta, se inseala! Ecumenismul incearca sa repare ceea ce au facut stramosii nostri, din cauza carora suferim in aceste momente despartirea dintre Biserici. Trebuie sa ne cunoastem, sa fim la curent cu recentele evolutii. Dpdv dogmatic, romano-catolicii sunt cei mai apropiati de noi! Insa la noi inca se invata dupa vechile manuale de dogmatica, ignorandu-se evolutia pozitiei Bisericii Catolice in legatura cu anumite puncte divergente. Eu nu ma refer la ecumenismul oficial, nu ma intereseaza acest aspect. Ma intereseaza umanul, ma intereseaza modul in care Dumnezeu lucreaza si in viata celor care nu sunt ortodocsi!

Ecumenismul pentru mine inseamna in primul rand cunoasterea celuilalt, pentru ca fara cunoastere, nu exista iubire! Nu poti iubi ceva ce nu cunosti! Asta e prima etapa a ecumenismului! Si nu avem de ce ne teme, pentru ca adevarata iubire nu e oarba si nu anuleaza credinta, ci o intareste! Lasati-l pe Dumnezeu sa isi daruiasca harul si mantuirea cui vrea El!

Omul este deasupra canoanelor, insa nu deasupra adevarului! Adevarul deplin exista in Biserica Ortodoxa, daca nu ai crede asta nu te-ai numi ortodox! Ortodoxia este calea sigura spre desavarsire! Insa nici ceilalti nu sunt exclusi de la masa Imparatiei lui Dumnezeu, doar pt ca au avut "ghinionul" sa se nasca fie catolici, fie protestanti sau de alte neamuri! In casa Tatalui multe lacasuri sunt si cu siguranta nu sunt rezervate doar ortodocsilor! Si daca ai totusi si sentimentul ca s-ar putea sa fie adevarat acest lucru, atunci cred ca o atitudine antiecumenica nu isi mai are rostul in formula aceasta vehementa care se concretizeaza in "turnari" de citate!

Apologia crestinismului se face in special atunci cand esti atacat, cand esti in pericol si ti se cere sa iti aperi credinta! Orice polemica in afara acestui context, mi se pare nepotrivita si departe de spiritul iubirii crestine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.10.2006, 15:54:05
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Toleranta fata de un om, ca frate al meu indiferent de credinta sa, este una. Dar "toleranta fata de o credinta" contradictorie cu a mea este un nonsens logic. Sfintii Parinti, marii duhovnici au fost destul de fermi si expliciti ca exista o singura Biserica, si nu exista mantuire in afara ei. Unii sunt insa mai destepti, ce sa facem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Dragostea de Hristos ! iustin10 Rugaciuni 1 18.03.2010 14:21:52
dragostea lore86 Nunta 166 09.11.2009 13:59:12
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea Saurian Generalitati 16 24.10.2006 16:34:48